Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Każda osoba starająca się o pożyczkę, zdaje sobie sprawę z tego, iż bank lub firma pożyczkowa będzie chciała skrupulatnie sprawdzić jej wiarygodność jako pożyczkobiorcy. W związku z tym, dla instytucji finansowych bardzo ważne są informacje dotyczące przeszłych zadłużeń takiego klienta oraz sposobu w jaki je spłacał. I właśnie z tego powodu, tak duże znaczenie mają dane na nasz temat zgromadzone w BIK. Warto więc dowiedzieć się czegoś więcej na temat tej bazy, a także poznać sposoby na sprawdzenie naszego własnego raportu BIK.

Co to jest raport BIK i jak go można sprawdzić? (fot. johnnychaos / YAY Foto)

Co to jest BIK?

BIK, czyli po prostu Biuro Informacji Kredytowej, gromadzi szczegółowe informacje na temat naszej historii kredytowej. Są one pozyskiwane od banków oraz tych firm pozabankowych, które współpracują z BIK. Podstawą w tym przypadku są wszystkie wnioski jakie klienci składają w takich instytucjach w celu otrzymania wsparcia finansowego. Dzięki temu, baza wzbogaca się o bardzo dokładne dane na nasz temat, takie jak chociażby dane osobowe, ale także informacje dotyczące wszystkich zaciągniętych przez nas kredytów oraz tego, jaki ustalono harmonogram ich spłaty.

Tak naprawdę, dla banków i pozostałych instytucji finansowych, liczy się nie tylko to ile pożyczek mamy obecnie, ale również to jak wyglądała spłata wszelkiego typu zadłużeń klienta w przeszłości. Oczywiście najlepsza jest sytuacja, gdy wszystkie raty zawsze spłacamy w terminie, ponieważ wówczas nasza historia kredytowa w BIK jest pozytywna. Jeżeli jednak zdarzało nam się regularnie przekraczać daty wyznaczone na wpłacanie kolejnych transz takiej pożyczki, musimy się liczyć z tym, iż nasza historia kredytowa może mieć negatywny wydźwięk.

Co to jest raport BIK?

Raport BIK jest dokumentem, dzięki któremu możemy się zapoznać ze szczegółowymi informacjami na temat naszych zobowiązań kredytowych i finansowych. Chodzi tutaj zatem zarówno o zaciągnięte przez nas pożyczki i ich status, ale także o rachunki za prąd albo telefon. Co dokładnie zawiera taki raport i czego możemy się z niego dowiedzieć?

Przede wszystkim, w tego typu dokumencie znajdziemy dokładnie wyszczególnione kredyty, jakie zostały przez nas zaciągnięte. Są one oznaczone różnymi kolorami, aby łatwo było się zorientować, jaki jest ich aktualny status. Zobowiązania zaznaczone na kolor zielony to te, które są spłacane zgodnie z harmonogramem. Jeśli zadłużenie jest oznaczone kolorem żółtym, jest to sygnał, iż nastąpiły jakiegoś rodzaju opóźnienia. Natomiast zobowiązania, które w raporcie otrzymały kolor czerwony, nie są w ogóle spłacane.

Wśród danych udostępnianych nam przez BIK otrzymamy także informacje na temat tego, ile zadłużenia udało nam się spłacić do tej pory i jak duża suma oczekuje wciąż na uregulowanie. Ale tak jak wspomniano, raport zawiera nie tylko dane na temat zadłużeń kredytowych, ale także finansowych. Są one dostarczane przez Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor i dzięki nim dowiemy się czy nie zalegamy z opłatami za jakiekolwiek rachunki czy faktury.

Bardzo ważną informacją w raporcie BIK jest również tak zwany scoring, czyli nasza ocena punktowa. Jest to szczególnie istotne dla banków, które otrzymują w ten sposób bardzo jasny sygnał czy dany klient jest godnym zaufania kredytobiorcą. Na taką ocenę punktową wpływa między innymi to jak często wnioskujemy o pożyczkę oraz oczywiście to czy udaje nam się spłacać wszystkie zobowiązania w terminie. Im wyższy mamy scoring, tym mniejsze ryzyko ponosi bank udzielając nam kredytu.

