Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!

Kupno samochodu, zarówno dla osoby prywatnej, jak i dla firmy, bywa dość poważną inwestycją. Niewielu kupujących dysponuje gotówką, którą mogliby przeznaczyć na taki cel. Jedynym rozwiązaniem wydaje się zatem być zaciągnięcie kredytu na samochód. Jaki kredyt będzie jednak najlepszym wyborem?

Jak wybrać najlepszy kredyt na samochód?

Kredyt celowy

Instytucje finansowe oferują obecnie swoim klientom szeroki wybór produktów dopasowanych do naszych potrzeb. Wśród nich znajduje się również kredyt samochodowy, który jest rodzajem kredytu celowego. Oznacza to, że środki które zostaną nam przyznane w ramach takiej pożyczki, muszą zostać przeznaczone na ściśle określony w umowie cel. W tym przypadku, podpisując taką umowę kredytową z bankiem, zobowiązujemy się do wydania pieniędzy na zakup samochodu.

Kredyt samochodowy zwykle można zaciągnąć na atrakcyjnych dla nas warunków. Dzieje się tak dzięki temu, że w takim przypadku zakupiony samochód staje się automatycznie zabezpieczeniem dla banku. Kredytobiorca zobowiązany jest również do wykupienia ubezpieczenia AC, a niektóre instytucje finansowe, wymagają też wkładu własnego. Oczywiście, bez większych problemów powinniśmy znaleźć bank, który nie będzie wymagał od nas inwestowania własnych pieniędzy. Pamiętajmy jednak, że taki wkład może oznaczać dla nas mniejsze oprocentowanie kredytu oraz związanych z nim prowizji.

Niektórym osobom wydaje się, że kredyt samochodowy jest przeznaczony wyłącznie dla klientów kupujących nowe samochody. Nic bardziej mylnego z takiego kredytu można bez problemu sfinansować również zakup używanego pojazdu, a nawet samochodu sprowadzonego z zagranicy.

Kredyt gotówkowy

Kredyt celowy to oczywiście jedno z możliwych rozwiązań, choć zdecydowanie jest to najbardziej popularna opcja wśród kredytobiorców. Zakup samochodu można jednak sfinansować również zaciągając kredyt gotówkowy. O tego typu pożyczkę można się ubiegać tradycyjnie w banku oraz w firmach pozabankowych. Banki z reguły mogą nam zaproponować nieco lepsze warunki, ale firmy udzielające pożyczek zwykle mają mniejsze wymagania względem kredytobiorców. W związku z tym, może być to jedyne rozwiązanie dla osób bez stałego, udokumentowanego dochodu, lub też dla tych które nie mają zbyt dobrej historii poprzednich zadłużeń.

Zaletą kredytów gotówkowych jest to, iż nie musimy określać celu, na jaki zostaną przeznaczone pieniądze pożyczone od konkretnej instytucji finansowej. Środki zostają zatem przesłane na konto klienta, który nie musi się rozliczać z tego, w jaki sposób je wydał. Niestety, tego typu zadłużenia są dla nas jednak mniej korzystne finansowo, niż kredyty samochodowe. W tym przypadku, kredytodawca nie otrzymuje żadnego zabezpieczenia, w postaci samochodu. Ponosi zatem znacznie wyższe ryzyko, co rekompensuje sobie sobie wyższym oprocentowaniem oraz prowizjami.

Porównaj różne oferty

Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na kredyt celowy czy gotówkowy, warto przed dokonaniem ostatecznego wyboru zapoznać się z jak największą liczbą ofert. Oczywiście wertowanie kolejnych stron internetowych i dokumentów związanych z konkretnymi propozycjami instytucji finansowych może być trudne. Dlatego też, warto jest skorzystać z możliwości jakie dają nam najróżniejsze narzędzia internetowe. Chodzi tutaj o porównywarki, czy kalkulatory kredytów samochodowych. 

Oczywiście, najważniejsze na co powinniśmy zwracać uwagę podczas przeglądania ofert kolejnych kredytodawców, to całkowity koszt takiego kredytu. Oprocentowanie i prowizje to jedno, ale należy również bardzo dokładnie sprawdzić, czy zaciągnięcie kredytu nie wiąże się z żadnymi innymi zobowiązaniami, w postaci chociażby opłat dodatkowych lub konieczności wykupienia od takiej instytucji innych produktów finansowych. Upewnijmy się także co do sposobu spłaty takiego kredytu oraz grożących nam konsekwencji w przypadku ewentualnych problemów z terminową spłatą zadłużenia.

