Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!

Raty to comiesięczne koszty zaciągniętej pożyczki lub kredytu. Raty składają się z dwóch części: pożyczonej kwoty oraz dodatkowych kosztów związanych z zaciągniętym zobowiązaniem. Istnieją dwa rodzaje rat.

Raty są standardowym kosztem zobowiązania finansowego, stosowanego w przypadku kredytów (kredytu gotówkowego, kredytu hipotecznego, kredytu samochodowego, kredytu konsolidacyjnego itp.), a także wszelkiego rodzaju pożyczek (m.in. chwilówek, pożyczek internetowych). Raty obowiązują również w przypadku sprzedaży ratalnej (sprzedaży na raty).

Raty – czym są i na czym polegają raty? Warunki (YAY Foto)

Sprawdź: Jakie są zasady pożyczek pozabankowych na raty?

Raty kredytu – oblicz ratę

W przypadku zaciągania zobowiązania finansowego w postaci kredytu, prawdopodobnie będziesz chciał obliczyć raty, które będziesz musiał płacić. Wysokość rat, niezależnie od rodzaju zobowiązania, zależą od wspomnianych dwóch czynników, czyli części kapitałowej (rat kapitałowych) oraz części odsetkowej (raty odsetkowej). Rata kapitałowa jest określoną częścią pożyczonej kwoty w ramach kredytu. Dla przykładu, zaciągając zobowiązanie na 10 000 złotych na 50 miesięcy, wysokość każdej raty kapitałowej będzie kształtowała się na poziomie 200 złotych, jeśli pożyczka będzie posiadała raty stałe. Nie jest to jednak koniec kosztów, które będziesz musiał ponosić, ponieważ do raty kapitałowej, musisz doliczyć również ratę odsetkową.

Wysokość comiesięcznej raty odsetkowej jest zależna od oprocentowania kredytu, a także prowizji, która bardzo często jest rozłożona na cały okres trwania zobowiązania, kiedy to dolicza się ją do stałej miesięcznej raty. Samodzielne obliczenie raty odsetkowej kredytu może okazać się sporym wyzwaniem dla osób, które na co dzień nie mają do czynienia z matematyką finansową, ponieważ do poprawnego jej ustalenia, nie wystarczy samo oprocentowanie, wysokość oraz czas zobowiązania, ale także prowizja i pozostałe koszty związane z udzieleniem kredytu na raty.

Najwygodniejszym i najszybszym sposobem jest skorzystanie z powszechnie dostępnych w internecie kalkulatorów, które umożliwiają obliczenie raty w kilka chwil. Przed wzięciem kredytu na raty w danym banku, wejdź na jego stronę i oblicz ratę kredytu dzięki bankowemu kalkulatorowi. Dzięki temu będziesz miał pewność dokładnej wysokości raty zobowiązania, wraz z jego oprocentowaniem, prowizją i pozostałymi kosztami kredytu.

Raty pożyczki – oblicz ratę

Obliczenie raty pożyczki (bez względu na jej rodzaj) odbywa się na takich samych zasadach, jak obliczenie raty kredytu. W tym przypadku raty również składają się z części kapitałowej oraz części odsetkowej, przez co najwygodniejszym sposobem jest skorzystanie z kalkulatora rat pożyczki online, czy kalkulatora rat pożyczki gotówkowej – w zależności od rodzaju pożyczki, którą chcesz zaciągnąć. Dzięki temu, podobniej jak w przypadku kalkulatorów rat kredytu, będziesz mógł w szybki sposób oszacować comiesięczne koszty zaciąganego zobowiązania.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku pożyczki darmowej. To szczególny typ pożyczki, który jest oferowany przez coraz większą liczbę pozabankowych instytucji finansowych. Darmowa pożyczka to zazwyczaj pożyczka dla nowych klientów, którzy nie zaciągnęli jeszcze zobowiązania finansowego u danego pożyczkodawcy. Darmowa pożyczka jest pozbawiona oprocentowania, prowizji oraz wszystkich pozostałych kosztów związanych z jej zaciągnięciem. Jedynym warunkiem braku kosztów jest spłata w terminie określonym w umowie. Darmowa pożyczka jest pozbawiona rat odsetkowych, dlatego pożycza się tylko tyle, ile oddaje.

