Rynki

Twoje finanse

Biznes

Forum

Francja podnosi stopień zagrożenia terrorystycznego do najwyższego poziomu

Francuski rząd podniósł stopień zagrożenia terrorystycznego do najwyższego poziomu po piątkowym zamachu w Krasnogorsku pod Moskwą, w którym zginęło ponad 130 osób – poinformował w niedzielę późnym wieczorem premier Francji Gabriel Attal.

fot. Catarina Belova / Shutterstock

„W związku z wzięciem odpowiedzialności za atak przez Państwo Islamskie i zagrożeniami, przed którymi stoi nasz kraj, zdecydowaliśmy się podnieść stan czujności do najwyższego poziomu” – napisał polityk na portalu X.

reklama

Premier przekazał informację po spotkaniu Rady Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Decyzja została podjęta na cztery miesiące przed igrzyskami olimpijskimi w Paryżu, które rozpoczynają się 26 lipca.

Jak podało biuro szefa rządu, Państwo Islamskie (IS) „zagraża Francji i było zaangażowane w szereg udaremnionych ataków w kilku krajach europejskich, w tym w Niemczech i Francji”.

Attal zwołał na poniedziałek posiedzenie z udziałem wszystkich służb bezpieczeństwa, których dotyczy podniesienie stopnia alarmowego.

„Francuski system ostrzegania przed terroryzmem ma trzy poziomy, a najwyższy poziom jest aktywowany w następstwie ataku we Francji lub za granicą lub gdy zagrożenie takim atakiem jest uważane za nieuchronne” – pisze agencja Reutera.

W piątek terroryści zaatakowali salę koncertową Crocus City Hall w podmoskiewskim Krasnogorsku. Do widzów otworzono ogień, eksplodowały ładunki wybuchowe. Wybuchł pożar, w wyniku którego zawalił się dach budynku.

Produkty finansowe
Produkt
Kwota
Okres
miesięcy

Odpowiedzialność za atak wzięła na siebie organizacja Państwo Islamskie prowincji Chorasan, afgańskie skrzydło IS. Rosyjskie władze twierdzą, że schwytano czterech sprawców zamachu i nie są to obywatele Rosji. (PAP)

mrf/ sp/

Źródło: PAP
powiązane
polecane
najnowsze
popularne
najnowsze
bankier na skróty