Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  6,80 zł , zmiana od tamtej pory: 22,06%

tylko CCGT Grudziądz otrzyma z rynku mocy 3,52 mld zł + waloryzacja

Zgłoś do moderatora
Należąca do Energi z Grupy Orlen spółka CCGT Grudziądz rozpoczyna budowę ujęcia i magistrali przesyłowej wody koniecznych do prawidłowej pracy elektrowni w Grudziądzu. Obiekt będzie wyposażony w zamknięty system obiegu wody, aby ograniczyć jej pobór z Wisły do niezbędnego minimum. 
Wykonawcą ujęcia wody dla elektrowni spółki CCGT Grudziądz wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą będzie Budimex.
- Budowa ujęcia wody i magistrali wodnej to kolejny kluczowy etap realizacji elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu.Prace postępują zgodnie z przyjętym harmonogramem - ocenił prezes CCGT Grudziądz Marcin Małek. Jak zaznaczył, równolegle są kontynuowane działania związane z produkcją kluczowych maszyn i urządzeń bloku oraz konstrukcja obiektów na placu budowy"

Dodano, że "na terenie głównym elektrowni trwają obecnie zaawansowane prace budowlane" - zakończono już pierwszy etap procesu palowania części z obiektów głównych, w tym budynku maszynowni, w którym umiejscowiony będzie turbozespół gazowo-parowy, oraz budynku kotła odzysknicowego HRSG; przygotowywane są działania związane z wykonywaniem płyt fundamentowych. Spółka podała, że oprócz tego gotowe jest już zaplecze biurowe dla pracowników budowy oraz główna cześć placów składowych, dróg transportowych i parkingów. Podkreślono, że w uzgodnieniu z Zarządem Dróg Miejskich w Grudziądzu rozpoczęto też wzmacnianie odcinka ul. Skowronkowej, po której odbywać się będą transporty na teren budowanej elektrowni. Ma to na celu minimalizację utrudnień dla okolicznych mieszkańców.
Energa przypomniała, że blok energetyczny CCGT Grudziądz "będzie jedną z najnowocześniejszych elektrowni gazowo-parowych w swojej klasie", a zastosowane tam rozwiązania techniczne zapewnią jednostce "wysoką sprawność wytwarzania energii elektrycznej przy jednoczesnej minimalizacji oddziaływania na środowisko". Jak zaznaczono w informacji, "elektrownia w Grudziądzu stanowi też istotny element strategii Grupy Orlen, zapewniając zauważalny krok w transformacji polskiej energetyki".
"Jednostka - dzięki wysokiej sprawności, niskim wskaźnikom emisji oraz wysokiej elastyczności pracy - zapewniała będzie stabilizację pracy polskiego systemu elektroenergetycznego i wsparcie dla rozwijanych równolegle, przez inne spółki z Grupy Orlen, źródeł odnawialnych" - podkreśliła Energa. Firma dodała, że elektrownia w Grudziądzu jest również "źródłem wytwórczym ważnym z punktu widzenia polskiego Operatora Sieci Przesyłowych – Polskich Sieci Elektroenergetycznych".
W grudniu 2021 roku spółka CCGT Grudziądz zawarła z PSE 17-letni kontrakt w ramach rynku mocy, z pierwszym rokiem świadczenia usługi mocowej przypadającym na rok 2026. Energa zapowiedziała, że w czasie realizacji umowy, kontraktującej łącznie 518 MW, spółka może liczyć na przychód sięgający co najmniej ok. 3,52 mld zł.

W 2023 roku Grupa Orlen planuje nakłady inwestycyjne w wysokości 36,2 mld zł. Jak podał ostatnio PKN Orlen, w segmencie energetyki nakłady mają sięgnąć 7 mld zł i trafią przede wszystkim na modernizację aktywów, przyłączenie nowych odbiorców Grupy Energa, budowę bloków w Ostrołęce i Grudziądzu, budowę farm fotowoltaicznych oraz morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku.

https://www.gospodarkamorska.pl/ruszaja-inwestycje-grupy-orlen-dla-powstajacej-elektrowni-w-grudziadzu-powstana-ujecia-i-magistrale-przesylowe-wody-69557

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
ENERGA -1,19% 8,30 2023-09-22 17:00:00
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.