Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Zaciągnięcie kredytu wydaje się wyjątkowo proste w dzisiejszych czasach. Wystarczy się dobrze rozejrzeć, aby dostrzec otaczające nas reklamy rożnych pożyczkodawców skorych do tego, aby udzielić nam kredytu. Nie każdy jednak jest na dobrej pozycji w negocjacjach z instytucjami finansowymi. Problem z kredytem mogą mieć chociażby osoby bezrobotne, które dla banków nie są wiarygodnymi klientami. Jak zatem można otrzymać taką pożyczkę, jeśli nie mamy udokumentowanego stałego dochodu?

Jak otrzymać pożyczkę na raty dla bezrobotnego? Jak otrzymać pożyczkę na raty dla bezrobotnego? (fot. Andrzej Stawinski / FORUM)

Kredyt i pożyczka dla bezrobotnych

W mniemaniu praktycznie każdego banku, który oferuje swoim klientom kredyty, każda osoba bezrobotna jest automatycznie dyskwalifikowana jako potencjalny kredytobiorca. Brak stałego wynagrodzenia udokumentowanego stosowną umową o pracę lub umową cywilnoprawną oznacza dla banku, że osoba ta nie będzie w stanie pokryć kosztów związanych z zaciągniętym kredytem. Uzyskanie większych kredytów jest natomiast uzależnione od dostarczenia zaświadczeń o dochodach. Stałe wpływy to jedna z podstawowych gwarancji spłaty pożyczki. Dlatego też większość bezrobotnych, zdając sobie sprawę z takiego podejścia banków, nawet nie próbuje starać się o uzyskanie w nich dodatkowych środków. Warto jednak pamiętać o tym, ze osoba bezrobotna nie zawsze jest pozbawiona dochodów, które pozwalają się jej utrzymać. Przykładem mogą być w tym przypadku studenci, którzy co prawda nie zarabiają, ale jednak posiadają pewne źródła dochodu. Jest to chociażby comiesięczne wsparcie finansowe od rodziców albo stypendium naukowe przyznane przez uczelnię.

Kredyt dla bezrobotnych - pod pewnymi warunkami

Osoby osiągające stałe dochody tego typu mogą liczyć na wsparcie banków ograniczonym zakresie. Z pewnością powinni uzyskać np. limit debetowy, umożliwiający regularne otrzymywanie dodatkowych środków z niskim oprocentowaniem. Nie jest przed nimi zamknięta również droga do niewielkiego kredytu gotówkowego: wiele banków, a zwłaszcza instytucja, w której prowadzony jest rachunek, uwzględnia decyzję od analizy osiąganych wpływów, a samo źródło dochodu będzie miało drugorzędne znaczenie, więc jeżeli te pozwolą na uzyskanie kredytu we wnioskowanej kwocie, nie powinno być problemu z jego uzyskaniem. 

Pożyczka dla bezrobotnych a zdolność kredytowa

Banki są zobligowane do badania zdolności kredytowej każdego potencjalnego kredytobiorcy. Jeżeli ten nie osiąga stałych dochodów, w wielu przypadkach ubieganie się o kredyt nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Tak dzieje się w przypadku większości osób, które nie posiadają stałego zatrudnienia. Wówczas często jedyną alternatywą pozostają pożyczki dla bezrobotnych. Instytucje pozabankowe rezygnują z badania zdolności kredytowej pożyczkobiorców lub przeprowadzają je w ograniczonym zakresie. Choć często wiąże się to z wyższą ceną, można znaleźć również specjalne oferty, które nie obciążą w większym stopniu budżetu osoby, która nie jest w stanie przedłożyć zaświadczeń o dochodach.

Pożyczka na raty dla bezrobotnego - na czym polega? 

Tak jak już wspomniano, pożyczka na raty dla bezrobotnego jest dość szczególnym produktem finansowym. Nie jest ona udzielana przez tradycyjne banki, ale przez rożnego rodzaju instytucje pozabankowe, takie jak firmy pożyczkowe. Oferowane przez nie produkty w zakresie pożyczek dla bezrobotnych charakteryzują się jednak podobnymi zasadami. Przede wszystkim są to z reguły pożyczki udzielane na krótkie okresy, które zwykle wynoszą maksimum 30 dni. Choć oczywiście zdarzają się także oferty zakładające dłuższe okresy spłaty zadłużenia.

W ramach pożyczki dla osoby bezrobotnej możemy także ubiegać się o niższe kwoty, przeciętnie od 500 do 3 000 złotych. W przypadku tego rodzaju pożyczek zarówno czas podejmowania decyzji o pożyczce, jak i wszelkie formalności są ograniczone do minimum. Większość firm oferujących klientom takie produkty wymaga od nich dowodu osobistego, ale także wyciągu z rachunku bankowego. Jest to bardzo ważny dokument, ponieważ na jego podstawie pożyczkodawca może pozyskać istotne informacje o sytuacji finansowej klienta. Z historii rachunku firmy pożyczkowe dowiadują się, ile mamy oszczędności, jakie dochody wpływają na nasze konto, a także jakie inne zobowiązania spłacamy i na co wydajemy pieniądze. 

