Skorzystaj z pomocy eksperta

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Bonnier Business (Polska) informacji handlowych drogą elektroniczną dotyczących:

Wyrażam zgodę na inicjowanie przez Bonnier Business (Polska) połączeń telefonicznych w celu marketingu bezpośredniego:

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Dziękujemy!

Pożyczki prywatne to bardzo ciekawe rozwiązanie, które pozwala zaciągnąć zobowiązanie finansowe np. od osób bliskich lub członków rodziny. Pożyczka od osoby prywatnej musi być udzielona zgodnie z obowiązującym prawem. Spełnieniem prawnych wymogów, pozwala wziąć atrakcyjną pożyczkę.

Pożyczka prywatna może być udzielona przez członków rodziny oraz bliskich, a zawieranie tego rodzaju zobowiązań finansowych określają zapisy Kodeksu cywilnego. Pożyczki prywatne, takie jak pożyczki społecznościowe uległy radykalnej zmianie w ostatnich latach, a wpływ na to miało wejście w życie nowych przepisów w ustawie o nadzorze nad rynkiem finansowym.

Pożyczki prywatne – jakie są zalety pożyczki od prywatnych osób? (YAY Foto)

Pożyczki prywatne – kto może udzielać?

Pożyczka prywatna może być bez problemu udzielona przez znajomego, członka rodziny oraz inne osoby, które nie prowadzą w związku z opisywaną operacją finansową, żadnej działalności gospodarczej. Podmioty i osoby prywatne, które komercyjnie udzielają pożyczek prywatnych, muszą spełnić wszystkie wymogi, które w ostatnich latach w Polsce uległy sporym zaostrzeniom. Pożyczka od osoby prywatnej, która zawodowo zajmuje się udzielaniem tego rodzaju zobowiązań finansowych, musi być realizowana zgodnie z prawem.

Zmiany w ustawie o nadzorze nad rynkiem finansowym spowodowały, że pożyczek prywatnych nie mogą udzielać wszystkie podmioty, które prowadzą działalność gospodarczą. Jeszcze do niedawna tego rodzaju zobowiązania finansowe mógł udzielać każdy, kto miał na to ochotę.

Duża swoboda w najbardziej ekstremalnych przypadkach prowadziła do wielu nadużyć, a głównymi poszkodowanymi byli klienci tego rodzaju firm, zajmujących się udzielaniem pożyczek. Obecnie, pożyczki od prywatnych osób (prowadzących komercyjną działalność finansową) mogą zostać udzielane tylko wtedy, gdy prywatne osoby – podmioty, wprowadzą minimalny kapitał własny, wynoszący 200 000 zł. Musi on zostać w całości opłacony i nie pochodzić z kredytów, pożyczek oraz innego rodzaju źródeł, które nie stanowią rzetelnego kapitału własnego firmy.

Dodatkowym zabezpieczeniem przed nadużycia w związku z udzielaniem pożyczki od prywatnych osób może być nadzór Komisji Nadzoru Finansowego (KNF). Komisja Nadzoru Finansowego może analizować i na bieżąco kontrolować warunki pożyczek od osób prywatnych i dokładnie przyglądać się ofercie tego rodzaju pożyczek. Jeśli osoba prywatna, która udziela zobowiązania finansowego komercyjnie, nie dostosuje się do przepisów, będzie musiała liczyć się ze wszczęciem postępowania przez Komisję Nadzoru Finansowego. Jeśli osoba prywatna udzielająca pożyczek będzie utrudniała jego przebieg, może liczyć się z karą grzywny w wysokości nawet 500 000 zł.

Prywatne pożyczki zgodnie z prawem – jak powinny wyglądać?

Pożyczka od osoby prywatnej musi zostać udzielona na zasadach zgodnych z obowiązującym w Polsce prawem. Uczciwe pożyczki prywatne nie mogą być droższe niż 100 procent kwoty pożyczki, dlatego przykładowo, pożyczka na kwotę 1000 złotych, nie może wiązać się z kosztami ponoszonymi przez klienta w wysokości większej niż 2000 złotych. Prywatne pożyczki będą legalne, jeśli koszty jej udzielenia nie będą wyższe niż 25 procent kwoty zobowiązania finansowego. Koszty pozaodsetkowe pożyczki od prywatnych osób, nie mogą być wyższe w skali roku niż 30 procent zobowiązania. Odsetki ustawowe muszą wynosić czterokrotność stopy lombardowej Narodowego Banku Polskiego.

Pożyczka prywatna – jak powinna wyglądać?

