Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Epidemia koronawirusa i towarzyszące jej działania prewencyjne wystawiły na próbę możliwości finansowe Polaków. Specjalną ofertę dla kredytobiorców przygotował także Raiffeisen Bank International.

Epidemię koronawirusa w sposób szczególny odczuwają przedsiębiorcy oraz osoby spłacające kredyty. Utrata źródła dochodu lub jego obniżenie mogą poważnie zagrozić płynności finansowej i doprowadzić do problemów z wypłacalnością. Działające na polskim rynku banki zrzeszone w ramach Związku Banków Polskich bardzo szybko wdrożyły jednak działania, które mają na celu wsparcie szczególnie zagrożonych grup. Oferta w tym zakresie nie jest jednolita. Klienci Raiffeisen Bank International powinni dowiedzieć się, co przygotowała dla nich ta instytucja.

Walka z koronawirusem: zawieszenie spłaty w Raiffeisen Bank International (fot. Jaap Arriens / ZUMA Wire)

Odroczenie spłaty rat w Raiffeisen Bank

Podstawowym rozwiązaniem, które Raiffeisen Bank udostępnia kredytobiorcom korzystającym z jego kapitału, jest jednorazowe zawieszenie spłaty rat kapitałowo-odsetkowych na okres 3 miesięcy. W związku z tym o 3 miesiące zostanie także wydłużony harmonogram spłaty, a naliczone odsetki będą spłacone w pierwszych ratach po zakończeniu wakacji kredytowych. Poza tym w okresie odroczenia nadal trzeba będzie regulować oczywiście składki ubezpieczeniowe.

Masz problemy w związku z gospodarczymi skutkami pandemii? Sprawdź ofertę najlepszych kredytów gotówkowych na 5000 zł

Jak złożyć wniosek o odroczenie rat w Raiffeisen?

Kredytobiorcy zainteresowani zawieszeniem spłaty rat na okres 3 miesięcy mogą zrobić to w pełni zdalnie, wykorzystując w tym celu serwis R-NET. W sekcji „Dyspozycje” należy wybrać opcję „Złóż nową dyspozycję”, przejść do „Pozostałe dyspozycje inne, niewymienione na liście” i „Uzupełnienie dokumentacji”. Następnie w ramce „Dotyczy dyspozycji” trzeba wybrać opcję „Raty elastyczne” oraz wpisać numer kredytu. W polu „Dodatkowe informacje” wpisać „odroczenie spłaty rat kredytu”. W załączniku do wniosku powinno znaleźć się zdjęcie lub skan podpisanego własnoręcznie uzasadnienia wyjaśniającego, w jaki sposób pandemia koronawirusa wpłynęła na osiągane dochody i uniemożliwiła terminowe regulowanie zobowiązań.

Osoby, które nie korzystają z serwisu R-NET, mogą skontaktować się również z infolinią banku.

Rozpatrzenie wniosku

Aby możliwe było odroczenie płatności najbliższej raty, wniosek należy złożyć najpóźniej na 3 dni robocze przed wskazanym w harmonogramie spłaty terminem. W przeciwnym wypadku ratę trzeba będzie zapłacić, a po uzyskaniu zgody banku na odroczenie płatności wakacje kredytowe będą obowiązywać od kolejnej raty. Sama informacja o uwzględnieniu wniosku pojawi się natomiast w serwisie bankowości internetowej R-NET w zakładce „Wiadomości”.

Kiedy warto o tym pomyśleć?

Klienci zainteresowani zawieszeniem rat w Raiffeisen Bank International powinni mieć świadomość, że skorzystanie z tej opcji wiąże się z podwyższeniem całkowitych kosztów kredytu: wartość niespłaconych odsetek trzeba będzie uregulować w pierwszych miesiącach po odwieszeniu płatności, natomiast kapitał za okres wakacji kredytowych zostanie rozłożony pomiędzy pozostałe raty. Jest to więc rozwiązanie, o którym warto pomyśleć zwłaszcza w przypadku przejściowych problemów, spowodowanych przez skutki epidemii koronawirusa. Jeżeli natomiast kłopoty z płynnością finansową są długofalowe, lepszym rozwiązaniem może okazać się restrukturyzacja kredytu lub konsolidacja zadłużenia. Warto przede wszystkim jak najszybciej skontaktować się z bankiem: pozwoli to na uniknięcie poważniejszych problemów z niewypłacalnością.

