Przelew na konto firmowe JDG z konta prywatnego jest możliwy…
Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mogą zasilić rachunek firmowy z konta osobistego. Nie ma tu żadnych przeszkód pod względem technicznym. Po prostu dokonuje się przelewu np. z poziomu bankowości elektronicznej, a środki zostaną przekazane tak jak w każdym innym przypadku. Warto tu zwrócić szczególną uwagę na określenie właściwego tytułu przelewu. Środki można też przekazać przez wpłatomat lub podczas wizyty w oddziale banku.
Przynajmniej teoretycznie niektórzy przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą nie muszą nawet mieć firmowego konta. Wtedy to wszelkie rozliczenia finansowe prowadzą z prywatnego konta. Jest to możliwe, gdy przedsiębiorstwo nie dokonuje płatności z mechanizmem podzielonej płatności na podstawie ustawy o VAT.
…ale bywa źródłem problemów
Przelew z konta firmowego na prywatne może zwrócić uwagę Urzędu Skarbowego. Wówczas urzędnik może zażądać wyjaśnień. Przedsiębiorca zostaje poproszony o uzasadnienie, dlaczego miejsce miało zasilenie konta firmowego z prywatnego.
Ponadto zgodnie z prawem Urząd Skarbowy może zażądać wglądu w historię transakcji. Dotyczy to zarówno rachunku firmowego, jak i osobistego. Na podstawie takiego materiału urzędnicy mogą zażądać kolejnych wyjaśnień, jeśli cokolwiek w wyciągu bankowym wzbudza wątpliwości.
Oznacza to, że w najlepszym przypadku straci się czas na składanie wyjaśnień przedstawicielom organów skarbowych. W mniej optymistycznym scenariuszu możliwe jest nałożenie kary finansowej. Tak jest, gdy urzędnik wykryje transakcję, która narusza przepisy prawa.
O ile tylko to możliwe, należy unikać przelewów z konta osobistego na firmowe. |
Co trzeba wiedzieć o przelewie prywatnym na konto spółki?
W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej zasilenie konta firmowego z prywatnego jest możliwe, jednak niezalecane. Inaczej sytuacja prezentuj się w przypadku spółek z osobowością prawną, np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Co do zasady udziałowiec spółki nie może przelewać środków z rachunku osobistego na konto spółki. Od tej reguły są wyjątki. Bywa bowiem, że udziałowiec spółki jest jednocześnie jej klientem. Przykładowo kupuje od niej jakieś towary lub też chce spłacić zaciągniętą wcześniej pożyczkę. Wtedy to można zasilić konto firmowe spółki. Kolejny raz trzeba pamiętać, by precyzyjnie nazwać przelew.
W jaki sposób przelać środki z konta firmowego na konto prywatne?
Przelewy z konta firmowego na prywatne zdarzają się relatywnie często. Przykładowo przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą cyklicznie przelewa na rachunek osobisty swego rodzaju pensje. Z konta firmowego przypisanego do spółek wykonywane są również przelewy na konta prywatne. Dotyczy to choćby wypłaty zysku wypracowanego przez daną spółkę.
Zdarzają się też przypadki, gdy ktoś przez pomyłkę użył środków z konta firmowego na prywatne zakupy. Zasadniczo w takich sytuacjach osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność nie mają się czego obawiać. Najprawdopodobniej organy podatkowe nie zwrócą na to uwagi. Oczywiście jednak w kwestiach podatkowych wydatki prywatne i firmowe trzeba rozgraniczyć.
Jeśli jednak przykładowo użyje się karty płatniczej przypisanej do konta spółki do opłacenia zakupów prywatnych, to trzeba zareagować. Można wtedy po prostu zwrócić daną kwotę przez przelew z konta prywatnego na firmowe, jako formę spłaty swego rodzaju pożyczki. Najrozsądniej jest jednak powstrzymać się od opłacania prywatnych wydatków ze środków należących do spółki.
Jak oddzielić finanse prywatne od firmowych?
Podczas prowadzenia biznesu życie prywatne nierzadko miesza się z życiem zawodowym. Jednakże przynajmniej z punktu widzenia obsługi konta bankowego lepiej jest rozdzielać finanse prywatne i firmowe. Jest to zalecane nie tylko ze względu na zawiłości prawne. Rozdzielenie wydatków prywatnych i firmowych ułatwia bowiem zachowanie kontroli finansowej.
Chęć przelania środków na konto firmowe może mieć różne motywacje. Przykładowo na rachunku firmowym może aktualnie brakować środków na opłacenie składek ZUS. By unikać takich sytuacji, warto postępować zgodnie z planem i harmonogramem. Można przykładowo najpierw opłacać wszystkie opłaty jednoosobowej działalności, a pozostałą kwotę raz w miesiącu przekazywać na rachunek prywatny.
Wybierz korzystne konto firmowe
Ważne jest to, by wybrać najkorzystniejsze konta osobiste i firmowe. Na szczęście na rynku jest spora konkurencja. Poszczególne banki proponują sposoby na uniknięcie kosztów za prowadzenie konta firmowego czy prywatnego. Ponadto oferują dodatkowe usługi, a nawet premie finansowe sięgające paru tysięcy złotych.
Podsumowując, z technicznego punktu widzenia zasilenie konta firmowego z prywatnego jest wykonalne. Równocześnie przelew z konta prywatnego na firmowe zazwyczaj nie jest dobrym pomysłem.