Prywatne pożyczki powinny posiadać jasno określone koszty, związane z zobowiązaniem, dlatego przed podpisaniem umowy pożyczki prywatnej, należy dokładnie się z nimi zapoznać. Czynnikami, które mogą wpłynąć na ostateczne koszty prywatnej pożyczki, są przede wszystkim oprocentowanie pożyczki, prowizja za jej udzielenie, a także wszystkie pozostałe koszty zobowiązania, takie jak ubezpieczenie lub wynagrodzenie osoby, która udziela. Jeśli zastanawiasz się, którą ofertę prywatnej pożyczki wybrać, warto posłużyć się RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopą Oprocentowania.

RRSO to wygodny miernik kosztów pożyczki prywatnej, który doskonale sprawdza się także w porównaniach ofert kredytów konsumenckich oraz pozostałych rodzajów pożyczek. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania to całkowity koszt zobowiązania finansowego, ponoszony przez pożyczkobiorcę. RRSO wyrażone jest w ujęciu rocznym jako wartość procentowa wszystkich kosztów zobowiązania. Uwzględnia zarówno oprocentowanie, prowizję, jak i wszystkie dodatkowe koszty pożyczki. Dzięki temu można w prosty i łatwy sposób porównywać oferty pożyczek prywatnych. Warto pamiętać, że im wyższe RRSO, tym droższa jest dana oferta prywatnej pożyczki.

Pożyczki prywatne od ręki – co warto wiedzieć?

Prywatne pożyczki od osób prywatnych mogą być bardzo atrakcyjnymi zobowiązaniami, które pomogą zdobyć w szybkim czasie dodatkowe pieniądze na dowolny cel. Dzięki temu pożyczka prywatna od ręki może pomóc zapanować nad domowym budżetem w wielu sytuacjach, które wymagają wydania ilości pieniędzy znacznie przekraczającej oszczędności. Prywatne pożyczki od zaraz to wygodne zobowiązania finansowe, które umożliwiają pozyskanie pieniędzy nawet w kilkanaście minut, dzięki czemu stanowią ciekawą alternatywę dla pozostałych pożyczkodawców, oferujących tradycyjne pożyczki, lub pożyczki przez Internet.

Prywatne pożyczki mogą zostać udzielone tradycyjnie, czyli w biurze danej osoby prywatnej, która zajmuje się jej udzieleniem, przez Internet (jako pożyczki gotówkowe prywatne online), a nawet przez telefon czy w domu klienta. Niezależnie od sposobu, w jakim zaciąga się prywatne pożyczki, przed zawarciem umowy należy bezwzględnie zapoznać się z jej regulaminem oraz umową pożyczki. Wzięcie pożyczki od osoby prywatnej wymaga podjęcia odpowiedzialnej i świadomej decyzji.

Przeczytaj również:

Jak przelać pieniądze z telefonu na konto bankowe?

Czym charakteryzuje się oferta pożyczek gotówkowych online od Takto Finanse?

Skorzystaj z pomocy eksperta

2019-04-12

Jak dostać kredyt gotówkowy bez zaświadczeń?

Pożyczkę bez zaświadczeń można otrzymać nie tylko w firmie pozabankowej, ale też i w banku. Jak ją można dostać? Dla kogo jest przeznaczona?

2019-04-12

500+ a kredyt gotówkowy - podstawowe informacje

Czy dodatkowy dochód w postaci świadczenia "Rodzina 500+" jest brany pod uwagę przy wnioskowaniu o kredyt gotówkowy?

2019-03-29

Wiarygodność firmy pożyczkowej - jak i gdzie ją sprawdzić?

Na rynku nie brakuje ofert pożyczek pozabankowych. Nie wszystkie mogą być jednak uczciwe. Jak sprawdzić wiarygodność firmy pożyczkowej?

Pożyczki pozabankowe - rodzaje i charakterystyka

Przybliżamy wszystko, co warto wiedzieć o pożyczkach pozabankowych. Jakie są rodzaje pożyczek, czym się charakteryzują i jak je zaciągnąć.

Pożyczka online - kiedy warto zdecydować się na pożyczkę przez internet?

Pożyczanie pieniędzy jest coraz łatwiejsze. Obecnie można to zrobić nawet przez internet. Wyjaśniamy na jakiej zasadzie działają pożyczki udzielane online.

Pożyczka na wakacje - jak wybrać najlepszą ofertę?

Pożyczka w banku lub firmie pozabankowej może sfinansować wyjazd na wakacje. Przed jej zaciągnięciem warto sprawdzić, czym się kierować przy jej wyborze.

Na czym polega upadłość konsumencka i kiedy warto się o nią ubiegać?

Upadłość konsumencka to rozwiązanie prawne umożliwiające indywidualnym dłużnikom wyjście ze spirali długów. Na czym polega, kiedy warto z niej skorzystać?

Ikona informacji
poradniki