Na czym polega kredyt gotówkowy na oświadczenie?
Można powiedzieć, że kredyt na oświadczenie to uproszczony wariant kredytu gotówkowego. Celem jest tu po prostu uzyskanie środków finansowych na każdy cel. O finansowanie tego typu aplikuje się w dowolnym banku.
Jedyna różnica polega tu na tym, że zaświadczenie o dochodach zostaje zastąpione oświadczeniem. Wszystkie inne kwestie związane np. z badaniem historii kredytowej przebiegają tak samo jak przy standardowym kredycie gotówkowym.
Oświadczenie a zaświadczenie o dochodach
Kredyt gotówkowy jest udzielany po analizie zdolności kredytowej. Bank, by móc przeprowadzić taką analizę potrzebuje uzyskać odpowiednie dane. Szczególnie istotna jest dla niego wiedza na temat dochodów uzyskiwanych przez potencjalnego kredytobiorcę.
Standardowo bank przy udzielaniu kredytu gotówkowego prosi o zaświadczenie o dochodach. To dokument sporządzany w formie pisemnej. Taki dokument sporządza np. pracodawca kredytobiorcy. Tymczasem oświadczenie o dochodach to deklaracja kredytobiorcy niepotwierdzona żadnym dokumentem. Poniekąd więc kredyt na oświadczenie oznacza, że bank wierzy na słowo klientowi w kwestii osiąganych przez niego dochodów.
Składając oświadczenie o wysokości dochodów, zawsze należy podać prawdziwe informacje. Banki potrafią wykryć próby zawyżenia dochodów podczas składania oświadczenia. W przypadku wykrycia podejrzanej informacji szanse na to, że kredyt na oświadczenie zostanie przyznany, istotnie maleją. |
Warto przy tym mieć świadomość tego, iż oświadczenie tego typu posiada moc prawną. Składanie fałszywych oświadczeń o wysokości dochodów może mieć nawet konsekwencje karne. Dlatego też zawsze trzeba deklarować rzeczywistą wysokość osiąganych dochodów.
Ile można pożyczyć na oświadczenie?
W zasadzie kredyt na oświadczenie może opiewać na takie same kwoty, jak standardowy kredyt gotówkowy na zaświadczenie. Oznacza to, że na oświadczenie pożyczyć można nawet ponad 100 tys. zł.
Praktyka pokazuje jednak, że kredyt na oświadczenie zwykle opiewa na niższe sumy. Często jest to kilka lub kilkanaście tysięcy złotych. Z perspektywy banku poleganie na oświadczeniu zamiast na zaświadczeniu oznacza bowiem nieco wyższe ryzyko. Stąd banki często ograniczają maksymalną kwotę kredytu możliwą do otrzymania na samo oświadczenie. Summa summarum maksymalna kwota kredytu gotówkowego jest różna w poszczególnych bankach. Duże znaczenie ma też zdolność kredytowa konkretnego klienta.
Jaki jest okres kredytowania kredytu na oświadczenie?
Elastyczność okresu kredytowania to cecha, która wyróżnia każdy kredyt gotówkowy, także ten przyznawany na oświadczenie. W znacznej mierze klient ma więc pełną dowolność w ustaleniu czasu, na jaki chce otrzymać kredyt. Może to być np. parę miesięcy lub kilka lat.
Zwykle okres kredytowania jest powiązany z wielkością finansowania. Im mniejsza wartość kredytu, tym jego okres kredytowania krótszy. Stąd typowy kredyt na oświadczenie jest kredytem krótkoterminowym. Na ogół zaciąga się go na okres krótszy niż rok.
Jakie są warunki finansowe kredytu na oświadczenie?
Z perspektywy klienta kredyt na oświadczenie oznacza oszczędność czasu, ponieważ nie trzeba załatwiać żadnych zaświadczeń. Z kolei dla banków kredyt na oświadczenie to nieco wyższe ryzyko. Wszakże kredytodawca musi polegać na słownych deklaracjach klienta, a nie formalnych dokumentach.
Większe ryzyko kredytowe podejmowane przez bank w przypadku takiej formy finansowania jest rekompensowane warunkami finansowymi. Zazwyczaj kredyt na oświadczenie ma minimalnie wyższe RRSO niż kredyt na zaświadczenie. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania może sięgać np. kilkunastu procent.
Jakie warunki trzeba spełnić, by uzyskać kredyt na oświadczenie?
W gruncie rzeczy o kredyt na oświadczenie może aplikować każda pełnoletnia osoba. Wśród wymogów pojawia się zwłaszcza:
-
Pełna zdolność do czynności prawnych;
-
Przebywanie w Polsce na stałe;
-
Uzyskiwanie stałych dochodów;
-
Odpowiednio wysoka zdolność kredytowa;
-
Pozytywna historia kredytowa.
Podczas składania wniosku o kredyt na oświadczenie trzeba również podać kilka danych. Bank może prosić o wpisanie numeru telefonu, adresu e-mail oraz numeru konta bankowego. Ponadto ze względów bezpieczeństwa konieczne jest potwierdzenie tożsamości.
