Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  9,26 zł , zmiana od tamtej pory: 2,16%

ponad 10 miliardów dostanie ENERGA tylko z aukcji rynku mocy

Zgłoś do moderatora
W nawiązaniu do poprzedniego mojego wpisu w tym wątku ....na przykładzie inwestycji w bloków gazowo-parowy CCGT Ostrołęka
dostanie on darmową kasę tzw przychody z rynku mocy w wysokości co najmniej 4,723 mld zł przez 17 lat, poczynając od 2026 r. -ogólnie kwota ta będzie jeszcze większa bo podlegać będzie corocznej waloryzacji średniorocznym wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych . Z nawiązką ta darmowa kasa pozwoli sfinansować budowę i jeszcze wiele zostaje o czym pisałem w wcześniejszych wpisach ..o czym mówił również podpisany w czerwcu 2021 r. z wykonawcą - GE aneks do kontraktu na budowę elektrowni Ostrołęka C który przewiduje, że blok powstanie za ok. 2,5 mld zł.

2023-06-29 ENERGA S.A.: Zawarcie umowy kredytowej na finansowanie budowy elektrowni gazowo-parowej (CCGT) w Ostrołęce

Spółka CCGT Ostrołęka, należąca do Grupy ORLEN, zawarła umowy kredytów na łączną kwotę 2,64 mld zł z konsorcjum składającym się z polskich i międzynarodowych instytucji finansowych. W jego skład wchodzą: Bank Gospodarstwa Krajowego, Alior Bank SA, Bank Polska Kasa Opieki SA, KfW IPEX-Bank GmbH oraz Erste Group Bank AG.

KfW IPEX-Bank to działający w grupie niemieckiego banku rozwojowego KfW niezależny bank kredytów eksportowych. Erste Group Bank to działająca w Europie Środkowej austriacka grupa finansowa.- więc nie jest to kredyt którego udzieliły upolitycznione banki krajowe z polecenia polityków .

inwestycja w Ostrołęce jest ważnym elementem naszych działań, których celem jest neutralność emisyjna koncernu. Elastyczne moce gazowe będą uzupełnieniem produkcji z odnawialnych źródeł energii zapewniając efektywną i bezpieczną transformację polskiej energetyki w kierunku obniżenia emisji gazów cieplarnianych – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN SA

Zgodnie z założeniami Polskiej Polityki Energetycznej do 2040 roku, tylko do końca trwającej dekady z polskiego systemu energetycznego wyłączonych zostanie 6 GW mocy. W tym samym czasie, wedle przewidywań, zapotrzebowanie na energię elektryczną wzrośnie  o 13 proc. Blok CCGT uzupełni braki energii elektrycznej w obliczu prognozowanego wzrostu zapotrzebowania na energię elektryczną i stopniowego odłączania od Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE) wysłużonych bloków węglowych o niższej dyspozycyjności.

Główny wykonawca inwestycji, amerykański koncern General Electric, informuje, że turbina gazowa, która zainstalowana zostanie w bloku CCGT Ostrołęka, będzie mogła przejść od stanu wygaszenia do pełnej wydajności w czasie krótszym niż pół godziny. Z kolei już w trakcie pracy obciążenie turbiny może być zmniejszane bądź zwiększane w tempie 88 MW na minutę. Tak duża elastyczność pozwoli na zmniejszanie ryzyka deficytu mocy poprzez sprawne bilansowanie produkcji energii elektrycznej z dynamicznie rozwijających się źródeł odnawialnych, zależnych w dużej mierze od warunków pogodowych.

Przypominam również o miliardach z rynku mocy dla CCGT Grudziądz -3,52 miliarda również ta wyjściowa kwota będzie większa bo podlegać będzie corocznej waloryzacji średniorocznym wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych oraz planowanej inwestycji CCGT Gdańsk / w tym roku raczej wystartują w aukcjach rynku mocy/ zdobywając kolejne około 4 miliardy darmowej kasy ,a mamy jeszcze wiele pomniejszych aukcji z rynku mocy wygranych przez spółki z Grupy ENERGA około 200 mln rocznie gdzie już ta kasa wpływa do spółek Grupy Energa

https://media.energa.pl/pr/814629/elektrownia-w-ostrolece-pozyskala-zewnetrzne-finansowanie-kredytowe

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
ENERGA -0,63% 9,46 2023-12-08 16:21:06
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.