Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Lokata jednodniowa jest to depozyt zakładany na okres jednego dnia. Lokatę jednodniową najwygodniej jest obsługiwać z poziomu bankowości elektronicznej. Zaletą lokat jednodniowych jest dzienna kapitalizacja odsetek.

Część banków ma w swojej ofercie lokaty jednodniowe. Tego typu produkty – jak sama nazwa wskazuje – zakładane są na okres jednego dnia, a właściwie nocy. Lokatę można bowiem założyć w godzinach popołudniowych, a pieniądze zostaną nam zwrócone na drugi dzień rano.

Lokata jednodniowa - jak działa? Ranking i porównanie ofert Lokata jednodniowa - jak działa? Ranking i porównanie ofert (YAY Foto)

Jak założyć lokatę jednodniową?

Kiedy lokata wygasa, bank zwraca na wskazane konto kapitał powiększony o odsetki. Zazwyczaj lokaty jednodniowe mają opcję umożliwiającą automatyczne odnowienie, dzięki czemu nie trzeba pamiętać o ponownym zdeponowaniu oszczędności. Ale nie jest to regułą – zdarzają się lokaty jednodniowe nieodnawialne.

Lokaty jednodniowe najwygodniej jest obsługiwać z poziomu bankowości elektronicznej. Po zalogowaniu się na konto możemy w kilka chwil założyć taką lokatę lub złożyć dyspozycję jej likwidacji. Ze względów praktycznych banki raczej nie oferują lokat jednodniowych w wersji bez konta osobistego.

Jak policzyć zysk z lokaty jednodniowej?

Zaletą lokat jednodniowych jest dzienna kapitalizacja odsetek. Po jednym dniu bank zwraca pieniądze z lokaty powiększone o odsetki – jeśli zdecydujemy się ponownie założyć lokatę z tych samych środków, mamy już do dyspozycji większą kwotę, która pracuje na zysk.

Mimo że lokata pracuje tylko jeden dzień, to jej oprocentowanie banki podają – podobnie jak innych depozytów - w skali roku. W efekcie osiągnięty po jednym dniu zysk jest równy 1/365 oprocentowania nominalnego lokaty. Na dodatek od osiągniętego zysku bank odprowadza 19 proc. podatku Belki. W efekcie przy niedużych kwotach depozytu, zyski osiągane przez lokatę są groszowe.

Lokata jednodniowa zamiast konta oszczędnościowego

Automatycznie odnawialna lokata jednodniowa może być alternatywą dla konta oszczędnościowego. Dzięki niej mamy elastyczny dostęp do oszczędności i nie musimy ich zamrażać na dłuższy okres. Pieniądze pracują każdego dnia, więc nie leżą nieoprocentowane na standardowym ROR-ze.

W niektórych bankach można spotkać różne odmiany lokat jednodniowych. Na przykład jedna z instytucji proponowała lokatę, na którą automatycznie trafiała pod koniec dnia połowa środków z konta osobistego.

Lokaty jednodniowe to pomysł zaczerpnięty z bankowości korporacyjnej. W przypadku dużych firm lokowanie nadwyżek finansowych na lokatach nocnych ma sens, bo są to zazwyczaj duże kwoty.

Wojciech Boczoń


2019-03-14

Jak złożyć i napisać reklamację w banku?

Reklamacja w banku jest tak samo możliwa jak reklamacja u każdego innego sprzedawcy. Podpowiadamy, jakie kroki należy podjąć, aby ją złożyć. 

2018-11-17

Lokata dla dziecka - jakie są lokaty dla dzieci i jaką wybrać?

Warto pomyśleć o oszczędzaniu na przyszłość dziecka już od jego najmłodszych lat. Tym bardziej, że na rynku jest wiele produktów, które umożliwiają systematyczne odkładanie środków pieniężnych. Jednym z nich jest lokata dla dziecka.

2018-11-17

Lokaty terminowe - rentierskie, długo- i krótkoterminowe. Informacje

Część banków proponuje swoim klientom lokaty rentierskie. Są to długoterminowe lokaty oszczędnościowe, które różnią się od standardowych depozytów tym, że odsetki wypłacane są w trakcie trwania umowy.

Lokaty bez konta. Jakie są najlepsze? Które wybrać? Oferty.

Większość banków ma w ofercie lokaty bez konta. Są to produkty, które nie wymagają zakładania rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego (ROR). Taką lokatę można założyć w placówce lub przez internet.

Lokaty długoterminowe - rodzaje i oferty banków lokat

Lokaty długoterminowe to depozyty, których okres zapadalności jest dłuższy niż rok. Większość banków oferuje lokaty długoterminowe na okres 12, 24 i 36 miesięcy, ale można spotkać oferty nawet na 48 czy 60 miesięcy.

Lokaty w euro - jakie oprocentowanie? Najlepsze oferty

Lokaty w euro znajdziemy w ofercie niemal każdego banku. Ich oprocentowanie zależy od stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego. Zakładając lokatę walutową należy pamiętać, że oprócz oprocentowania wpływ na zysk mają kursy walut.

Promocje bankowe - lokaty, karty kredytowe, konta, okazje

Zakładając nowe konto lub wnioskując o kredyt warto poszukać promocji bankowych. Najlepsze promocje pozwalają znacząco obniżyć koszty kredytowania lub skorzystać z konta osobistego na preferencyjnych warunkach. Z kolei promocje lokat umożliwiają dostęp do lepszych stawek oprocentowania.

Ikona informacji
poradniki