Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Ślub to bezsprzecznie jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego człowieka. Musi mieć więc także odpowiednią oprawę. Przed rozpoczęciem przygotowań warto poznać koszty wesela.

Przygotowywanie zabawy weselnej to olbrzymie przedsięwzięcie, wymagające nie tylko pod względem organizacyjnym, ale również finansowym. Jak wynika z raportu sporządzonego przez portal Wedding.pl, aż 38% par przeznacza na ten cel 41 000-60 000 zł, kolejne 12% zamyka się natomiast w kwocie 80 000 zł. Koszt wesela potrafi być więc naprawdę potężny, a wygospodarowanie takich środków nie jest najprostszym zadaniem. Warto dowiedzieć się, na których elementach można oszczędzić i co w jakim stopniu wpływa na wydatki. Sporządzenie kosztorysu wesela będzie sporym ułatwieniem i ważnym dokumentem, który przyda się praktycznie na każdym etapie przygotowań. Dobrą opcją może stać się także uzyskanie wsparcia finansowego w postaci kredytu gotówkowego. Właściwie dobrana pożyczka nie obciąży budżetu świeżo upieczonych małżonków, a pozwoli na znakomitą zabawę bez konieczności pójścia na jakiekolwiek kompromisy.

Ile kosztuje wesele? Orientacyjne koszty wesela (ingimage)

Ile kosztuje wesele? Jedna odpowiedź nie istnieje

Choć każdy z nas doskonale wie, że koszty wesela nie należą do niskich (i – co gorsza – z roku na rok jedynie rosną), jednoznaczne określenie, ile kosztuje wesele, nie jest możliwe. Wynika to przede wszystkim ze znacznej liczby czynników, które wpływają na wydatki. Warto wymienić najważniejsze z nich:

 • Koszty ślubu: choć nie dotyczy to samego wesela, nie byłoby go przecież bez uroczystych zaślubin. Inaczej będą prezentować się koszty ślubu cywilnego, inaczej natomiast kościelnego. Wiele zależy jednak od konkretnego przypadku i np. reguł ustalonych przez daną parafię.
 • Liczba gości weselnych: oczywiście decydujący wpływ na ostateczny koszt wesela ma liczba zaproszonych na nie gości. Cena rośnie wprost proporcjonalnie wraz z nią.
 • Stroje pary młodej: w tym przypadku można postawić na minimalizm i bardzo ograniczyć koszty, ale można również wybrać opcję, która w znaczącym stopniu wpłynie na koszty wesela.
 • Konkretna lokalizacja: wpływ na wydatki będzie miał zarówno wybór samej restauracji czy domu weselnego, jak i jej położenie na mapie kraju. W niektórych województwach a nawet powiatach ceny są znacząco wyższe niż w innych.
 • Termin wesela: wiele zależy także od terminu. W trakcie sezonu ślubnego możemy spodziewać się znacząco wyższych kosztów niż poza nim.
 • Fotograf/kamerzysta: stałym kosztem wesela jest wynagrodzenie fotografa czy kamerzysty. Oczywiście to, ile zapłacimy finalnie, zależeć będzie od cennika konkretnej firmy, a także oferowanej przez nią opcji. Jeżeli skusimy się np. na filmowanie dronem, rachunek może być zdecydowanie wyższy.
 • Oprawa muzyczna: spory wpływ na koszt wesela będzie miało również to, jaką oprawę muzyczną wybierzemy. Zespół w większości przypadków okaże się droższy niż DJ, choć także nie jest to regułą.

Szukasz środków na wesele? Sprawdź ofertę najlepszych kredytów gotówkowych na 10000 zł

Ile kosztuje ślub cywilny a ile kościelny?