Dokładnie zapoznaj się z warunkami umowy

W momencie, gdy znajdujemy ofertę, która wydaje się nam być korzystna, chcemy jak najszybciej załatwić wszelkie formalności i otrzymać pieniądze na zakup samochodu. Zanim jednak złożymy nasz podpis na umowie z bankiem lub firmą pozabankową, powinniśmy dać sobie odpowiednio dużo czasu na dokładne zapoznanie się z jej zapisami. Nawet jeśli po rozmowie z obsługującą nas osobą uznamy, że wybrany kredyt będzie idealnym rozwiązaniem, sprawdźmy zapisy umowy na własną rękę i wyjaśnijmy ze specjalistą wszelkie niejasności.

Niezależnie od tego czy pożyczkę zaciągamy na kilka miesięcy lub lat, musimy być przekonani, iż wszystkie informacje zawarte w takim dokumencie są dla nas zrozumiałe. Jeśli przeoczymy choćby niewielki kruczek w takiej umowie, z konsekwencjami jej podpisania możemy się zmagać przez wiele lat. Pamiętajmy, że każde zadłużenie niespłacone w terminie oznacza umieszczenie naszych danych w bazie BIK. A to może przekreślić nasze szanse, by w przyszłości ponownie otrzymać kredyt.

Sponsorowane
Skorzystaj z pomocy eksperta

2019-05-30

Pożyczka na wkład własny do kredytu hipotecznego

Jednym z warunków otrzymania kredytu hipotecznego jest posiadanie odpowiedniego wkładu własnego. Czy i jak można otrzymać pożyczkę na wkład własny?

2019-05-23

Kredyt gotówkowy na oświadczenie - co musisz wiedzieć?

Jednym z najpopularniejszych kredytów jest kredyt gotówkowy na oświadczenie. Co powinniśmy o nim wiedzieć, zanim podpiszemy umowę?

2019-05-23

Kiedy warto wziąć kredyt gotówkowy na mieszkanie?

Kredyt hipoteczny to forma finansowania, która przychodzi klientowi pierwsza do głowy. Ale co z kredytem gotówkowym? Czy warto rozważyć tę opcję?

Na czym polega kredyt z częściową spłatą kapitału?

Chyba nikt nie ma wątpliwości co do tego, że prowadzenie własnego gospodarstwa rolnego nie należy do łatwych zadań. Coraz mniejsza liczba młodych ludzi decyduje się na podjęcie tego wyzwania, dlatego państwo często stara się ich do tego zachęcić. Jednym ze sposobów jest przygotowywanie dla nich specjalnych ofert dotyczących dopłat do kredytów zaciąganych w celu założeniu lub rozwijania swojej działalności rolniczej. Takie kredyty z częściową spłatą kapitału cieszą się coraz większą popularnością wśród osób zajmujących się rolnictwem.

Jak sprawdzić raport BIK za darmo?

BIK to skrót od nazwy instytucji jaką jest Biuro Informacji Kredytowej. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że wszystkie informacje dotyczące między innymi terminowości spłat naszych zadłużeń są rejestrowane właśnie w BIK. To z tego powodu, gdy chcemy zaciągnąć pożyczkę, informacje na nasz temat są sprawdzane przez bank lub firmę pożyczkową między innymi w BIK. Ale czy my sami również możemy sprawdzić jak wygląda nasza historia zadłużeń i ich spłat? Okazuje się, że tak, choć istnieją pewne obostrzenia.

Karta kredytowa - jak działa i dlaczego warto ją mieć?

Karta kredytowa staje się coraz popularniejszym środkiem płatniczym również wśród Polaków. W Stanach Zjednoczonych posiada ją już praktycznie każdy z odpowiednią zdolnością kredytową.

Umowa na czas określony a kredyt gotówkowy

Osoby ubiegające się o kredyty, doskonale zdają sobie sprawę z tego, że umowa o pracę jest jednym z podstawowych źródeł dochodów, branych pod uwagę przez banki. Bardzo duże znaczenie ma również forma zatrudnienia osoby, która wnioskuje o pożyczkę.

Ikona informacji
poradniki