SMART > Poradniki > Kupno nieruchomości > Ile kosztuje remont mieszkania - ceny 2023
   Aktualizacja:

Ile kosztuje remont mieszkania - ceny 2023

Remont mieszkania potrafi być sporym obciążeniem dla domowego budżetu, zwłaszcza jeśli następuje po zaciągnięciu kredytu hipotecznego. Warto wiedzieć, z jakimi kosztami może się wiązać i jak zaplanować remont mieszkania.

Ile kosztuje remont mieszkania - ceny 2023
Spis treści
więcej Ikona strzałki

Kupno własnych czterech kątów lub mieszkania pod wynajem to dopiero początek - wielu z nas zapomina o przyszłym zgiełku prac remontowych. Nierzadko będzie nas czekał kompleksowy remont mieszkania, ale nawet w przypadku mniejszych prac, samo układanie parkietu, ułożenie płytek, czy malowanie ścian to duży wydatek - i to nie tylko finansowy.

Wprawdzie wartości w cenniku usług remontowych nie rosną w tak szybkim tempie, jak koszt metra kwadratowego samego mieszkania, jednak m.in. koszt robocizny potrafi zaboleć. Ogromny popyt na rynku mieszkaniowym sprawia, że nie dość, że nie jest taniej, to coraz trudniej także o dobrego fachowca, dysponującego wolnymi terminami.

Tym samym koszt remontu powinien być dla nas punktem obowiązkowym w obliczeniach jeszcze przed zaciąganiem kredytu na mieszkanie. Wówczas jego koszt doliczamy do wnioskowanej sumy. Co, jeśli zakup mieszkania jest już za nami, a lokal wymaga odświeżenia lub co gorsza - czeka nas generalny remont mieszkania? Wówczas zawsze można posiłkować się np. kredytem gotówkowym, jednak warto pamiętać także o pewnych uniwersalnych zasadach.

Dlaczego decydujemy się na remont mieszkania?

Niezależnie, czy decydujemy się na generalny remont mieszkania, na pozór prosty remont łazienki, remont salonu, albo remont kuchni, w pierwszej kolejności musimy zdać sobie sprawę, dlaczego jest to inwestycja tak istotna i często - kosztowna. Szczególnie pandemia koronawirusa i w przypadku wielu osób wprowadzenie pracy zdalnej, zweryfikowały nasze myślenie o mieszkaniu.

Jak wynika z VI edycji raportu „Barometr zdrowych domów” znaczna część Polaków zaczęła dostrzegać istotę przyjaznych i funkcjonalnych przestrzeni. Według analiz aż 40 proc. badanych planuje remont lub przeprowadzkę w ciągu najbliższych dwóch lat. Ponadto, dla trzech na czterech Polaków, którzy w ciągu ostatnich pięciu lat przeprowadzali prace remontowe, główną motywacją była chęć poprawy komfortu życia rodzinnego.

Dla znacznej części respondentów (70 proc.) jeszcze przed rozpoczęciem prac przygotowawczych równie istotne były aspekty wizualne. W idealnym scenariuszu remont mieszkania ma przełożyć się na poprawę aspektów wizualnych, takich jak wygląd oraz wystrój naszego lokum.

Co ciekawe, co trzeci Polak decydował się na remont także w celu obniżenia rachunków za energię elektryczną. Te wszystkie czynniki wpływają na ogromny popyt względem remontów mieszkań. Tym samym obecny kosztorys remontu mieszkania uderza nieco bardziej w nasze portfele, aniżeli jeszcze kilka lat temu. Więc właśnie - od czego zależy koszt remontu w 2022 roku?

Reklama

Od czego zależą koszta remontu mieszkania?

Ostatecznie koszt remontu mieszkania będzie uzależniony od wielu czynników. Kluczową rolę odgrywają przede wszystkim metraż lokalu oraz standard, na jaki się zdecydujemy. Warto również pamiętać o tym, że rosnące ceny nieruchomości przekładają się również na cennik usług remontowych.

Niestety jednym z największych wydatków będą właśnie koszty robocizny. Prowadząc np. remont mieszkania w Warszawie, niezwykle trudno znaleźć sprawdzoną ekipę. Tym samym w pierwszej kolejności warto przyjrzeć się kwestii ekip remontowych.