Restrukturyzacja zadłużenia w Raiffeisen Bank

Raiffeisen Bank International proponuje kredytobiorcom borykającym się z problemami finansowymi szerokie plany restrukturyzacyjne, umożliwiające m.in. czasowe zawieszenie spłaty rat kapitałowych, wydłużenie okresu kredytowania czy kapitalizację zaległości. Jeżeli więc okaże się, że epidemia COVID-19 wpłynęła na nasz budżet w długofalowy sposób, warto zainteresować się tą propozycją. Wniosek można złożyć poprzez R-NET, mailowo lub listownie. Bank nie pobiera opłat za jego rozpatrzenie oraz sporządzenie aneksu. Warto mieć jednak świadomość, że akceptacja wniosku będzie uzależniona od indywidualnej analizy możliwości finansowych i zdolności kredytowej.

Inne sposoby kontaktu

Klienci Raiffeisen Bank International mogą mieć również pewne problemy z kontaktem ze swoim bankiem. Centrum telefoniczne zmieniło godziny pracy, obecnie można z niego korzystać w dni robocze w godz. 9.00-17.00. Bank prosi również o regulowanie formalności głównie drogą elektroniczną. W tym celu można wykorzystać system R-NET, formularz kontaktowy dostępny na stronie internetowej instytucji oraz wiadomości e-mail kierowane do konkretnego działu banku.


2020-08-05

Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego: czym jest?

Wysokie ceny nieruchomości to nie tylko duży problem dla osób chcących kupić mieszkanie lub dom za gotówkę, ale również dla kredytobiorców. Pierwszą przeszkodą może stać się obowiązek wniesienia wkładu własnego.

2020-08-05

Kredyt dla pracujących za granicą: jak go dostać i na czym polega?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób pracuje za granicą i osiąga dochody w innej walucie. Choć często jest to korzystne finansowo, może oznaczać pewne problemy z uzyskaniem kredytu w polskich bankach.

2020-08-03

Prowizja za udzielenie kredytu: czym jest i jak ją obniżyć?

Kredyty wiążą się z wieloma dodatkowymi kosztami. Jednym z podstawowych z nich jest prowizja za udzielenie kredytu. Ta, choć przybiera formę jednorazowej opłaty, może istotnie wpłynąć na wydatki związane z uzyskaniem środków.

Kredyt a cross-selling. Czy sprzedaż komplementarna się opłaca?

Podczas udzielania kredytu bank często oferuje klientom możliwość skorzystania z innych produktów. Cross-selling, czyli sprzedaż wiązana, może dać spore oszczędności, jednak w pewnych sytuacjach może wiązać się również z dodatkowymi kosztami.

Dom czy mieszkanie: co wybrać?

Poszukując własnych czterech kątów, często zastanawiamy się nad tym, czy korzystniejsza okaże się budowa lub zakup domu czy mieszkania. Warto przeanalizować argumenty i wybrać najlepszą opcję.

Marża kredytu: czym jest i od czego zależy marża banku?

Potencjalni kredytobiorcy zwracają przede wszystkim uwagę na koszty kredytu. Im tańsze zobowiązanie, tym lepsze. Znaczny wpływ na wysokość tej stawki ma marża kredytu.

Wykreślenie hipoteki. Jak złożyć wniosek o wykreślenie hipoteki?

Kredyty hipoteczne to bardzo popularny produkt, pozwalający na zakup wymarzonej nieruchomości lub przeprowadzenie inwestycji. Nierozłącznie wiążą się z wprowadzeniem do hipoteki zapisu na rzecz banku. Warto dowiedzieć się, kiedy i na jakich zasadach można złożyć wniosek o wykreślenie hipoteki.