Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Otwarcie rachunku, sprawdzenie stanu konta, przelew - wszystkie te operacje z powodzeniem wykonujemy dziś przez internet, a wizyty w placówkach stacjonarnych to dla nas rzadkość. Internet bez wątpienia zawładnął branżą finansową, nic więc dziwnego, że przyszedł czas na rynek wymiany walut. 

Tradycyjna wymiana walut przestaje być korzystna w porównaniu do rozwiązań dostępnych online. Przed rozpowszechnieniem wymiany walut w internecie walutę najczęściej wymieniano najczęściej w kasie banku lub w kantorach stacjonarnych. Wiązało się to jednak z koniecznością odwiedzenia placówki oraz dodatkowym kosztem nakładanym na klienta.

Kantory online zyskują na popularności. Dlaczego coraz więcej Polaków wymienia walutę przez internet? (fot. welcomia / YAY Foto)

Zarówno banki, jak i kantory stacjonarne zarabiają na różnicy między kursem kupna i sprzedaży waluty. Wysokość tej różnicy w bankach waha się od 0,5 do 5 proc. wymienianej kwoty, podczas gdy w kantorach stacjonarnych wynosi ok. 2,5 proc. Ostatecznie przy większej ilości wymienianej gotówki oferta tradycyjnych dostawców może być bardzo kosztowna. 

Przewaga kantorów internetowych 

Kantory online zyskują przewagę nad tradycyjnymi metodami wymiany walut, gdyż są wygodniejsze i tańsze. Wymiany w kantorze internetowym dokonamy przelewając odpowiednią kwotę na konto kantoru a po chwili otrzymamy przelew na konto walutowe.

Niektóre kantory internetowe posiadają także wygodną i intuicyjną aplikację mobilną. Poza komfortem otrzymujemy również konkurencyjną ofertę finansową w stosunku do tradycyjnych metod wymiany. 

Dwa typy kantorów

 Jak działa i na czym zarabia kantor internetowy, jeżeli jest w stanie zaproponować korzystniejsze warunki od banków czy kantorów stacjonarnych? Należy tutaj wspomnieć o dwóch rodzajach kantorów internetowych obecnych na rynku. 

Pierwszym z nich jest klasyczny kantor podobnie jak bank zarabiający na różnicy kursowej. Oferuje niższe kursy od banków czy tradycyjnych kantorów, gdyż nie posiada dodatkowych kosztów w postaci punktów stacjonarnych czy pracowników. 

Drugim rodzajem jest giełda walut, na której użytkownicy wystawiają oferty kupna i sprzedaży danej waluty, np. euro. Inaczej mówiąc to platforma zrzeszająca kupujących i sprzedających, a więc o wysokości kursów decydują tutaj użytkownicy. Nic dziwnego, że różnica kursowa jest dla nas dużo korzystniejsza niż w tradycyjnych kantorach czy bankach. Należy jednak dodać, iż giełdy walut doliczają prowizję do każdej transakcji. W zależności od wymienianej kwoty może wynieść od 0,06 proc. do 0,25 proc. Im większa kwota transakcji, tym niższa będzie stawka prowizji. 

Potwierdzeniem rosnącego zainteresowania kantorami internetowymi jest fakt, iż również banki zaczęły prowadzić własne e-kantory. Są one jednak przeznaczone jedynie dla osób posiadających rachunek w danym banku. Zatem minusem jest, iż nie każdy może skorzystać z oferty e-kantoru wybranego banku. 

Dla kogo przeznaczone są kantory internetowe? 

W kantorze internetowym wymiany walut dokona każdy, kto posiada konto walutowe. Może to być turysta wyjeżdżający na wakacje, jak i przedsiębiorca, importer lub eksporter. Dodatkowo dla przedsiębiorców kantory internetowe dokonują odpowiedniej integracji, która pozwala na wymianę waluty oferując jednocześnie darmowe transfery do większości polskich banków. Dodatkową zaletą e-kantoru jest znacznie szerszy wybór walut w porównaniu z kantorami stacjonarnymi. 

Imponujące są dane jednego z kantorów internetowych, który policzył, iż tylko w 2018 roku jego wszyscy klienci zaoszczędzili na wymianie walut w serwisie ponad 122 miliony złotych. Według raportu przygotowanego przez serwis najwięcej pieniędzy Polacy wysyłają do Niemiec, Wielkiej Brytanii oraz Danii, a najczęściej wysyłanymi walutami są euro, funt brytyjski oraz korona czeska. 

