Skorzystaj z pomocy eksperta

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Bonnier Business (Polska) informacji handlowych drogą elektroniczną dotyczących:

Wyrażam zgodę na inicjowanie przez Bonnier Business (Polska) połączeń telefonicznych w celu marketingu bezpośredniego:

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Dziękujemy!

Różnice w cenie kredytu gotówkowego w zależności od banku i oferty mogą być bardzo duże. Czasami do pożyczanego kapitału kredytodawca doliczy nawet połowę jego wartości w ramach spłaty odsetek. Gdzie najlepiej wziąć kredyt na 20 tysięcy, żeby nie przepłacić?

Kredyty gotówkowe na 20 tys. zł dostępne są w każdym banku – jest to standardowa kwota i niektóre z instytucji są skłonne udzielić takiego finansowania nawet bez zbędnych formalności całkowicie online. Warto jednak porównać te oferty z pozostałymi, bo koszty całkowite mogą się znacznie różnić. Poniżej wyjaśniamy, jakie raty są przy kredycie na 20 tys. zł.

Kredyt 20 tys - gdzie najlepiej wziąć kredyt na 20 tysięcy? (NBP)

Parametry, które najmocniej wpływają na koszt całkowity kredytu to oprocentowanie (które obecnie nie może być wyższe niż 10 proc. w skali roku) i prowizja. Obie te stawki mają bezpośrednie przełożenie na wysokość raty kredytu na 20 tys. zł. (i każdego innego), jakie wyliczy bank. Dodatkowo bank może jeszcze wymagać wykupienia ubezpieczenia, a to dodatkowo zwiększy wysokość miesięcznego obciążenia z tytułu umowy kredytowej.

Kredyt 20 tys. zł – jaka rata na 3 lata?

Zakres kosztów kredytu na 20 tys. zł można zawsze łatwo sprawdzić w internetowych porównywarkach kredytów gotówkowych. Pozwoli to przygotować się na wizytę w banku w celu rozmowy z doradcą kredytowym, bo da pogląd na aktualne stawki rynkowe.

Najtańsze propozycje kredytu na 20 tys. zł na 3 lata oznaczają dla kredytobiorcy raty w wysokości ok. 650 zł/m-c. Wbrew pozorom, takie oferty dość licznie występują na rynku. Przy takiej racie kredytu na 20 tys. zł, koszt całkowity wyniesie 23 400 zł – to oznacza, że odsetki, prowizja i dodatkowe koszty kredytu wyniosą w sumie ponad 3000 zł.

To jednak jeden z bardziej optymistycznych wariantów. W najgorszym wypadku oprocentowanie będzie wynosiło 10 proc. i dodatkowo klient będzie musiał dołożyć do kredytu wysoką prowizję. Wtedy rata kredytu na 20 tys. zł na taki okres może wynieść nawet ok. 850 zł/m-c. Przy takim obciążeniu miesięcznym, całkowity koszt kredytu przekroczy 30 000 zł. Koszty odsetkowe i pozaodsetkowe pochłoną w tym wypadku ponad 10 000 zł – tyle klient będzie musiał dopłacić do kredytu.

Kredyt na 20 tys. zł – jaka  rata na 5 lat?

A ile orientacyjnie wyniesie rata kredytu na 20 tys. zł na dłuższy termin? Jeśli kredytobiorca chciałby rozłożyć spłatę 20 tys. zł na 5 lat, musi się liczyć z większą kwotą odsetek całkowitych niż w przypadku krótszego okresu – bank ma zwyczajnie więcej czasu na naliczanie odsetek według zaproponowanej stawki rocznej.

Dłuższy termin wciąż jednak pozwoli na lepsze rozbicie comiesięcznych płatności. Rata kredytu na 20 tys. zł przy takim okresie może w najlepszym przypadku wynieść nawet ok. 400 zł/m-c. Koszt całkowity kredytu przekroczy wtedy nieznacznie kwotę 4000 zł za cały okres trwania umowy.

Najdroższe kredyty na 20 tys. zł na 5 lat mogą oznaczać dla kredytobiorcy ponad 600 zł/m-c z tytułu raty. Koszt takiego kredytu wyniesie wtedy ponad 11 000 zł.

Sprawdź również konkretne rodzaje kredytów:

Skorzystaj z pomocy eksperta

2019-02-19

Kredyt konsolidacyjny – jakie rodzaje zadłużenia można połączyć w jeden kredyt?

Nie w każdym banku uda się zaciągnąć kredyt konsolidacyjnych na spłatę dowolnego rodzaju zadłużenia. Szczególnie uważnie trzeba prześwietlać oferty banków pod kątem konsolidacji pożyczek spoza sektora bankowego – nie każdy będzie chciał je uwzględnić.

2019-02-05

Ranking kredytów konsolidacyjnych

Dlatego warto dobrze przeanalizować oferty bankowe, żeby jak najlepiej ulżyć swojemu portfelowi każdego kolejnego miesiąca.

2018-11-17

Pożyczka i kredyt 0 procent - czy to możliwe? Oferty

„Pierwsza pożyczka za darmo”, „raty 0 procent” czy „oddasz tyle ile pożyczysz” – to tylko niektóre hasła mające za zadanie zachęcić klienta do zaciągnięcia kredytu czy pożyczki. Warto jednak przed nabyciem zobowiązania sprawdzić jak działa oraz czego się wystrzegać przy tego typie umów.

Karta kredytowa - co to jest? Jak działa karta kredytowa?

Karta kredytowa to bardzo wygodny produkt kredytowy – regularne spłaty zobowiązania pozwolą uniknąć naliczania odsetek, a termin, w którym należy uregulować wykorzystany limit kredytowy jest dłuższy niż miesiąc. Jak korzystać z kart kredytowych, żeby korzystać z darmowego kredytu?

Stopa procentowa - czym jest? Co na nią wpływa i jak obliczyć?

Stopa procentowa to koszt kapitału, czyli cena, jaką należy zapłacić za pożyczenie pieniądza. Dotyczy nie tylko rozliczeń pomiędzy klientem a bankiem, ale także transakcji pomiędzy instytucjami.

Ubezpieczenie kredytu - czy warto? Rezygnacja i zwrot ubezpieczenia

Niemal każdy bank ubezpieczenie do kredytu. Czasami dobrowolne, czasami obowiązkowe. Skorzystanie z ubezpieczenia może dawać niższe oprocentowanie, mniejszą prowizję czy marżę. Czy ubezpieczenie kredytu jest obowiązkowe, jak działa oraz czy można z niego zrezygnować w trakcie spłacania kredytu?

Ranking kredytów gotówkowych - porównanie kredytów gotówkowych

Ile kosztuje najtańszy kredyt gotówkowy? W redakcji Bankier.pl na bieżąco monitorujemy rynek kredytów bankowych, żeby móc wyłonić najlepsze pod względem kosztu kredytu banki. Ich propozycje na różne terminy i kwoty prezentujemy regularnie w rankingach kredytów gotówkowych.

Ikona informacji
poradniki