Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Globalna epidemia koronawirusa w sposób szczególny wpłynęła na sytuację osób spłacających zobowiązania kredytowe. Swoją propozycję dla nich przedstawił między innymi Nest Bank.

Wielu kredytobiorców obawia się o stabilność swojego budżetu. Nic w tym dziwnego: w związku z pandemią znaczna liczba przedsiębiorców musiała zawiesić działalność albo zmierzyć się z niższymi przychodami. To także wyjątkowo trudna sytuacja dla pracowników. Według różnych szacunków strata podstawowego źródła dochodu może dotknąć nawet 1 mln Polaków. Jednocześnie, jak wynika z danych BIK, niemal 16 mln osób posiada aktywne zobowiązania kredytowe. Te – niezależnie od trudnej sytuacji – trzeba nadal spłacać. Banki rozumieją jednak nieciekawe położenie swoich klientów, w związku z czym przygotowały specjalną antykryzysową ofertę. Warto przekonać się, na co mogą liczyć kredytobiorcy korzystający z kapitału Nest Banku.

Wakacje kredytowe w Nest Bank w związku z epidemią COVID-19 (fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu)

Pomoc dla kredytobiorców

Jeszcze do niedawna wydawało się, że koronawirus z Wuhan to bardzo odległe zagrożenie. Niestety dziś skutki pandemii odczuwają nie tylko chorzy i ich bliscy. Kryzys gospodarczy, który towarzyszy szczególnym warunkom, znalazł bezpośrednie przełożenie na nasze finanse i sytuację ekonomiczną. Błyskawicznie wdrożono również działania, które mają ulżyć przedsiębiorcom i konsumentom dotkniętym destabilizacją rynków. Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe, rząd zapowiedział natomiast wprowadzenie tarczy antykryzysowej, której skuteczność podawana jest jednak w wątpliwość. Z pewnością dla wielu kredytobiorców najbardziej interesujące okażą się specjalne narzędzia udostępnione przez banki. Te – we współpracy ze Związkiem Banków Polskich – wdrożyły programy pomocowe ułatwiające spłatę aktywnych zobowiązań. Swoje propozycje w tym zakresie przedstawił również Nest Bank.

Wakacje kredytowe w Nest Bank

W ofercie największych banków znalazły się dodatkowe wakacje kredytowe pozwalające na zawieszenie spłaty całości lub części najbliższych rat. Nest Bank umożliwia swoim klientom odroczenie płatności raty kapitałowej na okres 3 miesięcy. Oznacza to, że w tym czasie konieczne będzie regulowanie części odsetkowej. Harmonogram spłaty zostanie natomiast wydłużony o wybrany przedział czasowy, a spłata zawieszonego kapitału będzie rozłożona pomiędzy pozostałe raty. Jeżeli kredyt spłaca więcej osób, każdy współkredytobiorca będzie musiał złożyć oddzielny wniosek.

Szukasz dodatkowej gotówki? Sprawdź ofertę najlepszych kredytów gotówkowych na 5000 zł

Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe w Nest Bank?

Klienci Nest Banku mogą skorzystać z kilku sposobów złożenia wniosku o zawieszenie rat kapitałowych. Jednocześnie warto jednak pamiętać, że ze względu na obowiązujące obostrzenia i bezpieczeństwo zdrowia własne i innych warto wybierać przede wszystkim kanały online, pozwalające na uniknięcie bezpośredniego kontaktu z innymi ludźmi oraz nieangażujące obciążonych linii telefonicznych. Wniosek o wakacje kredytowe w Nest Banku można złożyć:

  • Przez serwis internetowy lub aplikację mobilną Nest Banku: w tym celu należy przejść do Centrum kontaktu, wybrać zakładkę „Wiadomości”, utworzyć nową wiadomość, zaznaczyć kategorię „Wakacje kredytowe” i „Zawieszenie spłaty kapitału”.
  • Poprzez formularz kontaktowy dostępny na stronie banku.
  • Mailowo z adresu podanego do wiadomości banku.
  • Drogą pocztową, wysyłając wniosek na adres centrali Nest Banku.
  • Telefonicznie: korzystając z infolinii. Należy jednak pamiętać o tym, że ze względu na duże zainteresowanie i ograniczoną liczbę pracowników może się to wiązać z dłuższym niż zwykle czasem oczekiwania.

E-bankowość

Nest Bank, podobnie do innych banków działających na naszym rynku, zachęca swoich klientów do korzystania z bankowości elektronicznej. W okresie kwarantanny, kiedy mamy ograniczone możliwości odwiedzania sklepów stacjonarnych, zachęca zwłaszcza do dokonywania e-zakupów oraz wybierania bezdotykowych płatności wykorzystujących m.in. wspierane systemy Apple Pay, Google Pay czy Garmin Pay, umożliwiający dokonywanie płatności dzięki smartwatchom. Jednocześnie w oddziałach Nest Banku wprowadzono również specjalne wymogi bezpieczeństwa dotyczące ograniczenia liczby osób przebywających jednocześnie w placówce. Część z nich została również czasowo zamknięta lub pracuje w ograniczonym trybie.


2020-08-03

Prowizja za udzielenie kredytu: czym jest i jak ją obniżyć?

Kredyty wiążą się z wieloma dodatkowymi kosztami. Jednym z podstawowych z nich jest prowizja za udzielenie kredytu. Ta, choć przybiera formę jednorazowej opłaty, może istotnie wpłynąć na wydatki związane z uzyskaniem środków.

2020-08-03

Kredyt a cross-selling. Czy sprzedaż komplementarna się opłaca?

Podczas udzielania kredytu bank często oferuje klientom możliwość skorzystania z innych produktów. Cross-selling, czyli sprzedaż wiązana, może dać spore oszczędności, jednak w pewnych sytuacjach może wiązać się również z dodatkowymi kosztami.

2020-07-28

Marża kredytu: czym jest i od czego zależy marża banku?

Potencjalni kredytobiorcy zwracają przede wszystkim uwagę na koszty kredytu. Im tańsze zobowiązanie, tym lepsze. Znaczny wpływ na wysokość tej stawki ma marża kredytu.

Jak obliczyć, sprawdzić i zwiększyć zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa określa jeden z najważniejszych parametrów naszego finansowego życia. Choć na jej temat krąży wiele mitów, warto przekonać się, ile naprawdę wynosi. Będzie to możliwe dzięki kalkulatorowi zdolności kredytowej.

Wykreślenie hipoteki. Jak złożyć wniosek o wykreślenie hipoteki?

Kredyty hipoteczne to bardzo popularny produkt, pozwalający na zakup wymarzonej nieruchomości lub przeprowadzenie inwestycji. Nierozłącznie wiążą się z wprowadzeniem do hipoteki zapisu na rzecz banku. Warto dowiedzieć się, kiedy i na jakich zasadach można złożyć wniosek o wykreślenie hipoteki.

Prolongata. Na czym polega prolongata kredytu?

Regularna spłata miesięcznych rat może w niektórych przypadkach okazać się zadaniem niemal niemożliwym do wykonania. Warto wówczas pomyśleć o prolongacie kredytu.

Kredyt hipoteczny a umowa na czas określony – na jakich zasadach?

W trakcie procedury udzielania kredytu hipotecznego bank uważnie przygląda się sylwetce kredytobiorcy. Jednym z kryteriów będą daty widniejące na umowie o pracę.

Ikona informacji
poradniki