Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Jakość powietrza w naszym kraju pozostawia wiele do życzenia. Zwłaszcza zimą odnotowuje  się wyjątkowo wysoki poziom smogu, który działa szkodliwie na nasze zdrowie. Sytuacja jest szczególnie zła na terenach wiejskich i w małych miejscowościach, w których wciąż mnóstwo osób ogrzewa swoje domy węglem. Ale duże polskie miasta również borykają się z tym problemem. Dlatego też, zdecydowano się na wprowadzenie programu "Czyste powietrze". W jego ramach można otrzymać dofinansowanie na ocieplenie domu oraz wymianę pieca na taki, który będzie generował mniej zanieczyszczeń.

Program "Czyste powietrze" - co to?

Wiele lat bierności pod względem ochrony środowiska sprawiło, że obecnie jego stan jest wręcz dramatyczny. W związku z tym, istnieje potrzeba wprowadzenia zmian, które realnie wpłyną na otaczający nas świat, w tym także na powietrze. Dlatego rządowy program "Czyste powietrze" ma za zadanie poprawić jego jakość, zwłaszcza zimą, gdy sytuacja staje się wręcz nie do zniesienia. Efektem zmian ma być zmniejszenie lub nawet zupełne wyeliminowanie emitowania do atmosfery pyłów i wszystkich innych zanieczyszczeń trujących środowisko i nas samych.

Dofinansowanie na ocieplenie domu, nowy piec (fot. Lex Photography / Pexels)

Problem dotyczy w głównej mierze posiadaczy domów jednorodzinnych, które są wciąż ogrzewane węglem. To jednak nie wszystko, ponieważ używane do ogrzewania piece są z reguły przestarzałe, a zatem pozwalają przedostawać się do powietrza ogromnej ilości zanieczyszczeń powstających podczas procesu spalania. Nie każdy budynek jest także ocieplony we właściwy sposób, co sprawia, że jego ogrzewanie jest mniej efektywne. W konsekwencji, aby zapewnić sobie odpowiednią temperaturę w mroźne dni, palimy więcej.

Dostrzegając skalę problemu, eksperci odpowiedzialni za projekt programu "Czyste powietrze" zdecydowali, iż jego głównym założeniem będzie wymiana starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz właściwe ocieplenie budynków. Oferowane w ramach programu dofinansowanie do wymiany pieca i termomodernizacji, ma zachęcić jak największą liczbę osób do podjęcia działań, które wpłyną nie tylko na poprawę kondycji środowiska, ale także na domowe budżety. Takie rozwiązania pozwolą bowiem na zaoszczędzenie energii i tym samym pieniędzy.

Szukasz kredytu lub pożyczki?
 • Jesteś zmęczony szukaniem?
 • Masz dość porównywania i analizowania?
 • Zależy Ci na czasie?

Dofinansowanie na ocieplenie domu i wymianę pieca - dla kogo i na co?

Z programu "Czyste powietrze" mogą korzystać osoby fizyczne, które są właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych. To jednak nie wszystko, ponieważ twórcy programu pomyśleli również o osobach, które dopiero zaczynają budować takie domy. Niezwykle ważne jest przecież to, by nowe budynki także zostały wyposażone w nowoczesne rozwiązanie, generujące mniejszą ilość zanieczyszczeń. Dlatego o dofinansowanie do pieca i ocieplenia domu mogą się też ubiegać osoby, które mają już zgodę na rozpoczęcie budowy.

Pieniądze uzyskane w ramach programu pomogą nam sfinansować planowaną inwestycję w lepszej jakości piec, termomodernizację lub obydwie te rzeczy. To jednak nie wszystkie działania, jakie mogą zostać zrealizowane za pieniądze uzyskane z programu "Czyste powietrze". Co jeszcze można zatem zrobić? Między innymi jest to:

 • wymiana starego pieca na nowy, przyjazny środowisku, o określonej klasie;
 • zakup oraz montaż nowych źródeł ciepła objętych programem;
 • montaż albo modernizacja instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej;
  docieplenie przegród budynków;
 • wymiana drzwi i okien;
 • zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskaniem ciepła;
 • instalacja odnawialnych źródeł energii.

Program "Czyste powietrze" – wniosek

Realizacja programu "Czyste powietrze" jest przewidziana na lata 2018-2029, ale ostatnie umowy mają być podpisywane z wnioskodawcami do końca roku 2027. Program przewiduje także, że wszystkie prace związane z taką umową powinny zostać wykonane do 30 czerwca 2029 roku. Nabór wniosków jest więc ciągły, a ich ocena i podpisywanie umów następuje na bieżąco. Odpowiednie formularze oraz wszelkie informacje dotyczące tego, na czym dokładnie polega dofinansowanie na ocieplenie domu i wymianę pieca, znaleźć można w wojewódzkich funduszach środowiska i gospodarki wodnej oraz na ich stronach internetowych. W tym urzędzie również należy składać wypełnione już dokumenty.

