Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Lokata jednodniowa jest to depozyt zakładany na okres jednego dnia. Lokatę jednodniową najwygodniej jest obsługiwać z poziomu bankowości elektronicznej. Zaletą lokat jednodniowych jest dzienna kapitalizacja odsetek.

Część banków ma w swojej ofercie lokaty jednodniowe. Tego typu produkty – jak sama nazwa wskazuje – zakładane są na okres jednego dnia, a właściwie nocy. Lokatę można bowiem założyć w godzinach popołudniowych, a pieniądze zostaną nam zwrócone na drugi dzień rano.

Lokata jednodniowa - jak działa? Ranking i porównanie ofert Lokata jednodniowa - jak działa? Ranking i porównanie ofert (YAY Foto)

Jak założyć lokatę jednodniową?

Kiedy lokata wygasa, bank zwraca na wskazane konto kapitał powiększony o odsetki. Zazwyczaj lokaty jednodniowe mają opcję umożliwiającą automatyczne odnowienie, dzięki czemu nie trzeba pamiętać o ponownym zdeponowaniu oszczędności. Ale nie jest to regułą – zdarzają się lokaty jednodniowe nieodnawialne.

Lokaty jednodniowe najwygodniej jest obsługiwać z poziomu bankowości elektronicznej. Po zalogowaniu się na konto możemy w kilka chwil założyć taką lokatę lub złożyć dyspozycję jej likwidacji. Ze względów praktycznych banki raczej nie oferują lokat jednodniowych w wersji bez konta osobistego.

Jak policzyć zysk z lokaty jednodniowej?

Zaletą lokat jednodniowych jest dzienna kapitalizacja odsetek. Po jednym dniu bank zwraca pieniądze z lokaty powiększone o odsetki – jeśli zdecydujemy się ponownie założyć lokatę z tych samych środków, mamy już do dyspozycji większą kwotę, która pracuje na zysk.

Mimo że lokata pracuje tylko jeden dzień, to jej oprocentowanie banki podają – podobnie jak innych depozytów - w skali roku. W efekcie osiągnięty po jednym dniu zysk jest równy 1/365 oprocentowania nominalnego lokaty. Na dodatek od osiągniętego zysku bank odprowadza 19 proc. podatku Belki. W efekcie przy niedużych kwotach depozytu, zyski osiągane przez lokatę są groszowe.

Lokata jednodniowa zamiast konta oszczędnościowego

Automatycznie odnawialna lokata jednodniowa może być alternatywą dla konta oszczędnościowego. Dzięki niej mamy elastyczny dostęp do oszczędności i nie musimy ich zamrażać na dłuższy okres. Pieniądze pracują każdego dnia, więc nie leżą nieoprocentowane na standardowym ROR-ze.

W niektórych bankach można spotkać różne odmiany lokat jednodniowych. Na przykład jedna z instytucji proponowała lokatę, na którą automatycznie trafiała pod koniec dnia połowa środków z konta osobistego.

Lokaty jednodniowe to pomysł zaczerpnięty z bankowości korporacyjnej. W przypadku dużych firm lokowanie nadwyżek finansowych na lokatach nocnych ma sens, bo są to zazwyczaj duże kwoty.

Wojciech Boczoń


2020-05-15

Inflacja: jak inflacja w Polsce wpływa na Twój portfel?

Część terminów używanych przez ekonomistów wydaje nam się obca lub wręcz kompletnie nieprzydatna. Inaczej jest z inflacją, która w znaczącym stopniu wpływa na nasze codzienne życie.

2020-03-02

Jak oszczędzać pieniądze? Sposoby na regularne oszczędzanie

Oszczędzanie to coś, co już dziś może zacząć praktycznie każdy. Dowiedz się, jak zacząć oszczędzać, i poznaj sprawdzone sposoby, które ci to ułatwią!

2020-02-03

BFG. Co daje Bankowy Fundusz Gwarancyjny?

Wiele osób obawia się o to, co stanie się z ich środkami w przypadku bankructwa banku. Pieniędzy nie należy jednak składować w skarpecie – o bezpieczeństwo dba Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Lokaty długoterminowe - rodzaje i oferty banków lokat

Lokaty długoterminowe to depozyty, których okres zapadalności jest dłuższy niż rok. Większość banków oferuje lokaty długoterminowe na okres 12, 24 i 36 miesięcy, ale można spotkać oferty nawet na 48 czy 60 miesięcy.

Lokata odnawialna - czym jest? Różnice z nieodnawialną

W momencie zakładania lokaty, bank zapyta nas czy chcemy by nasza lokata odnowiła się automatycznie czy nie. Jeśli wybierzemy lokatę odnawialną, po jej wygaśnięciu, bank założy kolejny depozyt. Z kolei lokata nieodnawialna wróci od razu na nasze konto.

Lokaty krótkoterminowe - rodzaje, oferty banków, ranking

Lokaty krótkoterminowe to depozyty o okresie nieprzekraczającym kilku miesięcy. Najpopularniejsze terminy lokat krótkoterminowych to miesiąc, dwa miesiące i trzy miesiące. Ale banki oferują także lokaty na znacznie krótsze terminy np. 1 dzień.

Lokaty internetowe - z kontem i bez konta. Oferty lokat online

Lokaty internetowe dostępne są w dwóch wariantach – z kontem osobistym i bez konta. Osoby, które zdecydują się założyć lokatę internetową z kontem, mogą liczyć na nieco lepsze oprocentowanie depozytu.