REKLAMA

Komisja Europejska dołączyła do czeskiego pozwu przeciwko Polsce ws. Turowa

2021-06-09 17:59
publikacja
2021-06-09 17:59
Komisja Europejska dołączyła do czeskiego pozwu przeciwko Polsce ws. Turowa
Komisja Europejska dołączyła do czeskiego pozwu przeciwko Polsce ws. Turowa
fot. Grażyna Myślińska / / FORUM

Komisja Europejska zdecydowała o dołączeniu jako strona do pozwu Czech przeciwko Polsce w sprawie kopalni Turów – przekazała w środę PAP rzeczniczka KE Vivian Loonela.

"Celem Komisji w tym przypadku jest utrzymanie przed Trybunałem (Sprawiedliwości UE) swojego stanowiska wyrażonego w uzasadnionej opinii z dnia 17 grudnia 2020 r. W tej uzasadnionej opinii Komisja uznała szereg skarg Czech za zasadne" - powiedziała.

"Chociaż Komisja zdaje sobie sprawę, że Czechy i Polska dyskutują obecnie o możliwym polubownym rozwiązaniu, żadne takie rozwiązanie nie zostało jeszcze zidentyfikowane, więc sprawa nadal toczy się przed Trybunałem" - dodała rzeczniczka Komisji.

Jak pierwszy informację o tym, że Komisja Europejska zdecydowała o dołączeniu jako strona do pozwu Czech w sprawie kopalni Turów, podał Reuters.

W poniedziałek rząd czeski przyjął mandat negocjacyjny do tego, aby porozumieć się ze stroną polską i zakończyć sprawę kopalni Turów polubownie - oświadczył we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.

7 czerwca rząd Czech zwróci się w najbliższych dniach do TSUE o nałożenie 5 mln euro kary dziennie na Polskę za niewykonanie decyzji o natychmiastowym wstrzymaniu działalności wydobywczej kopalni odkrywkowej Turów.  

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wydanej w maju decyzji nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów, należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia skargi Czech w tej sprawie, czyli wydania wyroku.

Czechy uważają, że kopalnia Turów ma negatywny wpływ na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował pod koniec maja po rozmowach z premierem Czech Andrejem Babiszem, że obie strony są bliskie porozumienia, w wyniku którego "Republika Czeska zgodziła się wycofać wniosek do TSUE". Szef rządu poinformował również, że Polska będzie współfinansować na kwotę do 45 mln inwestycje środowiskowe. Z kolei Babisz zapowiedział wówczas, że rząd czeski nie wycofa skargi z TSUE, dopóki nie zostanie podpisana umowa z Polską.

Obecnie trwają prace nad ostateczną umową między stroną polską a czeską z udziałem m.in. przedstawicieli poszczególnych resortów.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP) 

luo/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (45)

dodaj komentarz
jacyna2017
A co w Belgii też spadł poziom wód gruntowych? Komentarze niżej - potwierdzenie, że polski 'wykształcony' leming, to jedyny gatunek w polityce, a nawet przyrodzie, który nie rozumie gry interesów i nie dba o swoje i kraju, więc zasługuje na wydojenie - wcześniej karuzele VAT, teraz eko-kary!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
antek10
Polskiemu rzadowi na rękę spor z UE. Pokazuje to tylko jak to Unia gnębi Polskę. Oni lubią skłócać naród ze wszystkimi dookoła bo wtedy pis staje w roli obrońcy narodu. Robią tak ludzie mali i zwichrowanej psychice.
max5000
To tak ma wyglądać ten zielony ład forsowany przez Niemcy. Pani sędzia z Hiszpanii będzie jednoosobowo mówić, która kopalnia i elektrownia ma być zamknięta a jak tego nie zrobimy to będą kary kilka mln euro dziennie. Jeszcze zlikwidujmy prawo veta jak tego chcą Niemcy, żeby przypadkiem Polska nie miała nic do powiedzenia.To tak ma wyglądać ten zielony ład forsowany przez Niemcy. Pani sędzia z Hiszpanii będzie jednoosobowo mówić, która kopalnia i elektrownia ma być zamknięta a jak tego nie zrobimy to będą kary kilka mln euro dziennie. Jeszcze zlikwidujmy prawo veta jak tego chcą Niemcy, żeby przypadkiem Polska nie miała nic do powiedzenia. To jest gangsterski nowy ład a nie zielony ład. Chodzi o to by pozbawić kraje rozwijające się jak Polska taniej energii, na której opiera się konkurencyjność naszej gospodarki i uzależnić od gazu z Rosji Putina.
max5000 odpowiada (usunięty)
Dlaczego pod każdym wpisem na forum musi być wpis trolla i chama o nicku marxs? Dlaczego moderator pozwala na hejt tego oszołoma?
darius19
"iluminata" dotad zaciekly antyszczepionkowiec. Teraz antysemita, pseudonacionalista, antyunijny. Zatroskany sprawami naszego kraju. Czyzby nastepny ze stajni cara Putina? Promujacy prymitywna, trujaca technologie wegla brunatnego. Nowe technologie, "ucieczka do przodu" - tak jak inni...To jest droga dla Polski."iluminata" dotad zaciekly antyszczepionkowiec. Teraz antysemita, pseudonacionalista, antyunijny. Zatroskany sprawami naszego kraju. Czyzby nastepny ze stajni cara Putina? Promujacy prymitywna, trujaca technologie wegla brunatnego. Nowe technologie, "ucieczka do przodu" - tak jak inni...To jest droga dla Polski. Nie sadze zeby zachowawczosc i uprzedzenia + teorie spiskowe, byly w naszym interesie. Ale, moze w interesie nam niezyczliwych.......

Powiązane: Kopalnia Turów - spór Polski i Czech

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki