SMART > Poradniki > Pieniądze na dowolny cel > Kredyt na dowód – kredyty i pożyczki na dowód bez zaświadczeń o dochodach
   Aktualizacja:

Kredyt na dowód – kredyty i pożyczki na dowód bez zaświadczeń o dochodach

Kredyt na dowód osobisty, kredyt na dowód bez zaświadczeń o dochodach lub kredyt na oświadczenie, przy minimum formalności – taka forma procesowania wniosku kredytowego klienta jest nazywana na różne sposoby. Najważniejsze jest jednak to, że zwalnia ona potencjalnego kredytobiorcę z dodatkowych formalności, co znacznie skraca nie tylko czas zbierania dokumentów kredytowych, ale także czas załatwienia całej procedury kredytowej.

Kredyt na dowód – kredyty i pożyczki na dowód bez zaświadczeń o dochodach
Spis treści
więcej Ikona strzałki

Kredyt na dowód oraz szybka pożyczka na dowód znacznie ułatwiają wnioskowanie o dodatkowe pieniądze w ramach oferty kredytów gotówkowych w banku i pożyczek w firmach pożyczkowych. Jak sama nazwa wskazuje, otrzymanie pożyczki czy kredytu jest tutaj uwarunkowane jedynie okazaniem dokumentu tożsamości. Co więcej często możesz złożyć wniosek o pożyczkę bez wychodzenia z domu, a całkowita kwota do zapłaty jest bardzo atrakcyjna. Zastanawiasz się, w jakim banku możesz wziąć kredyt na dowód online lub które firmy pożyczkowe warunkują uzyskanie pozytywnej decyzji jedynie od potwierdzenia tożsamości? A może chciałbyś po prostu dowiedzieć się czegoś więcej o tym, jak w praktyce wygląda udzielenie kredytu bez wychodzenia z domu i jedynie potwierdzając dane osobowe? Zapraszamy do lektury!

Kredyt na dowód osobisty – czym się charakteryzuje?

Podstawową zasadą udzielania pożyczki na dowód osobisty jest brak obowiązku przedkładania bankowi zaświadczeń od pracodawcy lub innych instytucji o uzyskiwanych dochodach.

Kredyt na dowód można zaciągnąć na oświadczenie – to znaczy, że kredytodawca będzie oczekiwał od klienta jedynie deklaracji tego, jakie uzyskuje wpływy miesięczne, mające stanowić zabezpieczenie regularnej spłaty zobowiązania.

Przez brak konieczności przedkładania stosownych zaświadczeń do kredytu gotówkowego, można łatwiej i szybciej takie zobowiązanie zaciągnąć. Uproszczona procedura stawia jednak pewne ograniczenia. Całkowita kwota kredytu na dowód bez zaświadczeń jest zazwyczaj niższa, niż maksymalna kwota dostępna w standardowej ofercie kredytu gotówkowego. Nie będzie to zatem 200 000 złotych, a na przykład 20 000 lub 5 000 złotych.

Najczęściej, aby wziąć kredyt na dowód, konieczne jest posiadanie konta bankowego, zwłaszcza, jeśli wniosek o pożyczkę czy kredyt składany jest drogą online.

Czy można zaciągnąć kredyt na dowód osobisty?

Choć kredyt na dowód osobisty od razu kojarzy się z reklamowym sloganem, który ma na celu wzbudzenie zainteresowania potencjalnych klientów, to w rzeczywistości takie rozwiązanie jest dostępne dla klientów instytucji finansowych. Ze względu na szczególny charakter tego produktu nie jest on jednak oferowany przez wszystkie banki.

Brak zaświadczenia o osiąganych dochodach, czy wyciągu z konta osobistego i zastąpienie jednego z tych dokumentów oświadczeniem klienta zwiększa ryzyko po stronie instytucji finansowej. Tłumaczy to dlaczego najczęściej kredyty na dowód osobisty oferowane są na niższe kwoty.