Pierwszym etapem tego szczególnego dnia będzie oczywiście ceremonia zaślubin. Koszty ślubu cywilnego diametralnie różnią się od tego, który ma miejsce w kościele i w przeciwieństwie do niego są też stałe na terenie całego kraju. Prezentują się następująco:

 • Sporządzenie aktu małżeństwa: 84 zł
 • Dokument potwierdzający brak przeciwwskazań do zawarcia małżeństwa: 22 zł

To jedyne koszty stałe, których nie uda się uniknąć w przypadku ślubu cywilnego. Możemy jednak rozszerzyć dostępne opcje, co będzie się wiązało z dodatkową opłatą:

 • Oprawa muzyczna podczas uroczystości: 50-150 zł
 • Przyspieszenie terminu ślubu: 40 zł
 • Uroczystość ślubna poza USC (np. w plenerze lub na sali weselnej): standardowo 1000 zł.

Koszt ślubu kościelnego będzie zdecydowanie trudniejszy do określenia, ponieważ wpływ na ostateczne wydatki ma zdecydowanie więcej czynników. Do najważniejszych z nich należą:

 • Nauki przedmałżeńskie: w zależności od parafii 100-200 zł
 • Dokumenty do USC: 100 zł
 • Odpis aktu chrztu: 50 zł
 • Koszty księdza: w zależności od parafii i własnej inicjatywy – od 100 do 1000 zł
 • Koszty organisty: 200-600 zł
 • Ofiara na kościelnego, ministrantów: 200-600 zł
 • Sprzątanie kościoła: 100 zł
 • Zapowiedzi: 50-200 zł

Wiele zależy więc od konkretnej parafii oraz ofiarności państwa młodych. Koszt ślubu kościelnego może wynieść od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Koszty wesela: na czym można oszczędzić?

Wydatki związane z weselem są bardzo zróżnicowane. Można do nich zaliczyć zarówno koszty wynajmu sali, jedzenia i alkoholu, jak i ubiór państwa młodych. Wiele zależy przy tym od konkretnej lokalizacji i – przede wszystkim – rozmiarów samej imprezy.

 • „Talerzyk”: w ten sposób zwykle określa się koszt przyjęcia jednego gościa w domu weselnym czy w restauracji. Jego cena zależy głównie od miejsca, a nawet konkretnego regionu. Średnio przyjmuje się, że wynosi 200 zł, jednak w dużych miastach i w ekskluzywnych lokalach sięga nawet kilkukrotności tej sumy. Wiele zależy rzecz jasna również od tego, jaki pakiet wybierzemy. Im więcej dań i im bardziej są wyszukane, tym większe wydatki. Koszt wesela na 50 osób, co naturalne, będzie zdecydowanie niższy od kosztów wesela na 100 osób. Poświęcając dłuższą chwilę na poszukiwania, uda się jednak znaleźć na pewno tańszą propozycję.
 • Ubranie: sporo oszczędzić można również na ubraniu. Suknię ślubną można kupić zarówno za kilkaset, jak i kilka tysięcy złotych. W przypadku panów rozpiętość cenowa garniturów jest zdecydowanie mniejsza, ale także mają znaczący wpływ na ponoszone koszty. Oczywiście do tego dochodzą wydatki np. związane z dodatkami, biżuterią czy ubraniem na poprawiny: w łatwy sposób można je ograniczyć lub wręcz uniknąć.
 • Liczba dni wesela: skoro już o poprawinach mowa. Koszty wesela jednodniowego będą znacznie niższe od tego, na które poświęcimy dwa dni. Jeżeli szukamy sposobów na oszczędności, warto pomyśleć o skróceniu uroczystości.
 • Kapela i DJ: dzięki internetowi bez problemu zadbamy o właściwą oprawę muzyczną imprezy. Koszt zespołu to wydatek rzędu 2000-5000 zł. DJ w większości przypadków będzie tańszy: znajdziemy go już za 1000 zł, a za bardziej znane nazwiska trzeba będzie zapłacić ok. 3000 zł za imprezę.
 • Alkohol: spory udział w kosztach wesela ma cena alkoholu. Zwykle przyjmuje się, że do każdego gościa należy doliczyć od 25 do 50 zł. Wiele zależy do tego, jaki alkohol kupimy i czy zdecydujemy się na dodatkowe opcje, np. otwarty bar czy pokazy barmańskie.

