Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Warto pomyśleć o oszczędzaniu na przyszłość dziecka już od jego najmłodszych lat. Tym bardziej, że na rynku jest wiele produktów, które umożliwiają systematyczne odkładanie środków pieniężnych. Jednym z nich jest lokata dla dziecka.

Każdy rodzic chce zapewnić swojemu dziecku jak najlepszy start w dorosłe życie. W tym celu warto pomyśleć o oszczędzaniu środków pieniężnych, które w przyszłości mogą pozwolić na sfinansowanie nauki dziecka czy realizację jego planów. Jeśli jednak budżet domowy nie pozwala na systematyczne odkładanie pieniędzy, warto pomyśleć o lokatach terminowych. Można na nich ulokować gotówkę, którą dziecko dostało z okazji urodziny, ukończenia szkoły czy na komunię.

Lokata dla dziecka - jakie są lokaty dla dzieci i jaką wybrać? Lokata dla dziecka - jakie są lokaty dla dzieci i jaką wybrać? (Theta/Bankier.pl)

Lokata kapitału dla dziecka

Na rynku jest wiele możliwości oszczędzania na przyszłość dziecka. Rodzice mogą zdecydować się na konto oszczędnościowe, ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe, obligacje czy polisy. Jedną z możliwości są również tradycyjne lokaty terminowe, które cechują się dużym poziomem bezpieczeństwa. Dodatkowo z góry można określić zysk, jaki przyniesie nam ulokowanie środków na depozycie bankowym.

Nie jest to oczywiście idealne narzędzie do oszczędzania, ponieważ nie pozwala na systematyczne gromadzenie środków, a lokowanie posiadanych nadwyżek. Ponadto mają niższy potencjał zysku w porównaniu z bardziej agresywnymi instrumentami finansowymi. Jednak dla osób, które cenią sobie bezpieczeństwo i nie planują systematycznych wpłat, lokata dla dziecka będzie odpowiednim rozwiązaniem. Lokata na dziecko cechuje się:

 • bezpieczeństwem – nie traci się wpłaconego kapitału,
 • zwykle wyższym oprocentowaniem niż konta oszczędnościowe,
 • niezmiennością oprocentowania, w przypadku wyboru lokaty ze stałą stopą procentową,
 • szerokim wyborem okresu lokowania środków,
 • możliwością przedłużenia umowy na kolejny okres.

Jaka lokata dla dziecka?

Oferta banków dotycząca lokat terminowych jest bardzo szeroka. W związku z tym rodzic czy opiekun dziecka może wybrać dogodną dla siebie formę oszczędzania ze względu na długość trwania umowy lokaty, tj.:

 • lokata krótkoterminowa dla dziecka, której okres trwania jest krótszy niż rok, np. 1-miesięczna, 3-miesięczna czy półroczna,
 • lokata długoterminowa dla dziecka, która zawierana jest na rok bądź dłuższy okres.

Dodatkowo wśród produktów można wybrać lokaty odnawialne bądź nieodnawialne. Co oznacza, że w przypadku odnawialnych, umowa zostanie automatycznie przedłużona, natomiast w przypadku nieodnawialnej, depozyt zostanie rozwiązany, a środki przekazane na nieoprocentowany rachunek.

Obecnie oszczędzanie za pośrednictwem lokat terminowych jest bardzo wygodne, banki wprowadziły bowiem dodatkowe kanały, które umożliwiają założenie depozytu bez konieczności wychodzenia z domu. Oczywiście można skorzystać z tradycyjnego sposobu otwarcia lokaty, a mianowicie w placówce bankowej, jednak są również dostępne e-lokaty, które można zawrzeć za pośrednictwem bankowości internetowej czy lokaty mobilne – zakładane w aplikacji mobilnej.

Rozważając wybór lokaty dla dziecka można również dokonać wyboru jej oprocentowania, a mianowicie:

 • oprocentowanie stałe – niezmienne w trakcie trwania lokaty,
 • oprocentowanie zmienne – może ulec zmianie w trakcie trwania umowy, najczęściej oparte na stawce WIBOR lub WIBID,
 • oprocentowanie progresywne – wzrasta wraz z upływem trwania okresu utrzymywania środków.