Po złożeniu wniosku o kredyt na dowód osobisty, bank musi każdorazowo zweryfikować zdolność kredytową potencjalnego klienta. Brak jakichkolwiek dochodów oznaczałby automatyczne odrzucenie wniosku, gdyż osoba taka nie byłaby w stanie spłacać zaciągniętego zobowiązania. Niektóre banki są jednak w stanie zaufać klientom w takim stopniu, że wystarczy im oświadczenie w tym zakresie. Zazwyczaj dotyczy to klientów wewnętrznych, a więc posiadaczy konta bankowego w konkretnej instytucji. Wówczas bank widzi, jaka jest wysokość wpływów na to konto.

W toku oceny zdolności kredytowej przeprowadzana jest także analiza jakościowa, która pozwala precyzyjnie określić ryzyko całej operacji. Przykładowo bank sprawdzi wykształcenie, wiek i wykonywany zawód wnioskodawcy, a także sprawdzi jego historię kredytową zarejestrowaną w Biurze Informacji Kredytowej (BIK).

Szybka pożyczka na dowód bez zaświadczeń – czy to możliwe?

Alternatywą dla kredytów gotówkowych oferowanych przez banki są firmy pożyczkowe. W omawianym przypadku będą to pożyczki na dowód, które proponowane są przez instytucje pozabankowe. Te gwarantują jeszcze mniej formalności, w tym w niektórych przypadkach pominięcie weryfikacji klienta w bazach BIK czy KRD. Instytucje pożyczkowe chcą jedynie poznać dane z dowodu osobistego oraz numer konta bankowego wnioskodawcy.

Choć większość instytucji oferuje wyższe oprocentowanie pożyczki, czyli bardziej zauważalną rzeczywistą roczną stopę oprocentowania (RRSO), niż kredyty gotówkowe, można znaleźć oferty, które są bardzo atrakcyjne cenowo – w tym specjalne promocyjne pożyczki pozabankowe na dowód z RRSO 0%. Preferencyjne warunki dotyczą pierwszej pożyczki w wybranych firmach pozabankowych. Ich celem jest przekonanie klientów do konkretnej marki. Całkowita kwota pożyczki na dowód osobisty udzielanej za pierwszym razem potrafi nie przekraczać 1000 zł. W przypadku terminowej spłaty maksymalna kwota pożyczki, która będzie udzielona następnym razem, jest już nierzadko wielokrotnością pierwszej.

W przypadku darmowych chwilówek należy jednak skrupulatnie przestrzegać harmonogramu spłaty ustalonego w trakcie podpisywania umowy – w przypadku braku terminowej spłaty zostanie naliczone standardowe oprocentowanie. Całkowity koszt pożyczki pozabankowej bez zaświadczeń wynosić może od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Czy można zaciągnąć kredyt na dowód przez Internet?

Rozwijające się technologie cyfrowe sprawiają, że coraz częściej, by zaciągnąć kredyt na dowód, albo pożyczkę online bez zaświadczeń, nie trzeba nawet wychodzić z domu. Zarówno firmy pozabankowe, jak i banki umożliwiają za pośrednictwem swoich stron internetowych załatwienie online wszystkich formalności związanych z zaciągnięciem zobowiązania.

Wystarczy wypełnić udostępniony w sieci formularz oraz potwierdzić swoją tożsamość. W tym celu instytucje finansowe najczęściej korzystają z przelewu weryfikacyjnego. W takim wariancie wystarczy przelać na wskazane konto banku lub instytucji pozabankowej niewielką kwotę. Zazwyczaj jest to jeden złoty lub jeden grosz.

Następnie porównywane są dane właściciela konta z informacjami przekazanymi we wniosku. Jakakolwiek różnica może oznaczać zaprzestanie procesowania wniosku, dlatego warto zweryfikować  dane wcześniej. Ten mechanizm wyjaśnia również, dlaczego nie można zlecać przelewu weryfikacyjnego z konta wspólnego.

Pożyczki przez Internet bez zaświadczeń i kredyty na dowód są stosunkowo łatwo dostępne. Z uwagi na fakt, że całkowita kwota pożyczki nie jest wysoka, analizą wniosku zajmują się specjalne algorytmy banku. Brak obsługi ręcznej sprawia, że nawet po kilkunastu minutach pierwsza pożyczka może znaleźć się się na naszym koncie osobistym.

Podobnie wygląda kwestia z kredytami na dowód osobisty – wystarczy wypełnić udostępniony na stronie banku wniosek i wysłać go drogą elektroniczną. W tym przypadku czas oczekiwania na decyzję kredytową ogranicza się zazwyczaj do kilkudziesięciu minut.

Kredyt na dowód – jakie warunki trzeba spełnić?

Uproszczone formalności towarzyszące ubieganiu się o kredyt na dowód nie oznaczają, że zobowiązanie to zaciągnie każda osoba posiadająca dokument tożsamości. Z takiej oferty skorzystać mogą wyłącznie osoby pełnoletnie, posiadające pełną zdolność do czynności prawnych, posiadające odpowiednią zdolność kredytową i stały adres zamieszkania. O kredyt na dowód mogą ubiegać się również emeryci i osoby pobierające świadczenia rodzinne.

Trzeba też pamiętać, że w trakcie oceny zdolności kredytowej oprócz dochodów bank zweryfikuje comiesięczne koszty wnioskodawcy, które obniżają zdolność do zaciągania zobowiązań. Kredyt czy pożyczka na dowód bez zaświadczeń będą też niedostępne dla osób rażąco spóźniających się ze spłatą bieżących zobowiązań lub mających poważne problemy ze spłatą długów w przeszłości.

Kredyt na dowód osobisty w swoim banku – czy warto?

Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń można często zaciągnąć przez Internet w banku prowadzącym nasze główne konto osobiste, czyli to, na które wpływa nasze wynagrodzenie i z którego dokonujemy większości operacji finansowych. Osoby posiadające tylko jeden rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR) nie będą miały problemów z określeniem głównego konta. W takim wariancie kredyt gotówkowy bez zaświadczeń jest możliwy, ponieważ bank może ocenić zdolność kredytową klienta na podstawie analizy historii rachunku.

Nie jest konieczne również potwierdzenie tożsamości osoby ubiegającej się o kredyt gotówkowy bez zaświadczeń, ponieważ bank przeprowadził już weryfikację w tym zakresie w trakcie zakładania konta osobistego. Skorzystanie z takiej oferty ogranicza się zaledwie do kilku kliknięć w systemie bankowości elektronicznej, a pieniądze przekazywane są na rachunek w ciągu kilkunastu minut.

Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń w swoim banku to bezwzględna oszczędność czasu i wygoda. Wadą tego rozwiązania jest brak pewności czy przedstawiona oferta jest faktycznie najlepszą opcją dostępną na rynku. Dlatego warto poświęcić odrobinę czasu i porównać ze sobą propozycje innych banków. W tym celu wykorzystać można dostępne w sieci narzędzia, jak porównywarki ofert czy ranking kredytów gotówkowych.

W przypadku pożyczki, której wartość przekracza parę tysięcy złotych, wysokość rat i okres spłaty w poszczególnych instytucjach może zasadniczo wpłynąć na ostateczną kwotę pożyczki, którą będzie nam dane spłacić.

Sprawdź: Kredyt gotówkowy bez zaświadczeń na 10 000 zł

Czy zaciągnę kredyt na dowód bez umowy o pracę?

Dla banków posiadających w swojej ofercie kredyt na dowód osobisty, w trakcie oceny wniosku niezmiernie istotne są regularne wpływy na konto osobiste wnioskodawcy. Za najbardziej stabilną formę zatrudnienia uważana jest umowa o pracę na czas nieokreślony, jednak o kredyt na dowód z powodzeniem mogą ubiegać się również osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych.

W przypadku umowy zlecenia czy umowy o dzieło zwykle wymagany jest dłuższy okres jej dotychczasowego trwania, niż w przypadku analogicznej umowy o pracę.

W gronie potencjalnych klientów w tym obszarze znajdują się także emeryci, renciści, jak i osoby pobierające świadczenia rodzinne. Jako wartościowe źródło dochodów mogą być także wpływy osiągane z najmu nieruchomości. Przed złożeniem wniosku warto sprawdzić jaką politykę w tym zakresie prowadzą poszczególne banki.