Sprawdź: Jakie są rodzaje kredytów?

Raty – co warto wiedzieć?

W przypadku kredytu hipotecznego, kredytu gotówkowego, kredytu samochodowego oraz wszystkich pozostałych zobowiązań finansowych na sporą kwotę, warto wybierać jak najtańsze oferty. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że płacąc raty malejące w przypadku kredytu hipotecznego na zakup mieszkania, można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych niż w przypadku tego samego zobowiązania, spłacanego w ratach stałych.

Różnica wynika z faktu szybszej spłaty raty odsetkowej. Niestety, poważnym minusem tego rodzaju rat jest wysoki koszt na samym początku trwania zobowiązania finansowego. Warto dodać, że możliwość wyboru rat malejących przy długoterminowych i wysokokosztowych kredytach jest uzależniona od zdolności kredytowej, dlatego nie każdy może sobie na nią pozwolić.

Na rynku istnieje wiele atrakcyjnych ofert, dlatego zaciągając dane zobowiązanie, można liczyć na niskie raty na firmę czy niskie raty dla studenta. Tanie raty są uzależnione od rodzaju danej oferty oraz promocji. W przypadku sprzedaży ratalnej, branie na raty bardzo często pozwala oszczędzić domowy budżet, ponieważ nie trzeba od razu wydawać całej kwoty zakupów. Za każdym razem przed wzięciem kredytu lub pożyczki należy przeczytać warunki rat.

Przeczytaj też:

Jak uzyskać raty na dowód osobisty?

Sponsorowane
Skorzystaj z pomocy eksperta

2019-05-30

Pożyczka na wkład własny do kredytu hipotecznego

Jednym z warunków otrzymania kredytu hipotecznego jest posiadanie odpowiedniego wkładu własnego. Czy i jak można otrzymać pożyczkę na wkład własny?

2019-05-23

Kredyt gotówkowy na oświadczenie - co musisz wiedzieć?

Jednym z najpopularniejszych kredytów jest kredyt gotówkowy na oświadczenie. Co powinniśmy o nim wiedzieć, zanim podpiszemy umowę?

2019-05-22

Jak spłacić chwilówki - sprawdzone sposoby na spłatę długów

Warto dowiedzieć się w jaki sposób można poradzić sobie z problemem, jakim jest spłata takich szybki i łatwych pożyczek.

Umowa na czas określony a kredyt gotówkowy

Osoby ubiegające się o kredyty, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że umowa o pracę jest jednym z podstawowych źródeł dochodów, branych pod uwagę przez banki. Bardzo duże znaczenie ma również forma zatrudnienia osoby, która wnioskuje o pożyczkę.

Pożyczka gotówkowa bez zaświadczeń

Jak działa pożyczka gotówkowa bez zaświadczeń, kto może się o nią starać i gdzie znaleźć najlepsze oferty? Oferta kredytowa banków i innych instytucji finansowych, jest obecnie obszerna, dlatego mamy z czego wybierać. 

Pożyczki na raty miesięczne przez internet

Liczba osób, które każdego roku decydują się na zaciągnięcie pożyczki jest wciąż bardzo duża. Nie dziwi zatem fakt, że ilość instytucji finansowych oferujących nam różnorodne produkty finansowe tego rodzaju nieustannie wzrasta. 

Kredyt gotówkowy - na co zwrócić uwagę?

Banki prześcigają się w ofertach kredytowych, Na co powinniśmy zwrócić uwagę, aby wybrać kredyt gotówkowy, który będzie dopasowany do naszego domowego budżetu?

Ikona informacji
poradniki