O czym pamiętać, decydując się na taką pożyczkę?

Pierwszą zasadą przy każdego typu zobowiązaniu finansowym jest dokładne przeanalizowanie naszej sytuacji finansowej. Pożyczka na raty dla bezrobotnego to świetne rozwiązanie, gdy potrzebujemy szybkiego zastrzyku gotówki, jednak musimy być pewni, iż będziemy w stanie regularnie spłacać takie zadłużenie. Warto zatem zastanowić się, zanim złożymy wniosek o pożyczkę, nieco dłużej nad tą możliwością i przekalkulować zarówno nasze dochody, jak i comiesięczne wydatki, których nie da się uniknąć.

Dokonując tego typu obliczeń, nie możemy zapominać o tym, ze pożyczka na raty dla bezrobotnego obarczona jest większymi kosztami, jakie będziemy musieli ponieść. Chodzi tutaj zarówno o wysokie oprocentowanie, jak i wszelkiego typu prowizje oraz opłaty dodatkowe, których zwykle jest sporo. Firma pożyczkowa podejmuje dość duże ryzyko, decydując się na udzielenie nam środków. W związku z tym musi to sobie w jakiś sposób zrekompensować, nakładając na nas wyższe opłaty. Zanim zatem zdecydujemy się na podpisanie umowy, sprawdźmy, jaki jest całkowity koszt takiej pożyczki na raty

Gdzie wziąć pożyczkę dla bezrobotnego? 

Jak już wiemy, na pożyczkę dla bezrobotnych nie możemy liczyć w banku. Dlatego pozostaje nam poszukać instytucji pozabankowej, która w swojej ofercie posiada również tego typu produkty finansowe. Oczywiście najłatwiej jest zacząć poszukiwania w sieci, gdzie znaleźć można mnóstwo stron internetowych proponujących udzielenie pożyczki bez zaświadczeń. Oczywiście każda z nich będzie się reklamowała, jako ta, która oferuje najlepsze warunki swoim klientom. Dlatego powinniśmy wybrać kilka z nich, które wydają się najbardziej korzystne i dokładnie je przeanalizować. 

Niezwykle ważne jest to, aby bardzo skrupulatnie wczytywać się w każdą umowę, którą zamierzamy podpisać. Jeśli czegoś nie rozumiemy lub też jakiś punkt umowy nie jest dla nas do końca jasny, zawsze zabiegajmy o jego wyjaśnienie. Dzięki temu zyskamy dość klarowny obraz tego, na jakie warunki się zgadzamy oraz rzecz jasna, ile taka pożyczka będzie nas w sumie kosztować. To może nas uratować przed zadłużeniem, którego nie będziemy w stanie udźwignąć. 


2020-06-16

Jak obliczyć, sprawdzić i zwiększyć zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa określa jeden z najważniejszych parametrów naszego finansowego życia. Choć na jej temat krąży wiele mitów, warto przekonać się, ile naprawdę wynosi. Będzie to możliwe dzięki kalkulatorowi zdolności kredytowej.

2020-05-25

Jak wyjść z długów - kto pomaga? Długi bankowe, komornicze

Życie z długami jest niezwykle trudne, zwłaszcza w sytuacji, w której spłata zobowiązań nie jest możliwa. Warto poszukać sposobów na to, jak wyjść z długów, i wdrożyć w życie skuteczny plan.

2020-03-27

Pożyczki długoterminowe dla zadłużonych - jak dostać? Gdzie szukać?

Pożyczki długoterminowe dla zadłużonych pozwalają pożyczyć nawet kilkaset tysięcy złotych na 10 lat. Udzielają ich tylko niektórzy pożyczkodawcy.

Umowa na czas określony a kredyt gotówkowy

Osoby ubiegające się o kredyty, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że umowa o pracę jest jednym z podstawowych źródeł dochodów, branych pod uwagę przez banki. Bardzo duże znaczenie ma również forma zatrudnienia osoby, która wnioskuje o pożyczkę.

Konsolidacja - co to jest? Kredytu, długów, chwilówek?

Konsolidacja kredytów i chwilówek to temat dosyć skomplikowany. Najpierw odnieśmy się do samego pojęcia konsolidacji kredytu.

Pożyczka na wkład własny do kredytu hipotecznego

Jednym z warunków otrzymania kredytu hipotecznego jest posiadanie odpowiedniego wkładu własnego. Czy i jak można otrzymać pożyczkę na wkład własny?

Raty 0 - czym charakteryzuje się pożyczka z ratami 0 procent?

Raty 0 procent dostępne są w ofertach zakupów ratalnych i promocyjnych chwilówek. Żeby mieć prawdziwe raty 0 procent, należy dokładnie czytać umowę.