Tak jak w przypadku każdego innego biznesu, również osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą często potrzebują zastrzyku gotówki, niezbędnego dla rozwoju firmy. A najlepszym rozwiązaniem jest wówczas zaciągnięcie korzystnej pożyczki.
Zdolność kredytowa osoby prowadzącej firmę jednoosobową
Zdolność kredytowa to jeden z najistotniejszych czynników podczas weryfikacji naszego wniosku o przyznanie pożyczki. Dokonując analizy czy klienta stać na kredyt, bank bierze pod uwagę przede wszystkim ich źródła stałych dochodów. Oczywiście dochody pozyskiwane z prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej również mogą być podstawą dla takich wyliczeń. Bank będzie wówczas brał pod uwagę chociażby posiadany majątek, strukturę kapitału firmy, jej źródła finansowania, ale również wysokość przychodów oraz koszty związanie z jej działaniem.
W sytuacji, gdy firma jest jedynym źródłem dochodu klienta, bank może poprosić potencjalnego kredytobiorcę o dokumenty potwierdzające wysokość dochodu osiągniętego w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Firmy działające na rynku krócej, niestety są w takim wypadku na gorszej pozycji, przynajmniej ubiegając się o kredyt w tradycyjnych bankach. Ale nie jest to przecież jedyna opcja. Instytucje finansowe udzielające pożyczek na raty, mogą także zwracać uwagę na branże w jakiej działa firma oraz na to w jaki sposób rozlicza się ona z fiskusem.
Gdzie można ubiegać się o pożyczki na raty?
Większość osób w pierwszej kolejności udaje się po pożyczkę do banku. Uważa się, że jest to bezpieczniejsze rozwiązanie, wielu klientów ma zaufanie do tego typu instytucji finansowych. W przypadku osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, zaciągnięcie kredytu w banku może sprawiać jednak większe problemy. Zwłaszcza, gdy tak jak już wspomniano, firmę prowadzimy od niedawna, bank może uznać, iż nie jesteśmy jeszcze wiarygodnym klientem i ryzyko niespłacenia przez nas pożyczki jest zbyt dużo. Oczywiście, w dużej mierze zależy to od oferty danego banku oraz od innych czynników branych pod uwagę podczas analizy zdolności kredytowej klienta.
Pożyczki na raty oferują nam jednak również firmy pozabankowe, które mają już nieco mniejsze wymagania względem swoich klientów. Warto w związku z tym zainteresować się ich ofertą. Korzystając z usług tego typu firm, zwykle nie musimy przygotowywać szczegółowej dokumentacji, ani też nie musimy się zanadto martwić naszą słabą zdolnością kredytową. Formalności w tym przypadku są ograniczone do minimum, dzięki czemu niemalże każdy przedsiębiorca może liczyć na wsparcie finansowe i to w bardzo krótkim czasie. Uzyskanie pozytywnej decyzji dotyczącej przyznania nam kredytu zwykle zajmuje maksymalnie kilka dni, choć bardzo często zdarzają się sytuacje, gdy pożyczka jest przyznawana tego samego dnia, w którym wpłynął nasz wniosek.
Kiedy warto wziąć pożyczkę na raty?
Pożyczka na raty w przypadku osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą może być bardzo dobrym rozwiązaniem w co najmniej kilku sytuacjach. Przede wszystkim, pieniądze pozyskane w ten sposób od banku lub innej instytucji finansowej, można zainwestować w dowolny sposób, który będzie sprzyjał dalszemu rozwojowi naszej firmy. Czasem chodzi o zakup samochodu, innym razem o zakup nieruchomości, w której będzie się mieściła siedziba firmy, a w jeszcze innym przypadku może chodzić o nabycie materiałów niezbędnych do wykonania kolejnych zleceń.
Taki zastrzyk gotówki bywa również niezbędny, gdy nasz biznes traci na chwilę ciągłość finansową. Kiedy nasz klient zalega z zapłatą za przekazany mu towar lub wykonane usługi, wciąż musimy ponosić koszty prowadzenia działalności. Aby nie zalegać z płatnościami, możemy zatem zdecydować się na zaciągnięcie pożyczki, a gdy sytuacja wróci do normy będziemy mogli spokojnie ją spłacać w ratach. Niektóre osoby decydują się także na kredyt, aby spłacić istniejące już długi. Choć takie wyjście może wydawać się dobre pamiętajmy, aby dobrze przeanalizować swoją sytuację finansową. Kolejna pożyczka może wpędzić nas w jeszcze większe kłopoty.
O czym pamiętać przeglądając oferty kredytowe?
Niemalże wszystkie instytucje finansowe, oferujące nam swoje produkty, zapewniają, iż są nam w stanie zaproponować najlepsze warunki pożyczki na raty. Musimy jednak pamiętać, że każda z nich chce przede wszystkim zarobić, dlatego powinniśmy zawsze dokładnie zapoznawać się z każdą ofertą. W pierwszej kolejności warto dowiedzieć się jaki jest całkowity koszt takiej pożyczki, a zatem ile w sumie zapłacimy. Pod uwagę należy wziąć nie tylko oprocentowanie oraz prowizje, ale także wszelkiego rodzaju opłaty dodatkowe oraz koszty związane z innymi produktami finansowymi, których wykupienie stanowiło jeden z warunków przyznania nam kredytu. Może tutaj chodzić o założenie konta w konkretnym banku, lub też ubezpieczenie takiego kredytu.
Istotne jest także zorientowanie się jak będzie wyglądała spłata takiej pożyczki na raty. Chodzi tutaj oczywiście o ilość wszystkich rat oraz o to czy będą to raty stałe czy może malejące. Musimy przeanalizować to, która z tych opcji będzie dla nas najbardziej opłacalna. Wertując kolejne oferty oraz ich warunki, sprawdźmy także jakich konsekwencji możemy się spodziewać w przypadku ewentualnych opóźnień w dokonywaniu poszczególnych wpłat. Może się okazać, że kary finansowe naliczane w takiej sytuacji przez pożyczkodawcę będą bardzo wysokie.