Skorzystaj z pomocy eksperta

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Bonnier Business (Polska) informacji handlowych drogą elektroniczną dotyczących:

Wyrażam zgodę na inicjowanie przez Bonnier Business (Polska) połączeń telefonicznych w celu marketingu bezpośredniego:

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Dziękujemy!

W artykułach często słowo kredyt i pożyczka traktowane są jak synonimy. W zasadzie niemal wszyscy klienci banków postępują podobnie, traktując pożyczkę i kredyt jako ten sam produkt bankowy. Tymczasem między jednym i drugim zachodzą tak naprawdę ogromne różnice.

Kredyt i pożyczka to dwa różne, choć podobne, produkty bankowe. Jeśli ktoś akurat potrzebuje pieniędzy i zastanawia się nad zaciągnięciem zobowiązania finansowego, powinien się dowiedzieć jakie są podobieństwa i różnice, dotyczące tych dwóch, wydawałoby się, że identycznych ofert. Dzięki temu być może łatwiej będzie podjąć decyzję, czy bardziej opłaca się szukać kredytu czy pożyczki oraz i na co można liczyć w obu przypadkach. 

Różnice między kredytem a pożyczką. Sprawdź zanim podejmiesz decyzję Różnice między kredytem a pożyczką. Sprawdź zanim podejmiesz decyzję (YAY Foto)

Kredyt - wyjaśnienie terminu

Kredyt jest rodzajem pisemnej umowy zawartej między kredytodawcą a kredytobiorcą, na mocy której kredytodawca oferuje kredytobiorcy fundusze w określonej wysokości. Pożyczający zaś zobowiązuje się do spłacenia kredytu w określonym terminie i w wysokości uwzględniającej również odsetki za okres kredytowania. W zasadzie opis ten odnosi się w pewnym stopniu również do pożyczki. Tyle tylko, że zasady udzielania kredytu ustalane są przez Prawo bankowe, a umowa pożyczki może być zawierana nawet w formie ustnej. Kredyt zaś musi być zawsze ustalony w formie pisemnej, a na umowie podpisują się obydwie strony, co jest równoznaczne z jej zaakceptowaniem.

W dodatku kredyt udzielany jest na określony cel. Nie może być więc tak, że kredytobiorca ogłasza kredytodawcy (którym musi być bank), że potrzebuje pieniędzy na dołożenie brakującej części gotówki do zakupu mieszkania lub na kupno samochodu, a później przeznacza wszystkie środki na przykład na egzotyczne wakacje. Bank ma w tym przypadku prawo kontrolować na co wydawane są fundusze - cel kredytu jest zresztą dokładnie zaznaczony w podpisywanej umowie kredytowej. 

Pożyczka - wyjaśnienie terminu

Chociaż w języku potocznym często stosuje się wymiennie słowa pożyczka i kredyt terminy te określają różne rzeczy. Przede wszystkim pożyczki może udzielić w zasadzie każdy - wystarczy tylko, że posiada odpowiednie środki finansowe, by móc to zrobić. Może to być nawet pożyczka od rodziny lub znajomego. Pożyczyć można zresztą niekoniecznie pieniądze, ale i mnóstwo innych rzeczy. Nawet na ślub panna młoda zakłada "coś pożyczonego" i jest to w zasadzie taka sama pożyczka, jak zaciągnięcie długu w wysokości na przykład 200 czy 300 złotych. Różnica może być rzecz jasna w wartości tych pożyczek i w fakcie, że ten drugi jej rodzaj jest pożyczką gotówkową.

Umowę pożyczki regulują przepisy Kodeksu cywilnego. Kodeks ten informuje, że pożyczający - na podstawie zawieranej umowy - zobowiązuje się do zwrócenia danej rzeczy albo pieniędzy. Jeśli chodzi o rzeczy, muszą one być określone co do gatunku, ale niekoniecznie określone co do tożsamości. Kolejna sprawa to fakt, że pożyczka może być zawierana na dowolny cel, który nie musi być wcale określony w umowie, a ponadto umowa ta nie musi być nawet zawarta na piśmie. Żeby była wiążąca, może być równie dobrze zawarta ustnie. Co więcej, może być ona udzielona odpłatnie lub nieodpłatnie.

