SMART > Poradniki > Pożyczki spłacane ratalnie > Pożyczki długoterminowe dla zadłużonych - jak dostać? Gdzie szukać?
   Aktualizacja:

Pożyczki długoterminowe dla zadłużonych - jak dostać? Gdzie szukać?

Dla osób z długami rozwiązaniem problemów mogą być pożyczki długoterminowe bez BIK i KRD. Nie udzielają ich banki, ofert tego typu trzeba szukać w firmach pożyczkowych, parabankach i na giełdzie pożyczek prywatnych. Pożyczka długoterminowa dla zadłużonych można być zaciągnięta online.

Pożyczki długoterminowe dla zadłużonych - jak dostać? Gdzie szukać?
Spis treści
więcej Ikona strzałki

Pożyczki pozabankowe na raty online dla osób zadłużonych mogą być jedynym wyjściem dla osób, które pilnie potrzebują środków do zaspokojenia swoich potrzeb lub chcą spłacić długi. Pożyczki długoterminowe dla zadłużonych powinny być brane odpowiedzialnie, tylko jeśli faktycznie posiada się dochód pozwalający na terminową spłatę zobowiązania wobec pożyczkodawcy. Są jednak często zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż tzw. pożyczki chwilówki, których okres spłaty jest bardzo krótki. Dzięki możliwości rozłożenia spłaty np. na 48 miesięcy, zdecydowanie łatwiej poradzić sobie ze zobowiązaniem.

Reklama

Pożyczki długoterminowe dla zadłużonych – kto i na jakich zasadach ich udziela?

Banki nie udzielają kredytów ani pożyczek osobom zadłużonym. Osoby z długami chcące wziąć pożyczkę, powinny szukać ofert dla siebie w firmach pożyczkowych, parabankach i na giełdach pożyczek prywatnych. Pożyczki długoterminowe dla zadłużonych można podzielić na trzy rodzaje:

  • pożyczki pozabankowe na raty online na dowolną kwotę – zwykle dla osób zadłużonych tylko do pewnej kwoty, udzielają ich niektóre firmy pożyczkowe i parabanki,
  • pożyczki długoterminowe dla zadłużonych z zastawem lub gwarantem – najczęściej udzielane przez parabanki i prywatnych inwestorów, polegają na udzieleniu pożyczki pokrywającej wszystkie długi pożyczkobiorcy, wymagają ustanowienia zabezpieczenia spłaty w postaci gwaranta lub hipoteki,
  • pożyczki dla zadłużonych z komornikiem – udzielane bardzo rzadko, przez parabanki i osoby prywatne, zwykle dłużnikom o zajęciu komorniczym nieprzekraczającym określonej sumy.

Pożyczka długoterminowa a RRSO

Wybierając pożyczkę długoterminową dla zadłużonych, warto zwrócić szczególną uwagę na wysokość RRSO, czyli rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. Wskaźnik ten pozwala obliczyć całkowity koszt pożyczki. Dzięki temu łatwo można porównać różne oferty oraz obliczyć, jaką kwotę trzeba będzie zwrócić.

Na rynku rzadko zdarzają się pożyczki dla zadłużonych z RRSO 0 procent, można je spotkać w ofertach nielicznych pożyczkodawców. Czas spłaty tego typu pożyczek zwykle jest o wiele krótszy niż w przypadku umów oprocentowanych pożyczek. RRSO pożyczek długoterminowych dla zadłużonych może wahać się od około 50 do 400 procent. Jeżeli jest to nasza pierwsza pożyczka w danej firmie, może zdarzyć się jednak, że zyskamy możliwość skorzystania ze specjalnej oferty promocyjnej, gwarantującej uzyskanie pożyczki długoterminowej bez jakiegokolwiek oprocentowania.

Ile i na ile można pożyczyć?

