Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Smog stał się już niemal nieodłącznym elementem krajobrazu podczas sezonu grzewczego. Warto zastanowić się nad wymianą pieca, tym bardziej, że można w tym celu otrzymać atrakcyjne dofinansowanie.

Do troski o ekologię nie trzeba nikogo zachęcać: lekceważące podejście do przyrody ma nie tylko długofalowy wpływ na kondycję planety, ale również w wymierny sposób przekłada się na jakość naszego życia. Jednym z najdotkliwszych objawów takiego zachowania jest smog. Ten z kolei jest niebezpieczny dla nas i naszego otoczenia, w sposób szczególny dotyka osoby starsze i borykające się z problemami z układem oddechowym. Jednym z głównych producentów trującej chmury są „kopciuchy”, czyli piece węglowe najgorszej jakości, niespełniające współczesnych norm. Jak pokazują badania, to właśnie one odpowiadają za pojawianie się w powietrzu rakotwórczego benzopirenu. Jednocześnie według statystyk jeszcze dzisiaj w polskich domach znajduje się ok. 3 mln takich urządzeń grzewczych. W takim przypadku warto rozważyć wymianę pieca na nowy. Zwłaszcza, że korzystając z dobrodziejstw różnorodnych programów można uzyskać dofinansowanie do pieca, który będzie zgodny z najnowszymi normami i bezpieczny dla środowiska.

Ile kosztuje wymiana pieca? Jak otrzymać dofinansowanie do pieca? (fot. Daniel Dmitriew / FORUM)

Wymiana pieca przeciw smogowi

Od kilku ostatnich lat problem smogu nie przestaje rozpalać opinii publicznej. Przekłada się to także na większą świadomość Polaków. Największych trucicieli zresztą łatwo odnaleźć: są to przede wszystkim stare auta wykorzystujące silniki diesla, a także kopciuchy oraz stare piece, których efektywność pozostawia wiele do życzenia, a to wiąże się z zatruwaniem okolicy niebezpiecznymi i rakotwórczymi substancjami. Sposób radzenia sobie z tymi przypadkami jest całkiem prosty: wystarczy zająć się wymianą pieca. Choć ta wiąże się z dodatkowymi kosztami, wcale nie muszą obciążyć wyjątkowo domowego budżetu. Po pierwsze: można skorzystać z dofinansowania do wymiany pieca, po drugie: jeżeli nie dysponujemy aktualnie takimi środkami, warto zainteresować się ofertą kredytów gotówkowych: dobór odpowiedniej oferty pomoże rozłożyć inwestycję na dłuższy okres i sporo zaoszczędzić w dłuższej perspektywie.

Zalety wymiany pieca

Aspekt ekologiczny wcale nie pozostaje jedyną zaletą wymiany pieca. Warto pomyśleć również o innych zyskach i wystąpić o dopłatę do wymiany pieca:

  • Zdrowsze powietrze: warto podkreślić to jeszcze raz: właśnie kopciuchy odpowiadają za większość produkcji powodującego raka benzopirenu. Wymiana pieca w wymierny sposób przełoży się na zdrowie nasze i naszych najbliższych, zwłaszcza dzieci i osób starszych.
  • Większa wygoda: korzystanie ze starego pieca lub kopciucha niespełniającego norm to także spora niedogodność: w końcu aby uzyskać ciepło z nieefektywnego źródła, trzeba je rozpalać, nie wspominając już o konieczności przyniesienia węgla czy drzewa. Wymiana pieca zdejmuje z naszych barków znaczną część tych obowiązków, a dobór odpowiedniego rozwiązania może pomóc w znacznym ułatwieniu sobie życia.
  • Oszczędności: wydajność kopciuchów to często zaledwie 60%. Oznacza to, że z tony paliwa efektywnie spalane jest zaledwie 600 kg. Pozostała część… przyczynia się jedynie do zanieczyszczenia powietrza. Nie trzeba przy tym tłumaczyć, że wiąże się to z olbrzymimi kosztami. Wymiana pieca na nowy to znakomita inwestycja, która szybko umożliwi uzyskanie wymiernych oszczędności.

Wymiana pieca – jaki wybrać?