Obecnie na rynku mamy do czynienia ze znaczną przewagą popytu nad podażą. Oznacza to, iż decydując się na remont mieszkania, będziemy mieć pewne trudności ze znalezieniem sprawdzonej ekipy. W większym stopniu pod górkę będą mieli mieszkańcy dużych miast, gdzie rynek nieruchomości jest wyjątkowo dynamiczny, a więc Warszawy, Gdańska, Krakowa oraz Wrocławia i Poznania. Tam na remont mieszkania decydują się zarówno osoby planujące odnowić własne lokum, wykończyć lokal z rynku pierwotnego, jak i inwestorzy, którzy robią tzw. flipy.

Tak ogromny popyt skutecznie wypełnia grafiki najlepszych ekip remontowych. Sami specjaliści zdają sobie sprawę ze znacznego trendu na prace remontowe, więc naturalnie - podwyższają koszty robocizny. Za naprawdę skutecznych i sprawdzonych podwykonawców możemy zapłacić nawet dziesiątki tysięcy złotych w przeliczeniu za generalny remont mieszkania.

W tym miejscu wracamy więc do kwestii podstawowej, a więc skali planowanego remontu mieszkania. Na początkowym etapie remontu musimy zdać sobie sprawę, które pokoje wymagają największego nakładu prac. Remont salonu będzie nieco inaczej rozliczany przez fachowców, aniżeli remont łazienki. W pierwszym przypadku oprócz standardowego malowania ścian, w grę wchodzi relatywnie inwazyjne układanie parkietu. W drugim z kolei nie unikniemy układania płytek, a często - problematyczna okazuje się także instalacja elektryczna i sprzęt AGD. Właśnie zakres prac jest dla fachowców kwestią decydującą - to od niej zależy, czy zapłacimy kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt złotych. Od czego zacząć remont mieszkania? Właśnie od określenia zakresu prac.

Ile kosztuje remont mieszkania za metr kwadratowy? Cennik usług remontowych

Wiemy już jakie czynniki wpływają na kosztorys remontu mieszkania i od czego właściwie zależy jego koszt. Co ważne, koszty poszczególnych usług znacznie się od siebie różnią. Ile kosztuje remont mieszkania w ostatecznym rozrachunku? Średnie wartości, z którymi należy się liczyć, decydując się na zatrudnienie fachowców przy wykonaniu najpopularniejszych czynności, prezentują się następująco:

 • Położenie gładzi gipsowej z materiałem 28-40 zł/mkw.
 • Skuwanie płytek: 35-48 zł/mkw. 
 • Demontaż paneli: 5-10 zł/mkw.
 • Gruntowanie ścian: 4-6 zł/mkw.
 • Wyrównanie ścian i szpachlowanie: 12-15 zł/mkw.
 • Malowanie ścian i sufitów: 14-19 zł/mkw.
 • Stawianie ścianek działowych z płyt kartonowo-gipsowych: 50-70 zł/mkw.
 • Układanie płytek: 92-124 zł/mkw.
 • Wylewka: 50-60 zł/mkw (w zależności od grubości).
 • Jednopoziomowy sufit podwieszany: 120-140 zł/mkw.
 • Układanie paneli podłogowych: 25-25 zł/mkw.
 • Montaż wanny: 150-250 zł.
 • Montaż kabiny prysznicowej: 290-350 zł.

Jednakże do zakresu prac często wlicza się także inne usługi - jedną z najbardziej kompleksowych jest instalacja elektryczna. Ile kosztuje remont mieszkania, wliczając również tego typu zlecenia? Te działania będą się niestety wiązały z jeszcze wyższymi kosztami:

 • Instalacji elektryczna za jeden punkt: 40-50 zł. 
 • Wykonanie nowej kompleksowej instalacji hydraulicznej: 455-1040 zł. 
 • Instalacja grzejnika za sztukę: 110-190 zł.

Remont mieszkania – samemu czy z fachowcem?

Wiemy już, że na fakt, ile kosztuje remont mieszkania, wpływa m.in. koszt robocizny. Jak jednak zminimalizować wydatki na ten cel? Decydując się na remont mieszkania, spore oszczędności można osiągnąć, wykonując część czynności samodzielnie. Według raportu „Jak remontują Polacy 2019”, przygotowanego przez portal Fixly, aż 72 proc. z nas zajmuje się prostszymi naprawami i pracami w pojedynkę, ale zdarza się również, że w trakcie remontu mieszkania pomaga nam rodzina lub przyjaciele.

Ponadto, 67 proc. respondentów deklarowało, że w trakcie remontu samodzielnie radzi sobie z tapetowaniem, a 42 proc. nie ma problemu z wykończeniem podłogi - m.in. położeniem paneli podłogowych. Kiedy więc w remoncie mieszkania uczestniczą profesjonaliści?

