REKLAMA

Niska płaca nie przyciąga talentów do administracji

2021-06-10 07:21
publikacja
2021-06-10 07:21
Niska płaca nie przyciąga talentów do administracji
Niska płaca nie przyciąga talentów do administracji
fot. metamorworks / / Shutterstock

Zamrożenie wynagrodzeń w sferze budżetowej ma być sposobem na oszczędności w kasie państwa. Jednak nawet biznes zauważa, że to negatywnie odbije się na jakości usług publicznych - podaje czwartkowa "Rzeczpospolita".

Rząd proponuje, by średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej w 2022 r. wynosił 100 proc. w ujęciu nominalnym. "Oznacza to brak automatycznej waloryzacji płac jednym wskaźnikiem dla około 565 tys. pracowników budżetówki, choć inflacja, która sięgnęła już 4,8 proc., staje się coraz bardziej dotkliwa dla wszystkich Polaków" - zauważa "Rzeczpospolita".

Zaniepokojenie tą zapowiedzią wyraziła wiceprzewodnicząca Federacji Związków Zawodowych Pracowników Skarbowych (FZZPS) Maria Kochańska. "Oznacza to brak podwyżek w przyszłym roku, a pamiętać należy, że do tej pory nie została zrealizowana uchwała modernizacyjna dla Krajowej Administracji Skarbowej, przyjęta przez Radę Ministrów w 2019 r., w której takie podwyżki przewidziano" – podkreśla Kochańska. I dodaje, że związek zawodowy skarbowców negatywnie odniesie się do takich propozycji podczas negocjacji w Radzie Dialogu Społecznego.

"Rz" podaje, że nieprzychylną opinię wystawi też zapewne Związek Zawodowy Pracowników ZUS. Jak przekonuje jego przewodnicząca Beata Wójcik, pracownicy administracji publicznej obarczani się coraz większą liczbą obowiązków, a niekoniecznie idzie za tym systemowy wzrost wynagrodzeń.

Gazeta wyjaśnia, że zamrożenie funduszu płac w sferze budżetowej oznacza, że ogólna kwota na ten cel nie wzrośnie w porównaniu z poprzednim rokiem. Taki mechanizm nie oznacza jednak wprost, że zarobki urzędników stoją w miejscu. Poszczególne jednostki mogą sobie pozwolić na podwyżki, choć decyduje o tym nie ustawa, ale kierownik w ramach przewidzianej puli. "W efekcie płace w sferze budżetowej rosną, choć zwykle wolniej niż w sektorze przedsiębiorstw" - podkreśla "Rz". (PAP)

ozk/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
koba2020
to nie jest prawda, są Białe Kruki (artukuł z dzisiaj), tylko nikt im oczu nie wykole

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Urzednik-stworzyl-15-fikcyjnych-etatow-Pensje-przelewal-na-swoje-konto-8130391.html
administratorosiedla
Czy to prawda, że urzędnicy w Wawie zaakceptowali kibel publiczny za 600.000 zł? Czy to prawda, że zaakceptowali projekt placu zabaw złożonego z 2 huśtawek za 35.000 zł? Czy to prawda, że w wawie powstał plac relaksu za 2.000.000 zł złożony z drewnianych palet po czym został zlikwidowany? Łapówkami śmierdzi na odległość.Czy to prawda, że urzędnicy w Wawie zaakceptowali kibel publiczny za 600.000 zł? Czy to prawda, że zaakceptowali projekt placu zabaw złożonego z 2 huśtawek za 35.000 zł? Czy to prawda, że w wawie powstał plac relaksu za 2.000.000 zł złożony z drewnianych palet po czym został zlikwidowany? Łapówkami śmierdzi na odległość. Ziobro bierz się za tych urzędników.
koba2020
Brawo. W punkt. Lepszych dowodów utalentowanych thebili nie trzeba.
jpelerj
Do biur przyciągają znajomi członkowie partii rządzącej.
mimer
A co na to wszystko Federacja Związków Zawodowych Pracowników ZUS? ;)
3456
no nie talentów do czego , jak nowe przekręty robić ,ma ktoś poczucie humoru talenty do biur .

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki