Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Kupno samochodu, zarówno dla osoby prywatnej, jak i dla firmy, bywa dość poważną inwestycją. Niewielu kupujących dysponuje gotówką, którą mogliby przeznaczyć na taki cel. Jedynym rozwiązaniem wydaje się zatem być zaciągnięcie kredytu na samochód. Jaki kredyt będzie jednak najlepszym wyborem?

Jak wybrać najlepszy kredyt na samochód?

Kredyt celowy

Instytucje finansowe oferują obecnie swoim klientom szeroki wybór produktów dopasowanych do naszych potrzeb. Wśród nich znajduje się również kredyt samochodowy, który jest rodzajem kredytu celowego. Oznacza to, że środki które zostaną nam przyznane w ramach takiej pożyczki, muszą zostać przeznaczone na ściśle określony w umowie cel. W tym przypadku, podpisując taką umowę kredytową z bankiem, zobowiązujemy się do wydania pieniędzy na zakup samochodu.

Kredyt samochodowy zwykle można zaciągnąć na atrakcyjnych dla nas warunków. Dzieje się tak dzięki temu, że w takim przypadku zakupiony samochód staje się automatycznie zabezpieczeniem dla banku. Kredytobiorca zobowiązany jest również do wykupienia ubezpieczenia AC, a niektóre instytucje finansowe, wymagają też wkładu własnego. Oczywiście, bez większych problemów powinniśmy znaleźć bank, który nie będzie wymagał od nas inwestowania własnych pieniędzy. Pamiętajmy jednak, że taki wkład może oznaczać dla nas mniejsze oprocentowanie kredytu oraz związanych z nim prowizji.

Niektórym osobom wydaje się, że kredyt samochodowy jest przeznaczony wyłącznie dla klientów kupujących nowe samochody. Nic bardziej mylnego z takiego kredytu można bez problemu sfinansować również zakup używanego pojazdu, a nawet samochodu sprowadzonego z zagranicy.

Kredyt gotówkowy

Kredyt celowy to oczywiście jedno z możliwych rozwiązań, choć zdecydowanie jest to najbardziej popularna opcja wśród kredytobiorców. Zakup samochodu można jednak sfinansować również zaciągając kredyt gotówkowy. O tego typu pożyczkę można się ubiegać tradycyjnie w banku oraz w firmach pozabankowych. Banki z reguły mogą nam zaproponować nieco lepsze warunki, ale firmy udzielające pożyczek zwykle mają mniejsze wymagania względem kredytobiorców. W związku z tym, może być to jedyne rozwiązanie dla osób bez stałego, udokumentowanego dochodu, lub też dla tych które nie mają zbyt dobrej historii poprzednich zadłużeń.

Zaletą kredytów gotówkowych jest to, iż nie musimy określać celu, na jaki zostaną przeznaczone pieniądze pożyczone od konkretnej instytucji finansowej. Środki zostają zatem przesłane na konto klienta, który nie musi się rozliczać z tego, w jaki sposób je wydał. Niestety, tego typu zadłużenia są dla nas jednak mniej korzystne finansowo, niż kredyty samochodowe. W tym przypadku, kredytodawca nie otrzymuje żadnego zabezpieczenia, w postaci samochodu. Ponosi zatem znacznie wyższe ryzyko, co rekompensuje sobie sobie wyższym oprocentowaniem oraz prowizjami.

Porównaj różne oferty

Niezależnie od tego czy zdecydujemy się na kredyt celowy czy gotówkowy, warto przed dokonaniem ostatecznego wyboru zapoznać się z jak największą liczbą ofert. Oczywiście wertowanie kolejnych stron internetowych i dokumentów związanych z konkretnymi propozycjami instytucji finansowych może być trudne. Dlatego też, warto jest skorzystać z możliwości jakie dają nam najróżniejsze narzędzia internetowe. Chodzi tutaj o porównywarki, czy kalkulatory kredytów samochodowych. 

Oczywiście, najważniejsze na co powinniśmy zwracać uwagę podczas przeglądania ofert kolejnych kredytodawców, to całkowity koszt takiego kredytu. Oprocentowanie i prowizje to jedno, ale należy również bardzo dokładnie sprawdzić, czy zaciągnięcie kredytu nie wiąże się z żadnymi innymi zobowiązaniami, w postaci chociażby opłat dodatkowych lub konieczności wykupienia od takiej instytucji innych produktów finansowych. Upewnijmy się także co do sposobu spłaty takiego kredytu oraz grożących nam konsekwencji w przypadku ewentualnych problemów z terminową spłatą zadłużenia.

Dokładnie zapoznaj się z warunkami umowy

W momencie, gdy znajdujemy ofertę, która wydaje się nam być korzystna, chcemy jak najszybciej załatwić wszelkie formalności i otrzymać pieniądze na zakup samochodu. Zanim jednak złożymy nasz podpis na umowie z bankiem lub firmą pozabankową, powinniśmy dać sobie odpowiednio dużo czasu na dokładne zapoznanie się z jej zapisami. Nawet jeśli po rozmowie z obsługującą nas osobą uznamy, że wybrany kredyt będzie idealnym rozwiązaniem, sprawdźmy zapisy umowy na własną rękę i wyjaśnijmy ze specjalistą wszelkie niejasności.

Niezależnie od tego czy pożyczkę zaciągamy na kilka miesięcy lub lat, musimy być przekonani, iż wszystkie informacje zawarte w takim dokumencie są dla nas zrozumiałe. Jeśli przeoczymy choćby niewielki kruczek w takiej umowie, z konsekwencjami jej podpisania możemy się zmagać przez wiele lat. Pamiętajmy, że każde zadłużenie niespłacone w terminie oznacza umieszczenie naszych danych w bazie BIK. A to może przekreślić nasze szanse, by w przyszłości ponownie otrzymać kredyt.

Skorzystaj z pomocy eksperta

2020-10-07

Minimalne wynagrodzenie 2020. Najniższa krajowa netto i brutto

Wysokość dochodów to jeden z najważniejszych bodźców skłaniających do podjęcia zatrudnienia. Jednocześnie te nie mogą być niższe od pensji minimalnej. Warto dowiedzieć się, ile wynosi najniższa krajowa netto i brutto.

2020-10-07

Średnia krajowa: ile wynoszą średnie zarobki w Polsce?

Jednym ze wskaźników, pozwalających na ocenę zarobków i ich poziom na przestrzeni lat, jest przeciętne wynagrodzenie, czyli popularna średnia krajowa. Warto dowiedzieć się, jak jest ustalana oraz na co ma wpływ.

2020-09-29

Kredyt dla nowych firm na start - jak dostać? Warunki

Własna działalność gospodarcza to marzenie bardzo wielu osób. Poważnym problemem może stać się jednak brak funduszy na start. Warto wówczas pomyśleć o kredycie dla nowych firm.

Koszty utrzymania dziecka. Ile kosztuje utrzymanie dziecka?

Rodzicielstwo to nie tylko olbrzymia odpowiedzialność, ale również spore wydatki. Aby dobrze przygotować się do tego zadania, warto więc przeanalizować, ile kosztuje wychowanie dziecka.

Ekstraklasa w tv na żywo: gdzie oglądać mecze Ekstraklasy w tv?

Rozgrywki piłkarskiej Ekstraklasy przyciągają na stadiony i przed telewizory fanów futbolu z całego kraju. Zanim sezon rozpocznie się na dobre, warto dowiedzieć się, gdzie można zobaczyć mecze ekstraklasy w TV.

Liga Mistrzów: gdzie oglądać? Liga mistrzów w TV i internecie

Piłka nożna to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych sportów na świecie. Uwagę milionów kibiców przykuwa przede wszystkim Liga Mistrzów. Gdzie oglądać mecze? Istnieje kilka sprawdzonych, legalnych sposobów.

Kredyt konsumencki - kredyt konsumpcyjny a konsumencki. Różnice

Określenia kredyt konsumencki oraz kredyt konsumpcyjny brzmią bardzo podobnie. Jednak nie jest to to samo. Kto może zawrzeć umowę kredytu konsumenckiego oraz konsumpcyjnego, czego dotyczą oraz jakie są różnice?