Na współpracę z fachowcami decydujemy się najczęściej w trakcie bardziej inwazyjnych zmian. Jeszcze 3 lata temu w trakcie remontu wydawaliśmy około 20 000 zł, z czego 6000 zł to koszt robocizny. Obecnie te wydatki mogą okazać się wyższe nawet o 4,5 proc.

Nieinwazyjny i generalny remont mieszkania a ceny materiałów budowlanych

Pomimo znacznego wyzwania, jakimi są koszty robocizny, największym wydatkiem podczas remontu mieszkania będą materiały budowlane i wykończeniowe. Są to m.in. zaprawa wyrównująca, preparat gruntujący, a w dalszej kolejności - inne niezbędne materiały umożliwiające np. wykonanie wylewki.

Niestety rynek nie rozpieszcza właścicieli nieruchomości również pod tym względem – materiały budowlane również sukcesywnie drożeją. W tej kwestii warto posłuchać się dobrego fachowca - ceny będą się różnić w poszczególnych powiatach, a sprawdzone ekipy często współpracują ze stałymi dostawcami.

Czy remont mieszkania to sztuka kompromisów? Oczywiście bardzo dużo zależy od użytych materiałów i tego, jaki standard wykończenia wybierzemy. Niektórzy decydują się na materiały ze średniej półki cenowej, co przekłada się na nieco mniejsze koszta, ale musimy się liczyć z mniejszą trwałością. Część produktów jednak może być bardzo dobrym kompromisem między ceną a jakością. Solidne panele podłogowe można kupić już w cenie 50 zł/mkw.

Na rynku są oczywiście też droższe warianty, ale pamiętajmy, że odczuje to również nasz portfel, a na niektóre materiały należy czekać znacznie dłużej. To z kolei wyraźnie wpływa na harmonogram remontu mieszkania. Przykładowo remont kuchni to najczęściej wyzwanie połączone z takimi działaniami jak skuwanie płytek. O ile ta część może przebiec dosyć sprawnie, czeka nas kolejny punkt programu.

Sam proces układania płytek jest z reguły długotrwały, ale aby skutecznie zaplanować remont mieszkania, musimy także pomyśleć o dostępności tego typu materiałów. Pamiętajmy, że pozostałe pomieszczenia także mają swoją specyfikę związaną z niezbędnymi materiałami. Również jak w przypadku paneli, podobny rozrzut dotyczy m.in. płytek podłogowych czy ściennych. Na jakości nie warto jednak oszczędzać. Lepszy produkt okaże się sprawdzonym rozwiązaniem na długie lata, a sam remont mieszkania stanie się kwestią, której nie trzeba będzie powtarzać cyklicznie.

Remont mieszkania a wyposażenie

Remont mieszkania to jednak nie tylko układanie płytek, czy paneli podłogowych, ale również wyposażenie. Do prac remontowych należy również doliczyć koszt m.in. sprzętu AGD i RTV. Odpowiadając na pytanie, ile kosztuje remont mieszkania, musimy wziąć pod uwagę tego typu wyposażenie wraz z ceną instalacji oraz montażu.

Kosztorys remontu mieszkania powinien obejmować także ceny niezbędnego wyposażenia. Jeszcze przed rozpoczęciem prac remontowych warto obserwować ceny interesujących nas produktów. M.in. sprzęty AGD często bywają objęte atrakcyjnymi promocjami, co dodatkowo obniża całościowy koszt remontu mieszkania. Jak szukać najlepszych okazji? W tym aspekcie najlepszym rozwiązaniem jest po prostu internet.

Co do zasady meble kuchenne mogą być znacznym czynnikiem, który decyduje, ile ostatecznie kosztuje remont, jednak w okresie promocyjnym możemy miło się zaskoczyć. Ostatecznie remont kuchni, zakładając, iż nie ma większych problemów z instalacją elektryczną oraz odejmując koszt robocizny, możemy zoptymalizować. Pełne wyposażenie typu lodówka, piekarnik, płyta gazowa i zmywarka to przy dobrych wiatrach wydatek rzędu od 5000 do 7000 zł.

Oczywiście obecnie będą to wyższe wydatki, aniżeli kilka miesięcy temu, ponieważ na ostateczny rozrachunek, ile kosztuje remont mieszkania, niepodważalnie wpływa inflacja. Meble kuchenne to wyłącznie część pakietu, na który się składa wyposażenie mieszkania.