Zobacz: Jak działa lokata jednodniowa?

Gdzie założyć lokatę dla dziecka?

Lokatę terminową dla dziecka może założyć rodzic bądź opiekun, z racji tego, że jest to produkt przeznaczony dla osób pełnoletnich. Na rynku mamy bardzo szeroki wachlarz produktów, bowiem depozyty terminowe są oferowane niemal przez każdy bank, m.in. lokata dla dziecka pko, lokata dla dziecka ing, lokata dla dziecka mbank czy lokata dla dziecka wbk.

Przy wyborze odpowiedniego produktu mogą jednak pomóc porównywarki dostępne w internecie czy rankingi – lokata dla dziecka ranking. Należy jednak pamiętać, że najlepsza lokata dla dziecka to taka, której oprocentowanie jest najwyższe w stosunku do okresu, na jaki zamraża się środki. Ważne jest również sprawdzenie czy proponowane przez bank stawki nie są uzależnione od spełnienia określonych warunków. Dostępne na rynku promocje, najczęściej bowiem wymagają od klientów ulokowania nowych środków, założenia rachunku bankowego czy są skierowane wyłącznie do nowych klientów.

Podsumowując wybierając lokatę dla dziecka warto zwrócić uwagę na:

 • wysokość oprocentowania,
 • okres obowiązywania depozytu,
 • maksymalną i minimalną wartość środków jaką można ulokować,
 • warunki założenia oraz sprawdzić czy jest konieczność skorzystania z produktów dodatkowych,
 • kanały za pośrednictwem, których można założyć depozyt (oddział, internet, aplikacja mobilna).

Zobacz też: Lokata bez konta

Ikona informacji Najnowsze poradniki finansowe:

2020-05-15

Inflacja: jak inflacja w Polsce wpływa na Twój portfel?

Część terminów używanych przez ekonomistów wydaje nam się obca lub wręcz kompletnie nieprzydatna. Inaczej jest z inflacją, która w znaczącym stopniu wpływa na nasze codzienne życie.

2020-03-02

Jak oszczędzać pieniądze? Sposoby na regularne oszczędzanie

Oszczędzanie to coś, co już dziś może zacząć praktycznie każdy. Dowiedz się, jak zacząć oszczędzać, i poznaj sprawdzone sposoby, które ci to ułatwią!

2020-02-03

BFG. Co daje Bankowy Fundusz Gwarancyjny?

Wiele osób obawia się o to, co stanie się z ich środkami w przypadku bankructwa banku. Pieniędzy nie należy jednak składować w skarpecie – o bezpieczeństwo dba Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Jak złożyć i napisać reklamację w banku?

Reklamacja w banku jest tak samo możliwa jak reklamacja u każdego innego sprzedawcy. Podpowiadamy, jakie kroki należy podjąć, aby ją złożyć. 

Lokaty terminowe - rentierskie, długo- i krótkoterminowe. Informacje

Część banków proponuje swoim klientom lokaty rentierskie. Są to długoterminowe lokaty oszczędnościowe, które różnią się od standardowych depozytów tym, że odsetki wypłacane są w trakcie trwania umowy.

Lokaty w euro - jakie oprocentowanie? Najlepsze oferty

Lokaty w euro znajdziemy w ofercie niemal każdego banku. Ich oprocentowanie zależy od stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego. Zakładając lokatę walutową należy pamiętać, że oprócz oprocentowania wpływ na zysk mają kursy walut.

Lokaty w euro - jakie oprocentowanie? Najlepsze oferty

Lokaty w euro znajdziemy w ofercie niemal każdego banku. Ich oprocentowanie zależy od stóp procentowych Europejskiego Banku Centralnego. Zakładając lokatę walutową należy pamiętać, że oprócz oprocentowania wpływ na zysk mają kursy walut.