Kredyt gotówkowy na dowód, a zdolność kredytowa

Bez względu na fakt, czy chcemy zaciągnąć kredyt gotówkowy na dowód, czy kredyt gotówkowy w ramach standardowej oferty, bank ma obowiązek przeprowadzić ocenę zdolności kredytowej. Jednym z jej filarów jest weryfikacja osiąganych przez nas dochodów. W przypadku kredytu gotówkowego na dowód osobisty wystarczy deklaracja klienta w tym zakresie, która składana jest w formie oświadczenia.

Dla banku istotne jest również, z jakiego tytułu osiągamy dochody. Najbardziej pożądane jest zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w firmie o ugruntowanej pozycji na rynku. Nie oznacza to jednak, że osoby zatrudnione w oparciu o umowę zlecenie czy umowę o dzieło nie mają szans na kredyt na dowód. Z uwagi na szereg ryzyk związanych z samodzielnym prowadzeniem biznesu, banki najmniej przychylnym okiem patrzą na osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Nawet ponadprzeciętne dochody nie mogą być gwarancją akceptacji wniosku, kiedy generujemy wysokie koszty. Dlatego bank równolegle sprawdzi nasze obciążenia finansowe związane z koniecznością utrzymania gospodarstwa domowego, samochodu, a także wynikające ze spłacanych kredytów i pożyczek. Następnie osiągane dochody pomniejszone zostaną o koszty przypadające na ten sam okres. Dzięki temu bank oceni, czy dysponujemy nadwyżką finansową pozwalającą na spłacanie raty kolejnego kredytu. To głównie przy założeniu, że korzystamy z kredytów bankowych oferowanych przez bank, który dysponuje naszą historią konta.

Firma pożyczkowa udzielająca nam pożyczki musi zwykle zadowolić się oświadczeniem.

W trakcie analizy jakościowej bank zweryfikuje m.in. takie dane jak: nasz wiek, wykształcenie, liczba osób na utrzymaniu czy wykonywany zawód. Do tego sprawdzi, jak podchodzimy i podchodziliśmy do spłaty naszych zobowiązań. W tym celu zweryfikowana zostanie nasza historia kredytowa zapisana w rejestrach Biura Informacji Kredytowej. Jeżeli dopuszczaliśmy się rażących opóźnień w spłacie naszych zobowiązań, to nasze szanse na kredyt na dowód wyraźnie maleją.

Kredyt na dowód – na co zwracać uwagę?

Kredyt na sam dowód osobisty bez uciążliwych formalności opiewa najczęściej na niską kwotę, co nie oznacza, że trzeba rezygnować z porównywania dostępnych na rynku ofert. Wybór najlepszej propozycji może oznaczać nawet kilkaset złotych oszczędności. Wystarczy trafić na ofertę promocyjną, w ramach której bank np. zrezygnuje z pobierania prowizji. Porównując ze sobą kredyty na dowód osobisty, należy pamiętać, żeby opiewały na taką samą kwotę i miały identyczny okres finansowania.

W szybkim i wygodnym porównywaniu ofert może być przydatne rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO). Wskaźnik ten integruje w sobie oprocentowanie nominalne, prowizje za udzielenie finansowania, a także koszt ewentualnych ubezpieczeń. RRSO wyrażone jest procentowo i komunikowane jest w skali roku. Analizę RRSO warto uzupełnić o weryfikację całkowitej kwoty do spłaty, dzięki czemu sprawdzimy ostateczny koszt kredytu wyrażony w walucie.

Trzeba również pamiętać, że rzeczywista roczna stopa oprocentowania nie jest wskaźnikiem idealnym i nie ujmuje np. produktów dodatkowych. Przykładowo skorzystanie z kredytu gotówkowego na preferencyjnych warunkach może być związane z koniecznością założenia konta osobistego. W takiej sytuacji trzeba sprawdzić, czy rachunek ten nie generuje kosztów i czy można ich uniknąć, spełniając dodatkowe warunki banku.

W tym przypadku poza kosztami prowadzenia rachunku bankowego, należy zwrócić uwagę, czy nie jesteśmy zmuszeni do dodatkowych opłat za wydanie karty. Warto zobaczyć ranking pożyczek na raty, by sprawdzić, czy pożyczka pozabankowa może stanowić dla nas alternatywę.

