Skorzystaj z pomocy eksperta

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Bonnier Business (Polska) informacji handlowych drogą elektroniczną dotyczących:

Wyrażam zgodę na inicjowanie przez Bonnier Business (Polska) połączeń telefonicznych w celu marketingu bezpośredniego:

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Dziękujemy!

Rata annuitetowa to po prostu rata równa, występująca w każdym rodzaju zobowiązania finansowego. Rata annuitetowa to sposób spłacania długu, w którym wszystkie raty od początku do końca mają równe wysokości. Przeciwieństwem rat annuitetowych są raty malejące.

Raty annuitetowe (raty równe) są z reguły częściej wybierane przez konsumentów niż raty malejące. Wpływ na to ma fakt, że wysokość rat malejących na początku okres spłaty jest o wiele większa niż w przypadku rat annuitetowych i może przekroczyć możliwości spłaty kredytobiorcy. W przypadku niektórych zobowiązań, takich jak kredyt hipoteczny, możliwość wyboru rat malejących może być uzależniona od zdolności kredytowej.

Raty annuitetowe – na czym polega metoda annuitetowa (YAY Foto)

Różnice między ratą annuitetową a ratą malejąca

Istnieje kilka diametralnych różnic pomiędzy ratą annuitetową a ratą malejącą. Należy pamiętać, że niezależnie od rodzaju raty, każda rata składa się z części kapitałowej (części pożyczonej kwoty) oraz części odsetkowej (części kosztów pożyczki bądź kredytu). Różnice pomiędzy ratą annuitetową i ratą malejącą wynikają właśnie z proporcji pomiędzy wspomnianymi częściami. Raty annuitetowe są nazywane często ratami uśrednionymi. Metoda annuitetowa zakłada, że do raty kapitałowej (pożyczonej sumy pieniędzy), nalicza są odsetki od całości kapitału, a następnie dzielone na ilość rat.

W przypadku stałej stopy oprocentowania, przez cały okres spłaty zobowiązania finansowego, raty annuitetowe są stałe. W początkowym okresie spłaty, zdecydowaną większość raty stanowi część odsetkowa, której udział może dochodzić do nawet 80 procent wysokości comiesięcznej raty. Wraz z upływem okresu zobowiązania, udział części odsetkowej w danym zobowiązaniu maleje na rzecz części kapitałowej. Jak się okazuje, wysokość raty annuitetowej może ulec zmianie.

Dzieje się tak jednak tylko w sytuacji wzrostu, bądź spadku oprocentowania. Na wahania oprocentowania rat annuitetowych muszą uważać osoby, które zaciągnęły kredyt hipoteczny, ponieważ tego rodzaju zobowiązania finansowe są oprocentowane stopą zmienną. Jeśli oprocentowania kredytu hipotecznego zmieni się, wysokość comiesięcznej raty annuitetowej (raty równej) automatycznie ulegnie podwyższeniu. Metoda annuitetowa jest częściej wybierana przez kredytobiorców, na co wpływ ma wspomniana zdolność kredytowa.

Raty annuitetowe – czy są droższe od rat malejących?

Rata annuitetowa, choć jest częściej wybierana niż rata malejąca, może generować większe koszty danego zobowiązania. Różnica w kosztach jest najbardziej widoczna w przypadku długoterminowych zobowiązań finansowych na wysoką kwotę, takich jak kredyt hipoteczny na zakup mieszkania z okresem kredytowania np. na 30 lat.

Statystycznie, raty annuitetowe są niższe od rat malejących przez ok. 35 procent czasu trwania danego kredytu. Na samym początku, między ratą malejącą a ratą annuitetową, różnica raty może wynosić nawet kilkaset złotych. Wynika to ze wspomnianej konstrukcji naliczania odsetek, ponieważ w  przypadku rat malejących, część kapitałową dzieli się na liczbę rat, a do każdej z nich dolicza się odsetki, które pozostają do spłaty kapitału.

