Forum Giełda +Dodaj wątek
Opublikowano przy kursie:  8,02 zł , zmiana od tamtej pory: 2,00%

9 miliardów dostanie ENERGA tylko z aukcji rynku mocy za rok 2026

Zgłoś do moderatora
Orlen inwestycje przede wszystkim w zielone źródła wytwarzania. farmy na Bałtyku, w farmy na lądzie, w fotowoltaikę, w SMR-y (małe reaktory modułowe - PAP)" -część tych inwestycji jest prowadzona przez spółki z grupy ENERGA

Jednak tworzenie stabilnej sieci energetycznej nie jest możliwe bez inwestowania także w źródła niskoemisyjne, stabilizujące produkcję z odnawialnych źródeł energii. Takim niskoemisyjnym elementem sytemu są najnowocześniejsze bloki gazowo-parowe / pamiętajmy że produkcja z gazu potrzebuje tylko połowę ilości uprawnień co2 w porównaniu do tego co zużywa technologia węglowa które budują spółki celowe ENERGI .
W tego typu inwestycjach powołuje się spółkę celową która realizuje inwestycje mamy CCGT Ostrołęka gdzie ENERGA ma 51 % udziałów a Orlen 49 % oraz mamy CCGT Grudziądz i CCGT Gdańsk spółki córki gdzie 100 % udziałów ma koncern Energa, który można powiedzieć należy do Grupy Orlen -choć nie w 100 % bo jeszcze my akcjonariusze mniejszościowi jesteśmy .Propagandowo często używa się określenia że to czy tamto Orlen buduje choć należy pamiętać że Orlen zapewnia finansowanie tych inwestycji.

Wczoraj wmurowano kamień węgielny pod budowę CCGT Grudziądz o mocy 560 MW więc trochę cytatów z informacji prasowych o tej inwestycji.Zastosowanie bloku gazowo-parowego o wysokiej elastyczności sprawi, że nowa jednostka będzie skutecznie współpracować z odnawialnymi źródłami energii ,najnowocześniejsze rozwiązania, zapewniające wysoką sprawność działania przekraczającą 60 proc, niezawodność i efektywność ekonomiczną blok będzie mógł być uruchomiony w zaledwie 30 do 90 minut Czas rozruchu jest jednym z kluczowych parametrów w przypadku jednostek, które mają służyć do bilansowania pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Im krótszy, tym łatwiej reagować na zmienność produkcji elektryczności z OZE. Pod tym względem blok budowany przez CCGT Grudziądz, spółkę zależną Energi z Grupy ORLEN, będzie osiągał jeden z najlepszych wyników na rynku

Łączne zaawansowanie wszystkich prac szacowane jest na blisko 20%, przy czym prac projektowych – na ok. 70%
- Ta inwestycja idzie zdecydowanie szybciej niż sobie wyobrażałem - mówił prezes Obajtek. - Pewne elementy są już zamówione, wyprodukowane i będą automatycznie schodzić na plac budowy, bo są wykonywane w różnych krajach.
Zakładamy, że testy bloku rozpoczną się na przełomie 2024 i 2025 roku. Wierzymy, że komercyjną eksploatację rozpoczniemy w 2025 roku” – powiedział Małek

Inwestycję realizuje konsorcjum firm Siemens Energy  oraz Mytilineos Technologia, która zostanie zastosowana przy budowie bloku w Grudziądzu, należy do najnowocześniejszych na rynku Zastosowana technologia pozwoli współspalać mieszankę gazu i wodoru, docelowo wyłącznie wodór, – mówi Grzegorz Należyty, Wiceprezes na Europę Wschodnią i Dyrektor Zarządzający Siemens Energy Polska.

W grudniu 2021 r. zawarto z Operatorem Sieci Przesyłowych 17-letni kontrakt w ramach rynku mocy, z pierwszym rokiem dostaw przypadającym na 2026 r. Grudziądzka elektrownia zakontraktowała łącznie 518 MW mocy, co w trakcie realizacji umowy zagwarantuje jej przychód sięgający co najmniej 3,5 mld zł.Dodatkowo cena obowiązku mocowego dla wieloletnich umów mocowych podlegać będzie corocznej waloryzacji średniorocznym wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych nieuwzględnionej w podanych kwotach wiec z kwoty 3,5 mld zł zrobi się jeszcze większa kwota

Wartość inwestycji to ok. 2 mld zł
Wpływy z rynku mocy pokrywa to z nawiązką koszt budowy / spłatę rat kredytowych i jeszcze zostanie 1,5 czy nawet dwa miliardy które zrekompensuje to gdyby koszt wytworzenia energi z technologi gazowej był wyższy niż cena rynkowa a jeszcze produkcja może być zyskowna

Inwestycję prowadzi spółka CCGT Grudziądz należąca do koncernu Energa, z kolei Energa wchodzi w skład Grupy Orlen. Orlen zadeklarował sfinansowanie budowy w całości, ale do kwoty 1,8 miliarda złotych.

Grupa ORLEN prowadzi własne wydobycie tego surowca, przede wszystkim w Polsce i Norwegii, skąd gaz może być przesłany do kraju gazociągiem Baltic Pipe uruchomionym w 2022 roku. Ubiegłoroczne wydobycie Grupy ORLEN w kraju i zagranicą wyniosło 7,7 mld m sześc. gazu, co odpowiada ok. 45% krajowego zapotrzebowania na surowiec. Orlen po przejęciu PGNiG konsekwentnie zwiększa własną produkcję gazu , w 21 r podwoiliśmy wydobycie z 20 r a w 22 r podwoiliśmy wydobycie z 21 r -Wiceprezes Perkowski Już dzisiaj nasze wydobycie jest w stanie zaspokoić niemal połowę krajowego zapotrzebowania, a do 2030 roku zwiększymy je do 12 mld m3 rocznie, czyli niemal 3/4 rocznej konsumpcji Grupa ORLEN posiada również kontrakty na dostawy gazu od partnerów zagranicznych działających na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, a także długoterminowe umowy na dostawy skroplonego gazu ziemnego (LNG) z USA i Kataru. W celu optymalizacji transportu LNG Grupa rozwija własną flotę nowoczesnych gazowców.
Aktualnie gaz w Europie jest najtańszy od prawie dwóch lat co z optymizmem pozwala patrzeć na rozpoczęte inwestycje spółek z grupy Energa w elektrownie gazowo -parowe
https://www.pb.pl/gaz-w-europie-najtanszy-od-prawie-dwoch-lat-ryzyko-gwaltownej-zmiany-trendu-1185756

W środę ok. godz. 17.10 gaz w holenderskim hubie TTF w kontraktach na czerwiec kosztował 31,9 euro za MWh., a na lipiec 32,24 euro za MWh.W dniu ataku Rosji na Ukrainę, 24 lutego 2022 r., notowania gazu na TTF przekraczały 128 euro za MWh. W szczytowym momencie, w sierpniu 2022 r., ceny gazu sięgały 350 euro za MWh.
https://www.wnp.pl/finanse/gaz-ziemny-w-hubie-ttf-potanial-do-31-05-euro-za-mwh-w-kontraktach-czerwcowych,711063.html

Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
ENERGA -0,97% 8,18 2023-09-26 17:00:00
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.