Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Jakość powietrza w naszym kraju pozostawia wiele do życzenia. Zwłaszcza zimą odnotowuje  się wyjątkowo wysoki poziom smogu, który działa szkodliwie na nasze zdrowie. Sytuacja jest szczególnie zła na terenach wiejskich i w małych miejscowościach, w których wciąż mnóstwo osób ogrzewa swoje domy węglem. Ale duże polskie miasta również borykają się z tym problemem. Dlatego też, zdecydowano się na wprowadzenie programu "Czyste powietrze". W jego ramach można otrzymać dofinansowanie na ocieplenie domu oraz wymianę pieca na taki, który będzie generował mniej zanieczyszczeń.

Program "Czyste powietrze" - co to?

Wiele lat bierności pod względem ochrony środowiska sprawiło, że obecnie jego stan jest wręcz dramatyczny. W związku z tym, istnieje potrzeba wprowadzenia zmian, które realnie wpłyną na otaczający nas świat, w tym także na powietrze. Dlatego rządowy program "Czyste powietrze" ma za zadanie poprawić jego jakość, zwłaszcza zimą, gdy sytuacja staje się wręcz nie do zniesienia. Efektem zmian ma być zmniejszenie lub nawet zupełne wyeliminowanie emitowania do atmosfery pyłów i wszystkich innych zanieczyszczeń trujących środowisko i nas samych.

Dofinansowanie na ocieplenie domu, nowy piec (fot. Lex Photography / Pexels)

Problem dotyczy w głównej mierze posiadaczy domów jednorodzinnych, które są wciąż ogrzewane węglem. To jednak nie wszystko, ponieważ używane do ogrzewania piece są z reguły przestarzałe, a zatem pozwalają przedostawać się do powietrza ogromnej ilości zanieczyszczeń powstających podczas procesu spalania. Nie każdy budynek jest także ocieplony we właściwy sposób, co sprawia, że jego ogrzewanie jest mniej efektywne. W konsekwencji, aby zapewnić sobie odpowiednią temperaturę w mroźne dni, palimy więcej.

Dostrzegając skalę problemu, eksperci odpowiedzialni za projekt programu "Czyste powietrze" zdecydowali, iż jego głównym założeniem będzie wymiana starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz właściwe ocieplenie budynków. Oferowane w ramach programu dofinansowanie do wymiany pieca i termomodernizacji, ma zachęcić jak największą liczbę osób do podjęcia działań, które wpłyną nie tylko na poprawę kondycji środowiska, ale także na domowe budżety. Takie rozwiązania pozwolą bowiem na zaoszczędzenie energii i tym samym pieniędzy.

Dofinansowanie na ocieplenie domu i wymianę pieca - dla kogo i na co?

Z programu "Czyste powietrze" mogą korzystać osoby fizyczne, które są właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych. To jednak nie wszystko, ponieważ twórcy programu pomyśleli również o osobach, które dopiero zaczynają budować takie domy. Niezwykle ważne jest przecież to, by nowe budynki także zostały wyposażone w nowoczesne rozwiązanie, generujące mniejszą ilość zanieczyszczeń. Dlatego o dofinansowanie do pieca i ocieplenia domu mogą się też ubiegać osoby, które mają już zgodę na rozpoczęcie budowy.

Pieniądze uzyskane w ramach programu pomogą nam sfinansować planowaną inwestycję w lepszej jakości piec, termomodernizację lub obydwie te rzeczy. To jednak nie wszystkie działania, jakie mogą zostać zrealizowane za pieniądze uzyskane z programu "Czyste powietrze". Co jeszcze można zatem zrobić? Między innymi jest to:

  • wymiana starego pieca na nowy, przyjazny środowisku, o określonej klasie;
  • zakup oraz montaż nowych źródeł ciepła objętych programem;
  • montaż albo modernizacja instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej;
    docieplenie przegród budynków;
  • wymiana drzwi i okien;
  • zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskaniem ciepła;
  • instalacja odnawialnych źródeł energii.

Program "Czyste powietrze" – wniosek

Realizacja programu "Czyste powietrze" jest przewidziana na lata 2018-2029, ale ostatnie umowy mają być podpisywane z wnioskodawcami do końca roku 2027. Program przewiduje także, że wszystkie prace związane z taką umową powinny zostać wykonane do 30 czerwca 2029 roku. Nabór wniosków jest więc ciągły, a ich ocena i podpisywanie umów następuje na bieżąco. Odpowiednie formularze oraz wszelkie informacje dotyczące tego, na czym dokładnie polega dofinansowanie na ocieplenie domu i wymianę pieca, znaleźć można w wojewódzkich funduszach środowiska i gospodarki wodnej oraz na ich stronach internetowych. W tym urzędzie również należy składać wypełnione już dokumenty.