Koszt wesela na 100 osób

Jak widać, część kosztów wesela jest stała i niezależna od liczby gości. W końcu w każdym przypadku zapłacimy tyle samo za usługi fotografa, muzykę czy atrakcje w postaci np. fotobudki. Zdecydowana większość wydatków jest natomiast trwale powiązana z liczbą weselnych gości. Koszt wesela na 100 osób przeciętnie wyniesie od 30 do 60 tysięcy złotych. Wpisuje się więc w wyniki przywołanego wcześniej badania. Oczywiście wydatki można znacznie ograniczyć, ale z drugiej strony nawet kilkakrotnie przekroczyć. Koszt wesela na 50 osób będzie proporcjonalnie niższy i jak najbardziej realne powinno być zmieszczenie się w limicie 25 tysięcy.

Finansowanie wesela

Koszty wesela nie są małe, nie może więc dziwić, że wiele par znajdujących się na starcie dorosłego życia nie ma funduszy na realizację wymarzonego planu. Często z pomocą przychodzą rodzice, jednak nie zawsze ich wsparcie umożliwi organizację imprezy na najwyższym poziomie. Dobrym pomysłem może okazać się wówczas kredyt gotówkowy, który można zaciągnąć na dowolny cel. Łatwe i szybkie procedury oraz korzystne warunki sprawiają, że organizacja ślubu marzeń nie musi wiązać się z kompletnym opustoszeniem domowego budżetu. Rozkładając koszty wesela na raty, uda się zrealizować plany bez konieczności pójścia na jakiekolwiek ustępstwa.

Skorzystaj z pomocy eksperta

2020-09-29

Kredyt dla nowych firm na start - jak dostać? Warunki

Własna działalność gospodarcza to marzenie bardzo wielu osób. Poważnym problemem może stać się jednak brak funduszy na start. Warto wówczas pomyśleć o kredycie dla nowych firm.

2020-09-22

Zaświadczenie o zarobkach: kiedy będzie potrzebne?

Procedury związane z kredytami wiążą się z obowiązkiem dostarczenia różnych dokumentów. Jednym z najważniejszych z nich jest zaświadczenie o zarobkach.

2020-09-10

Ile kosztują studia? Koszt studiów w Polsce

Edukacja wyższa w Polsce nie musi wprawdzie wiązać się z koniecznością opłacania czesnego, jednak nie oznacza to, że koszt studiów jest niski. Warto dowiedzieć się, ile kosztują studia i przygotować się na wydatki.

Jak otrzymać pożyczkę na raty dla bezrobotnego?

Choć zaciągnięcie pożyczki nie należy do trudności, to banki udzielą ją po spełnieniu kilku warunków. Brak stałego dochodu może być w tej sytuacji kłopotliwy.

Koszty utrzymania dziecka. Ile kosztuje utrzymanie dziecka?

Rodzicielstwo to nie tylko olbrzymia odpowiedzialność, ale również spore wydatki. Aby dobrze przygotować się do tego zadania, warto więc przeanalizować, ile kosztuje wychowanie dziecka.

Kredyt bez prowizji. Czy zawsze będzie korzystny?

Klientom banków zależy przede wszystkim na uzyskaniu jak najtańszych zobowiązań. Bardzo dużą popularnością cieszą się więc kredyty bez prowizji. Nie zawsze oznacza to jednak realne oszczędności.

Kredytobiorca idealny: czym się wyróżnia? Maksymalny wiek kredytobiorcy

Nie tylko kredytobiorcy posiadają rozbudowane oczekiwania względem banków, ale również banki oczekują sporo od nich. Na ich ocenę wpływ ma wiele czynników, w tym wiek osób ubiegających się o środki.