REKLAMA

WIG czerwony po raz trzeci. Węgiel i energetyka ciążą GPW

2021-06-09 17:36
publikacja
2021-06-09 17:36
WIG czerwony po raz trzeci. Węgiel i energetyka ciążą GPW
WIG czerwony po raz trzeci. Węgiel i energetyka ciążą GPW
fot. Tomasz Ras / / Puls Biznesu

Korekta na GPW nabiera tempa. Wzrosty na Warszawskim Indeksie Giełdowym wyhamowały na początku tego tygodnia tuż przed historycznymi maksimami, a dzisiejsza sesja jest dla WIG-u już trzecią z rzędu zakończoną spadkiem.

Spadkiem o o 0,6 proc. zakończył środową sesję WIG, tym samym wszystkie trzy sesje w tym tygodniu zakończyły się spadkiem. Ich skala nie jest wielka, po mocnych wzrostach ostatnich kilkudziesięciu dni korekta wydaje się jednak nabierać nieco tempa. Przypomnijmy, że zwrot nastąpił w poniedziałek, gdy WIG na wyciągnięcie ręki miał historyczne maksima z 2018 roku.

Największym ciężarem dla warszawskiej giełdy były dziś duże spółki notowane w ramach WIG20. Ten stracił 0,9 proc. i zanotował najniższe zamknięcie od dwóch tygodni. Nieco lepiej wypadły mWIG40 i sWIG80, które zdołały zamknąć dzień nad kreską, jednak ich wzrosty były kosmetyczne (0,1 proc.). Obroty na szerokim rynku sięgnęły 1,1 mld zł.

fot. / / Bankier.pl

Najmocniejsze spadki w WIG20 notowały akcje spółek energetycznych. PGE straciło 4,3 proc., a Tauron 3,7 proc. - To jest tylko początek – powiedział szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda podczas czwartkowej manifestacji central związkowych przeciw energetycznej polityce Unii Europejskiej i polskiego rządu. Związkowcy manifestowali w Warszawie i złożyli petycje przed drzwiami biura przepustek KPRM. Na ostrzu noża wciąż stoi temat Turowa. Czesi chcą by Polska płaciła 5 mln euro kary dziennie za działanie kopalni.

Gorąco także w górnictwie, co widać było i na GPW, bowiem trzecią najmocniej taniejącą dziś spółką w WIG20 była JSW (-3,6 proc.). W spółce od 1 lipca br. pojawią się podwyżki na poziomie 3,4 proc., te nie spodobały się jednak związkowcom, którzy domagają się wzrostu stawek płac o 6 proc. oraz jednorazowych rekompensat za brak podwyżek w ub. roku.

Ponad 2-proc. przeceny notowały dziś także akcje telekomów (Orange i Polsat) oraz KGHM-u, któremu mogła zaszkodzić korekta na miedzi. Po wzrostowej stronie znalazło się z kolei tylko 5 spółek. Granicę 1 proc. zdołały sforsować jednak tylko Santander (+1,7 proc.) oraz CD Projekt (+3,2 proc.).

Na szerokim rynku uwagę zwracały mocne wzrosty Prairie (+17 proc.). To w ramach toczącego się międzynarodowego postępowania arbitrażowego przeciwko Polsce złożyło pozew, w którym domaga się odszkodowania w wysokości 806 mln GBP, czyli ok. 4,2 mld zł.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki