Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Różnice w cenie kredytu gotówkowego w zależności od banku i oferty mogą być bardzo duże. Czasami do pożyczanego kapitału kredytodawca doliczy nawet połowę jego wartości w ramach spłaty odsetek. Gdzie najlepiej wziąć kredyt na 20 tysięcy, żeby nie przepłacić?

Kredyty gotówkowe na 20 tys. zł dostępne są w każdym banku – jest to standardowa kwota i niektóre z instytucji są skłonne udzielić takiego finansowania nawet bez zbędnych formalności całkowicie online. Warto jednak porównać te oferty z pozostałymi, bo koszty całkowite mogą się znacznie różnić. Poniżej wyjaśniamy, jakie raty są przy kredycie na 20 tys. zł.

Kredyt 20 tys - gdzie najlepiej wziąć kredyt na 20 tysięcy? (NBP)

Parametry, które najmocniej wpływają na koszt całkowity kredytu to oprocentowanie (które obecnie nie może być wyższe niż 10 proc. w skali roku) i prowizja. Obie te stawki mają bezpośrednie przełożenie na wysokość raty kredytu na 20 tys. zł. (i każdego innego), jakie wyliczy bank. Dodatkowo bank może jeszcze wymagać wykupienia ubezpieczenia, a to dodatkowo zwiększy wysokość miesięcznego obciążenia z tytułu umowy kredytowej.

Kredyt 20 tys. zł – jaka rata na 3 lata?

Zakres kosztów kredytu na 20 tys. zł można zawsze łatwo sprawdzić w internetowych porównywarkach kredytów gotówkowych. Pozwoli to przygotować się na wizytę w banku w celu rozmowy z doradcą kredytowym, bo da pogląd na aktualne stawki rynkowe.

Najtańsze propozycje kredytu na 20 tys. zł na 3 lata oznaczają dla kredytobiorcy raty w wysokości ok. 650 zł/m-c. Wbrew pozorom, takie oferty dość licznie występują na rynku. Przy takiej racie kredytu na 20 tys. zł, koszt całkowity wyniesie 23 400 zł – to oznacza, że odsetki, prowizja i dodatkowe koszty kredytu wyniosą w sumie ponad 3000 zł.

To jednak jeden z bardziej optymistycznych wariantów. W najgorszym wypadku oprocentowanie będzie wynosiło 10 proc. i dodatkowo klient będzie musiał dołożyć do kredytu wysoką prowizję. Wtedy rata kredytu na 20 tys. zł na taki okres może wynieść nawet ok. 850 zł/m-c. Przy takim obciążeniu miesięcznym, całkowity koszt kredytu przekroczy 30 000 zł. Koszty odsetkowe i pozaodsetkowe pochłoną w tym wypadku ponad 10 000 zł – tyle klient będzie musiał dopłacić do kredytu.

Kredyt na 20 tys. zł – jaka  rata na 5 lat?

A ile orientacyjnie wyniesie rata kredytu na 20 tys. zł na dłuższy termin? Jeśli kredytobiorca chciałby rozłożyć spłatę 20 tys. zł na 5 lat, musi się liczyć z większą kwotą odsetek całkowitych niż w przypadku krótszego okresu – bank ma zwyczajnie więcej czasu na naliczanie odsetek według zaproponowanej stawki rocznej.

Dłuższy termin wciąż jednak pozwoli na lepsze rozbicie comiesięcznych płatności. Rata kredytu na 20 tys. zł przy takim okresie może w najlepszym przypadku wynieść nawet ok. 400 zł/m-c. Koszt całkowity kredytu przekroczy wtedy nieznacznie kwotę 4000 zł za cały okres trwania umowy.

Najdroższe kredyty na 20 tys. zł na 5 lat mogą oznaczać dla kredytobiorcy ponad 600 zł/m-c z tytułu raty. Koszt takiego kredytu wyniesie wtedy ponad 11 000 zł.

Sprawdź również konkretne rodzaje kredytów:

Skorzystaj z pomocy eksperta

2019-09-09

Hot hatche do 10, 15, 20 tys. Ranking sportowych aut

Hot Hatche, używane sportowe samochody coupe, można kupić już za mniej niż 10 tys. zł. Przeglądając setki ofert na serwisach ogłoszeniowych, wybraliśmy po siedem aut typu hot hatch w trzech przedziałach cenowych - do 10 tys. zł, 15 tys. zł i 20 tys. zł. Kryteriami, które posłużyły za podstawę naszego wyboru, było przyspieszenie, osiągi silnika przy jednocześnie niskiej cenie, a także dostępność danego modelu w Polsce w oparciu o ogłoszenia sprzedaży w najpopularniejszych serwisach ogłoszeniowych.

2019-08-28

Kredyt gotówkowy 50 tys. na 10 lat

Jest to już dość duża kwota, dlatego przed zaciągnięciem takiego kredytu, warto zastanowić się, czy na pewno jesteśmy w stanie go spłacić. Kto właściwie ma szanse na otrzymanie tak wysokiego kredytu?

2019-08-23

Pożyczka pod zastaw samochodu - na czym polega?

Nie każdy klient może starać się o pożyczkę, gdy posiada inne zadłużenia lub jego historia kredytowa pozostawia wiele do życzenia. Co zrobić w takiej sytuacji? Dobrym rozwiązaniem może okazać się wówczas pożyczka pod zastaw samochodu, którą udzielają firmy pozabankowe

Czy nadal jest sens brać coś na raty, żeby budować historię kredytową?

Od wielu lat panuje przeświadczenie o tym, że osoba, która ma czystą kartę w historii kredytowej, nie ma szans na otrzymanie większego kredytu. Zapytałam banki, jak oceniają swoich klientów i czy ci bez rat na mały sprzęt RTV/AGD nadal nie mają co liczyć na większy kredyt.  

Kiedy warto wziąć kredyt gotówkowy na mieszkanie?

Kredyt hipoteczny to forma finansowania, która przychodzi klientowi pierwsza do głowy. Ale co z kredytem gotówkowym? Czy warto rozważyć tę opcję?

Kredyt dla nowych firm na start - jak dostać? Warunki.

Niezależnie jednak od tego, kto zabiera się za tworzenie firmy, potrzebuje odpowiedniego kapitału na jej rozwój. Niestety, nie każdy posiada oszczędności i nie wszyscy mogą liczyć na wsparcie rodziny i przyjaciół. Wówczas jedynym rozwiązaniem wydaje się być kredyt dla nowych firm

Jak działa kredyt oddłużeniowy (dla bardzo zadłużonych)?

Wbrew pozorom nie jest trudno wpaść w spiralę zadłużeń. Niespodziewane wydatki, które spadają na nas jak grom z jasnego nieba są w stanie mocno namieszać w budżecie domowym. Problemy ze spłatą jednego zadłużenia generują kolejne i tak w kółko.

Ikona informacji
poradniki