Raty annuitetowe – kiedy warto z nich skorzystać?

Na wybór rat annuitetowych decyduje się zdecydowana większość kredytobiorców, którzy zaciągają kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny oraz innego rodzaju zobowiązania finansowe. Wybór pomiędzy ratą annuitetową a ratą malejącą jest uzależniony od możliwości finansowych danej osoby, ponieważ nie każdy jest w stanie wziąć na swoje barki ciężar spłaty wysokiej raty przez kilka lub kilkanaście lat (taka sytuacja ma miejsce w przypadku długoterminowego kredytu hipotecznego). Nawet jeśli dany kredytobiorca jest zdecydowany na wybór raty malejącej, bank lub pozostała instytucja udzielająca zobowiązania finansowego, może odmówić tego rodzaju schematu spłaty, na co wpływ będzie miała niska zdolność kredytowa.

Raty annuitetowe są pod tym względem o wiele bardziej przystępne i pozwalają z góry zaplanować określone wydatki w sytuacji planowania domowego budżetu. Jeśli kredytobiorca nie chcę wybrać rat annuitetowych, a bank odmówił udzielenia kredytu w formie rat malejących, powinien poprawić swoją zdolność kredytową. Aby to zrobić, warto przede wszystkim spłacić posiadane zobowiązania i długi. W poprawie zdolności kredytowej może również pomóc zrezygnowanie z karty kredytowej oraz anulowanie debetu na kontach i kartach płatniczych.

Duży wpływ na zdolność kredytową ma również wysokość otrzymywanych zarobków, rodzaj umowy, na podstawie której jest się zatrudnionym (banki o wiele bardziej cenią osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony niż na tzw. umowy śmieciowe, czyli umowę o dzieło lub umowę zlecenia). Próbując poprawić swoją zdolność kredytową, warto również zminimalizować stałe koszty, które ponosi się każdego miesiąca w ramach gospodarstwa domowego.

Przeczytaj także:

Jaką trzeba mieć zdolność kredytową do kredytu hipotecznego?

Jak uzyskać raty na dowód osobisty?

Skorzystaj z pomocy eksperta

2019-04-16

Jak otrzymać pożyczkę na raty dla bezrobotnego?

Choć zaciągnięcie pożyczki nie należy do trudności, to banki ją udzielą po spełnieniu kilku warunków. Brak stałego dochodu może być w tej sytuacji kłopotliwy.

2019-04-12

Jak dostać kredyt gotówkowy bez zaświadczeń?

Pożyczkę bez zaświadczeń można otrzymać nie tylko w firmie pozabankowej, ale też i w banku. Jak ją można dostać? Dla kogo jest przeznaczona?

2019-04-12

500+ a kredyt gotówkowy - podstawowe informacje

Czy dodatkowy dochód w postaci świadczenia "Rodzina 500+" jest brany pod uwagę przy wnioskowaniu o kredyt gotówkowy?

Kredyt na ślub - czy warto go brać? Jak wybrać ofertę?

Ślub jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego człowieka. Generuje również ogromne koszty, na których pokrycie nie każdy może sobie pozwolić.

Wiarygodność firmy pożyczkowej - jak i gdzie ją sprawdzić?

Na rynku nie brakuje ofert pożyczek pozabankowych. Nie wszystkie mogą być jednak uczciwe. Jak sprawdzić wiarygodność firmy pożyczkowej?

Zakupy na raty a pożyczki ratalne - porównanie

Wiele osób zastanawia się, czy lepiej zdecydować się właśnie na pożyczkę ratalną, czy też może wybrać zakupy na raty? Co jest lepszym pomysłem?

Pożyczka na wakacje - jak wybrać najlepszą ofertę?

Pożyczka w banku lub firmie pozabankowej może sfinansować wyjazd na wakacje. Przed jej zaciągnięciem warto sprawdzić, czym się kierować przy jej wyborze.

Ikona informacji
poradniki