Jak można sprawdzić raport BIK?

Każdy konsument może raz na pół roku sprawdzić swój raport BIK zupełnie bezpłatnie. Aby było to jednak możliwe, w pierwszej kolejności należy założyć konto i zarejestrować się na portalu BIK. Podczas tego procesu konieczne jest podanie naszych dokładnych danych, takich jak numer PESEL, numer dowodu osobistego, adres, numer telefonu czy adres email. Aby wszystkie te informacje mogły zostać szybko i sprawnie zweryfikowane, musimy dodatkowo przesłać zdjęcie lub skan dowodu osobistego, a także wykonać przelew identyfikacyjny w wysokości 1 złotego. 

W związku z tym, że wiele osób boi się przesyłać skan swojego dokumentu tożsamości drogą elektroniczną, istnieje również możliwość wysłania nam kodu weryfikacyjnego przez BIK w liście poleconym. Trzeba się jednak liczyć z tym, że wówczas dostęp do niezbędnych nam informacji zawartych w raporcie BIK, otrzymamy znacznie później.

Kiedy nasza rejestracja zakończy się pomyślnie, należy zalogować się na swoje konto i kliknąć w ikonkę wiadomości. W jej treści musimy wystosować prośbę do BIK o udostępnienie nam naszych danych. Kiedy taki raport będzie już gotowy do pobrania, otrzymamy stosowną wiadomość na nasz adres email. Dokument znajduje się wśród plików do pobrania na naszym koncie na portalu BIK.

Warto także wiedzieć, że tego typu raporty BIK możemy otrzymywać znacznie szybciej i częściej niż tylko raz na pół roku. W tym przypadku jednak, nie jest on już darmowy, ale by go wygenerować musimy uiścić opłatę w wysokości 39 zł za jeden raport. Istnieją również pakiety zapewniające nam dostęp do 12 raportów oraz usług dodatkowych, które kosztują 99 złotych.


2019-09-03

Jak założyć profil zaufany?

Już na samą myśl o konieczności załatwienia jakiejś sprawy w urzędzie, wiele osób zaczyna się denerwować. Ogromne kolejki, dziesiątki dokumentów do wypełnienia i niezbyt przyjaźnie nastawieni urzędnicy to strata czasu, na którą nie możemy sobie pozwolić

2019-07-26

Kantory online zyskują na popularności. Dlaczego coraz więcej Polaków wymienia walutę przez internet?

Internet bez wątpienia zawładnął branżą finansową, nic więc dziwnego, że przyszedł czas na rynek wymiany walut

2019-06-06

Ograniczenia karty EKUZ w krajach Unii Europejskiej. Uważaj na haczyki

Już w momencie planowania podróży warto pomyśleć o bezpieczeństwie. Karta EKUZ może być dobrym rozwiązaniem w momencie, gdy ulegniemy wypadkowi i będziemy musieli skorzystać z pomocy medycznej. Czy to jednak wystarczy, aby nie wrócić z wakacji z dodatkowymi kosztami? Sprawdzamy.

Jak sprawdzić właściciela konta bankowego? Sposoby

Wysłanie przelewu na zły rachunek rozliczeniowy to w zasadzie błąd społeczny, który każdemu kiedyś się przydarzył. Wówczas pojawia się problem, jak sprawdzić właściciela konta bankowego? Jest na to kilka sposobów, warto sprawdzić je.

Przelew na telefon - jak działa? Sposoby korzystania, BLIK

Obecnie powstaje wiele innowacji w dziedzinie realizowania przelewów. Mają one na celu dopasowanie jeszcze bardziej oferty banków do oczekiwań Klientów. Nowością jest przelew na telefon. Sprawdź, jak go zrealizować

Jak złożyć i napisać reklamację w banku?

Reklamacja w banku jest tak samo możliwa jak reklamacja u każdego innego sprzedawcy. Podpowiadamy, jakie kroki należy podjąć, aby ją złożyć. 

Jak założyć bezpiecznie konto bankowe przez internet?

Obecnie klienci mają możliwość nie tylko korzystania z bankowości internetowej, ale również zlożenia wniosku o konto przez internet.

Ikona informacji
poradniki