Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Epidemia koronawirusa i towarzyszące jej działania prewencyjne wystawiły na próbę możliwości finansowe Polaków. Specjalną ofertę dla kredytobiorców przygotował także Raiffeisen Bank International.

Epidemię koronawirusa w sposób szczególny odczuwają przedsiębiorcy oraz osoby spłacające kredyty. Utrata źródła dochodu lub jego obniżenie mogą poważnie zagrozić płynności finansowej i doprowadzić do problemów z wypłacalnością. Działające na polskim rynku banki zrzeszone w ramach Związku Banków Polskich bardzo szybko wdrożyły jednak działania, które mają na celu wsparcie szczególnie zagrożonych grup. Oferta w tym zakresie nie jest jednolita. Klienci Raiffeisen Bank International powinni dowiedzieć się, co przygotowała dla nich ta instytucja.

Walka z koronawirusem: zawieszenie spłaty w Raiffeisen Bank International (fot. Jaap Arriens / ZUMA Wire)

Odroczenie spłaty rat w Raiffeisen Bank

Podstawowym rozwiązaniem, które Raiffeisen Bank udostępnia kredytobiorcom korzystającym z jego kapitału, jest jednorazowe zawieszenie spłaty rat kapitałowo-odsetkowych na okres 3 miesięcy. W związku z tym o 3 miesiące zostanie także wydłużony harmonogram spłaty, a naliczone odsetki będą spłacone w pierwszych ratach po zakończeniu wakacji kredytowych. Poza tym w okresie odroczenia nadal trzeba będzie regulować oczywiście składki ubezpieczeniowe.

Jak złożyć wniosek o odroczenie rat w Raiffeisen?

Kredytobiorcy zainteresowani zawieszeniem spłaty rat na okres 3 miesięcy mogą zrobić to w pełni zdalnie, wykorzystując w tym celu serwis R-NET. W sekcji „Dyspozycje” należy wybrać opcję „Złóż nową dyspozycję”, przejść do „Pozostałe dyspozycje inne, niewymienione na liście” i „Uzupełnienie dokumentacji”. Następnie w ramce „Dotyczy dyspozycji” trzeba wybrać opcję „Raty elastyczne” oraz wpisać numer kredytu. W polu „Dodatkowe informacje” wpisać „odroczenie spłaty rat kredytu”. W załączniku do wniosku powinno znaleźć się zdjęcie lub skan podpisanego własnoręcznie uzasadnienia wyjaśniającego, w jaki sposób pandemia koronawirusa wpłynęła na osiągane dochody i uniemożliwiła terminowe regulowanie zobowiązań.

Osoby, które nie korzystają z serwisu R-NET, mogą skontaktować się również z infolinią banku.

Rozpatrzenie wniosku

Aby możliwe było odroczenie płatności najbliższej raty, wniosek należy złożyć najpóźniej na 3 dni robocze przed wskazanym w harmonogramie spłaty terminem. W przeciwnym wypadku ratę trzeba będzie zapłacić, a po uzyskaniu zgody banku na odroczenie płatności wakacje kredytowe będą obowiązywać od kolejnej raty. Sama informacja o uwzględnieniu wniosku pojawi się natomiast w serwisie bankowości internetowej R-NET w zakładce „Wiadomości”.

Kiedy warto o tym pomyśleć?

Klienci zainteresowani zawieszeniem rat w Raiffeisen Bank International powinni mieć świadomość, że skorzystanie z tej opcji wiąże się z podwyższeniem całkowitych kosztów kredytu: wartość niespłaconych odsetek trzeba będzie uregulować w pierwszych miesiącach po odwieszeniu płatności, natomiast kapitał za okres wakacji kredytowych zostanie rozłożony pomiędzy pozostałe raty. Jest to więc rozwiązanie, o którym warto pomyśleć zwłaszcza w przypadku przejściowych problemów, spowodowanych przez skutki epidemii koronawirusa. Jeżeli natomiast kłopoty z płynnością finansową są długofalowe, lepszym rozwiązaniem może okazać się restrukturyzacja kredytu lub konsolidacja zadłużenia. Warto przede wszystkim jak najszybciej skontaktować się z bankiem: pozwoli to na uniknięcie poważniejszych problemów z niewypłacalnością.

Restrukturyzacja zadłużenia w Raiffeisen Bank

Raiffeisen Bank International proponuje kredytobiorcom borykającym się z problemami finansowymi szerokie plany restrukturyzacyjne, umożliwiające m.in. czasowe zawieszenie spłaty rat kapitałowych, wydłużenie okresu kredytowania czy kapitalizację zaległości. Jeżeli więc okaże się, że epidemia COVID-19 wpłynęła na nasz budżet w długofalowy sposób, warto zainteresować się tą propozycją. Wniosek można złożyć poprzez R-NET, mailowo lub listownie. Bank nie pobiera opłat za jego rozpatrzenie oraz sporządzenie aneksu. Warto mieć jednak świadomość, że akceptacja wniosku będzie uzależniona od indywidualnej analizy możliwości finansowych i zdolności kredytowej.

Inne sposoby kontaktu

Klienci Raiffeisen Bank International mogą mieć również pewne problemy z kontaktem ze swoim bankiem. Centrum telefoniczne zmieniło godziny pracy, obecnie można z niego korzystać w dni robocze w godz. 9.00-17.00. Bank prosi również o regulowanie formalności głównie drogą elektroniczną. W tym celu można wykorzystać system R-NET, formularz kontaktowy dostępny na stronie internetowej instytucji oraz wiadomości e-mail kierowane do konkretnego działu banku.


2020-03-25

Ułatwienia dla kredytobiorców w BOŚ: oferta antykryzysowa

Kolejne banki przedstawiają specjalne narzędzia dla kredytobiorców borykających się z problemami ze spłatą zadłużenia w związku z epidemią koronawirusa. Jednym z nich jest BOŚ.

2020-03-25

Wakacje kredytowe w Nest Bank w związku z epidemią COVID-19

Globalna epidemia koronawirusa w sposób szczególny wpłynęła na sytuację osób spłacających zobowiązania kredytowe. Swoją propozycję dla nich przedstawił między innymi Nest Bank.

2020-03-25

Odroczenie spłaty rat w Citi Handlowym. Koronawirus: program pomocowy

Epidemia COVID-19 w sposób szczególny dotknęła kredytobiorców. Swoją propozycję przygotował dla nich również bank City Handlowy.

Zmiana zasad spłaty kredytów w Alior Bank w związku z epidemią koronawirusa

Część kredytobiorców, zwłaszcza ci, którzy utracili źródło dochodu, może napotkać spore problemy z regulowaniem zobowiązań. Alior Bank przygotował dla nich specjalną ofertę.

Zawieszenie spłaty kapitału kredytu w Santander. Rozwiązania dla kredytobiorców

Działające na polskim rynku banki wdrożyły działania ułatwiające kredytobiorcom spłatę zobowiązań. Na spore udogodnienia mogą liczyć klienci banku Santander.

Koronawirus i kredyt. Wakacje kredytowe w banku Millennium

Epidemia wirusa COVID-19 zagraża nie tylko naszemu zdrowiu, ale również bezpieczeństwu budżetu domowego. Specjalne oferty dla kredytobiorców przygotowały banki, w tym bank Millennium.

Walka z koronawirusem: zawieszenie spłaty w Raiffeisen Bank International

Epidemia koronawirusa i towarzyszące jej działania prewencyjne wystawiły na próbę możliwości finansowe Polaków. Specjalną ofertę dla kredytobiorców przygotował także Raiffeisen Bank International.

Ikona informacji
poradniki