W ramach programu "Czyste powietrze" można się starać zarówno o dotację, przy pomocy której możliwe jest pokrycie części kosztów prac, jak i o pożyczkę. Ta druga opcja pozwala na sfinansowanie wszystkich dodatkowych prac, które wykraczają ponad kwotę otrzymanego dofinansowania. Warto także mieć na uwadze to, iż nie możemy otrzymać pieniędzy na inwestycję, która została już zakończona. Jeśli natomiast rozpoczęliśmy już prace, na złożenie wniosku mamy jedynie 12 miesięcy. Nie należy zatem w żadnym wypadku zwlekać z wypełnieniem i złożeniem takiego wniosku, gdyż możemy stracić szansę na sfinansowanie przez państwo choćby części inwestycji w naszym własnym domu.

Dofinansowanie do pieca i termomodernizacji budynku - ile pieniędzy można dostać?

Maksymalna wysokość kosztów, od których określana jest wartość dotacji w ramach programu "Czyste powietrze" to 53 tysiące złotych. Natomiast minimalna wartość kosztów wynosi 7 tysięcy złotych. Ściśle określone jest także oprocentowanie pożyczki udzielanej w ramach programu. Jego wysokość nie może być niższa niż 2% rocznie, ale również nie większa niż WIBOR 3m + 70 punktów bazowych . Zgodnie z założeniami programu, okres spłaty tego typu pożyczki jest rozplanowany na 15 lat. Co ciekawe możemy się również starać o karencję w jej spłacaniu, jednak obejmuje ona wyłącznie okres do momentu ukończenia wszystkich prac.

A na jak wysokie dofinansowanie ocieplenia domu jednorodzinnego 2019 możemy liczyć? Wszystko zależy w tym przypadku od wysokości miesięcznego dochodu na osobę w danym gospodarstwie domowym. Im jest on mniejszy, tym wyższa dotacja nam przysługuje. Procentowo może ona wynieść od 30 do 90% kosztów całej inwestycji. Warto także pamiętać, że od momentu podpisania umowy o dofinansowanie, mamy ograniczony czas na realizację inwestycji. Na wykonanie wszystkich prac z nią związanych mamy zatem 24 miesiące, licząc od daty widniejącej na umowie.


2020-01-17

Wynajem mieszkania czy kredyt - co się bardziej opłaca?

Osoby poszukujące czterech kątów najczęściej stają przed niełatwym wyborem pomiędzy wynajmem i kredytem hipotecznym. Obie opcje mają swoje wady i zalety, wiążą się również z innymi kosztami.

2020-01-17

Kredyt hipoteczny krok po kroku

Kredyt hipoteczny to zazwyczaj olbrzymie zobowiązanie, które spłacamy przez długie lata. Przed podpisaniem umowy powinniśmy więc dowiedzieć się, jak krok po kroku wygląda cała procedura.

2020-01-15

10 cech idealnego doradcy finansowego

Świat finansów nieustannie się zmienia, a błędne decyzje oznaczają wysokie koszty. Warto rozważyć współpracę z doradcą finansowym, który zadba o bezpieczeństwo Twojego budżetu.

Odwrócona hipoteka i odwrócony kredyt hipoteczny – czym są?

Skromne budżety seniorów często nie pozwalają na godne życie. Dobrym pomysłem na zastrzyk dodatkowej gotówki może stać się odwrócona hipoteka.

Kredyt hipoteczny 200 tys. na 20 lat - warunki, zarobki, rata

Kredyt hipoteczny jest bardzo poważnym zobowiązaniem finansowym zwłaszcza, że zwykle opiewa na dość wysokie kwoty. Nie można się zatem dziwić temu, że większość osób poświęca naprawdę dużo czasu na to, aby znaleźć ofertę spełniającą ich potrzeby

Pożyczka na wkład własny do kredytu hipotecznego

Jednym z warunków otrzymania kredytu hipotecznego jest posiadanie odpowiedniego wkładu własnego. Czy i jak można otrzymać pożyczkę na wkład własny?

Kredyt hipoteczny i rozdzielność majątkowa - praktyczny poradnik

Czy podpisanie intercyzy i zachowanie rozdzielności majątkowej może mieć wpływ na przyznanie kredytu hipotecznego?

Ikona informacji
poradniki