Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Decyzja o zaciągnięciu kredytu gotówkowego musi być przez nas bardzo dobrze przemyślana, ponieważ często jest, to zobowiązanie, które będziemy spłacać przez kilka kolejnych lat. Kiedy jednak jesteśmy już pewni, iż chcemy zrobić ten krok, pozostaje znalezienie najlepszej oferty, która będzie korzystna. Na co mamy zwracać uwagę, aby wybrać właściwą ofertę?

Jak wybrać kredyt gotówkowy idealnie dopasowany do naszych potrzeb? To nie musi być trudne, wystarczy trzymać się kilku sprawdzonych działań.

Kredyt gotówkowy - na co zwrócić uwagę? (Pexels.com)

Przeanalizuj swoje możliwości finansowe

Kredyt gotówkowy to bardzo poważne zobowiązanie, dlatego w momencie, gdy zdecydujemy się na jego zaciągnięcie, powinniśmy dokładnie przeanalizować nasz budżet. Pod uwagę należy wziąć zarówno nasze stałe przychody, jak i comiesięczne wydatki. To pomoże nam ustalić na jak wysokie raty możemy sobie pozwolić, aby wciąż dysponować środkami potrzebnymi nam na co dzień. Czasem okazuje się, że lepszym rozwiązaniem jest wydłużenie kredytu, przy jednoczesnym obniżeniu jego raty. Co prawda, ostateczny koszt takiej pożyczki będzie nieco większy, ale nie nadwyręży ona zanadto naszego domowego budżetu.

Zanim udamy się do wybranej instytucji finansowej, warto także poddać analizie naszą zdolność kredytową. To właśnie na jej podstawie, bank podejmie decyzję dotyczącą tego, czy powinien nam udzielić pożyczki. W tym przypadku, pod uwagę brana jest oczywiście wysokość dochodów, jak i ich źródło, ale najważniejszym czynnikiem okazuje się być nasza historia dotycząca poprzednich kredytów. Jeśli wcześniejsze zobowiązania spłacaliśmy w terminie, dla banku stajemy się automatycznie dużo bardziej wiarygodni, jako kredytobiorcy.

Porównaj oferty kilku banków

Często naszą uwagę od razu przykuwa oferta konkretnego banku, na przykład tego, w którym aktualnie posiadamy konto. Wydaje się nam ona atrakcyjna, dlatego pod wpływem impulsu mamy ochotę zaciągnąć kredyt. Zwłaszcza, że w niektórych przypadkach, gdy w grę wchodzą stosunkowo małe kwoty, formalności są ograniczone do minimum. Nie dajmy się jednak ponieść emocjom! Decyzja o pożyczce powinna być poprzedzona dokładnym zapoznaniem się z warunkami jakie proponuje nam bank i porównaniu ich z innymi ofertami.

Kiedy przed oczami będziemy mieli czarno na białym wypisane informacje dotyczące kilku różnych ofert, łatwiej będzie nam zauważyć, które z nich są lepsza, a które gorsze. Często może nam się wydawać, że jakiś kredyt jest wręcz skrojony na nasze potrzeby, ale gdy zapoznamy się z ofertą konkurencji, może się okazać, że proponowane nam warunki wcale nie są takie korzystne. Warto porównywać jak najwięcej ofert, tym bardziej, że obecnie jest to naprawdę proste. Wystarczy  skorzystać z internetu i porównywarki kredytów, aby w ciągu kilku chwil dowiedzieć się, które banki powinny zwrócić naszą uwagę.

Poznaj wszystkie koszty związane z kredytem

Bardzo często, w swoich rozbudowanych akcjach promocyjnych, banki kuszą nas wizją wyjątkowo niskiego oprocentowania. Bez wątpienia, takie hasła przyciągają uwagę potencjalnych kredytobiorców. Zanim jednak ślepo uwierzymy w hasła reklamowe, musimy zrozumieć, że koszty jakie ponosimy w związku z zaciągniętym kredytem, nie ograniczają się wyłącznie do wysokości odsetek. Dlatego też, zanim zdecydujemy się na konkretny kredyt gotówkowy, powinniśmy policzyć, ile faktycznie będzie nas kosztował.

Od jakiegoś czasu, każdy bank ma obowiązek przedstawiać swoim klientom specjalny, ujednolicony formularz informacyjny. Jest to bardzo ważny dokument, o którym powinniśmy pamiętać, gdyż zawiera on pełne informacje na temat tego, jakie dokładnie opłaty musimy ponieść w związku z zaciąganą pożyczką w danym banku. Taki formularz otrzymuje każdy kredytobiorca jeszcze przed podpisaniem umowy z wybraną instytucją finansową.