Maksymalna kwota pożyczki długoterminowej dla zadłużonych może wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych. Najczęściej jednak firmy pożyczkowe ograniczają swoją ofertę do kilku lub kilkunastu tysięcy złotych. Najdłuższy okres spłaty to 10 do 15 lat, wielu pożyczkodawców udziela pożyczek długoterminowych dla zadłużonych na 24 lub 48 miesięcy. Warto pamiętać, że im dłuższy okres spłaty, tym więcej przyjdzie nam koniec końców zapłacić: wraz z każdą kolejną ratą spłacamy nie tylko pożyczony kapitał, ale również należne oprocentowanie. Warto więc aby pożyczka pozabankowa była dobrana do naszych możliwości finansowych i nie nadszarpnęła mocno domowego budżetu. W przeciwnym razie pożyczka długoterminowa może przełożyć się na naszą płynność finansową i spłatę innych zobowiązań.

Sprawdź: Jak uzyskać pożyczki przez internet bez zaświadczeń?

Zdolność kredytowa: nie zawsze wymagana

W przypadku kredytów gotówkowych udzielanych przez banki kluczowe znaczenie będzie odgrywać nasza zdolność kredytowa. To innymi słowy kwota, którą zdaniem analityków będziemy w stanie spłacić we wnioskowanym terminie, uwzględniając przy tym osiągane przez nas dochody oraz perspektywy na przyszłość. W przypadku pożyczki długoterminowej nie zawsze tak będzie. Część firm spoza sektora bankowego skrupulatnie ocenia wiarygodność potencjalnych klientów, inne natomiast chętniej udzielają swojego kapitału bez konieczności badania zdolności kredytowej. W tym drugim przypadku może się to przełożyć jednak również na marżę, co wpłynie na atrakcyjność oferty pożyczki długoterminowej. Jeżeli nie mamy problemów ze spłatą zobowiązań oraz dysponujemy stabilnym dochodem, warto przede wszystkim zwrócić się do banku, zwłaszcza do tego, w którym prowadzimy konto osobiste. Być może zdolność kredytowa pozwoli na zaciągnięcie zobowiązania we wnioskowanej wysokości.

Procedura ubiegania się o pożyczkę długoterminową dla zadłużonych

Pożyczki długoterminowa dla zadłużonych mogą być udzielane przez Internet lub bezpośrednio u przedstawiciela czy w biurze pożyczkodawcy. W zależności od rodzaju pożyczki pożyczkodawca może oczekiwać przedstawienia zaświadczeń o zarobkach lub innych poświadczających dochody. Częstą praktyką jest też sprawdzanie wnioskodawcy w Biurze Informacji Kredytowej, Krajowym Rejestrze Długów oraz biurach informacji gospodarczych, czyli rejestrach dłużników. Zwłaszcza, jeżeli jest to pierwsza pożyczka w danej firmie.

Wniosek o pożyczki pozabankowe na raty można złożyć online, u przedstawiciela pożyczkodawcy lub w jego biurze. Rozpatrzenie wniosku może trwać od kilkunastu minut do kilku dni w zależności od polityki pożyczkodawcy. O decyzji wnioskodawca informowany jest telefonicznie, przez Internet lub osobiście przez przedstawiciela.

Reklama

Mądra spłąta

Zaciągając pożyczki długoterminowe tak samo jak w przypadku chwilówek, warto przez cały czas kontrolować swoje zadłużenie. Perspektywa uzyskania dodatkowego zastrzyku gotówki jest bardzo kusząca, jednak często prowadzi do przekredytowania, czyli stanu, w którym ponad połowa osiąganych dochodów netto jest przeznaczana na spłatę bieżących zobowiązań. W ten sposób niezwykle łatwo wpaść w spiralę zadłużenia, która jest zabójcza dla naszego bezpieczeństwa finansowego. Z gotówki - zarówno tej uzyskiwanej z sektora bankowego, jak i spoza niego - warto korzystać, jednak zawsze trzeba robić to niezwykle ostrożnie, biorąc pod uwagę różne możliwe scenariusze.

Poradniki