Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!
Paweł Łaniewski
Redaktor SMART Bankier.pl


Epidemia koronawirusa z Wuhan zagroziła wypłacalności wielu osób, zwłaszcza tych spłacających kredytu. Specjalną ofertę przygotował dla nich między innymi Volkswagen Bank.

Związek Banków Polskich, zrzeszający działające na naszym rynku instytucje, błyskawicznie podjął działania mające na celu ograniczenie wpływu pandemii koronawirusa na kondycję finansową kredytobiorców. Zaproponowane rozwiązania w większości przypadków skupiają się na ułatwieniu spłaty zobowiązań w pierwszym okresie, bezpośrednio po stwierdzeniu zaistnienia problemów ze zgodną z harmonogramem spłatą zadłużeń. Propozycje banków w tym zakresie nie są jednak jednolite: w praktyce niemal każdy przedstawia inne warunki, uprawniające do skorzystania z pomocy, oraz konkretne możliwości, dzięki którym kredytobiorcy mogą osiągnąć wymierne, choć doraźne korzyści. Klienci Volkswagen Bank mogą liczyć na 3-miesięczne zwolnienie z regulowania raty kapitałowej.

Odroczenie spłaty rat w Volkswagen Banku w związku z COVID-19 (fot. Andrzej Bogacz / FORUM)

Volkswagen Bank: pomoc dla kredytobiorców

Swoje działania pomocowe Volkswagen Bank proponuje zarówno klientom indywidualnym, jak i firmom, które spłacają:

Podstawowym warunkiem, umożliwiającym skorzystanie ze specjalnych wakacji kredytowych, jest brak zaległości w spłacie dotychczasowych zobowiązań. Warto pamiętać, że w czasie 3-miesięcznego okresu zawieszenia nie trzeba regulować wyłącznie części kapitałowej raty, nadal konieczne będzie natomiast terminowe spłacanie raty odsetkowej. Sam harmonogram spłat nie ulegnie wydłużeniu, liczyć będzie trzeba się jednak ze wzrostem wysokości raty po wakacjach kredytowych: niespłacony w ich trakcie kapitał zostanie rozłożony pomiędzy pozostałe płatności.

Wniosek o zawieszenie spłaty

Aby ubiegać się o zawieszenie spłaty rat kapitałowych, konieczne będzie złożenie wniosku o wstrzymanie płatności. W nim trzeba podać:

  • Imię i nazwisko/nazwę firmy
  • Adres
  • Osobę do kontaktu
  • Numer telefonu/faxu/adres e-mail
  • Numer umowy/ numer rejestracyjny

Ważną częścią wniosku jest również wskazanie powodu, dla którego ubiegamy się o wakacje kredytowe. W przedstawionej motywacji kluczowe będzie to, czy epidemia koronawirusa z Wuhan wpłynęła na nasze finanse w sposób uniemożliwiający wywiązywanie się ze zobowiązań w najbliższym czasie.

Składanie wniosku

Volkswagen Bank udostępnia dwa sposoby złożenia wniosku o zawieszenie płatności rat kapitałowych. Można to zrobić poprzez e-mail, wysyłając skan wydrukowanego i podpisanego wniosku, lub kontaktując się z bankiem telefonicznie za pośrednictwem infolinii działającej w dni robocze w godzinach 9:00–17:00.

Odroczenie rat leasingowych

Na spore udogodnienia mogą również liczyć przedsiębiorcy korzystający z leasingu w Volkswagen Banku. Instytucja wprowadziła możliwość odroczenia spłaty rat w postaci wydłużenia terminu płatności faktur do 90 dni. Aby skorzystać z tej możliwości, wystarczy skontaktować się z leasingodawcą mailowo. Co ważne: skorzystanie z tej opcji jest w pełni bezpłatne, nie wymaga przy tym dostarczania dodatkowych dokumentów.

Płatności do 100 zł bez PIN

Volkswagen Bank – podobnie jak większość banków na naszym rynku – umożliwił realizację płatności bezstykowych do 100 zł bez podawania kodu PIN. Dzięki temu jego klienci mogą uniknąć korzystania z gotówki, która zwiększa ryzyko zarażenia w dobie epidemii. Zachęca także do kontaktu głównie drogą elektroniczną ze względu na możliwy dłuższy czas oczekiwania w przypadku kontaktu telefonicznego.

Skorzystaj z pomocy eksperta

2020-08-04

Prezent ślubny: jaki wybrać? Ile dać na wesele?

Ślub i wesele to olbrzymie wyzwanie nie tylko dla pary młodej. Porządny ból głowy mają również goście, którzy muszą zadbać o odpowiedni prezent ślubny. Ten często wiąże się ze sporym wydatkiem.

2020-08-04

Ranking hulajnóg elektrycznych. Jaką hulajnogę elektryczną wybrać?

Hulajnogi elektryczne zdobywają coraz większą popularność. Wbrew pozorom nie muszą także dużo kosztować. Warto przyjrzeć się rankingowi hulajnóg elektrycznych.

2020-08-03

Zwrot towaru. Odstąpienie od umowy zawartej na odległość

Zakupy przez internet są niezwykle proste i dają nam dużo nowych możliwości. Z drugiej strony wiążą się jednak z dodatkowym ryzykiem. Warto mieć świadomość, że na określonych warunkach konsumentowi przysługuje prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość i zwrotu towaru.

Jak oszczędzać prąd? Skuteczne oszczędzanie prądu

Świadome prowadzenie domowego budżetu zakłada szukanie oszczędności wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Jednym ze znacznych obciążeń są ceny energii elektrycznej. Warto dowiedzieć się, jak zredukować koszty z tego tytułu.

Podatek od pożyczki. Kiedy należy zapłacić pcc od pożyczki?

Poszukując dodatkowych środków, do naszej dyspozycji zostają nie tylko kredyty bankowe i pożyczki udzielane przez firmy spoza sektora bankowego. Często sięgamy również po pożyczki prywatne. Warto dowiedzieć się, kiedy będzie się to wiązało z koniecznością zapłacenia podatku od pożyczki.

Jak obliczyć, sprawdzić i zwiększyć zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa określa jeden z najważniejszych parametrów naszego finansowego życia. Choć na jej temat krąży wiele mitów, warto przekonać się, ile naprawdę wynosi. Będzie to możliwe dzięki kalkulatorowi zdolności kredytowej.

Ile kosztuje założenie gazu? Koszt instalacji gazowej

Ceny na stacjach paliw potrafią zaskoczyć. Niezmiennie wysokie oszczędności może zagwarantować jednak montaż instalacji gazowej. Warto dowiedzieć się, z jakimi kosztami się wiąże.

Ikona informacji
poradniki