Kredyt na oświadczenie a historia i zdolność kredytowa
Podczas ubiegania się o kredyt na oświadczenie, trzeba się liczyć z tym, że bank sprawdzi wiarygodność kredytową. Kredytodawca zweryfikuje zatem informacje w Biurze Informacji Kredytowej, by określić scoring kredytowy. Ponadto bank sprawdzi wpisy w katalogach dłużników. Dotyczy to zwłaszcza BIG ERIF, BIG KRD oraz BIG InfoMonitor.
Kredytodawca przed wydaniem decyzji ocenia też zdolność kredytową klienta. Pod uwagę bierze tu wysokość zadeklarowanych dochodów. Drugim istotnym czynnikiem dla zdolności kredytowej klienta jest wysokość jego miesięcznych kosztów utrzymania. Przez analizę zdolności kredytowej bank chce się upewnić, że klient będzie zdolny do spłaty kredytu bez żadnych opóźnień.
W jaki sposób przebiega weryfikacja kredytobiorcy?
Przed udzieleniem finansowania każdy bank jest zobowiązany do zweryfikowania tożsamości wnioskodawcy. Do tego celu wykorzystywane są następujące metody:
-
Przelew weryfikacyjny — polega to na przesłaniu symbolicznej kwoty np. grosza lub złotówki na konto wskazane przez bank. Po otrzymaniu takiego przelewu kredytodawca sprawdza zdolność danych z informacjami wpisanymi we wniosku o kredyt na oświadczenie.
-
Wideorozmowa — w tym przypadku miejsce ma zdalna rozmowa pomiędzy osobą wnioskująca o kredyt a pracownikiem banku.
-
Przesłanie zdjęcia — jest to tzw. weryfikacja na selfie. By ją przeprowadzić, zwykle należy pobrać aplikację mobilną banku i przesłać kilka zdjęć.
Z kolei w sektorze pozabankowym przy udzielaniu pożyczki na oświadczenie często wykorzystuje się aplikacje. Przykładowo jest to darmowa aplikacja o nazwie Instantor.
Gdzie znaleźć oferty kredytów gotówkowych na oświadczenie?
Obecnie każdy polski bank ma w ofercie kredyty gotówkowe z ograniczoną liczbą formalności. Stąd znalezienie szybkiego kredytu na oświadczenie wnioskodawcy nie jest niczym trudnym.
Zwykle kredyt na oświadczenie można uzyskać w banku, w którym prowadzi się konto osobiste. Kredytodawca ma wtedy dostęp do historii rachunku, przez co jest mu dużo prościej wydać decyzję kredytową.
Wcale to jednak nie oznacza, że kredytobiorcy powinni ograniczać się wyłącznie do oferty banku, w którym prowadzą rachunek. Tak naprawdę jest dokładnie odwrotnie. Wskazane jest przejrzeć propozycję wszystkich kredytodawców. W ten sposób można znaleźć najkorzystniejszą propozycję, dla której Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania jest najniższa. Dużą pomocą może okazać się profesjonalny ranking kredytów gotówkowych.
Jak zaciągnąć kredyt gotówkowy na oświadczenie?
Chcąc zaciągnąć kredyt gotówkowy na oświadczenie o dochodach, należy się po prostu skontaktować z bankiem. Można to zrobić w przez:
-
Wizytę w oddziale banku wraz z dowodem osobistym;
-
Telefoniczną rozmowę z konsultantem banku;
-
Złożenie wniosku o kredyt na oświadczenie w Internecie.
Zdecydowanie najlepszym pomysłem jest aplikowanie o kredyt na oświadczenie online. Wszakże cala idea polega tu na tym, by pieniądze otrzymać szybko i łatwo. Tymczasem złożenie wniosku o kredyt na oświadczenie przez Internet ogranicza formalności do absolutnego minimum.
Kredyt gotówkowy na oświadczenie online krok po kroku
Chcąc dostać kredyt gotówkowy online na oświadczenie, trzeba kolejno:
-
Poznać oferty kredytów, np. przez ranking i wybrać najkorzystniejszą propozycję.
-
Wybrać potrzebną kwotę i okres kredytowania na stronie internetowej banku.
-
Złożyć wniosek o kredyt online przez podanie wymaganych informacji na stronie banku.
-
Poczekać chwilę na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej.
-
Wydać uzyskane pieniądze w dowolny sposób.
Aplikowanie o kredyt na oświadczenie za pośrednictwem Internetu jest ekspresowe wysoce intuicyjne. Nierzadko pieniądze można otrzymać na konta bankowe w ciągu jednego dnia.
Czy można uzyskać kredyt konsolidacyjny lub hipoteczny na oświadczenie?
W ofertach banków trudno znaleźć prostsze rozwiązanie kredytowe niż kredyt gotówkowy. Ze względu na jego prostą konstrukcję stawiane wymagania są relatywnie niskie. To właśnie z tego powodu możliwe jest uzyskanie kredytu gotówkowego na oświadczenie.
