Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Epidemia koronawirusa zagraża nie tylko naszemu zdrowiu, ale również bezpieczeństwu finansów. Swoje propozycje dla kredytobiorców przedstawił między innymi Getin Noble Bank.

W czasie, w którym trwa panika na rynkach, a miliony przedsiębiorstw oraz miejsc pracy są zagrożone, szczególnie trudno o spokój wśród osób spłacających różnego typu kredyty. Niezwykle trudna sytuacja, do której nie można było się przygotować, nie zwalnia nas w końcu z konieczności regulowania zobowiązań. Jednocześnie w wielu przypadkach jest to, lub będzie, niezwykle trudne. Z pomocą przychodzą zarówno instytucje rządowe, jak i banki uczestniczące w pracach Związku Banków Polskich. Największe instytucje wyciągają pomocną dłoń do swoich klientów, proponując im m.in. specjalne wakacje kredytowe oraz udogodnienia, umożliwiające skuteczniejsze i tańsze bankowanie z wykorzystaniem możliwości internetu. Nie inaczej jest w przypadku Getin Noble Bank.

Epidemia CoVid-19. Wsparcie dla kredytobiorców w Getin Bank (fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl)

Getin Bank: wakacje kredytowe w związku z CoVid-19

Podstawową możliwością, którą daje do dyspozycji Getin Noble Bank klientom spłacającym kredyty hipoteczne, są wakacje kredytowe pozwalające na zawieszenie spłaty raty kapitałowo-odsetkowych na okres trzech miesięcy. Kredytobiorcy mogą również wnioskować jedynie o karencję, zawieszającą spłatę części kapitałowej rat. Osoby regulujące

mogą natomiast wnioskować o prolongatę 3 następujących po sobie pełnych rat. Do przedsiębiorców i osób prywatnych spłacających kredyty samochodowe adresowana jest natomiast 3-miesięczna karencja spłaty rat kapitałowych.

Warto pamiętać przy tym, że kredytobiorcy hipoteczni korzystający z dopłat BGK w ramach programu „Rodzina na swoim” mogą wnioskować jedynie o karencję spłaty raty kapitałowej. W związku z tym nadal będą musieli regulować ratę odsetkową oraz dodatkowe ubezpieczenia kredytu.

Dalsza spłata po wakacjach kredytowych

W każdym z podanych przypadków skorzystanie z wakacji kredytowych lub z karencji będzie wiązało się z automatycznym wydłużeniem okresu spłaty o wybrany czas. Niespłacony kapitał – w przypadku wyboru pierwszej opcji – zostanie rozłożony pomiędzy pozostałe do uregulowania raty. Odsetki mogą natomiast na wniosek klienta ulec kapitalizacji i zostać dodane do kapitału.

Jak złożyć wniosek?

Wnioski o wakacje kredytowe lub karencję w Getin banku można składać od 25 marca 2020 roku. Aby to zrobić, należy skorzystać z formularza dostępnego na stronie banku. W pierwszej kolejności konieczne będzie wskazanie interesującego nas typu zobowiązania, następnie na dysk komputera trzeba będzie pobrać konkretny wniosek oraz edytować go w programie Adobe Acrobat Reader. Jego wypełnienie nie powinno sprawić nam żadnych dodatkowych trudności: oprócz danych teleadresowych konieczne stanie się podanie numeru umowy, numeru PESEL oraz sposobu wysyłki potwierdzenia i nowego harmonogramu spłat. W ostatnim kroku należy wypełnić formularz dostępny na stronie banku i jako załącznik przesłać uzupełniony wniosek w formie elektronicznej.

Bezpłatne wpłaty i wyższy limit

Wdrożone przepisy dotyczące ograniczenia zgromadzeń w niezwykły sposób wpływają również na to, w jaki sposób korzystamy z bankowości. Krótsze godziny pracy oddziałów i infolinii oraz specjalne procedury bezpieczeństwa sprawiają, że w jeszcze większym stopniu niż wcześniej musimy polegać na świecie wirtualnym. Aby ułatwić wpłacanie gotówki, Getin Noble Bank do końca kwietnia 2020 roku umożliwia bezpłatne korzystanie z wpłatomatów sieci Euronet i Planet Cash poza oddziałami banku. Limit płatności zbliżeniowych bez użycia PIN został natomiast podniesiony do kwoty 100 zł. Dzięki temu można płacić w znacznie bardziej higieniczny sposób, unikając kontaktu z terminalem i innymi osobami. Getin Bank zachęca również do dokonywania płatności telefonem oraz zastąpienia tradycyjnych zakupów e-zakupami.


2020-05-11

Doradca kredytowy i pośrednik kredytowy. Czym się różnią?

Zaciągnięcie kredytu to poważna decyzja, a sam rynek produktów tego typu jest bardzo zróżnicowany i skomplikowany. Z pomocą może przyjść doradca kredytowy lub pośrednik kredytowy. Choć często mylimy ich ze sobą, w rzeczywistości to dwa oddzielne zawody.

2020-05-07

Flip nieruchomości. Na czym polega flip mieszkania?

Inwestycje w nieruchomości mogą okazać się nie tylko dobrym sposobem na długofalowe zabezpieczenie kapitału, ale również dochodowym przedsięwzięciem w krótszej perspektywie. Zwykle mówimy wówczas o flipie nieruchomości.

2020-04-08

Najem instytucjonalny. Co powinna zawierać umowa najmu?

Osoby decydujące się na wynajem mieszkania mogą spotkać się z kilkoma typami umów wynajmu. Jedną z nich jest nabierający coraz większej popularności najem instytucjonalny.

Santander Consumer Bank wobec koronawirusa. Specjalne wakacje kredytowe

Globalna pandemia koronawirusa może być olbrzymim wyzwaniem dla milionów kredytobiorców. Z pomocą przychodzą im również kredytodawcy, w tym Santander Consumer Bank.

Koronawirus. Jak kwarantanna wpłynie na Twoje finanse?

Epidemia koronawirusa sparaliżowała życie na niemal całym świecie. Już teraz straty liczy się w bilionach dolarów. Przymusowa kwarantanna będzie miała jednak wpływ również na finanse osobiste.

Epidemia koronawirusa. Wakacje kredytowe w BPS

Globalna pandemia wirusa COViD-19 w sposób szczególny zagroziła bezpieczeństwu finansowemu kredytobiorców. Klienci banku BPS mogą liczyć na specjalne wakacje kredytowe.

Ułatwienia dla kredytobiorców w BOŚ: oferta antykryzysowa

Kolejne banki przedstawiają specjalne narzędzia dla kredytobiorców borykających się z problemami ze spłatą zadłużenia w związku z epidemią koronawirusa. Jednym z nich jest BOŚ.

Ikona informacji
poradniki