Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Spłata kilku kredytów jednocześnie, terminowe opłacanie rat, do tego zadłużenia, w postaci nieuregulowanego rachunku czy mandatów... Wszystko to powoduje, że bardzo łatwo popadamy w “dziurę finansową”. W takiej sytuacji prawdziwym wybawieniem może okazać się konsolidacja. Na czym dokładnie polega i w jaki sposób ułatwi nam życie, dowiecie się z dzisiejszego artykułu.

Konsolidacja to bardzo często połączenie kilku różnych zobowiązań w jedną całość. Nie możemy tego mylić z refinansowaniem kredytu, który stosujemy wyłącznie przy jednym kredycie.

Konsolidacja - co to jest? Kredytu, długów, chwilówek?

Konsolidacja - wszystkie zobowiązania w jednym

Scalenie kilku zobowiązań w jedno, nierzadko z niższą ratą nosi miano konsolidacji, o czym wspomnieliśmy na samym początku. Co ważne łączyć ze sobą możemy nie tylko wcześniej zaciągnięte kredyty, ale również inne rodzaje świadczeń, jak: kredyt gotówkowy, pożyczki ratalne, zadłużenie na rachunku bankowym, ba - nawet debet na karcie kredytowej. Konsolidacja długów może objąć swoim zasięgiem także kredyt samochodowy czy kredyt hipoteczny. Dzięki niej wszystkie nasze usługi, które dotychczas realizowane były w różnych bankach i  w innych terminach, mamy pod wspólnym “parasolem ochronnym”.  Konsolidację można też nazwać oddłużaniem.

Konsolidacja kredytu - na czym polega?

O konsolidację kredytu najczęściej pytają klienci, którzy mają problemy finansowe, a ilość i wysokość spłacanych rat zdecydowanie przekracza ich miesięczne możliwości. Dlatego pierwszą korzyścią tej formy płatności jest obniżenie wysokości comiesięcznych wydatków. Taka możliwość istnieje dzięki wydłużeniu okresu spłaty bądź przeniesieniu zobowiązań do banku, który oferuje nam lepsze warunki finansowe. Co więcej, ułatwia pozbycie się zadłużenia ciążącego na karcie kredytowej bądź na koncie - a są to przecież zobowiązania, które nie mają charakteru ratalnego i odnoszą się zazwyczaj do minimalnej spłaty należności czy odsetek.

Konsolidacja dla zadłużonych jest również doskonałą okazją do polepszenia warunków cenowych dotychczas regulowanych kredytów. Znacznie droższe są kredyty w rachunku czy karta kredytowa, ale również te zwykłe w gotówce z dodatkowymi ubezpieczeniami. Dlatego oferty kredytów, które stanowią połączenie wszystkich zobowiązań w jedno są o wiele bardziej korzystne niż te, które udzielane są nam przez banki na dowolny cel. Dlaczego? Otóż, firma finansowa nie oferuje nam nowego kredytu, lecz niejako przejmuje w spadku istniejący dług klienta, którego wiarygodność już raz została zbadana.

Czy każdy z nas może dokonać konsolidacji? Bardziej ułatwione zadanie mają zdecydowanie osoby z dobrą historią kredytową, atrakcyjnymi dla banku dochodami i “wzorcową” opinią BIK. W przypadku reszty może być to bardziej utrudnione...

Konsolidacja długów - jak to zrobić?

Jeżeli zdecydowaliśmy się na skonsolidowanie długów, w pierwszej kolejności powinniśmy udać się do banku, choć zajmują się tym również niektóre instytucje pozabankowe. Do wyboru mamy dwie możliwości: konsolidację kredytową bez zabezpieczenia oraz konsolidację kredytu hipotecznego z zabezpieczeniem. Pierwszy sposób wymaga od nas zdolności kredytowej i polega na zaciągnięciu kredytu, w celu spłaty zadłużenia. Z kolei drugi typ jest znacznie tańszy, jednak niesie ze sobą pewne ryzyko. W przypadku gdy nie będziemy spłacali należności, to bank bez przeszkód może przejąć przedmiot, który stanowił nasze zabezpieczenie finansowe, a więc: dom, mieszkanie, samochód bądź działkę.

Konsolidacja chwilówek w banku jedyną deską ratunku?

