Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!

Decyzja o zaciągnięciu kredytu gotówkowego musi być przez nas bardzo dobrze przemyślana, ponieważ często jest, to zobowiązanie, które będziemy spłacać przez kilka kolejnych lat. Kiedy jednak jesteśmy już pewni, iż chcemy zrobić ten krok, pozostaje znalezienie najlepszej oferty, która będzie korzystna. Na co mamy zwracać uwagę, aby wybrać właściwą ofertę?

Jak wybrać kredyt gotówkowy idealnie dopasowany do naszych potrzeb? To nie musi być trudne, wystarczy trzymać się kilku sprawdzonych działań.

Kredyt gotówkowy - na co zwrócić uwagę? (Pexels.com)

Przeanalizuj swoje możliwości finansowe

Kredyt gotówkowy to bardzo poważne zobowiązanie, dlatego w momencie, gdy zdecydujemy się na jego zaciągnięcie, powinniśmy dokładnie przeanalizować nasz budżet. Pod uwagę należy wziąć zarówno nasze stałe przychody, jak i comiesięczne wydatki. To pomoże nam ustalić na jak wysokie raty możemy sobie pozwolić, aby wciąż dysponować środkami potrzebnymi nam na co dzień. Czasem okazuje się, że lepszym rozwiązaniem jest wydłużenie kredytu, przy jednoczesnym obniżeniu jego raty. Co prawda, ostateczny koszt takiej pożyczki będzie nieco większy, ale nie nadwyręży ona zanadto naszego domowego budżetu.

Zanim udamy się do wybranej instytucji finansowej, warto także poddać analizie naszą zdolność kredytową. To właśnie na jej podstawie, bank podejmie decyzję dotyczącą tego, czy powinien nam udzielić pożyczki. W tym przypadku, pod uwagę brana jest oczywiście wysokość dochodów, jak i ich źródło, ale najważniejszym czynnikiem okazuje się być nasza historia dotycząca poprzednich kredytów. Jeśli wcześniejsze zobowiązania spłacaliśmy w terminie, dla banku stajemy się automatycznie dużo bardziej wiarygodni, jako kredytobiorcy.

Porównaj oferty kilku banków

Często naszą uwagę od razu przykuwa oferta konkretnego banku, na przykład tego, w którym aktualnie posiadamy konto. Wydaje się nam ona atrakcyjna, dlatego pod wpływem impulsu mamy ochotę zaciągnąć kredyt. Zwłaszcza, że w niektórych przypadkach, gdy w grę wchodzą stosunkowo małe kwoty, formalności są ograniczone do minimum. Nie dajmy się jednak ponieść emocjom! Decyzja o pożyczce powinna być poprzedzona dokładnym zapoznaniem się z warunkami jakie proponuje nam bank i porównaniu ich z innymi ofertami.

Kiedy przed oczami będziemy mieli czarno na białym wypisane informacje dotyczące kilku różnych ofert, łatwiej będzie nam zauważyć, które z nich są lepsza, a które gorsze. Często może nam się wydawać, że jakiś kredyt jest wręcz skrojony na nasze potrzeby, ale gdy zapoznamy się z ofertą konkurencji, może się okazać, że proponowane nam warunki wcale nie są takie korzystne. Warto porównywać jak najwięcej ofert, tym bardziej, że obecnie jest to naprawdę proste. Wystarczy  skorzystać z internetu i porównywarki kredytów, aby w ciągu kilku chwil dowiedzieć się, które banki powinny zwrócić naszą uwagę.

Poznaj wszystkie koszty związane z kredytem

Bardzo często, w swoich rozbudowanych akcjach promocyjnych, banki kuszą nas wizją wyjątkowo niskiego oprocentowania. Bez wątpienia, takie hasła przyciągają uwagę potencjalnych kredytobiorców. Zanim jednak ślepo uwierzymy w hasła reklamowe, musimy zrozumieć, że koszty jakie ponosimy w związku z zaciągniętym kredytem, nie ograniczają się wyłącznie do wysokości odsetek. Dlatego też, zanim zdecydujemy się na konkretny kredyt gotówkowy, powinniśmy policzyć, ile faktycznie będzie nas kosztował.

Od jakiegoś czasu, każdy bank ma obowiązek przedstawiać swoim klientom specjalny, ujednolicony formularz informacyjny. Jest to bardzo ważny dokument, o którym powinniśmy pamiętać, gdyż zawiera on pełne informacje na temat tego, jakie dokładnie opłaty musimy ponieść w związku z zaciąganą pożyczką w danym banku. Taki formularz otrzymuje każdy kredytobiorca jeszcze przed podpisaniem umowy z wybraną instytucją finansową.

