REKLAMA

Zapowiedź dnia - 10 czerwca 2021 r.

Adam Torchała2021-06-10 07:57redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-06-10 07:57
Zapowiedź dnia - 10 czerwca 2021 r.
Zapowiedź dnia - 10 czerwca 2021 r.
/ Bankier.pl

Przed nami czwartek, 10 czerwca, 161. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Franki frankom nierówne. Problem kredytów opartych na frankach szwajcarskich w różnym stopniu obciąża banki notowane na warszawskiej giełdzie. Jak wynika z analizy Bankier.pl, są już instytucje, w których wartość spornych umów zbliżyła się do 20 proc. wartości „frankowego” portfela.

Wzrost kosztów zagraża budowlanej hossie. Notowania spółek budowlanych i deweloperskich biją kolejne rekordy, tymczasem marżom zaczął zagrażać gwałtowny wzrost cen materiałów budowlanych.

Fotowoltaika mniej opłacalna po zmianie przepisów? Mimo zmian w systemie rozliczeń prosumentów nadal opłacalna będzie instalacja paneli fotowoltaicznych (PV) i produkcja z nich prądu - podkreślił wiceszef MKiŚ Ireneusz Zyska.

Tajne dane amerykańskiej skarbówki. 25 najbogatszych Amerykanów płaciło proporcjonalnie znikome (zdaniem autorów) kwoty federalnego podatku dochodowego, w niektórych latach nie płacąc ani centa.

Coraz większa presja na Turów. Komisja Europejska zdecydowała o dołączeniu jako strona do pozwu Czech przeciwko Polsce w sprawie kopalni Turów.

Zmiana podejścia w szczepieniach. Z powodu problemów z dostawami do Polski szczepionek przeciw COVID-19 od firmy AstraZeneca zdecydowano o tym, aby priorytetowo obsługiwać szczepienie drugą dawką i czasowo nie podawać pierwszych dawek preparatu.

Niska płaca nie przyciąga talentów do administracji. Zamrożenie wynagrodzeń w sferze budżetowej ma być sposobem na oszczędności w kasie państwa. Jednak nawet biznes zauważa, że to negatywnie odbije się na jakości usług publicznych.

Rada nadal nieugięta. Na czerwcowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych. W komunikacie podano, że zdaniem RPP podwyższona inflacja jest zjawiskiem przejściowym.

Wydarzy się w Polsce

Senat Dziś na jednodniowym posiedzeniu zbiera się Senat. Senatorowie wysłuchają informacji Prezesa Rady Ministrów o działaniach rządu w związku z sytuacją na Białorusi i represjami wobec polskiej mniejszości. Senatorowie zajmą się też uchwaloną pod koniec maja przez Sejm nowelą ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz projektem nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych.

Sejm - Dzisiaj zbierze się sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka, by zaopiniować wnioski ws. powołania Rzecznika Praw Obywatelskich. 15 czerwca odbędzie się dodatkowe posiedzenie Sejmu w sprawie wyboru RPO.

Obostrzenia - Rząd najprawdopodobniej przedstawi pakiet rozwiązań epidemicznych na całe wakacje

Dyplomacja Premier Mateusz Morawiecki spotka się z szefem słowackiego rządu Eduardem Hegerem. Według zapowiedzi premierzy będą omawiać tematy związane z przeciwdziałaniem i zwalczaniem skutków pandemii Covid-19, polityką społeczną i migracyjną, a także najważniejsze bieżące kwestie z zakresu polityki rozszerzenia.

Astronomia - W czwartek ok. południa nastąpi zaćmienie Słońca, które w Polsce będzie widoczne jako częściowe. W różnych miejscach prowadzone będą pokazy tego zjawiska przy pomocy odpowiednio wyposażonych teleskopów. Ze względów bezpieczeństwa na Słońce można patrzeć tylko poprzez urządzenia z odpowiednimi filtrami.

Wydarzy się na świecie

Londyn - Przed szczytem G7 w Carbis Bay brytyjski premier Boris Johnson spotka się z prezydentem USA Joe Bidenem. Przywódca USA, który w środę przybył z wizytą do Europy, weźmie też udział w szczycie G7 i posiedzeniu Rady Sojuszu Atlantyckiego. Odwiedzi także instytucje europejskie i odbędzie szereg spotkań dwustronnych z przywódcami UE.

Bruksela - Konferencja prasowa przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela przed szczytem G7.

Ateny - Zapowiedziany 24-godzinny strajk generalny w sektorze prywatnym i publicznym przeciwko kontrowersyjnej reformie prawa pracy.

Luksemburg - Decyzja Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie dotyczącej wymagania znajomości języka niemieckiego w celu przyznania pomocy mieszkaniowej obywatelom państw trzecich mieszkającym w Austrii.

Kalendarium ekonomiczne 10 czerwca 2021 r.

Na pierwszy ogień pójdzie inflacja w Norwegii (08:00), Czechach (09:00) i Szwecji (09:30). O 08:45 we Francji pojawi się raport o produkcji przemysłowej, podobne dane o 10:00 opublikują Włosi.

Popołudnie dostarczy większych emocji. Po pierwsze, o 13:45 poznamy decyzję Europejskiego Banku Centralnego ws. polityki monetarnej. O 14:30 uzasadnienie na konferencji prasowej przedstawi prezes Christine Lagarde.

Również o 14:30 warto będzie patrzeć na USA, gdzie pojawią się dane o inflacji. Ekonomiści sądzą, że główny wskaźnik wzrośnie do 4,6 proc. rok do roku, co zapewne uruchomi falę komentarzy o wyjątkowo wysokim wzroście cen w największej gospodarce świata i zwróci uwagę na planowane działania Rezerwy Federalnej. W USA jak co czwartek pojawią się też dane o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (14:30).

Podsumowanie sesji

Polska: WIG czerwony po raz trzeci. Węgiel i energetyka ciążą GPW

USA: Lekkie spadki na Wall Street. Dow traci trzeci dzień z rzędu

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy 

Kalendarium giełdowe

ULTGAMES - Dywidendy Dzień - ustalenia prawa do dywidendy 2 zł na akcję.

MILKILAND - Wyniki spółek - Publikacja skonsolidowanego raportu za I kwartał 2021 roku.

MAXCOM - WZA - ZWZA ws. m.in. podziału zysku netto za 2020 rok oraz wypłaty dywidendy dla akcjonariuszy.

MENNICA - WZA - ZWZA ws. m.in. podziału zysku netto za rok 2020.

ASSECOSEE - WZA - ZWZA ws. m.in. podziału zysku i wypłaty dywidendy.

EUROTEL - Dywidendy - Wypłata dywidendy 6,20 zł na akcję.

DECORA - Dywidendy - Pierwszy dzień notowań bez dywidendy 2 zł na akcję.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 10 czerwca

1190 – III wyprawa krzyżowa: podczas kąpieli w rzece Salef utonął cesarz niemiecki Fryderyk I Barbarossa.

1790 – "Philadelphia Spelling Book" autorstwa Johna Barry’ego stała się pierwszą amerykańską książką chronioną prawem autorskim.

1945 – W wyniku wybuchu metanu w KWK „Brzeszcze” zginęło 9 górników.

1967 W Nowej Zelandii dolar nowozelandzki zastąpił funta nowozelandzkiego.

1991 – Premiera modelu FSO Polonez Caro.

2010 – Marek Belka został wybrany przez Sejm RP na stanowisko prezesa NBP.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
mikroprzedsiebiorca
"Przed nami wtorek 10.06", ktoś tu chyba dobrze zabalował, panie redaktorze :D

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki