Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Epidemia koronawirusa zagraża nie tylko naszemu zdrowiu, ale również bezpieczeństwu finansów. Swoje propozycje dla kredytobiorców przedstawił między innymi Getin Noble Bank.

W czasie, w którym trwa panika na rynkach, a miliony przedsiębiorstw oraz miejsc pracy są zagrożone, szczególnie trudno o spokój wśród osób spłacających różnego typu kredyty. Niezwykle trudna sytuacja, do której nie można było się przygotować, nie zwalnia nas w końcu z konieczności regulowania zobowiązań. Jednocześnie w wielu przypadkach jest to, lub będzie, niezwykle trudne. Z pomocą przychodzą zarówno instytucje rządowe, jak i banki uczestniczące w pracach Związku Banków Polskich. Największe instytucje wyciągają pomocną dłoń do swoich klientów, proponując im m.in. specjalne wakacje kredytowe oraz udogodnienia, umożliwiające skuteczniejsze i tańsze bankowanie z wykorzystaniem możliwości internetu. Nie inaczej jest w przypadku Getin Noble Bank.

Epidemia CoVid-19. Wsparcie dla kredytobiorców w Getin Bank (fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl)

Getin Bank: wakacje kredytowe w związku z CoVid-19

Podstawową możliwością, którą daje do dyspozycji Getin Noble Bank klientom spłacającym kredyty hipoteczne, są wakacje kredytowe pozwalające na zawieszenie spłaty raty kapitałowo-odsetkowych na okres trzech miesięcy. Kredytobiorcy mogą również wnioskować jedynie o karencję, zawieszającą spłatę części kapitałowej rat. Osoby regulujące

mogą natomiast wnioskować o prolongatę 3 następujących po sobie pełnych rat. Do przedsiębiorców i osób prywatnych spłacających kredyty samochodowe adresowana jest natomiast 3-miesięczna karencja spłaty rat kapitałowych.

Warto pamiętać przy tym, że kredytobiorcy hipoteczni korzystający z dopłat BGK w ramach programu „Rodzina na swoim” mogą wnioskować jedynie o karencję spłaty raty kapitałowej. W związku z tym nadal będą musieli regulować ratę odsetkową oraz dodatkowe ubezpieczenia kredytu.

Dalsza spłata po wakacjach kredytowych

W każdym z podanych przypadków skorzystanie z wakacji kredytowych lub z karencji będzie wiązało się z automatycznym wydłużeniem okresu spłaty o wybrany czas. Niespłacony kapitał – w przypadku wyboru pierwszej opcji – zostanie rozłożony pomiędzy pozostałe do uregulowania raty. Odsetki mogą natomiast na wniosek klienta ulec kapitalizacji i zostać dodane do kapitału.

Jak złożyć wniosek?

Wnioski o wakacje kredytowe lub karencję w Getin banku można składać od 25 marca 2020 roku. Aby to zrobić, należy skorzystać z formularza dostępnego na stronie banku. W pierwszej kolejności konieczne będzie wskazanie interesującego nas typu zobowiązania, następnie na dysk komputera trzeba będzie pobrać konkretny wniosek oraz edytować go w programie Adobe Acrobat Reader. Jego wypełnienie nie powinno sprawić nam żadnych dodatkowych trudności: oprócz danych teleadresowych konieczne stanie się podanie numeru umowy, numeru PESEL oraz sposobu wysyłki potwierdzenia i nowego harmonogramu spłat. W ostatnim kroku należy wypełnić formularz dostępny na stronie banku i jako załącznik przesłać uzupełniony wniosek w formie elektronicznej.

Bezpłatne wpłaty i wyższy limit

Wdrożone przepisy dotyczące ograniczenia zgromadzeń w niezwykły sposób wpływają również na to, w jaki sposób korzystamy z bankowości. Krótsze godziny pracy oddziałów i infolinii oraz specjalne procedury bezpieczeństwa sprawiają, że w jeszcze większym stopniu niż wcześniej musimy polegać na świecie wirtualnym. Aby ułatwić wpłacanie gotówki, Getin Noble Bank do końca kwietnia 2020 roku umożliwia bezpłatne korzystanie z wpłatomatów sieci Euronet i Planet Cash poza oddziałami banku. Limit płatności zbliżeniowych bez użycia PIN został natomiast podniesiony do kwoty 100 zł. Dzięki temu można płacić w znacznie bardziej higieniczny sposób, unikając kontaktu z terminalem i innymi osobami. Getin Bank zachęca również do dokonywania płatności telefonem oraz zastąpienia tradycyjnych zakupów e-zakupami.


2020-08-26

LtV. Czym jest wskaźnik LtV i jak wpływa na kredyt?

W słowniczku pojęć związanych z kredytem hipotecznym znajduje się wiele pozornie trudnych terminów. Jednym z nich jest LtV (Loan to Value). Choć często pomijany, w rzeczywistości ma olbrzymi wpływ na warunki kredytu.

2020-08-26

Rekomendacja S. Jakie zmiany wprowadza rekomendacja S KNF?

Jednym z najważniejszych aspektów rynku bankowego jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno klientom, jak i działającym na nim instytucjom. Znaczne zmiany w tym zakresie wprowadza sporządzona przez Komisję Nadzoru Finansowego Rekomendacja S.

2020-08-21

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego – czy warto?

Kredyt hipoteczny kojarzy się z długim okresem spłaty, a co za tym idzie również wysokimi kosztami. Nie zawsze musi tak jednak być. Dobrym sposobem na oszczędności jest wcześniejsza spłata.

Kredyt dla pracujących za granicą: jak go dostać i na czym polega?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób pracuje za granicą i osiąga dochody w innej walucie. Choć często jest to korzystne finansowo, może oznaczać pewne problemy z uzyskaniem kredytu w polskich bankach.

Przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość: jak to zrobić?

Kredyt hipoteczny to duże zobowiązanie, które zwykle wiąże nas na bardzo długi okres. Życiowe scenariusze mogą jednak ulec zmianie. Wówczas warto pomyśleć o przeniesieniu hipoteki na inną nieruchomość.

Marża kredytu: czym jest i od czego zależy marża banku?

Potencjalni kredytobiorcy zwracają przede wszystkim uwagę na koszty kredytu. Im tańsze zobowiązanie, tym lepsze. Znaczny wpływ na wysokość tej stawki ma marża kredytu.

Prowizja za udzielenie kredytu: czym jest i jak ją obniżyć?

Kredyty wiążą się z wieloma dodatkowymi kosztami. Jednym z podstawowych z nich jest prowizja za udzielenie kredytu. Ta, choć przybiera formę jednorazowej opłaty, może istotnie wpłynąć na wydatki związane z uzyskaniem środków.