Koszty utrzymania dziecka. Ile kosztuje utrzymanie dziecka?

Spis treści
Advertisement

Rodzicielstwo to nie tylko olbrzymia odpowiedzialność, ale również spore wydatki. Aby dobrze przygotować się do tego zadania, warto więc przeanalizować, ile kosztuje wychowanie dziecka.

Życie przyszłych rodziców zmienia się do nie poznania. Przygotowania do przyjścia na świat potomka są bardzo angażujące i zwykle oznaczają również spore koszty. Te oczywiście wcale się na tym nie kończą, wręcz przeciwnie: dopiero się rozpoczynają. Rodzicielstwo to potężne zobowiązanie na długie lata. Wiąże się z koniecznością zapewnienia dziecku warunków do optymalnego rozwoju, edukacji i wychowania. Rzecz jasna nie jest to możliwe bez odpowiednich nakładów pieniężnych. Na temat kosztów utrzymania dziecka krąży mnóstwo opinii i mitów. Wiele kalkulacji nie ma jednocześnie zbyt wiele wspólnego z prawdą, z drugiej strony: odpowiedzialne oszacowanie kosztów jest praktycznie niemożliwe. To, ile kosztuje wychowanie dziecka, zależy od wielu czynników. Elementem odpowiedzialnego przygotowania się do rodzicielstwa jest jednak zabezpieczenie środków niezbędnych na ten cel, dlatego warto zastanowić się, jakie fundusze będę niezbędne na poszczególnych etapach życia potomka.

Poważne zmiany w życiu

Przyszli rodzice muszą przygotować się na spore wydatki na długo przed przyjściem dziecka na świat. Często konieczne staje się przysposobienie mieszkania czy domu do potrzeb noworodka. To z kolei może wiązać się z remontem, a w niektórych przypadkach także zakupem nowej nieruchomości. Nagle okazuje się, że dodatkowe metry stają się bezcenne, a dotychczasowa kawalerka nie umożliwi komfortowego wychowania dziecka. Oczywiście koszty z tego tytułu są trudne do oszacowania: remont kapitalny to często nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, zakup nieruchomości – co oczywiste – to przynajmniej kilkaset tysięcy. W pierwszym celu często posługujemy się kredytami gotówkowymi, w drugim nieodzowne staje się zaciągnięcie kredytu hipotecznego. To bez wątpienia dobre formy rozłożenia wysokiego zobowiązania na raty, dzięki czemu nie trzeba iść na ustępstwa w zakresie jakości.

Poza tym przyszli rodzice muszą zadbać również o kwestie logistyczne. Podróże do szpitala, przychodni, żłobka i innych miejsc potrafią być wymagające, często konieczny staje się więc zakup nowego samochodu. W tym przypadku do wyboru pozostaje sporo różnych opcji finansowania: od kredytu gotówkowego przez kredyt samochodowy, na leasingu kończąc. Oczywiście nie zawsze będą to koszty, które trzeba będzie ponieść. Warto jednak pomyśleć o dobrym przygotowaniu się do rodzicielstwa: w późniejszym etapie przeprowadzka czy szybka zmiana samochodu mogą być zdecydowanie trudniejsze.

Przygotowywanie wyprawki

Jednym z pierwszych zasadniczych kosztów utrzymania dziecka będzie przygotowanie wyprawki dla noworodka. Trzeba się nią zając jeszcze przed jego narodzinami. Wydatki obejmą z jednej strony ubranka i sprzęty niezbędne do pielęgnacji noworodka, z drugiej: rzeczy potrzebne przyszłej mamie podczas pobytu w szpitalu. Lista jest bardzo długa, a każda pozycja wiąże się z dodatkowym kosztem. Koniec końców może się okazać, że w tym celu trzeba będzie wydać kilka tysięcy złotych. Nie można przy tym liczyć na większe wsparcie ze strony państwa: po narodzinach dziecka tzw. becikowe przysługuje jedynie osobom, w których gospodarstwie domowym dochód wynosi mniej niż 1.922 zł netto na jednego mieszkańca. W późniejszym okresie wsparciem będzie natomiast program 500+, jednak znaczną część kosztów utrzymania dziecka trzeba będzie ponieść przed uzyskaniem jakichkolwiek dodatkowych środków. Zalicza się do nich chociażby konieczność kupna wózka, fotelika samochodowego, laktatora, sprzętu medycznego i ubranek.

