Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Lokata jednodniowa jest to depozyt zakładany na okres jednego dnia. Lokatę jednodniową najwygodniej jest obsługiwać z poziomu bankowości elektronicznej. Zaletą lokat jednodniowych jest dzienna kapitalizacja odsetek.

Część banków ma w swojej ofercie lokaty jednodniowe. Tego typu produkty – jak sama nazwa wskazuje – zakładane są na okres jednego dnia, a właściwie nocy. Lokatę można bowiem założyć w godzinach popołudniowych, a pieniądze zostaną nam zwrócone na drugi dzień rano.

Lokata jednodniowa - jak działa? Ranking i porównanie ofert Lokata jednodniowa - jak działa? Ranking i porównanie ofert (YAY Foto)

Jak założyć lokatę jednodniową?

Kiedy lokata wygasa, bank zwraca na wskazane konto kapitał powiększony o odsetki. Zazwyczaj lokaty jednodniowe mają opcję umożliwiającą automatyczne odnowienie, dzięki czemu nie trzeba pamiętać o ponownym zdeponowaniu oszczędności. Ale nie jest to regułą – zdarzają się lokaty jednodniowe nieodnawialne.

Lokaty jednodniowe najwygodniej jest obsługiwać z poziomu bankowości elektronicznej. Po zalogowaniu się na konto możemy w kilka chwil założyć taką lokatę lub złożyć dyspozycję jej likwidacji. Ze względów praktycznych banki raczej nie oferują lokat jednodniowych w wersji bez konta osobistego.

Jak policzyć zysk z lokaty jednodniowej?

Zaletą lokat jednodniowych jest dzienna kapitalizacja odsetek. Po jednym dniu bank zwraca pieniądze z lokaty powiększone o odsetki – jeśli zdecydujemy się ponownie założyć lokatę z tych samych środków, mamy już do dyspozycji większą kwotę, która pracuje na zysk.

Mimo że lokata pracuje tylko jeden dzień, to jej oprocentowanie banki podają – podobnie jak innych depozytów - w skali roku. W efekcie osiągnięty po jednym dniu zysk jest równy 1/365 oprocentowania nominalnego lokaty. Na dodatek od osiągniętego zysku bank odprowadza 19 proc. podatku Belki. W efekcie przy niedużych kwotach depozytu, zyski osiągane przez lokatę są groszowe.

Lokata jednodniowa zamiast konta oszczędnościowego

Automatycznie odnawialna lokata jednodniowa może być alternatywą dla konta oszczędnościowego. Dzięki niej mamy elastyczny dostęp do oszczędności i nie musimy ich zamrażać na dłuższy okres. Pieniądze pracują każdego dnia, więc nie leżą nieoprocentowane na standardowym ROR-ze.

W niektórych bankach można spotkać różne odmiany lokat jednodniowych. Na przykład jedna z instytucji proponowała lokatę, na którą automatycznie trafiała pod koniec dnia połowa środków z konta osobistego.

Lokaty jednodniowe to pomysł zaczerpnięty z bankowości korporacyjnej. W przypadku dużych firm lokowanie nadwyżek finansowych na lokatach nocnych ma sens, bo są to zazwyczaj duże kwoty.

Wojciech Boczoń


2020-03-02

Jak oszczędzać pieniądze? Sposoby na regularne oszczędzanie

Oszczędzanie to coś, co już dziś może zacząć praktycznie każdy. Dowiedz się, jak zacząć oszczędzać, i poznaj sprawdzone sposoby, które ci to ułatwią!

2020-02-03

BFG. Co daje Bankowy Fundusz Gwarancyjny?

Wiele osób obawia się o to, co stanie się z ich środkami w przypadku bankructwa banku. Pieniędzy nie należy jednak składować w skarpecie – o bezpieczeństwo dba Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

2019-03-14

Jak złożyć i napisać reklamację w banku?

Reklamacja w banku jest tak samo możliwa jak reklamacja u każdego innego sprzedawcy. Podpowiadamy, jakie kroki należy podjąć, aby ją złożyć. 

Lokata dla dziecka - jakie są lokaty dla dzieci i jaką wybrać?

Warto pomyśleć o oszczędzaniu na przyszłość dziecka już od jego najmłodszych lat. Tym bardziej, że na rynku jest wiele produktów, które umożliwiają systematyczne odkładanie środków pieniężnych. Jednym z nich jest lokata dla dziecka.

Lokata odnawialna - czym jest? Różnice z nieodnawialną

W momencie zakładania lokaty, bank zapyta nas czy chcemy by nasza lokata odnowiła się automatycznie czy nie. Jeśli wybierzemy lokatę odnawialną, po jej wygaśnięciu, bank założy kolejny depozyt. Z kolei lokata nieodnawialna wróci od razu na nasze konto.

Lokata jednodniowa - jak działa? Ranking i porównanie ofert

Lokata jednodniowa jest to depozyt zakładany na okres jednego dnia. Lokatę jednodniową najwygodniej jest obsługiwać z poziomu bankowości elektronicznej. Zaletą lokat jednodniowych jest dzienna kapitalizacja odsetek.

Lokaty bez konta. Jakie są najlepsze? Które wybrać? Oferty.

Większość banków ma w ofercie lokaty bez konta. Są to produkty, które nie wymagają zakładania rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego (ROR). Taką lokatę można założyć w placówce lub przez internet.

Ikona informacji
poradniki