W ramach programu "Czyste powietrze" można się starać zarówno o dotację, przy pomocy której możliwe jest pokrycie części kosztów prac, jak i o pożyczkę. Ta druga opcja pozwala na sfinansowanie wszystkich dodatkowych prac, które wykraczają ponad kwotę otrzymanego dofinansowania. Warto także mieć na uwadze to, iż nie możemy otrzymać pieniędzy na inwestycję, która została już zakończona. Jeśli natomiast rozpoczęliśmy już prace, na złożenie wniosku mamy jedynie 12 miesięcy. Nie należy zatem w żadnym wypadku zwlekać z wypełnieniem i złożeniem takiego wniosku, gdyż możemy stracić szansę na sfinansowanie przez państwo choćby części inwestycji w naszym własnym domu.

Dofinansowanie do pieca i termomodernizacji budynku - ile pieniędzy można dostać?

Maksymalna wysokość kosztów, od których określana jest wartość dotacji w ramach programu "Czyste powietrze" to 53 tysiące złotych. Natomiast minimalna wartość kosztów wynosi 7 tysięcy złotych. Ściśle określone jest także oprocentowanie pożyczki udzielanej w ramach programu. Jego wysokość nie może być niższa niż 2% rocznie, ale również nie większa niż WIBOR 3m + 70 punktów bazowych . Zgodnie z założeniami programu, okres spłaty tego typu pożyczki jest rozplanowany na 15 lat. Co ciekawe możemy się również starać o karencję w jej spłacaniu, jednak obejmuje ona wyłącznie okres do momentu ukończenia wszystkich prac.

A na jak wysokie dofinansowanie ocieplenia domu jednorodzinnego 2019 możemy liczyć? Wszystko zależy w tym przypadku od wysokości miesięcznego dochodu na osobę w danym gospodarstwie domowym. Im jest on mniejszy, tym wyższa dotacja nam przysługuje. Procentowo może ona wynieść od 30 do 90% kosztów całej inwestycji. Warto także pamiętać, że od momentu podpisania umowy o dofinansowanie, mamy ograniczony czas na realizację inwestycji. Na wykonanie wszystkich prac z nią związanych mamy zatem 24 miesiące, licząc od daty widniejącej na umowie.


2020-08-05

Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego: czym jest?

Wysokie ceny nieruchomości to nie tylko duży problem dla osób chcących kupić mieszkanie lub dom za gotówkę, ale również dla kredytobiorców. Pierwszą przeszkodą może stać się obowiązek wniesienia wkładu własnego.

2020-08-05

Kredyt dla pracujących za granicą: jak go dostać i na czym polega?

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób pracuje za granicą i osiąga dochody w innej walucie. Choć często jest to korzystne finansowo, może oznaczać pewne problemy z uzyskaniem kredytu w polskich bankach.

2020-08-03

Prowizja za udzielenie kredytu: czym jest i jak ją obniżyć?

Kredyty wiążą się z wieloma dodatkowymi kosztami. Jednym z podstawowych z nich jest prowizja za udzielenie kredytu. Ta, choć przybiera formę jednorazowej opłaty, może istotnie wpłynąć na wydatki związane z uzyskaniem środków.

Kredyt hipoteczny a umowa na czas określony – na jakich zasadach?

W trakcie procedury udzielania kredytu hipotecznego bank uważnie przygląda się sylwetce kredytobiorcy. Jednym z kryteriów będą daty widniejące na umowie o pracę.

Przeniesienie hipoteki na inną nieruchomość: jak to zrobić?

Kredyt hipoteczny to duże zobowiązanie, które zwykle wiąże nas na bardzo długi okres. Życiowe scenariusze mogą jednak ulec zmianie. Wówczas warto pomyśleć o przeniesieniu hipoteki na inną nieruchomość.

Książeczka mieszkaniowa: czy książeczki mieszkaniowe mają wartość?

Książeczki mieszkaniowe były kiedyś podstawowym sposobem oszczędzania na własne mieszkanie. Dziś są już reliktem przeszłości, jednak wciąż posiada je spore grono osób. Wbrew pozorom nie są pozbawione wartości.

Wykreślenie hipoteki. Jak złożyć wniosek o wykreślenie hipoteki?

Kredyty hipoteczne to bardzo popularny produkt, pozwalający na zakup wymarzonej nieruchomości lub przeprowadzenie inwestycji. Nierozłącznie wiążą się z wprowadzeniem do hipoteki zapisu na rzecz banku. Warto dowiedzieć się, kiedy i na jakich zasadach można złożyć wniosek o wykreślenie hipoteki.

Ikona informacji
poradniki