Natomiast w przypadku kredytu hipotecznego i kredytu konsolidacyjnego uzyskanie finansowania na oświadczenie jest praktycznie niemożliwe. Wynika to z wysokiego poziomu skomplikowania tych produktów kredytowych. Kredyt hipoteczny opiewa przecież na ogromne sumy i wymaga wykonania wpisu hipotecznego. Z kolei kredyt konsolidacyjny łączy szereg zobowiązań w jedno, co wymaga spełnienia kilku formalności.
Na czym polegają pozabankowe pożyczki online na oświadczenie?
Tak naprawdę w sektorze bankowym kredyty przyznawane na oświadczenie są swego rodzaju wyjątkiem. Banki zazwyczaj wymagają okazania zaświadczeń o dochodach. Dotyczy to zwłaszcza wspomnianych już kredytów hipotecznych oraz konsolidacyjnych.
Zupełnie inaczej jest w sektorze pozabankowym. Internetowe instytucje pożyczkowe przyznają pożyczki na oświadczenie w praktycznie każdym przypadku. Aplikując o chwilówki lub pozabankowe pożyczki ratalne formalności zawsze są ograniczone do absolutnego minimum. Pieniądze można uzyskać w kilka chwil bez wychodzenia z domu. Co więcej, weryfikacja jest łagodna. Nawet jeśli Biuro Informacji Kredytowej nie wyświetla dla danej osoby wysokiego scoringu BIK, to i tak szanse uzyskania finansowania są spore.
Jednakże przy aplikowaniu o pozabankowe pożyczki na oświadczenie trzeba zachować ostrożność. Całkowity koszt pożyczki tego typu może okazać się bowiem wysoki. Dlatego szczególnie istotne jest to, by dokładnie zweryfikować parametr RRSO. Poza tym pożyczki od firm pożyczkowych opiewają na niższe sumy niż kredyty w banku.
Czy firmy mogą uzyskać kredyty na oświadczenie?
Przynajmniej teoretycznie kredyt na oświadczenie jest dostępny także dla firm. Banki jednak do klientów biznesowych podchodzą bardziej rygorystycznie niż do klientów indywidualnych. Znacznie ma między innymi to, jak długo dana firma istnieje.
W praktyce o kredyt na oświadczenie dla firm najłatwiej w banku, w którym przedsiębiorstwo prowadzi rachunek. Szanse na kredytowanie rosną, gdy konto w danym banku ma się długo i notuje się na nim regularny obrót.
Firmy, zwłaszcza te z krótką historią czasem decydują się aplikować o pożyczki na oświadczenie w sektorze pozabankowym. Zaletą tego rozwiązania są minimalne formalności. Wadą ponadprzeciętne koszty kredytowania.
Co należy do plusów i minusów kredytu na oświadczenie?
Szybkie i bezproblemowe załatwienie kredytu to coś, na czym zależy wielu ludziom. Możliwość uzyskania potrzebnych środków finansowych wręcz od ręki to podstawowa zaleta kredytów na oświadczenie.
Plusy |
Minusy |
---|---|
Kredyt na oświadczenie można załatwić bez wychodzenia z domu |
Częstokroć nieco wyższe RRSO |
Minimum pytań i formalności |
Na ogół nieco niższa maksymalna dostępna kwota pożyczki niż w przypadku kredytu z zaświadczeniem |
Pieniądze do wykorzystania na dowolny cel |
Bank może odmówić przyznania kredytu gotówkowego na oświadczenie |
Z drugiej strony kredyt na oświadczenie ma pewne ograniczenia. Na ogół w ten sposób można pożyczyć nieco mniej pieniędzy na nieco mniej korzystnych warunkach niż w przypadku standardowego kredytu z zaświadczeniem o dochodach.
Czy warto aplikować o kredyt gotówkowy na oświadczenie?
Nierzadko aplikowanie o kredyt gotówkowy na oświadczenie to dobry pomysł. Tak jest, gdy jako priorytet traktujemy ograniczenie formalności do minimum. Zaciągnąć kredyt gotówkowy na oświadczenie warto zwłaszcza wtedy, gdy potrzebujemy względnie niewysokiej sumy pieniędzy, np. kilku lub kilkunastu tysięcy złotych.
Gdy jednak chcemy uzyskać wysokie kwoty, przykładowo kilkadziesiąt tys. zł, to lepszym wyborem może okazać się kredyt gotówkowy na zaświadczenie o dochodach. Okazanie takiego dokumentu pozwoli nam uzyskać lepsze warunki i niższe RRSO.
Bywa też, że kredyt na oświadczenie jest po prostu niemożliwy do uzyskania. Dotyczy to zwłaszcza skomplikowanych produktów kredytowych, takich jak kredyt konsolidacyjny czy kredyt hipoteczny.
Sprawdź również: Jak uzyskać kredyt na PIT?