Kiedy rozliczyć się samemu, a kiedy lepiej powierzyć to pracodawcy

redaktor Bankier.pl
Nikt nie przepada za wypełnianiem PIT-ów i obliczeniami należnego podatku. Jeżeli w tym roku podatnik chciał uniknąć tego obowiązku, to już na początku stycznia powinien złożyć pracodawcy druk PIT-12 , aby to pracodawca rozliczył go z fiskusem. Ustawowy termin przekazania tego oświadczenia do pracodawcy minął 10 stycznia 2011 roku. Kolejna szansa, aby to pracodawca rozliczył swojego pracownika już za rok. Trzeba tylko pamiętać o wypełnieniu PIT-12 na początku 2012 roku.

PIT-40 do końca lutego


Jeżeli pracownik przekazał pracodawcy w ustawowym terminie oświadczenie PIT-12, to pracodawca jest zobowiązany rozliczyć pracownika na druku PIT-40 do dnia 28 lutego. Należy pamiętać, że  w tej sytuacji pracodawca nie przekaże pracownikowi deklaracji PIT-11. Zamiast tego do końca lutego wyśle PIT-40 do urzędu skarbowego i do podatnika.

Ważne jest, że aby pracownik mógł skorzystać z możliwości rozliczenia przez pracodawcę na druku PIT-40, musi być związany stosunkiem pracy (np. umowa o pracę). Z tej możliwości nie mogą skorzystać osoby zatrudnione na umowę zlecenie, o dzieło czy uzyskujący przychodów z tytułu działalności wykonywanej osobiście oraz wypłat praw majątkowych. Innymi słowy, z rozliczenia na PIT-40 nie mogą skorzystać te osoby, które osiągają inne dochody (poza tymi ze stosunku pracy), wymagające złożenia PIT-37.

Pracodawca uwzględni w deklaracji PIT-40 na wniosek pracownika wyższe koszty uzyskania przychodu, udokumentowane imiennymi biletami okresowymi.

Ograniczenia rozliczenia poprzez PIT-40

Decydując się na rozliczenie przez pracodawcę, podatnik musi wiedzieć, że wiążą się z tym pewne ograniczenia:
 • nie rozliczy się wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci,
 • nie odliczy ulgi na dziecko,
 • nie skorzysta z ulgi na internet i wielu innych ulg (np. darowizny),
 • jeśli będzie chciał przekazać 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego, to będzie to utrudnione.

1 proc. dla OPP w PIT-40


Formularz PIT-12  i PIT-40  zostały tak skonstruowane, że nie ma w nich rubryk, które dałyby możliwość wskazania organizacji pożytku publicznego i kwoty 1 % podatku. Po przesłaniu PIT-40 do urzędu skarbowego podatnik może złożyć pisemny wniosek również do urzędu skarbowego o przekazanie 1 proc. podatku dla OPP.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł w wyroku z dnia 22 października 2010 roku, że „Podatnik nie może zostać pozbawiony uprawnienia do przekazania części podatku jedynie mocą samej konstrukcji formularzy podatkowych (PIT040 oraz PIT-12) tj. przez fakt, że nie zawierają one odpowiednich rubryk do wskazania odpowiedniej organizacji pożytku publicznego, wysokości kwoty, czy też pouczeń w tym zakresie.„ (III SA/Wa 1902/10)."


Ministerstwo Finansów jednak oponuje w tej sprawie podkreślając, że podatnik ma zawsze wybór – może złożyć PIT-37 do końca kwietnia i w tym formularzu wskazać OPP, dla której chce przekazać 1 proc. swojego podatku.

Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów - z upoważnienia ministra - na interpelację poselską nr 19600 z dnia 15 grudnia 2010 r. (nr SPS-023-19600/10) posła Macieja Orzechowskiego w sprawie przekazania 1% podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego. Poseł nawiązując do powyższego wyroku WSA (III SA/Wa 1902/10) otrzymał taką odpowiedź z Ministerstwa Finansów:„Odnosząc się natomiast do przedstawionego problemu nierówności podatkowej w przekazywaniu 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, uprzejmie informuję, iż tego rodzaju stan faktyczny i prawny nie występuje. Wszystkich podatników podatku dochodowego od osób fizycznych obowiązują bowiem jednakowe zasady w kwestii alokacji 1% podatku. Niezależnie bowiem od rodzaju i liczby źródeł przychodów oraz bez względu na to, czy płatnik sporządził i przekazał podatnikowi informację o wysokości uzyskanych dochodów (np. PIT-11A, PIT-11, PIT-8C), czy też roczne obliczenie podatku (PIT-40A z urzędu w przypadku organu rentowego, odpowiednio PIT-40 na wniosek w przypadku zakładu pracy), podatnik ma prawo zdecydować o przekazaniu 1% podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Wystarczy, że w tym celu złoży zeznanie podatkowe w urzędzie skarbowym. Może to uczynić także na bazie otrzymanego od płatnika rocznego obliczenia podatku."

PIT-40 jako informacja PIT-11


Gdy pracownika rozliczył pracodawca na druku PIT-40, a podatnik uzna, że jednak korzystniej dla niego rozliczyć się wspólnie z małżonkiem albo zechce odliczyć wydatki na internet czy ulgę na dziecko, to wykorzystując informacje zawarte w PIT-40, pracownik może złożyć własny PIT-37 w terminie do końca kwietnia 2011 roku. Nie musi to być takie skomplikowane, jak się wydaje. Wystarczy skorzystać jednego z wielu darmowych programów do rozliczeń rocznych.

Rozlicz PIT 2010 z Bankier.pl
 
Jak wypełnić PIT?Program za darmo!Przekaż 1% podatku!

Kiedy więc rozliczyć się samemu, a kiedy lepiej powierzyć to pracodawcy? Odpowiedź jest prosta. Lepiej zlecić pracodawcy rozliczenie, gdy pracownik:
 • pracuje tylko u tego jednego pracodawcy i nie osiąga innych dochodów,
 • nie korzysta z żadnych ulg,
 • nie chce rozliczyć się wspólnie z małżonkiem ani dzieckiem,
 • rezygnuje z przekazania 1 % podatku dla OPP  (bo to wymaga dodatkowej czynności i pisma/deklaracji wysłanej do urzędu skarbowego),
 • ceni wygodę i chce zaoszczędzić czas.

Warto poświęć kilka minut na samodzielne wypełnienie PIT-37, gdy podatnik:
 • chce korzystnie rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub dzieckiem,
 • chce skorzystać z ulg (na dziecko, za internet i innych),
 • chce przekazać 1 % podatku na rzecz OPP.


Katarzyna Sudaj
Bankier.pl
k.sudaj@bankier.pl

Katarzyna Sudaj

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

 • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

  Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

 • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl