Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Pozabankowe pożyczki ratalne są udzielane zarówno osobom ze stałym dochodem i bez długów, jak i zadłużonym. Najczęściej pożyczki pozabankowe na raty można otrzymać w firmach pożyczkowych, zadłużeni mogą liczyć na parabanki i prywatnych inwestorów.

Pożyczek mogą udzielać banki lub podmioty, które bankami nie są. Zgodnie z polskim prawem pożyczki pozabankowe na raty mogą być udzielane przez firmy pożyczkowe, parabanki i prywatnych inwestorów. W języku potocznym funkcjonuje też kredyt pozabankowy na raty, jednak taki produkt nie mógłby istnieć, ponieważ kredytów mogą udzielać wyłącznie banki.

Pożyczki pozabankowe na raty - jakie są ich zasady? (fot. Johan10 / YAY Foto)

Pożyczka pozabankowa na raty – ile i na jak długo można pożyczyć?

Pożyczka pozabankowa na raty to produkt dla tych osób, które potrzebują większego zastrzyku gotówki niż oferują popularne chwilówki z krótkim terminem spłaty. Pożyczka pozabankowa ratalna może wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych w przypadku firm pożyczkowych, a więcej w przypadku parabanków i prywatnych inwestorów.

Maksymalna kwota pożyczki pozabankowej na raty może sięgać nawet kilkuset tysięcy złotych (w ekstremalnie rzadkich przypadkach ponad milion złotych). Tak duże kwoty pożyczają prywatni inwestorzy, których można znaleźć poprzez platformy zrzeszające osoby potrzebujące dużych pożyczek pozabankowych i chętnych do ich udzielenia inwestorów.

Pożyczki pozabankowe ratalne najczęściej można spłacać przez 24 miesiące, czyli przez 2 lata. Wielu pożyczkodawców oferuje też pożyczki ze znacznie krótszym okresem spłaty, np. 30 czy 60 dni, niektórzy okres spłaty mocno wydłużają, nawet do 10 lat. Okres spłaty ustalany jest indywidualnie, tak jak inne warunki pozabankowych pożyczek ratalnych.

Zobacz też: Pożyczki ratalne w Lekka Pożyczka - oferta

Zasady udzielania pożyczek ratalnych pozabankowych

Pożyczki pozabankowe na raty dostępne są online, telefonicznie i stacjonarnie w zależności od tego, jak działa pożyczkodawca. Wniosek o pożyczkę można złożyć przez Internet, podczas rozmowy telefonicznej lub w trakcie spotkania z przedstawicielem czy wizyty w oddziale. Pozabankowe pożyczki ratalne skierowane są do osób posiadających stały dochód i takich, które w inny sposób mogą zabezpieczyć spłatę pożyczki.

Pożyczki na raty pozabankowe udzielane są osobom posiadającym dochód z pracy lub innego legalnego źródła i mogą potwierdzić wysokość tego dochodu. Firmy pożyczkowe działające zgodnie z najwyższymi standardami biznesowymi i wedle zasad etyki z reguły nie udzielają pożyczek ratalnych osobom z długami. Osoby składające wnioski o pożyczki ratalne pozabankowe są przez pożyczkodawców sprawdzane w Biurze Informacji Kredytowej i w rejestrach dłużników, czyli w biurach informacji gospodarczej.

Parabanki i prywatni inwestorzy mogą udzielać pożyczek pozabankowych na raty także osobom zadłużonym (zwykle tylko do pewnej sumy), jeśli takie osoby są w stanie zagwarantować spłatę pożyczki swoim majątkiem (np. ustanawiając hipotekę) lub mają gwaranta o adekwatnej do kwoty pożyczki zdolności kredytowej.

Pożyczka ratalna pozabankowa wymaga potwierdzenia wszystkich danych osobowych i innych podanych we wniosku. W tym celu pożyczkodawca może prosić o wykonanie przelewu weryfikacyjnego, zalogowanie się na swoje konto w systemie bankowości elektronicznej, potwierdzenie danych podczas rozmowy telefonicznej, u przedstawiciela lub na poczcie.

Pomyślna weryfikacja oznacza, że wniosek może trafić do rozpatrzenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości pożyczkodawca kontaktuje się na tym etapie z wnioskodawcą. Decyzja w sprawie udzielenia pożyczki lub odrzucenia wniosku zapada zwykle w ciągu jednego dnia roboczego, a u niektórych pożyczkodawców jeszcze szybciej.

Pozytywne rozpatrzenie wniosku oznacza, że pieniądze trafią na konto w najbliższym dniu roboczym lub zostaną wypłacone w ciągu kilku dni, jeśli wybrano opcję wypłaty na poczcie lub u przedstawiciela. Raty pozabankowe należy spłacać zgodnie z harmonogramem, który zawiera umowa pożyczki. O ratalne pożyczki pozabankowe można się starać, gdy nie ma się aktywnych kredytów ani pożyczek. Wyjątkiem są ratalne pożyczki pozabankowe dla zadłużonych udzielane przez niektóre parabanki i inwestorów prywatnych.

Zobacz też: Pożyczki na raty - jak wybrać najlepszą?


2020-06-16

Jak obliczyć, sprawdzić i zwiększyć zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa określa jeden z najważniejszych parametrów naszego finansowego życia. Choć na jej temat krąży wiele mitów, warto przekonać się, ile naprawdę wynosi. Będzie to możliwe dzięki kalkulatorowi zdolności kredytowej.

2020-05-25

Jak wyjść z długów - kto pomaga? Długi bankowe, komornicze

Życie z długami jest niezwykle trudne, zwłaszcza w sytuacji, w której spłata zobowiązań nie jest możliwa. Warto poszukać sposobów na to, jak wyjść z długów, i wdrożyć w życie skuteczny plan.

2020-03-27

Pożyczki długoterminowe dla zadłużonych - jak dostać? Gdzie szukać?

Pożyczki długoterminowe dla zadłużonych pozwalają pożyczyć nawet kilkaset tysięcy złotych na 10 lat. Udzielają ich tylko niektórzy pożyczkodawcy.

Konsolidacja - co to jest? Kredytu, długów, chwilówek?

Konsolidacja kredytów i chwilówek to temat dosyć skomplikowany. Najpierw odnieśmy się do samego pojęcia konsolidacji kredytu.

Wierzyciel - kim jest? Wierzyciel hipoteczny, osobisty, alimentacyjny

Wierzyciel to osoba, która ma prawo do formułowania żądania spełnienia świadczenia od innej osoby. Jeśli twój status to wierzyciel osobisty, wierzyciel hipoteczny, wierzyciel alimentacyjny, sprawdź jakie przysługują Ci prawa.

Pożyczka pod zastaw samochodu - na czym polega?

Nie każdy klient może starać się o pożyczkę, gdy posiada inne zadłużenia lub jego historia kredytowa pozostawia wiele do życzenia. Co zrobić w takiej sytuacji? Dobrym rozwiązaniem może okazać się wówczas pożyczka pod zastaw samochodu, którą udzielają firmy pozabankowe

Jak otrzymać pożyczkę na raty dla bezrobotnego?

Choć zaciągnięcie pożyczki nie należy do trudności, to banki udzielą ją po spełnieniu kilku warunków. Brak stałego dochodu może być w tej sytuacji kłopotliwy.

Ikona informacji
poradniki