Wymiana pieca nie zawsze oznacza oczywiście to samo. Decydując się na to posunięcie, mamy do wyboru całkiem sporo możliwości, dostosowanych do infrastruktury czy osobistych preferencji. W każdym przypadku, o ile zdecydujemy się na sprawdzone rozwiązania, będzie się to jednak wiązało z oszczędnościami i praktycznymi udogodnieniami. Warto uwzględnić również, jakie urządzenia obejmuje dotacja do wymiany pieca w przypadku konkretnej gminy czy programu, w ramach którego będzie realizowana. Opcji jest jednak co najmniej kilka:

  • Kotły gazowe: wymiana pieca na kocioł gazowy to znakomity sposób na oszczędność pieniędzy i jednoczesne zaopatrzenie się również w ciepłą wodę. Proces ogrzewania jest zautomatyzowany i – poza regulacją – nie wymaga od użytkownika żadnych dodatkowych działań. Jednocześnie łatwo także o dofinansowanie do pieca gazowego.
  • Kotły z paleniskiem retortowym, kotły na biomasę: nowoczesne kotły tego typu są wyposażone w automatyczny podajnik i systemy, które umożliwiają efektywne spalanie paliwa w dokładnie takiej ilości, jaka jest niezbędna do ogrzania domu do ustalonej temperatury. Dzięki temu gwarantują wysokie oszczędności, a ich obsługa jest zdecydowanie mniej wymagająca.
  • Kotły elektryczne: efektywne ogrzanie domu może zagwarantować również wymiana pieca na kocioł elektryczny. Do jego podstawowych zalet należy przede wszystkim wysokie bezpieczeństwo i bardzo łatwa obsługa, niewymagająca praktycznie jakichkolwiek działań ze strony użytkownika.
  • Kolektory słoneczne: dobrym sposobem na dogrzewanie pomieszczeń jest montaż kolektorów słonecznych. Co ważne: w większości przypadków również ich instalację będzie można pokryć z funduszów przekazanych w ramach dofinansowania do pieca.
  • Pompy ciepła: to bez wątpienia jedno z najbardziej ekologicznych i oszczędnych rozwiązań. Wprawdzie wiąże się z wyższymi kosztami początkowymi, jednak równocześnie pozwala na szybkie uzyskanie zwrotu takiej inwestycji, zwłaszcza że do montażu pompy ciepła będzie można wykorzystać również środki dofinansowania do wymiany pieca.

Ile to kosztuje?

Oczywiście to, ile będzie kosztować wymiana pieca, zależeć będzie od wielu czynników. Przede wszystkim kluczowe okażę się rozwiązanie, które wybraliśmy. Instalacja niektórych źródeł ciepła jest droższa, jednak później umożliwiają uzyskanie szybkich i wymiernych oszczędności. Inne są natomiast tańsze w początkowym okresie, jednak zdecydowanie więcej zapłacimy za ich użytkowanie. Poza tym pod uwagę powinniśmy wziąć również wiele innych czynników, w tym przede wszystkim charakterystykę cieplną budynku oraz jego metraż. Nie bez znaczenia pozostanie także dofinansowanie do pieca, które uda nam się uzyskać: w wielu przypadkach może być to źródło sporych oszczędności.

Koszty na przykładzie

Orientacyjne koszty wymiany pieca warto rozpatrzeć na przykładzie mieszkania o powierzchni 50 m2. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań w przypadku bloków wielorodzinnych jest montaż instalacji gazowej, zwłaszcza że większość gmin oferuje dofinansowania do pieca gazowego. Jego koszt rozpoczyna się od 2000 zł w przypadku kotłów z otwartą komorą spalania, jeżeli zależy nam natomiast na nowocześniejszym rozwiązaniu, wydamy nawet kilka razy więcej. Na tym jednak wydatki się nie kończą. Stworzenie kompletnej instalacji CO, łącznie z montażem grzejników i wsadu kominowego, może zamknąć się w kwocie 15.000–20.000 zł. Podobnie wydatki będą plasowały się w przypadku ogrzewania elektrycznego, choć mogą być nieco niższe ze względu na brak konieczności montażu wkładu kominowego. W przypadku kotłów z paleniskiem retortowym również wydamy sporo: jego cena plasuje się w przedziale 6.000–10.000 zł, a konieczne stanie się jeszcze poprowadzenie całej instalacji oraz wydzielenie kotłowni. W przypadku domu o powierzchni 150m2 może kosztować od 25.000–30.000 zł. Jeżeli chcemy przeprowadzić wymianę pieca na rzecz pompy cielnej, będziemy musieli się natomiast liczyć z kosztami wyższymi nawet o 50%. Jednocześnie jednak to gwarancja wyższych oszczędności w przyszłości.