Kredyt a pożyczka – różnice

Dzięki dokładnemu wyjaśnieniu terminów, łatwo jest rozpoznać jakie różnice dzielą kredyt od pożyczki. Chociaż nazwy te są stosowane często zamiennie, tak naprawdę między tymi dwoma sytuacjami zachodzą ogromne różnice. W zasadzie pożyczka jest nie tylko produktem bankowym. Staje się nim, jeśli zostaje udzielona przez bank, jednak równie dobrze ktoś może pożyczyć pieniądze od swojego brata i to także jest pożyczka. W zasadzie podświadomie chyba wszyscy w tej sytuacji mówią, że "pożyczyli" coś. Nie ma zaś mowy o zaciągnięciu kredytu, który kojarzy się - i słusznie - z zobowiązaniem finansowym.

Warto jednak jeszcze raz wyszczególnić co różni kredyt od pożyczki. Po pierwsze, kredyt musi być zawierany na piśmie, zaś pożyczka może być nawet umową ustną. Po drugie, kredyt jest udzielany tylko i wyłącznie przez bank, gdy pożyczki może udzielić każdy. Po trzecie, pożyczka może dotyczyć nie tylko pieniędzy, ale i rzeczy. Po czwarte, do uzyskania pożyczki nie trzeba co do zasady przedstawiać zaświadczeń o zarobkach i innych dokumentów potwierdzających zdolności kredytowe. Po piąte, pożyczka może być udzielona na dowolny cel, gdy w przypadku kredytu musi on zostać dokładnie określony. Kolejna sprawa to kwestia płatności - umowa kredytowa zwykle jest płatna, a w przypadku pożyczki wszystko zależy od ustaleń między stronami umowy. Umowa kredytu podlega też zabezpieczeniu. 

Kredyt czy pożyczka - co się bardziej opłaca?

Kredyt jest bardziej sformalizowany - działa na podstawie innych przepisów prawnych i nie pozostawia zbyt wiele miejsca na modyfikacje. Oczywiście, wszystko zależy od umowy zawartej pomiędzy stronami umowy kredytowej, jednak jest ona pisemna i wiążąca - nie można bez konsekwencji odwlec terminu spłaty albo umówić się z bankiem, że zapłaci się wszystko w kolejnym miesiącu. Kredyt jest udzielany na raczej duże kwoty pieniężne, dlatego też dotyczy na przykład zakupu pojazdu, albo mieszkania. Tymczasem pożyczki są dobrym rozwiązaniem, gdy chce się zaciągnąć jedynie niewielki dług - na przykład na naprawę pralki, albo na wycieczkę. Pożyczki są bardziej prywatne w formie. Pożyczki powinno się więc zaciągać raczej na krótko - w przeciwnym wypadku (na przykład w formie pożyczek ratalnych) stają się bardziej kosztowne niż kredyt. Dzieje się tak głównie z uwagi na lepsze zabezpieczenia, wymagane w przypadku kredytu. Mniej formalności i łatwiejsza dostępność (nawet online) sprawia jednak, że większość osób właśnie po pożyczki sięga dużo częściej. 

Skorzystaj z pomocy eksperta

2019-04-19

Kredyt gotówkowy dla obcokrajowca

Pracujący w naszym kraju obywatele chociażby Ukrainy, w którymś momencie chcą ubiegać się o kredyt na różne cele. Czy jest szansa na kredyt dla obcokrajowca?

2019-04-18

Kredyt czy leasing na samochód? Na co się zdecydować?

Przedsiębiorcy, którzy planują zakup auta do firmy, muszą zdecydować, czy skorzystać z kredytu na zakup samochodu, a może z leasingu. Wady i zalety.

2019-04-16

Jak otrzymać pożyczkę na raty dla bezrobotnego?

Choć zaciągnięcie pożyczki nie należy do trudności, to banki ją udzielą po spełnieniu kilku warunków. Brak stałego dochodu może być w tej sytuacji kłopotliwy.

Zakupy na raty a pożyczki ratalne - porównanie

Wiele osób zastanawia się, czy lepiej zdecydować się właśnie na pożyczkę ratalną, czy też może wybrać zakupy na raty? Co jest lepszym pomysłem?

Umowa kredytowa - do czego nas zobowiązuje?

Kredyt dokumentuje się przez podpisanie umowy między pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą. Na co zwrócić uwagę zanim złoży się podpis pod umową?

Jak wybrać kredyt samochodowy?

Czy warto skorzystać z kredytu samochodowego? Jak stwierdzić, który bank oferuje najlepsze warunki? Co może nam pomóc, gdy będziemy chcieli go zaciągnąć?

Jak otrzymać kredyt gotówkowy dla prowadzących działalność gospodarczą?

Start nowego biznesu wiąże się z poniesieniem nie tylko nakładów pracy, ale i nakładów finansowych. W przypadku braku środków, można skorzystać z kredytu.

Ikona informacji
poradniki