Choć informacje zawarte w takim formularzu są niezwykle istotne, warto pamiętać, że często banki stosują pewne sztuczki, dzięki którym zaniżają RRSO oraz koszt całkowity kredytu. Można to zrobić chociażby poprzez pominięcie opłat dodatkowych, na które mogą się składać na przykład koszty związane z prowadzeniem założonego w danym banku konta, albo korzystania z karty bankomatowej. Z tego powodu, warto dokonać wszelkich podliczeń na własną rękę, aby mieć świadomość tego, ile pieniędzy w ostatecznym rozrachunku będziemy musieli oddać bankowi. Warto, zwrócić uwagę też na to czy potrzebujemy ubezpieczenia kredytu gotówkowego. Zazwyczaj przy małej kwocie kredytu gotówkowego takie ubezpieczenie nie będzie konieczne.

Kredyt dopasowany do Twoich potrzeb

Wybierając ofertę kredytu gotówkowego, pod uwagę powinniśmy wziąć również nasze własne potrzeby i oczekiwania związane z takim zobowiązaniem.

Dobrym przykładem są tutaj oferty pożyczkowe na określony przez bank cel. Zdarzają się produkty finansowe, które zakładają przeznaczenie uzyskanych pieniędzy na wakacje, nowy samochód, czy remont mieszkania. Warto przyjrzeć się takim ofertom z bliska, gdyż mogą się one dla nas okazać naprawdę opłacalne.

Mając w planach skorzystanie z kredytu gotówkowego, powinniśmy się również zastanowić w jaki sposób chcielibyśmy ją spłacać. Do wyboru mamy spłatę w ratach równych oraz malejących. Pierwsza opcja to spłata stałej kwoty każdego miesiąca. Tego typu raty zawierają dług oraz odsetki. Z tym, że początkowo spłacamy więcej odsetek, niż kapitału, a następnie proporcje zostają odwrócone. W przypadku rat malejących, ich wysokość staje się coraz niższa wraz z upływającym czasem. Składają się one z kwoty spłacanego długu oraz odsetek, które są naliczane od wysokości zobowiązania, jakie pozostało nam do spłaty. Kapitał jest spłacany szybciej oraz suma odsetek jest niższa.

Sprawdź, jak otrzymać kredyt prowadząc działalność gospodarczą.

Skorzystaj z pomocy eksperta

2019-09-12

Kredyt na dowód - kredyty na dowód bez zaświadczeń o dochodach

Kredyt na dowód znacznie ułatwia wnioskowanie o dodatkowe pieniądze w ramach oferty kredytów gotówkowych w banku i pożyczek w firmach pożyczkowych. Jak sama nazwa wskazuje, w oddziale banku wystarczy dowód do otrzymania kredytu gotówkowego.

2019-09-09

Hot hatche do 10, 15, 20 tys. Ranking sportowych aut

Hot Hatche, używane sportowe samochody coupe, można kupić już za mniej niż 10 tys. zł. Przeglądając setki ofert na serwisach ogłoszeniowych, wybraliśmy po siedem aut typu hot hatch w trzech przedziałach cenowych - do 10 tys. zł, 15 tys. zł i 20 tys. zł. Kryteriami, które posłużyły za podstawę naszego wyboru, było przyspieszenie, osiągi silnika przy jednocześnie niskiej cenie, a także dostępność danego modelu w Polsce w oparciu o ogłoszenia sprzedaży w najpopularniejszych serwisach ogłoszeniowych.

2019-08-28

Kredyt gotówkowy 50 tys. na 10 lat

Jest to już dość duża kwota, dlatego przed zaciągnięciem takiego kredytu, warto zastanowić się, czy na pewno jesteśmy w stanie go spłacić. Kto właściwie ma szanse na otrzymanie tak wysokiego kredytu?

Kredyt samochodowy 50/50 - oferta, warunki

Jednym z popularniejszych produktów pozwalających na finansowanie zakupu samochodu jest kredyt 50/50. Na czym dokładnie polega i czy warto się nim w ogóle zainteresować?

Pożyczka pod zastaw samochodu - na czym polega?

Nie każdy klient może starać się o pożyczkę, gdy posiada inne zadłużenia lub jego historia kredytowa pozostawia wiele do życzenia. Co zrobić w takiej sytuacji? Dobrym rozwiązaniem może okazać się wówczas pożyczka pod zastaw samochodu, którą udzielają firmy pozabankowe

Kredyt gotówkowy 100 tys. na 10 lat - warunki, zarobki, rata

Zmieniający się styl życia i rosnące potrzeby konsumenckie sprawiają, że staramy się ciągle podnosić standard naszego życia, na co nie zawsze mamy wystarczająco dużo pieniędzy. Nie można się zatem dziwić temu, że coraz większa grupa osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu.

Kredyt dla nowych firm na start - jak dostać? Warunki.

Niezależnie jednak od tego, kto zabiera się za tworzenie firmy, potrzebuje odpowiedniego kapitału na jej rozwój. Niestety, nie każdy posiada oszczędności i nie wszyscy mogą liczyć na wsparcie rodziny i przyjaciół. Wówczas jedynym rozwiązaniem wydaje się być kredyt dla nowych firm

Ikona informacji
poradniki