Wykończenie pod klucz: kupno mieszkania pod klucz

Spis treści

Kupując nieruchomość na rynku pierwotnym, zwykle mamy do wyboru kilka opcji wykończenia. Jedną z nich jest mieszkanie pod klucz, dzięki czemu otrzymamy lokal, do którego od razu można się wprowadzić.

Decydując się na zakup mieszkania od dewelopera, konieczne stanie się podjęcie wielu decyzji kluczowych dla całej transakcji oraz – siłą rzeczy – tego, jak będzie wyglądać nasze życie w nowych czterech kątach. Oprócz najważniejszych kwestii, takich jak wybór lokalizacji, metrażu oraz rozkładu pomieszczeń, nabywcy będą musieli również określić, jakiego standardu wykończenia oczekują. Podstawowa opcja, określana mianem „stanu deweloperskiego”, wciąż cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, w dużej mierze ze względu na niższe koszty. Jednocześnie jednak wiąże się z koniecznością przeprowadzenia wszystkich prac wykończeniowych we własnym zakresie, co oznacza nie tylko dodatkowe wydatki, ale również konieczność samodzielnego zajęcia się kwestiami organizacyjnymi i oddaleniem dnia przeprowadzki. Ciekawą alternatywą może stać się wykończenie mieszkania pod klucz, które coraz częściej pojawia się w ofercie deweloperów i cieszy się rosnącą popularnością wśród nabywców.

Wykończenie pod klucz czy stan deweloperski

Podpisując umowę z deweloperem, zazwyczaj mamy do wyboru kilka opcji wykończenia inwestycji. W przypadku mieszkań rzadko spotkamy się jednak ze stanem surowym zamkniętym, który jest bardzo powszechny w segmencie domów jednorodzinnych. Najczęściej nabywcy będą mieli wybór pomiędzy stanem deweloperskim oraz wykończeniem pod klucz. Ten pierwszy – zdecydowanie częściej wybierany na polskim rynku – trudno jednak skategoryzować, ponieważ nie istnieje jego jednoznaczna definicja np. w obowiązującym prawie. W praktyce bardzo dużo będzie zależało od ujętych w umowie szczegółów. Z pewnością największą różnicę zauważymy, analizując ceny obu opcji. Doprowadzenie mieszkania pod klucz może kosztować nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych więcej, zazwyczaj ujmuje się to w wyższej cenie za metr kwadratowy lokalu. W wielu przypadkach może jednak oznaczać spore oszczędności, zwłaszcza jeżeli do prac wykończeniowych i tak planujemy zatrudnić profesjonalną ekipę.

Stan deweloperski – czym właściwie jest?

Zazwyczaj przez stan deweloperski rozumiemy wykończenie mieszkania w bardzo ograniczonym zakresie. Do listy prac, które powinny zostać ukończone, zalicza się:

 • Montaż drzwi wejściowych i okien wraz z parapetami,
 • Położenie tynków,
 • Zrobienie wylewki podłogowej,
 • Przygotowanie instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i grzewczej wraz z ich rozprowadzeniem,
 • Montaż grzejników.

Oczywiście diabeł tkwi w szczegółach, a te znajdziemy w zapisach umowy sprzedaży nieruchomości. Niektórzy deweloperzy w ramach stanu deweloperskiego uwzględniają również np. montaż urządzeń sanitarnych lub pomalowanie ścian na biało. Inni mogą zagwarantować montaż okien bez parapetów, jeszcze inni zobowiążą się do wykończenia balkonu lub tarasu. Różnice nie będą jednak bardzo duże: decydując się na ten standard wykończenia, praktycznie wszystkie prace będziemy musieli wykonać samodzielnie już po uzyskaniu kluczy do lokalu.

Wykończenie pod klucz

Wykończenie mieszkania pod klucz jest na całym świecie niemal standardem, w Polsce z tej opcji korzysta, według różnych szacunków, od 10 do 20% nabywców nieruchomości. Co tak naprawdę oznacza? W założeniu doprowadzenie lokalu do takiego stanu, że po przewiezieniu mebli i sprzętów można w nim od razu zamieszkać. Warto jednak wspomnieć, że niektóre firmy mają w swojej ofercie pakiety uwzględniającej wyposażenie mieszkania również w tym zakresie. W takim przypadku otrzymując mieszkanie pod klucz, można natychmiast rozpocząć przeprowadzkę i zapomnieć o przeciągających się remontach czy konieczności ich organizowania.