Małe dzieci mały kłopot

W popularnym przysłowiu kryje się sporo prawdy. Chociaż wydatki w pierwszym okresie życia potomka, związane np. z koniecznością częstej wymiany odzieży, zakupu sprzętu do pielęgnacji czy pieluch, potrafią przytłoczyć, niestety z wiekiem jedynie rosną. Na zmianę przychodzi im m.in. płatność za żłobek czy przedszkole, sprzęty naukowe, konieczność zapewnienia urządzeń niezbędnych do nauki czy rozwijania pasji (takich jak komputery, instrumenty muzyczne). Koniec końców okazuje się więc, że o ile na utrzymanie noworodka przeciętna rodzina przeznacza ok. 1000 zł miesięcznie, nastolatek może wymagać nakładów o ponad 50% wyższych. Najwyższe koszty ponoszą natomiast rodzice studentów, którzy niejednokrotnie poświęcają na ten cel kwoty wyższe od 2000 zł w skali miesiąca.

Szukasz dodatkowej gotówki? Sprawdź ofertę najlepszych kredytów gotówkowych na 10000 zł

Czas płynie szybko

Oczywiście do kosztów utrzymania dziecka zaliczyć należy nie tylko wydatki bezpośrednio związane z jego wychowaniem, wyżywieniem i edukacją, ale również pośrednie koszty, takie jak remonty pokoju, zakup nowych sprzętów, wymianę mebli, które z czasem po prostu się zużywają. To generuje natomiast dodatkowe wydatki, które mogą stanowić znaczną część domowego budżetu. Według badania „Koszty wychowania dzieci 2019”, na utrzymanie dziecka przeciętna rodzina przeznacza od 15 do 30% swojego budżetu. Oczywiście zależy to od wielu czynników, takich jak liczba dzieci, możliwości finansowe czy inne zobowiązania i wydatki. Da się jednak ze sporą dokładnością oszacować, ile kosztuje utrzymanie dziecka przy zapewnieniu mu odpowiednich warunków do rozwoju.

Ile kosztuje utrzymanie dziecka?

Na temat kosztów utrzymania dziecka wypowiadają się również eksperci. Centrum Adama Smitha co roku prezentuje raport odnoszący się skrupulatnie do tej kwestii. Według ich wyliczeń w 2019 roku koszty utrzymania dziecka do ukończenia przez nie 18 roku życia wynosiły od 200 do 225 tysięcy złotych. Posiadanie dwójki dzieci znacznie potęguje ten koszt: trzeba się wówczas liczyć z wydatkami sięgającymi od 370 do 400 tysięcy złotych. Olbrzymi wpływ na taki stan rzeczy ma przede wszystkim gwałtowna zmiana kosztów życia: w 2018 roku były one wyższe od tych przed trzema laty o ok. 61 proc. Znajduje to również odzwierciedlenie w badaniu opinii publicznej: według 21% respondentów biorących udział w ankiecie wychowanie jednego dziecka kosztuje powyżej 250 tys. zł., 19% sądzi, że jest to możliwe za 201-250 tys. zł, 20% twierdzi natomiast, że koszty utrzymania dziecka wynoszą od 151 do 200 tys. zł.

Na wydatki trzeba się przygotować

Przyszli rodzice muszą zmierzyć się w wysokimi kosztami utrzymania dziecka. W związku z tym jeszcze bardziej odpowiedzialnie powinni podchodzić również do kwestii planowania swoich wydatków i budowania domowego budżetu. W tym celu muszą przede wszystkim skupić się na rozwoju wiedzy dotyczącej świadomego korzystania z produktów bankowych i sposobów na zabezpieczenie oraz efektywne mnożenie swojego majątku. Dobre decyzje dotyczą również różnego typu kredytów i pożyczek. Te nie muszą wcale stawać się dużym obciążeniem. Mogą również sprzyjać podnoszeniu standardu życia bez nadmiernego zwiększania ryzyka.

Poradniki