Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Lokaty długoterminowe to depozyty, których okres zapadalności jest dłuższy niż rok. Większość banków oferuje lokaty długoterminowe na okres 12, 24 i 36 miesięcy, ale można spotkać oferty nawet na 48 czy 60 miesięcy.

Lokaty długoterminowe to odpowiednia oferta dla osób, które chcą „zamrozić” swoje oszczędności w banku na dłuższy okres. Termin zapadalności takich depozytów wynosi od 12 do nawet 60 miesięcy. Standardowe okresy, jakie spotkamy w większości banków to 12, 24 i 36 miesięcy. Można jednak znaleźć oferty o mniej typowych terminach, np. 18, czy 48 miesięcy. Niewiele banków oferuje lokaty o tak długich terminach jak na przykład 5 lat.

Lokaty długoterminowe - rodzaje i oferty banków lokat Lokaty długoterminowe - rodzaje i oferty banków lokat

Oprocentowanie lokat długoterminowych może być stałe lub zmienne. W pierwszym przypadku umawiamy się z bankiem, że bez względu na sytuację rynkową wypłaci nam z góry ustalone odsetki.  W lokatach o oprocentowaniu zmiennym, stawki mogą się zmieniać w ślad za decyzjami Rady Polityki Pieniężnej odnośnie stóp procentowych banku centralnego. Oznacza to, że oprocentowanie takiej lokaty na przestrzeni lat może wzrosnąć lub stopnieć.

Oprocentowanie lokat długoterminowych – stałe czy zmienne?

W przypadku decydowania się na lokatę długoterminową wybór oprocentowanie może mieć kluczowe znaczenie. Stała stawka daje nam gwarancję, że bez względu na okoliczności, bank wypłaci nam takie odsetki, jakie obiecał przy podpisywaniu umowy. Wbrew pozorom stała stawka nie jest jednak zawsze dobrym wyborem. Kiedy rynek oczekuje podwyżki stóp procentowych NBP, lepiej nie „zamrażać” wówczas oszczędności na stałej stawce. Po podwyżce stóp banku centralnego, banki zaczną podnosić oprocentowanie lokat. Jeśli zdecydowaliśmy się na stałą stopę, będziemy korzystać z niższego oprocentowania niż aktualnie dostępne na rynku.

Jeśli jednak spodziewane są obniżki stóp procentowych NBP, lepiej wybrać lokatę o stałej stopie. Tu sytuacja jest bowiem odwrotna. Gdy Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy procentowe, banki zaczną obniżać oprocentowanie lokat – także tych ze zmienną stopą. Wówczas nasza lokata ze stałą stawką będzie prowadzona na lepszych warunkach niż te, które może aktualnie zaproponować nam bank.

Jak wybrać najlepszą lokatę długoterminową?

Skąd możemy jednak dowiedzieć się, czy rynek czeka obniżka lub podwyżka stóp procentowych? Przed zdeponowaniem oszczędności na dłuższy termin, warto zapoznać się z opiniami analityków i przejrzeć branżowe media – np. Bankier.pl. W przypadku lokat krótkoterminowych, czyli takich do 3-4 miesięcy, sposób oprocentowania nie ma aż tak istotnego znaczenia.

Oprocentowanie lokat długoterminowych - przynajmniej w teorii - powinno być wyższe niż lokat o krótkich terminach zapadalności. Klient decydujący się na przechowanie pieniędzy w banku na kilka lat powinien dostawać „premię” za utrzymanie oszczędności przez taki długi czas. W ostatnich latach obserwujemy jednak zmianę tego trendu. Banki rywalizują o oszczędności Polaków depozytami krótkoterminowymi. Takie produkty stanowią wabik na nowych klientów – dokładane są na przykład do nowo otwieranych kont.

Sprawdź:


2020-05-15

Inflacja: jak inflacja w Polsce wpływa na Twój portfel?

Część terminów używanych przez ekonomistów wydaje nam się obca lub wręcz kompletnie nieprzydatna. Inaczej jest z inflacją, która w znaczącym stopniu wpływa na nasze codzienne życie.

2020-03-02

Jak oszczędzać pieniądze? Sposoby na regularne oszczędzanie

Oszczędzanie to coś, co już dziś może zacząć praktycznie każdy. Dowiedz się, jak zacząć oszczędzać, i poznaj sprawdzone sposoby, które ci to ułatwią!

2020-02-03

BFG. Co daje Bankowy Fundusz Gwarancyjny?

Wiele osób obawia się o to, co stanie się z ich środkami w przypadku bankructwa banku. Pieniędzy nie należy jednak składować w skarpecie – o bezpieczeństwo dba Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Lokata odnawialna - czym jest? Różnice z nieodnawialną

W momencie zakładania lokaty, bank zapyta nas czy chcemy by nasza lokata odnowiła się automatycznie czy nie. Jeśli wybierzemy lokatę odnawialną, po jej wygaśnięciu, bank założy kolejny depozyt. Z kolei lokata nieodnawialna wróci od razu na nasze konto.

Lokaty terminowe - rentierskie, długo- i krótkoterminowe. Informacje

Część banków proponuje swoim klientom lokaty rentierskie. Są to długoterminowe lokaty oszczędnościowe, które różnią się od standardowych depozytów tym, że odsetki wypłacane są w trakcie trwania umowy.

Lokaty długoterminowe - rodzaje i oferty banków lokat

Lokaty długoterminowe to depozyty, których okres zapadalności jest dłuższy niż rok. Większość banków oferuje lokaty długoterminowe na okres 12, 24 i 36 miesięcy, ale można spotkać oferty nawet na 48 czy 60 miesięcy.

Lokaty w euro - jakie oprocentowanie? Najlepsze oferty

Lokaty w euro znajdziemy w ofercie niemal każdego banku. Ich oprocentowanie zależy od stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego. Zakładając lokatę walutową należy pamiętać, że oprócz oprocentowania wpływ na zysk mają kursy walut.