Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


W momencie zakładania lokaty, bank zapyta nas czy chcemy by nasza lokata odnowiła się automatycznie czy nie. Jeśli wybierzemy lokatę odnawialną, po jej wygaśnięciu, bank założy kolejny depozyt. Z kolei lokata nieodnawialna wróci od razu na nasze konto.

Wybór między lokatą odnawialną a nieodnawialną zależy od preferencji deponenta. Odnawialność jest wygodna, bo nie angażuje klienta w proces poszukiwania i zakładania nowej lokaty. Dzięki temu depozyt „roluje” się automatycznie na kolejne okresy, a pieniądze pracują cały czas. Jest to korzystne na przykład dla osób, które nie mają czasu na aktywne przeglądanie ofert banków. Dodatkowo odnawiająca się lokata zakładana jest już na wyższą kwotę, bo do zdeponowanych oszczędności dochodzi zysk z pierwszej lokaty. Wykorzystywany jest więc tzw. efekt kuli śniegowej.

Lokata odnawialna - czym jest? Różnice z nieodnawialną Lokata odnawialna - czym jest? Różnice z nieodnawialną (YAY Foto)

Cechy lokaty odnawialnej

Z drugiej jednak strony z odnawialnością wiąże się kilka pułapek. Przede wszystkim lokata odnawialna z reguły odnawia się już na znacznie gorszych warunkach. O ile pierwszy depozyt może być oprocentowany na przykład na 3 proc., to po odnowieniu bank proponuje stawkę 0,3 proc. Taką zasadę stosują w zasadzie wszystkie banki w Polsce. W takiej sytuacji czasami lepiej wybrać samemu nową ofertę.

Lokata odnawialna może się „rolować” latami. Kiedy w którymś momencie zdecydujemy się zerwać depozyt, może się okazać, że trzeba w tym celu odwiedzić placówkę. Kiedy zakładamy lokatę wskazujemy numer konta, na który mają wrócić środki. Jeśli w czasie trwania lokaty zamkniemy ten rachunek, bo zdecydujemy się skorzystać z innej oferty, bank przetrzymujący nasze oszczędności nie będzie miał jak zwrócić pieniędzy.

Pułapki lokat odnawialnych

Zdarza się też, że banki nie pytają klienta o to, czy lokata ma być odnawialna i domyślnie ustawiają taki parametr. Co więcej, w momencie składania depozytu nie proszą o podanie numeru konta do zwrotu środków. Wówczas – nawet jeśli lokatę założyliśmy online lub przez telefon – konieczna będzie wizyta w placówce w celu odebrania środków z depozytu lub przelania ich na wskazane konto. Przelew na rachunek do innego banku może być płatny, więc uszczupli wypłacone przez bank odsetki.

Sporo przemawia więc za wyborem lokaty nieodnawialnej. W praktyce taka opcja wydaje się bardziej rozsądna, bo nie tracimy kontroli nad oprocentowaniem swoich pieniędzy. Z drugiej strony oznacza to jednak, że staniemy przed koniecznością ponownego rekonesansu w ofertach banków i wyszukania odpowiedniej dla nas propozycji. Gra jest jednak warta zachodu, bo różnice między oprocentowaniem lokaty odnawiającej się i nowej, mogą sięgać nawet kilku procent.

Jak założyć lokatę odnawialną?

Lokaty odnawialne i nieodnawialne można zakładać w wielu kanałach. Banki oferują taką możliwość w placówkach, przez bankowość telefoniczną, internetową i mobilną. Są one dostępne też w wersji bez konta – klient wypełnia wniosek na stronie banku, w którym podaje swoje dane adresowe, numer telefonu, e-mail i konto do zwrotu środków z lokaty. Z kolei bank przyjmujący depozyt generuje numer konta, na które należy wpłacić środki mające służyć do założenia lokaty.

Lokaty zdeponowane w bankach w Polsce objęte są systemem gwarantowania depozytów Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. W przypadku problemów banku, Fundusz zapewnia zwrot 100 proc. zdeponowanych środków do kwoty 100 tys. euro na jednego klienta.

Wojciech Boczoń

Przeczytaj także o lokatach krótkoterminowych i lokatach długoterminowych


2019-03-14

Jak złożyć i napisać reklamację w banku?

Reklamacja w banku jest tak samo możliwa jak reklamacja u każdego innego sprzedawcy. Podpowiadamy, jakie kroki należy podjąć, aby ją złożyć. 

2018-11-17

Lokata dla dziecka - jakie są lokaty dla dzieci i jaką wybrać?

Warto pomyśleć o oszczędzaniu na przyszłość dziecka już od jego najmłodszych lat. Tym bardziej, że na rynku jest wiele produktów, które umożliwiają systematyczne odkładanie środków pieniężnych. Jednym z nich jest lokata dla dziecka.

2018-11-17

Lokaty terminowe - rentierskie, długo- i krótkoterminowe. Informacje

Część banków proponuje swoim klientom lokaty rentierskie. Są to długoterminowe lokaty oszczędnościowe, które różnią się od standardowych depozytów tym, że odsetki wypłacane są w trakcie trwania umowy.

Lokaty w euro - jakie oprocentowanie? Najlepsze oferty

Lokaty w euro znajdziemy w ofercie niemal każdego banku. Ich oprocentowanie zależy od stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego. Zakładając lokatę walutową należy pamiętać, że oprócz oprocentowania wpływ na zysk mają kursy walut.

Lokata jednodniowa - jak działa? Ranking i porównanie ofert

Lokata jednodniowa jest to depozyt zakładany na okres jednego dnia. Lokatę jednodniową najwygodniej jest obsługiwać z poziomu bankowości elektronicznej. Zaletą lokat jednodniowych jest dzienna kapitalizacja odsetek.

Lokaty w euro - jakie oprocentowanie? Najlepsze oferty

Lokaty w euro znajdziemy w ofercie niemal każdego banku. Ich oprocentowanie zależy od stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego. Zakładając lokatę walutową należy pamiętać, że oprócz oprocentowania wpływ na zysk mają kursy walut.

Lokaty krótkoterminowe - rodzaje, oferty banków, ranking

Lokaty krótkoterminowe to depozyty o okresie nieprzekraczającym kilku miesięcy. Najpopularniejsze terminy lokat krótkoterminowych to miesiąc, dwa miesiące i trzy miesiące. Ale banki oferują także lokaty na znacznie krótsze terminy np. 1 dzień.

Ikona informacji
poradniki