Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Globalna pandemia koronawirusa może być olbrzymim wyzwaniem dla milionów kredytobiorców. Z pomocą przychodzą im również kredytodawcy, w tym Santander Consumer Bank.

W okresie, w którym zagrożone jest istnienie milionów miejsc pracy, a wielu przedsiębiorców rozważa zawieszenie albo zamknięcie swojej działalności, dalsze regulowanie kredytów może być utrudnione albo wręcz niemożliwe. To olbrzymie zagrożenie nie tylko dla budżetów domowych konkretnych osób, ale również całego sektora finansowego. Aby wesprzeć proces regulowania należności i jednocześnie odciążyć wystawione na duże ryzyko portfele, banki zrzeszone w ramach Związku Banków Polskich przygotowały specjalne pakiety antykryzysowe. Swoją propozycję w tym zakresie przedstawił również Santander Consumer Bank.

Santander Consumer Bank wobec koronawirusa. Specjalne wakacje kredytowe (fot. Santander Consumer Bank / )

Sposoby na kryzys

Podstawowym narzędziem, które banki oddały do dyspozycji kredytobiorcom korzystającym z ich kapitału, są wakacje kredytowe. Podejście do nich jednak znacząco różni się w interpretacji niemal każdej instytucji: niektóre z nich proponują możliwość zawieszenia kompletnych rat kapitałowo-odsetkowych, inne pozwalają jedynie na odroczenie płatności samego kapitału. Kluczowe znaczenie dla klientów ma również okres trwania karencji. Dlatego z punktu widzenia klienta zainteresowanego wakacjami kredytowymi decydujące jest przede wszystkim poznanie oferty banku, z którym wiąże go umowa kredytowa. Warto przy tym pamiętać, że zawieszenie nie oznacza umorzenia płatności: tę trzeba będzie uregulować w późniejszym terminie, a niezależnie od wybranej metody przełoży się to na wzrost całkowitego kosztu kredytu.

Wsparcie kredytobiorców w Santander Consumer Bank

Santander Consumer Bank przygotował swoją ofertę dla kredytobiorców spłacających:

Klienci mogą skorzystać z trwającego 3 miesiące zawieszenia spłaty części kapitałowej rat kredytu. Oznacza to więc, że nadal będą musieli regulować część odsetkową. W praktyce realne oszczędności zależą od kilku czynników, przede wszystkim od tego, w jakim okresie spłaty się znajdujemy: w początkowym czasie regulowania kredytu z najpopularniejszymi ratami równymi odsetki będą znacząco przewyższać część kapitałową. W późniejszym okresie – wraz z redukcją pozostałego do spłaty kapitału – sytuacja ta ulegnie zmianie.

Co po wakacjach kredytowych?

Skorzystanie z zawieszenia spłaty spowoduje wydłużenie harmonogramu spłat o 3 miesiące w przypadku kredytów gotówkowych i ratalnych. Kredytobiorców hipotecznych i spłacających kredyty samochodowe obowiązywać będą natomiast dotychczasowe terminy. Zawieszona część kapitałowa zostanie rozłożona pomiędzy pozostałe płatności.

Brakuje Ci środków i potrzebujesz gotówki? Sprawdź ofertę najlepszych kredytów gotówkowych na 5000 zł

Uproszczone kwestie formalne

Skorzystanie z dodatkowych wakacji kredytowych w Santander Consumer Bank będzie całkowicie bezpłatne. Co ważne – mogą z nich skorzystać kredytobiorcy, którzy podpisali umowy kredytowe przed 25 marca 2020 roku oraz nie posiadają żadnych opóźnień w spłacie dotychczasowych zobowiązań. Samo złożenie wniosku przebiega w prosty sposób w pełni zdalnie. W tym celu należy skorzystać z przygotowanego formularza online. Konieczne będzie podanie w nim podstawowych informacji na temat kredytobiorcy oraz zobowiązania, które spłaca, w tym numeru umowy kredytowej oraz numeru telefonu. W przypadku kredytów ratalnych i gotówkowych decyzja banku zostanie przesłana sms-em. Dla kredytów hipotecznych i samochodowych przygotowano formę pisemną. We wniosku należy również zamieścić uzasadnienie, w jaki sposób sytuacja związana z pandemią COViD-19 wpłynęła na problemy ze spłatą zobowiązania.

Bankowość internetowa

W okresie epidemii Santander Consumer Bank stawia przede wszystkim na bankowość elektroniczną. Zachęca swoich klientów do dokonywania bezpiecznych e-zakupów oraz w razie potrzeby zaciągania kredytów gotówkowych bez potrzeby wychodzenia z domu. Zwraca przy tym uwagę na możliwości karty kredytowej Visa TurboKARTA, która daje możliwość uzyskania zwrotu do 360 zł za transakcje online. Instytucja proponuje również swoim klientom korzystanie z funkcjonalności aplikacji mobilnej banku oraz wybieranie bezgotówkowych metod płatności. W tym zakresie bardzo pomocna stanie się z pewnością możliwość płatności bezdotykowej do kwoty 100 zł przy pomocy kart kredytowych Santander Consumer Bank.

Ikona informacji Najnowsze poradniki finansowe:

2020-10-09

Źródła dochodów: jakie akceptuje bank? Źródło dochodu a kredyt

Ubieganie się o kredyt, zwłaszcza mieszkaniowy, nieodłącznie wiąże się z koniecznością oceny jego zdolności kredytowej. Warto dowiedzieć się, jakie źródła dochodu mogą być wzięte pod uwagę przez bank.

2020-08-26

LtV. Czym jest wskaźnik LtV i jak wpływa na kredyt?

W słowniczku pojęć związanych z kredytem hipotecznym znajduje się wiele pozornie trudnych terminów. Jednym z nich jest LtV (Loan to Value). Choć często pomijany, w rzeczywistości ma olbrzymi wpływ na warunki kredytu.

2020-08-26

Rekomendacja S. Jakie zmiany wprowadza rekomendacja S KNF?

Jednym z najważniejszych aspektów rynku bankowego jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno klientom, jak i działającym na nim instytucjom. Znaczne zmiany w tym zakresie wprowadza sporządzona przez Komisję Nadzoru Finansowego Rekomendacja S.

Prowizja za udzielenie kredytu: czym jest i jak ją obniżyć?

Kredyty wiążą się z wieloma dodatkowymi kosztami. Jednym z podstawowych z nich jest prowizja za udzielenie kredytu. Ta, choć przybiera formę jednorazowej opłaty, może istotnie wpłynąć na wydatki związane z uzyskaniem środków.

Kredyt dla pracujących za granicą: jak go dostać i na czym polega?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób pracuje za granicą i osiąga dochody w innej walucie. Choć często jest to korzystne finansowo, może oznaczać pewne problemy z uzyskaniem kredytu w polskich bankach.

Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego: czym jest?

Wysokie ceny nieruchomości to nie tylko duży problem dla osób chcących kupić mieszkanie lub dom za gotówkę, ale również dla kredytobiorców. Pierwszą przeszkodą może stać się obowiązek wniesienia wkładu własnego.

Prolongata. Na czym polega prolongata kredytu?

Regularna spłata miesięcznych rat może w niektórych przypadkach okazać się zadaniem niemal niemożliwym do wykonania. Warto wówczas pomyśleć o prolongacie kredytu.