W tzw. pakiecie minimum powinna znaleźć się także pralka i telewizor, co sprawia, że sprzęty AGD i RTV mogą generować łączne wydatki rzędu 15 000 zł. Stawki skrajne zależą oczywiście od zasobności naszego portfela, a także preferencji. Dlatego odpowiadając sobie na pytanie, ile kosztuje remont mieszkania, jeszcze przed rozpoczęciem prac remontowych powinniśmy spisać swoje oczekiwania względem przyszłych zmian i przyrównać je do zdolności finansowych.

Widmo remontu mieszkania

Pandemia koronawirusa oraz rosnąca inflacja zweryfikowały nasze myślenie o remoncie mieszkania. Według “Barometru” Providenta za rok 2022, 31 proc. respondentów deklaruje, iż w ich budżecie domowym przewidziano wydatki na odnowienie własnego lokum. Co istotne, jest to o 9 punktów proc. niższy wynik niż przed rokiem.

Większość z nas chce sfinansować remont mieszkania z własnych oszczędności lub bieżących dochodów. Jednakże niestabilna sytuacja gospodarcza coraz częściej motywuje do poszukiwania alternatywnych sposobów pozyskania kapitału. Dlatego też pewna część osób, które na początkowym etapie remontu zdają sobie sprawę z finansowych ograniczeń, decyduje się na kredyt.

Bez wątpienia, wybierając kredyt gotówkowy z atrakcyjnymi warunkami, można nie iść na ustępstwa pod względem jakości, a jednocześnie nie odczuć tak bardzo kosztów remontu. Jeszcze inaczej sytuacja prezentuje się w przypadku kupna nowego mieszkania. Wówczas najlepszym źródłem środków będzie kredyt hipoteczny – świeżo upieczeni właściciele czterech kątów powinni pamiętać, że żaden inny produkt nie zagwarantuje im dopływu tak nisko oprocentowanej gotówki.

Nic w tym dziwnego – pomimo rosnących stóp procentowych na rynku wciąż można znaleźć wiele atrakcyjnych kredytów gotówkowych, które umożliwią rozłożenie należności na dłuższy okres. Przykładowo: wybierając kwotę 20 000 zł, pozwalającą na przeprowadzenie statystycznego remontu, i rozkładając jej spłatę na okres 4 lat, RRSO wyniesie 12,59 proc., a kwota miesięcznej raty nieco ponad 900 zł. W celu własnych obliczeń możemy skorzystać z gotowego kalkulatora kredytu gotówkowego

Kupno mieszkania do remontu - podstawy

Przeglądając oferty lokali na sprzedaż, łatwo zauważyć, że im wyższy standard, tym wyższa cena. Naturalnym jest, że zwykle mieszkania do generalnego remontu są znacznie tańsze. Oczywiście to w wielu przypadkach tylko pozorna oszczędność: ostatecznie znaczą część kapitału trzeba będzie przeznaczyć właśnie na poczet remontu.

Jednocześnie jest to jednak niezaprzeczalna szansa: decydując się na inwestycję tego typu, możemy wszystko dostosować do indywidualnych oczekiwań, a tym samym - nie musimy iść przy tym na żadne kompromisy (pod warunkiem odpowiedniej zasobności portfela).

Inaczej jest w przypadku mieszkań o wyższym standardzie: wyższa cena zapewnia wprawdzie wyższą jakość na starcie, jednak – o ile obecne wykończenie nie trafia w pełni w nasze gusta – będziemy musieli podjąć decyzję, czy warto rozpoczynać remont mieszkania, aby wprowadzić pewne poprawki.

Remont mieszkania na wynajem

Wiele osób zachęconych lukratywnymi wizjami zysku pasywnego z wynajmu nieruchomości nie wlicza w koszt całej inwestycji remontu lokalu. Tymczasem to ważna składowa inwestorskiego sukcesu. Zasada jest prosta - im wyższy standard, tym większe zyski z tytułu najmu.

Dla wynajmujących istnieje jednak pewna szansa: wydatki z tytułu remontu i modernizacji lokalu można odliczać od osiągniętego przychodu, co pozwoli na zaoszczędzenie części środków na obowiązkowym podatku od wynajmu. Biorąc kredyt hipoteczny na mieszkanie na wynajem, warto od razu uwzględnić koszty remontu we wnioskowanej sumie. 

Remont nieruchomości

Poradniki