Jak znaleźć najkorzystniejszą ofertę wśród e-kantorów? 

Rynek e-kantorów rośnie, pojawia się coraz więcej kantorów internetowych i platform wymiany walut, w których koszty wymiany mogą różnić się od siebie. W znalezieniu najkorzystniejszej oferty pomoże nam porównywarka kantorów internetowych, działająca w podobny sposób jak dobrze znana porównywarka towarów czy ubezpieczeń w internecie. Wystarczy wpisanie kwoty wymiany i odpowiedniej waluty, aby uzyskać porównanie ofert najbardziej znanych, a także co istotne, sprawdzonych i bezpiecznych kantorów internetowych. 

Dodatkowym atutem porównywarki jest wyszczególnienie kosztów ponoszonych przez wymieniającego, a więc dowiemy się zarówno o tym, jaki jest koszt będący różnicą kursową, a jaka wysokość prowizji danego operatora. Transparentność kosztów będzie dla nas szczególnie ważna przy ostatecznym wyborze kantoru. 

Z ankiety przeprowadzonej przez porównywarkę Xchanger wynika, że największe znaczenie dla użytkowników wymieniających walutę mają wygoda oraz wysokość kursu. Czynnikami, które zostały wskazane, jako mniej istotne są czas oraz bezpieczeństwo.

Przyszłość nale­ży do e-kantorów 

Era cyfrowa sprawiła, że nie tylko klienci banków, lecz także klienci kantorów stali się bardziej wymagających, oczekując usług na najwyższym poziomie tu i teraz. E-kantory w najlepszy sposób odpowiadają na tę potrzebę i to one zyskują coraz więcej klientów wypierając z rynku kantory stacjonarne. Można odnieść wrażenie, że kantory internetowe mają apetyt na więcej i już wkrótce, być może, będą konkurować z elastycznymi fintechami. Na tej rywalizacji zyskamy przede wszystkim my, klienci, dzięki jeszcze lepszym i wygodniejszym usługom.


2020-06-08

Mastercard czy Visa. Którą kartę płatniczą wybrać?

Wiele banków umożliwia nam wybór pomiędzy kartami Visa a Mastercard. Wbrew pozorom nie jest to wyłącznie kwestia samego oznaczenia plastiku. Wiąże się również z innymi kosztami i korzyściami.

2020-06-08

Karta płatnicza - co to jest karta płatnicza? Definicja, rodzaje, kolory

Karta płatnicza to obecnie jeden z podstawowych instrumentów płatniczych wykorzystywanych do płatności. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, z jakiej konkretnie karty korzystamy – karty debetowej czy karty kredytowej? Popularne stały się także wirtualne karty płatnicze.

2020-06-08

Wspólne konto bankowe - zasady wspólnego konta dla par

Możliwość założenia wspólnego rachunku oferują niemal wszystkie banki. Nie jest to rozwiązanie przeznaczone wyłącznie dla par czy małżeństw, choć te zakładają je najczęściej. Wspólne konto bankowe pozwala na efektywne zarządzanie domowymi finansami, jednak nie jest wolne od wad. 

Google Pay – bankowość w kieszeni

Nowoczesne technologie ułatwiają nam życie na każdym kroku, dotyczą także bankowości. Jednym z rozwiązań tego typu jest Google Pay.

Polacy z własnej winy tracą pieniądze w bankach zamiast zyskiwać. Czy koronawirus to zmieni?

Nie da się ukryć, że kryzys wywołany przez pandemię koronawirusa pokazał, że Polacy jeszcze nie do końca wyszli z finansowej ignorancji. 

Zwrot podatku. Ile się czeka na zwrot podatku?

Chociaż podatki kojarzą nam się z przykrym obowiązkiem, jest jeden aspekt, który wzbudza jednoznacznie pozytywne emocje. Zwrot podatku może stać się solidnym zastrzykiem gotówki. Warto dowiedzieć się, kiedy powinien trafić na nasze konto.

Przeniesienie konta bankowego: zmiana banku nie musi być trudna

Na rynku obecnych jest wiele ofert kont osobistych. Często przed zmianą banku powstrzymuje nas jednak wizja wysiłków towarzyszących przeniesieniu konta bankowego. Wbrew pozorom nie zawsze musi oznaczać niedogodności.

Ikona informacji
poradniki