W przypadku kredytów trzeba także sprawdzić jaką maksymalną kwotę może pożyczyć bank oraz jaki jest najdłuższy okres kredytowania. Całkowita kwota kredytu na dowód sięga kilku tysięcy złotych. Dobrze jest także sprawdzić, jakie źródła dochodu akceptuje bank. Szczególnie w sytuacji, kiedy nie jesteśmy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę.

Kredyt chwilówka na dowód w firmie pozabankowej

Kredyty na dowód można wziąć również w firmach pożyczkowych. Choć z prawnego punktu widzenia kredytów mogą udzielać tylko banki, to można spotkać się z takim określeniem w obszarze pożyczek pozabankowych. Pożyczka na dowód zaciągana jest w podobny sposób, co kredyty na dowód. Do zaciągnięcia chwilówki bez zaświadczenia wystarczy złożenie oświadczenia o uzyskiwanym wynagrodzeniu lub wpływach z innych źródeł.

Otrzymane w ten sposób pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel. Dodatkowo, pożyczki na dowód często udzielane są bez poręczycieli, co pozwala jeszcze bardziej ograniczyć formalności. Cały proces można przeprowadzić w reklamowane 15 minut. Później pozostaje poczekać na przelew środków na wskazane konto bankowe.

Kredyt na dowód – kiedy może być potrzebny?

Kredyt na dowód jest rozwiązaniem pozwalającym błyskawicznie pozyskać środki na dowolny cel konsumpcyjny. Produkt ten docenią w szczególności osoby, które chcą pożyczyć niewielką kwotę, ale nie godzą się na skomplikowane procedury kredytowe i konieczność przedstawiania dodatkowych dokumentów. O ile uzyskanie wyciągu z konta nie jest uciążliwe i sprowadza się do kilku kliknięć w bankowości internetowej, o tyle oczekiwanie na zaświadczenie od pracodawcy może trwać kilka dni.

Kredyt na dowód docenią także osoby ceniące sobie dyskrecję, które nie chcą, aby ich pracodawca domniemywał, że zaciągają one jakiekolwiek zobowiązania. Trzeba przy tym pamiętać, że nie jest to rozwiązanie pozwalające na realizację kosztownych celów. Całkowita kwota zobowiązania na dowód sięga najczęściej kilkunastu tysięcy złotych.

Kredyt na dowód przez internet – czy warto?

Zminimalizowanie formalności kredytu gotówkowego na dowód osobisty pozwoliło przenieść sprzedaż takich produktów do kanałów online. Kredyty przez Internet to już dziś standard. Wystarczy wypełnić i złożyć wniosek na stronie banku lub firmy pożyczkowej i zdalnie zaakceptować umowę. Ta może zostać podpisana poprzez przelew weryfikacyjny na drobną kwotę (która następnie zostaje zwracana) lub w parafowana obecności kuriera, który dostarczy wszystkie niezbędne dokumenty.

Podsumowując, kredyt na dowód przez Internet to obecnie najwygodniejszy i najszybszy sposób na pożyczenie pieniędzy. Klient musi jedynie przygotować swój dowód, z którego dane musi udostępnić kredytodawcy i ustalić kwotę oraz okres spłaty kredytu. Pamiętajmy jednak, że obowiązuje tu ograniczenie – kredyt na dowód można zaciągnąć na niższą kwotę niż standardowy kredyt gotówkowy. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się, gdzie najlepiej wziąć kredyt, koniecznie sprawdź nasz kalkulator kredytowy!

Sprawdź też: Pożyczki bez BIK. Jak znaleźć pożyczki bez BIK i KRD?

Sprawdź też: Kredyt dla zadłużonych - jak wziąć kredyt będąc zadłużonym? 

Szybkie kredyty

Komentarze

Potwierdź że nie jesteś robotem!
Dziękujemy za zadanie pytania!
Nasi Redaktorzy odpowiedzą tak szybko jak to możliwe a informację o udzieleniu odpowiedzi prześlemy na podany adres e-mail .
Coś poszło nie tak. Prosimy spróbować ponownie później.

Poradniki