Skorzystaj z pomocy eksperta

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Bonnier Business (Polska) informacji handlowych drogą elektroniczną dotyczących:

Wyrażam zgodę na inicjowanie przez Bonnier Business (Polska) połączeń telefonicznych w celu marketingu bezpośredniego:

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Dziękujemy!

Różnice w cenie kredytu gotówkowego w zależności od banku i oferty mogą być bardzo duże. Czasami do pożyczanego kapitału kredytodawca doliczy nawet połowę jego wartości w ramach spłaty odsetek. Gdzie najlepiej wziąć kredyt na 20 tysięcy, żeby nie przepłacić?

Kredyty gotówkowe na 20 tys. zł dostępne są w każdym banku – jest to standardowa kwota i niektóre z instytucji są skłonne udzielić takiego finansowania nawet bez zbędnych formalności całkowicie online. Warto jednak porównać te oferty z pozostałymi, bo koszty całkowite mogą się znacznie różnić. Poniżej wyjaśniamy, jakie raty są przy kredycie na 20 tys. zł.

Kredyt 20 tys - gdzie najlepiej wziąć kredyt na 20 tysięcy? (NBP)

Parametry, które najmocniej wpływają na koszt całkowity kredytu to oprocentowanie (które obecnie nie może być wyższe niż 10 proc. w skali roku) i prowizja. Obie te stawki mają bezpośrednie przełożenie na wysokość raty kredytu na 20 tys. zł. (i każdego innego), jakie wyliczy bank. Dodatkowo bank może jeszcze wymagać wykupienia ubezpieczenia, a to dodatkowo zwiększy wysokość miesięcznego obciążenia z tytułu umowy kredytowej.

Kredyt 20 tys. zł – jaka rata na 3 lata?

Zakres kosztów kredytu na 20 tys. zł można zawsze łatwo sprawdzić w internetowych porównywarkach kredytów gotówkowych. Pozwoli to przygotować się na wizytę w banku w celu rozmowy z doradcą kredytowym, bo da pogląd na aktualne stawki rynkowe.

Najtańsze propozycje kredytu na 20 tys. zł na 3 lata oznaczają dla kredytobiorcy raty w wysokości ok. 650 zł/m-c. Wbrew pozorom, takie oferty dość licznie występują na rynku. Przy takiej racie kredytu na 20 tys. zł, koszt całkowity wyniesie 23 400 zł – to oznacza, że odsetki, prowizja i dodatkowe koszty kredytu wyniosą w sumie ponad 3000 zł.

To jednak jeden z bardziej optymistycznych wariantów. W najgorszym wypadku oprocentowanie będzie wynosiło 10 proc. i dodatkowo klient będzie musiał dołożyć do kredytu wysoką prowizję. Wtedy rata kredytu na 20 tys. zł na taki okres może wynieść nawet ok. 850 zł/m-c. Przy takim obciążeniu miesięcznym, całkowity koszt kredytu przekroczy 30 000 zł. Koszty odsetkowe i pozaodsetkowe pochłoną w tym wypadku ponad 10 000 zł – tyle klient będzie musiał dopłacić do kredytu.

Kredyt na 20 tys. zł – jaka  rata na 5 lat?

A ile orientacyjnie wyniesie rata kredytu na 20 tys. zł na dłuższy termin? Jeśli kredytobiorca chciałby rozłożyć spłatę 20 tys. zł na 5 lat, musi się liczyć z większą kwotą odsetek całkowitych niż w przypadku krótszego okresu – bank ma zwyczajnie więcej czasu na naliczanie odsetek według zaproponowanej stawki rocznej.

Dłuższy termin wciąż jednak pozwoli na lepsze rozbicie comiesięcznych płatności. Rata kredytu na 20 tys. zł przy takim okresie może w najlepszym przypadku wynieść nawet ok. 400 zł/m-c. Koszt całkowity kredytu przekroczy wtedy nieznacznie kwotę 4000 zł za cały okres trwania umowy.

Najdroższe kredyty na 20 tys. zł na 5 lat mogą oznaczać dla kredytobiorcy ponad 600 zł/m-c z tytułu raty. Koszt takiego kredytu wyniesie wtedy ponad 11 000 zł.

Sprawdź również konkretne rodzaje kredytów:

Skorzystaj z pomocy eksperta

2019-04-19

Kredyt gotówkowy dla obcokrajowca

Pracujący w naszym kraju obywatele chociażby Ukrainy, w którymś momencie chcą ubiegać się o kredyt na różne cele. Czy jest szansa na kredyt dla obcokrajowca?

2019-04-18

Kredyt czy leasing na samochód? Na co się zdecydować?

Przedsiębiorcy, którzy planują zakup auta do firmy, muszą zdecydować, czy skorzystać z kredytu na zakup samochodu, a może z leasingu. Wady i zalety.

2019-04-16

Jak otrzymać pożyczkę na raty dla bezrobotnego?

Choć zaciągnięcie pożyczki nie należy do trudności, to banki ją udzielą po spełnieniu kilku warunków. Brak stałego dochodu może być w tej sytuacji kłopotliwy.

Zakupy na raty a pożyczki ratalne - porównanie

Wiele osób zastanawia się, czy lepiej zdecydować się właśnie na pożyczkę ratalną, czy też może wybrać zakupy na raty? Co jest lepszym pomysłem?

Jak wybrać kredyt samochodowy?

Czy warto skorzystać z kredytu samochodowego? Jak stwierdzić, który bank oferuje najlepsze warunki? Co może nam pomóc, gdy będziemy chcieli go zaciągnąć?

Jak dostać kredyt gotówkowy bez zaświadczeń?

Pożyczkę bez zaświadczeń można otrzymać nie tylko w firmie pozabankowej, ale też i w banku. Jak ją można dostać? Dla kogo jest przeznaczona?

Utrata pracy i kredyt – poradnik dla kredytobiorcy

Jakie mamy opcje, gdy szef wręcza zwolnienie, a nad głową wciąż wisi kredyt? Dowiedz się, jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

Ikona informacji
poradniki