Niestety droga do konsolidacji chwilówek jest dość wyboista, ponieważ duża część instytucji finansowych nie jest chętna do restrukturyzacji tego typu zadłużenia. Dlatego inaczej niż przy konsolidacji kredytów, klienci muszą wykazać się dużą dozą kreatywności. Ponadto są między nimi znaczne różnice. Konsolidacja pożyczek gromadzi całe zadłużenie w jedną ratę i obniża jej wysokość. Nie bierze również pod uwagę zdolności kredytowej osoby zadłużonej, nie jest również wymagany BIK czy inne zaświadczenia.

Oczywiście na pierwszy rzut oka taka transakcja może wydawać się ryzykowna. Nie jest jednak złym pomysłem, gdy podejdziemy do tego z rozsądkiem i “trzeźwą” głową. Dlatego przed podjęciem decyzji o połączeniu wszystkich zobowiązań w jedno, weźmy pod uwagę kilka czynników:

  • Liczba rat - bardzo ważne jest to, na jak długo rozkładamy dług. Od tego będzie zależeć  wysokość comiesięcznych wydatków. Pamiętajmy, że im dłuższy okres spłaty wybierzemy,  tym wyższa będzie całościowa suma chwilówki.
  • Wysokość pożyczki - nie kuśmy losu i zdecydujmy się wyłącznie na taką kwotę, która potrzebna jest nam do uregulowania długu.
  • Czas - ważne jest to, by wnioskować o konsolidację jeszcze przed pojawieniem się pierwszych problemów ze spłatą pożyczek. W przeciwnym razie może to wpłynąć negatywnie na naszą historię kredytową i utrudnić proces zrealizowania konsolidacji.

Dlatego jeśli do konsolidacji chwilówek podejdziemy lekceważąco, to będzie ona jedynie odłożeniem w czasie tego, co nieuniknione, czyli wpadnięcia w “spiralę” niekończących się długów i problemów…

Pamiętajmy, że połączenie wszystkich zobowiązań w jedną całość, owszem jest dobrym rozwiązaniem, dzięki któremu możemy wykaraskać się z finansowego “dołka”, jednak nie zawsze jest korzystne. Bowiem propozycje różnych firm bankowych mogą różnić się między sobą, w kwestii wysokości kredytu. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji rozsądnie wybierzmy ofertę nie decydując się na pierwszą z brzegu i traktujmy nasze zobowiązania finansowe terminowo. Wówczas bank zgodzi się na konsolidację i to na dobrych warunkach.

Sponsorowane

2019-10-01

Jak obliczyć, sprawdzić i zwiększyć zdolność kredytową?

Jak można sprawdzić, ile wynosi własna zdolność kredytowa? Czy trzeba z tym zagadnieniem udać się do banku? Odpowiadamy na te i inne pytania.

2019-08-23

Pożyczka pod zastaw samochodu - na czym polega?

Nie każdy klient może starać się o pożyczkę, gdy posiada inne zadłużenia lub jego historia kredytowa pozostawia wiele do życzenia. Co zrobić w takiej sytuacji? Dobrym rozwiązaniem może okazać się wówczas pożyczka pod zastaw samochodu, którą udzielają firmy pozabankowe

2019-05-30

Pożyczka na wkład własny do kredytu hipotecznego

Jednym z warunków otrzymania kredytu hipotecznego jest posiadanie odpowiedniego wkładu własnego. Czy i jak można otrzymać pożyczkę na wkład własny?

Pożyczki na raty dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą często potrzebują zastrzyku gotówki, niezbędnego dla rozwoju firmy. A najlepszym rozwiązaniem jest wówczas zaciągnięcie korzystnej pożyczki.

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego – jak otrzymać?

Jeszcze nie tak dawno udzielanie przez banki kredytu hipotecznego bez wkładu własnego klienta, było czymś zupełnie normalnym. Ale w 2014 roku wszystko uległo zmianie.

Pożyczka gotówkowa w domu klienta

Wśród najpopularniejszych produktów finansowych, wymienić pożyczki gotówkowe, które również dzielą się na kilka różnych grup, wśród nich jest również pożyczka gotówkowa udzielana w domu klienta.

Pożyczki na raty miesięczne przez internet

Liczba osób, które każdego roku decydują się na zaciągnięcie pożyczki jest wciąż bardzo duża. Nie dziwi zatem fakt, że ilość instytucji finansowych oferujących nam różnorodne produkty finansowe tego rodzaju nieustannie wzrasta. 

Ikona informacji
poradniki