Choć informacje zawarte w takim formularzu są niezwykle istotne, warto pamiętać, że często banki stosują pewne sztuczki, dzięki którym zaniżają RRSO oraz koszt całkowity kredytu. Można to zrobić chociażby poprzez pominięcie opłat dodatkowych, na które mogą się składać na przykład koszty związane z prowadzeniem założonego w danym banku konta, albo korzystania z karty bankomatowej. Z tego powodu, warto dokonać wszelkich podliczeń na własną rękę, aby mieć świadomość tego, ile pieniędzy w ostatecznym rozrachunku będziemy musieli oddać bankowi. Warto, zwrócić uwagę też na to czy potrzebujemy ubezpieczenia kredytu gotówkowego. Zazwyczaj przy małej kwocie kredytu gotówkowego takie ubezpieczenie nie będzie konieczne.

Kredyt dopasowany do Twoich potrzeb

Wybierając ofertę kredytu gotówkowego, pod uwagę powinniśmy wziąć również nasze własne potrzeby i oczekiwania związane z takim zobowiązaniem.

Dobrym przykładem są tutaj oferty pożyczkowe na określony przez bank cel. Zdarzają się produkty finansowe, które zakładają przeznaczenie uzyskanych pieniędzy na wakacje, nowy samochód, czy remont mieszkania. Warto przyjrzeć się takim ofertom z bliska, gdyż mogą się one dla nas okazać naprawdę opłacalne.

Mając w planach skorzystanie z kredytu gotówkowego, powinniśmy się również zastanowić w jaki sposób chcielibyśmy ją spłacać. Do wyboru mamy spłatę w ratach równych oraz malejących. Pierwsza opcja to spłata stałej kwoty każdego miesiąca. Tego typu raty zawierają dług oraz odsetki. Z tym, że początkowo spłacamy więcej odsetek, niż kapitału, a następnie proporcje zostają odwrócone. W przypadku rat malejących, ich wysokość staje się coraz niższa wraz z upływającym czasem. Składają się one z kwoty spłacanego długu oraz odsetek, które są naliczane od wysokości zobowiązania, jakie pozostało nam do spłaty. Kapitał jest spłacany szybciej oraz suma odsetek jest niższa.

Sprawdź, jak otrzymać kredyt prowadząc działalność gospodarczą.

Sponsorowane
Skorzystaj z pomocy eksperta

2019-06-24

Czy nadal jest sens brać coś na raty, żeby budować historię kredytową?

Od wielu lat panuje przeświadczenie o tym, że osoba, która ma czystą kartę w historii kredytowej, nie ma szans na otrzymanie większego kredytu. Zapytałam banki, jak oceniają swoich klientów i czy ci bez rat na mały sprzęt RTV/AGD nadal nie mają co liczyć na większy kredyt.  

2019-05-30

Pożyczka na wkład własny do kredytu hipotecznego

Jednym z warunków otrzymania kredytu hipotecznego jest posiadanie odpowiedniego wkładu własnego. Czy i jak można otrzymać pożyczkę na wkład własny?

2019-05-23

Kredyt gotówkowy na oświadczenie - co musisz wiedzieć?

Jednym z najpopularniejszych kredytów jest kredyt gotówkowy na oświadczenie. Co powinniśmy o nim wiedzieć, zanim podpiszemy umowę?

Co to jest kredyt studencki i jak go otrzymać?

Podjęcie studiów wiąże się z dużymi kosztami. Osoby, które nie posiadają odpowiednich dochodów, mają możliwość skorzystać z kredytu studenckiego.

Jak spłacić chwilówki - sprawdzone sposoby na spłatę długów

Warto dowiedzieć się w jaki sposób można poradzić sobie z problemem, jakim jest spłata takich szybki i łatwych pożyczek.

Jak wyjść z długów? Praktyczny poradnik krok po kroku

Obecnie niemal na każdym kroku proponowane są nam najróżniejszego rodzaju pożyczki, które znajdują się w ofercie tradycyjnych banków, jak i innych instytucji finansowych. Do tego dochodzą jeszcze atrakcyjne limity na kartach debetowych i oczywiście karty kredytowe, z których chętnie korzysta bardzo duża liczba Polaków.

W jaki sposób wyczyścić złą historię kredytową?

Zła historia kredytowa może przysporzyć nam sporo kłopotów, gdy zechcemy skorzystać z oferty kredytowej większości instytucji finansowych. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być bardzo wiele, choć najczęściej chodzi o nieterminową spłatę naszych wcześniejszych zobowiązań. Czasem jest to poprzednia pożyczka, a innym razem zaległości w spłacie czynszu lub niespłacony dług na karcie kredytowej. Niezależnie jednak od tego, co spowodowało, że nasza historia kredytowa jest nienajlepsza, każdy dąży do tego, aby ją poprawić. Czy da się ją jednak wyczyścić?

Ikona informacji
poradniki