Różne standardy wykończenia mieszkania pod klucz

Nabywcy nowych mieszkań lub domów powinni pamiętać, że termin "wykończenie pod klucz" nie zawsze oznacza to samo. Deweloperzy, chcąc dotrzeć do jak największej liczby klientów, zazwyczaj różnicują swoją ofertę pod względem standardu wykończenia. W zależności od tego, jakie koszty chcemy przeznaczyć na ten cel, możemy więc dobrać odpowiednią opcję. Im niższy pakiet, tym większe ograniczenia: najczęściej będziemy musieli zdecydować się wówczas na tańsze materiały wykończeniowe oraz mniej kosztowne aranżacje. Wciąż jednak zyskujemy oszczędności czasowe i pewność, że prace wykończeniowe zostaną przeprowadzone w sposób prawidłowy. W wielu wariantach możemy również otrzymać m.in. zabudowę kuchenną czy szafy wnękowe.

Osoby kupujące mieszkania mają wpływ na wybór wielu produktów, które zostaną zastosowane w ich wymarzonych czterech kątach. Zwykle deweloperzy konsultują z nimi wszystkie szczegóły. Możliwe jest również przeprowadzenie prac wykraczających poza standardowe ramy. W takim przypadku konieczna stanie się jednak dopłata.

Wykończenie mieszkania pod klucz: cena

Ceny mieszkań pod klucz zależą od wielu czynników. Przede wszystkim wpływ na nie będzie miał profil samej inwestycji oraz polityka konkretnego dewelopera. W większości przypadków sami będziemy mogli zdecydować, ile tak naprawdę zapłacimy. Najtańsze opcje zaczynają się od kwoty ok. 500 zł/mkw., za najdroższe przyjdzie nam zapłacić nawet kilkakrotnie więcej. Duże znaczenie będzie miał więc przede wszystkim standard oraz metraż mieszkania. Warto mieć jednak świadomość, że również remont mieszkania w stanie deweloperskim okaże się kosztownym (i trudnym) przedsięwzięciem, więc wypracowane oszczędności mogą być iluzoryczne.

Mieszkanie pod klucz – zalety i wady

Do podstawowych zalet skorzystania z opcji wykończenia pod klucz niewątpliwie należy:

 • Oszczędność czasu: wielu deweloperów rozpoczyna prace wykończeniowe jeszcze przed przekazaniem właścicielom mieszkań kluczy. Dzięki temu w praktyce w czasie, w którym sąsiedzi będą rozpoczynali remonty, można być już po przeprowadzce.
 • Brak kłopotów organizacyjnych: decydując się na wykończenie pod klucz, można zapomnieć o wszelkich uciążliwościach związanych z remontem. Przede wszystkim nie trzeba organizować na własną rękę ekip remontowych, doglądać ich i kontrolować czy zajmować się kwestią wywozu odpadów.
 • Oszczędności cenowe: chociaż koszt wykończenia mieszkania pod klucz może przerazić, deweloper ma dużą przewagę nad osobami prywatnymi czy małymi firmami. Może pozyskiwać taniej materiały budowlane, dzięki czemu jego oferta z pewnością będzie konkurencyjna.
 • Komfort psychiczny: mieszkanie pod klucz to przede wszystkim brak stresu. Wybierając tę opcję, wiemy, za co płacimy i kiedy otrzymamy mieszkanie, do którego będzie się można od razu wprowadzać. W przypadku remontu na własną rękę zawsze pozostaje pewna doza niepewności.
 • Gotowa aranżacja: jeżeli nie zależy nam na konkretnym wystroju, możemy skorzystać z gotowej aranżacji przygotowanej przez dewelopera. Wprawdzie nie będzie wyjątkowo oryginalna, ale można liczyć na estetykę oraz jakość.
 • Łatwe planowanie – wybierając jedną z udostępnionych przez dewelopera opcji, wiemy, co i za ile otrzymujemy. Ułatwia to ocenę kosztów remontu i może okazać się pomocne np. w procesie wnioskowania o kredyt hipoteczny.

Wykończenie mieszkania pod klucz ma jednak z pewnością również wady:

 • Ograniczony wybór: wprawdzie deweloperzy przedstawiają klientom szeroki asortyment produktów, które mogą wybrać, jednak nie zawsze będą uwzględniały konkretną opcję. Ten problem napotkają zwłaszcza klienci, którzy wybiorą niższe pakiety wykończenia.
 • Sztywne ramy: w przypadku samodzielnie przeprowadzanego remontu skorzystać można z dowolnej opcji – zarówno ekskluzywnej, jak i budżetowej, której np. w ogóle nie przewiduje deweloper.
 • Brak możliwości ograniczenia kosztów: część prac jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie lub w gronie przyjaciół. O ile w przypadku remontu mieszkania w stanie deweloperskim może się to przełożyć na wymierne oszczędności, wybierając opcję "pod klucz" nie będzie to możliwe.
 • Konieczność dopłaty za indywidualne rozwiązania – samodzielny remont umożliwia dostosowanie każdego centymetra mieszkania do indywidualnych preferencji. W przypadku wykończenia pod klucz za każdą modyfikację pierwotnego planu trzeba będzie dopłacić, w niektórych przypadkach umowa może również nie przewidywać takiej możliwości.

Poradniki