Dofinansowanie do pieca: skąd można je wziąć?

Dużym odciążeniem dla osób zastanawiających się nad wymianą pieca będzie dofinansowanie do wymiany pieca oferowane przez władze samorządowe i rządowe instytucje. Największym programem tego typu jest Czyste powietrze. Na realizację dopłaty do wymiany pieców przeznaczono w nim olbrzymią kwotę 103 mld zł. Mogą z niego skorzystać osoby fizyczne, które posiadają domy jednorodzinne. Minimalny koszt takiego projektu musi wynosić 7 tys. zł, maksymalnie można uzyskać natomiast aż 53 tys. zł. W ramach programu można sfinansować nie tylko wymianę pieca, ale również inne wydatki związane z polepszeniem charakterystyki cieplnej budynku, w tym jego ocieplenie czy wymianę stolarki okiennej.

Działania samorządowe

Dofinansowanie do pieca można jednak otrzymać również od władz samorządowych. Przed przystąpieniem do inwestycji warto więc przekonać się, czy istnieje możliwość uzyskania finansowania w konkretnej miejscowości. Co za tym idzie: proponowana dotacja na wymianę pieca będzie różna w zależności od konkretnego powiatu lub województwa – w zależności od tego, z jakiej opcji skorzystamy. W niektórych przypadkach finansowaniu podlega np. wyłącznie zakup urządzenia, w innych możliwe jest uzyskanie dotacji na wymianę pieca nawet w wysokości 80% inwestycji. Aby poznać szczegóły, należy skontaktować się z wybranym urzędem gminy i uzyskać informacje dotyczące składania wniosków i oferowanych warunków finansowych.

Skorzystaj z pomocy eksperta

2020-03-27

Karta kredytowa - co to jest? Jak działa karta kredytowa?

Karta kredytowa to bardzo wygodny produkt kredytowy, pozwalający na uzyskiwanie taniej dodatkowej gotówki. Jak korzystać z kart kredytowych, żeby korzystać z darmowego kredytu?

2020-03-25

Odroczenie spłaty rat w Volkswagen Banku w związku z COVID-19

Epidemia koronawirusa z Wuhan zagroziła wypłacalności wielu osób, zwłaszcza tych spłacających kredytu. Specjalną ofertę przygotował dla nich między innymi Volkswagen Bank.

2020-03-20

Epidemia koronawirusa. Recepta na kryzys: tarcza antykryzysowa

Rozwijająca się epidemia koronawirusa i towarzysząca jej kwarantanna niszczą nie tylko nasze zdrowie, ale również gospodarkę. Aby przeciwdziałać recesji, rząd wprowadził tarczę antykryzysową.

Sposoby na nudę dla dzieci. Najlepsze zabawy w domu

Konieczność pozostania w domu potrafi skutecznie znudzić nawet osoby dorosłe. Siłą rzeczy jest szczególnie dokuczliwa dla dzieci. Warto poznać skuteczne sposoby na nudę.

Rodzaje kredytów - jakie są rodzaje kredytów? Informacje

Spośród jakich kredytów możemy wybrać? W jakich okolicznościach możemy starać się o jego zaciągniecie? Oto najważniejsze informacje, które powinieneś wiedzieć przed wzięciem kredytu.

Strony do oglądania filmów: HBO GO, CDA, Netflix: cena i oferta

Dzięki platformom streamingowym dostęp do legalnych filmów i seriali stał się zdecydowanie prostszy i tańszy. Warto poznać ich ofertę i porównać możliwości, które dają swoim widzom.

Kredyt na PIT. Jak uzyskać pożyczkę na PIT?

Deklaracja podatkowa to nie tylko symbol zobowiązania względem państwa. To również cenne źródło informacji o naszych finansach. Dzięki niemu możemy ubiegać się o kredyt na PIT.

Ikona informacji
poradniki