Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Raty zero procent za zakupy wymagają podpisania umowy z bankiem, który udziela na te zakupy kredytu. Wybierając ofertę, warto zwrócić szczególną uwagę na RRSO oraz warunki spłaty i harmonogram spłaty. Przestrzegając zapisów umowy, można liczyć na prawdziwe raty 0 procent.

Raty 0 procent to jedna z możliwości taniego budowania historii kredytowej, niezbędnej do wzięcia kredytu w przyszłości. Nawet kilka sprzętów na raty 0 procent może pozytywnie wpłynąć na ocenę banku podczas procedury rozpatrywania wniosku o kredyt hipoteczny czy inny kredyt na dużą sumę.

Raty 0 - czym charakteryzuje się pożyczka z ratami 0 procent? (YAY Foto)

Raty 0 procent – gdzie można je dostać? Na czym polegają raty 0 procent?

Raty 0 procent polegają na tym, że klient spłaca w ratach zaciągnięty kredyt lub pożyczkę bez odsetek, czyli zwraca w ratach tę kwotę, którą pożyczył. Na przykład jeśli kupuje cokolwiek o wartości 1000 złotych na raty 0 procent i ze spłatą w 5 ratach, to każda rata (zwykle miesięczna) powinna wynosić 200 złotych.

Raty 0 procent najczęściej spotyka się w ofertach sklepów z AGD i RTV, materiałami budowlanymi, wyposażeniem wnętrz i u niektórych pożyczkodawców. To dwa różne rodzaje rat 0 procent. Kupując sprzęt gospodarstwa domowego czy radiowo-telewizyjny, można liczyć na raty bez oprocentowania w większości sklepów. Sklepy te współpracują z bankami i to z tymi bankami kupujący podpisuje umowę kredytową na zakup sprzętów.

Na zakupy typu sprzęt AGD raty 0 procent oferowane są wszystkim zainteresowanym klientom, ale ostatecznie warunki zakupu mogą się różnić w poszczególnych przypadkach. To bank ustala zasady kredytowania, biorąc pod uwagę różne czynniki, m.in. zdolność kredytową klienta i jego historię kredytową oraz wpisy w rejestrach dłużników. W związku z tym nie każdy może otrzymać decyzję pozytywną – zakupy na raty 0 procent są poza zasięgiem osób zadłużonych, z aktywnymi kredytami lub pożyczkami czy bez stałego dochodu.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku pożyczkodawców, którzy sprawdzają zdolność i historię kredytową klienta. Promocja raty 0 procent w przypadku pożyczek może dotyczyć określonej ilości rat lub np. pierwszej pożyczki. Firmy pożyczkowe często zachęcają nowych klientów pierwszą darmową pożyczką, ale zwykle to chwilówka z opcją spłaty jednorazowej. Nieliczni pożyczkodawcy umożliwiają wzięcie szybkiej pożyczki na raty 0 procent.

Poza zakupami ratalnymi nie można liczyć na raty 0 procent w ofercie banku. Natomiast niektórzy kredytodawcy mogą odraczać termin spłaty pierwszych rat czy stosować do nich promocyjne oprocentowanie.

Oferty, gdzie są raty 0 procent, można spotkać w sklepach stacjonarnych i online. Procedura udzielania kredytu na zakupy jest taka sama, ale przeprowadza się ją w nieco inny sposób. W sklepie stacjonarnym to doradca klienta wypełnia wniosek o kredyt i wysyła go do banku, a bank odpowiedzi udziela nawet w 20 minut. Kupując na raty 0 procent online, samodzielnie wypełnia się wniosek podczas składania zamówienia i przesyła go do banku. Jeśli decyzja jest pozytywna, należy podpisać otrzymaną od sklepu umowę (dostarczoną przez kuriera) i czekać na przesłanie zakupionych towarów. Zakupy na raty 0 przez Internet wydłużają czas otrzymania towaru w stosunku do zakupów na raty za 0 stacjonarnie.

Sprawdź: Na czym polegają raty annuitetowe?

Prawdziwe raty 0 procent – na co zwracać uwagę, podpisując umowę?

Raty zero procent mogą w rzeczywistości sporo kosztować, jeśli dokładnie nie przeczyta się warunków spłaty przed podpisaniem umowy. Niektóre banki oferujące kredyty z ratami 0 procent na zakupy mogą doliczać klientowi koszty ubezpieczenia czy produktów dodatkowych, na które klient zgodził się, podpisując umowę. Kluczowe z perspektywy kredytobiorcy jest RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Jeśli wynosi 0 procent, oznacza to, że kredyt czy pożyczka faktycznie są darmowe.

Przed podpisaniem umowy kredytu z ratami zero procent warto upewnić się, że bank nie nalicza prowizji, nie wymaga wykupienia ubezpieczenia ani zakupu dodatkowych produktów, np. karty kredytowej. Warto szczególną uwagę zwrócić także na harmonogram spłaty. Może się okazać, że warunki spłaty są precyzyjnie określone dla wariantu rat 0 procent i każde odstępstwo generuje dodatkowe, często wysokie koszty kredytu.

Przeczytaj:

Sponsorowane

2019-10-01

Jak obliczyć, sprawdzić i zwiększyć zdolność kredytową?

Jak można sprawdzić, ile wynosi własna zdolność kredytowa? Czy trzeba z tym zagadnieniem udać się do banku? Odpowiadamy na te i inne pytania.

2019-08-23

Pożyczka pod zastaw samochodu - na czym polega?

Nie każdy klient może starać się o pożyczkę, gdy posiada inne zadłużenia lub jego historia kredytowa pozostawia wiele do życzenia. Co zrobić w takiej sytuacji? Dobrym rozwiązaniem może okazać się wówczas pożyczka pod zastaw samochodu, którą udzielają firmy pozabankowe

2019-05-30

Pożyczka na wkład własny do kredytu hipotecznego

Jednym z warunków otrzymania kredytu hipotecznego jest posiadanie odpowiedniego wkładu własnego. Czy i jak można otrzymać pożyczkę na wkład własny?

Pożyczka krótkoterminowa - na co zwrócić uwagę?

Polacy coraz chętniej zaciągają najróżniejszego rodzaju kredyty, dzięki którym mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania czy jego remont, ale także na wyjazd na wymarzone wakacje lub zakup samochodu. Mamy różne potrzeby, dlatego rośnie również zainteresowanie klientów pożyczkami krótkoterminowymi. Niestety, wciąż wiele osób nie zdaje sobie do końca sprawy na co powinni oni zwracać większą uwagę, gdy starają się o taki kredyt. A warto to wiedzieć, aby pożyczka tego typu nie wpędziła nas w kłopoty finansowe.

Pożyczka gotówkowa w domu klienta

Wśród najpopularniejszych produktów finansowych, wymienić pożyczki gotówkowe, które również dzielą się na kilka różnych grup, wśród nich jest również pożyczka gotówkowa udzielana w domu klienta.

Umowa na czas określony a kredyt gotówkowy

Osoby ubiegające się o kredyty, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że umowa o pracę jest jednym z podstawowych źródeł dochodów, branych pod uwagę przez banki. Bardzo duże znaczenie ma również forma zatrudnienia osoby, która wnioskuje o pożyczkę.

Kredyt gotówkowy na oświadczenie - co musisz wiedzieć?

Jednym z najpopularniejszych kredytów jest kredyt gotówkowy na oświadczenie. Co powinniśmy o nim wiedzieć, zanim podpiszemy umowę?

Ikona informacji
poradniki