Przypominając o 9 miliardach z rynku mocy dla spółek z Grupy Energa a będzie jeszcze więcej miliardów uwzględniając aukcje które dopiero się odbędą.
Inwestycje realizowane w Grudziądzu i Ostrołęce będą jedną z największych oraz najnowocześniejszych tego typu elektrowni w Polsce
Prace realizacyjne związane z budową obu elektrowni przebiegają zgodnie z planem. o czym informuje emitent ENERGA link poniżej
https://media.energa.pl/pr/812214/powstaly-pierwsze-fundamenty-pod-zrodla-niskoemisyjne-grupy-orlen
W Grudziądzu dla kotła HRSG, wykonano płytę fundamentową i trwają obecnie zaawansowane prace związane z produkcją komponentów, rozpoczęcie montażu pierwszych elementów konstrukcji na terenie budowy planowane jest na październik bieżącego roku, a zakończenie budowy całości tego obiektu około rok później – przed końcem 2024 roku.Podobne prace budowlane przeprowadzono w tym samym czasie w Ostrołęce, gdzie pod fundament kotła odzysknicowego realizowanej tam elektrowni o mocy ok. 750 MW wykorzystano łącznie ponad 2 tys. m3 mieszanki betonowej, Montaż pierwszych urządzeń kotła HRSG planowany jest między II a III kwartałem br.
Rozwój energetyki gazowej wymaga zabezpieczenia odpowiednich wolumenów paliwa, czyli gazu ziemnego. Grupa ORLEN prowadzi własne wydobycie tego surowca, przede wszystkim w Polsce i Norwegii, skąd gaz może być przesłany do kraju gazociągiem Baltic Pipe uruchomionym w 2022 roku. Ubiegłoroczne wydobycie Grupy ORLEN w kraju i zagranicą wyniosło 7,7 mld m sześc. gazu, co odpowiada ok. 45% krajowego zapotrzebowania na surowiec. Grupa ORLEN posiada również kontrakty na dostawy gazu od partnerów zagranicznych działających na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, a także długoterminowe umowy na dostawy skroplonego gazu ziemnego (LNG) z USA i Kataru. W celu optymalizacji transportu LNG Grupa rozwija własną flotę nowoczesnych gazowców.