Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Przedsiębiorcy, którzy planują zakup auta do firmy, muszą zdecydować, czy skorzystać z kredytu na zakup samochodu, a może z leasingu. Łatwo jest się domyślić, że nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Warto poznać wady i zalety każdego z tych rozwiązań, ponieważ mogą nam one pomóc podjąć ostateczną decyzję, z korzyścią dla firmy.

Leasing czy kredyt samochodowy? Leasing czy kredyt samochodowy? (YAY Foto)

Samochód na kredyt - zalety

Zamierzając kupić auto lub inny pojazd na kredyt, zazwyczaj zaciągamy kredyt celowy. W takim przypadku, bank udziela nam pożyczki na z góry określony cel, jakim jest zakup samochodu. Warunki takiego zadłużenia są z reguły dość korzystne, ponieważ zabezpieczeniem dla banku staje się pojazd. Warto przy tym podkreślić, że za pieniądze uzyskane w ten sposób możemy nabyć dowolnie wybrany przez siebie pojazd, również używany lub sprowadzany z zagranicy. W większości przypadków, bank daje nam również możliwość wcześniejszego spłacenia wszystkich rat zadłużenia, lub czasowego zawieszenia kredytu.

Co więcej, przedsiębiorcy dostają również możliwość odliczenia VAT, w całości lub w połowie, natychmiast, gdy tylko otrzymają fakturę zakupu. Wyjątkiem jest tutaj jednak faktura VAT marża, która niestety oznacza, iż nie mamy prawa do takiego odliczenia. Tego rodzaju inwestycja jest także zaliczana do kosztów odpisów amortyzacyjnych. Najważniejsze jest jednak to, że po uregulowaniu zadłużenia względem banku, stajemy się pełnoprawnymi właścicielami pojazdu i możemy z nim zrobić wszystko na co mamy tylko ochotę. A jeśli samochód nie jest wpisany w umowę jako zabezpieczenie kredytu, o jego losie i wcześniejszej sprzedaży, możemy zdecydować nawet w trakcie spłacania zadłużenia.

Zobacz: Ranking aut sportowych do 10,15,20 tyś.

Samochód na kredyt - wady

Jedna z największych wad kredytów, to formalności. Ilość dokumentacji, którą musimy zgromadzić i przedstawić w banku może zniechęcić. W związku z tym, wizyty w takiej instytucji, w celu uzyskania kredytu, wydają się często nie mieć końca. W wielu przypadkach kredytodawca wymaga od swoich klientów wkładu własnego, albo też odpowiedniego zabezpieczenia, którym może być również zakupiony pojazd.

Wielu przedsiębiorców wskazuje także na zmienne oprocentowanie takich kredytów, jako ich poważną wadę. Niestety, z uzyskaniem tego typu pożyczki mogą mieć problemy osoby, których historia kredytowa nie należy do idealnych. Problemy ze spłatą jakichkolwiek zobowiązań w przeszłości, mają bowiem wpływ na naszą wiarygodność w ocenie banku. Należy tutaj także wspomnieć o ograniczeniach w zaliczaniu wartości takiego pojazdu do kosztów uzyskania przychodów. Jeśli chodzi o auta osobowe, kosztem podatkowym mogą być odpisy amortyzacyjne do równowartości 20 tysięcy euro.

Leasing samochodu - zalety

Leasing jest tak naprawdę pewnego rodzaju najmem samochodu na dłuższy okres. Istnieją jego dwa rodzaje: leasing operacyjny oraz leasing finansowy. W tym pierwszym przypadku, czas użytkowania konkretnego pojazdu jest zwykle krótszy niż okres całkowitego zużycia, a umowa nie może zawierać klauzuli o wykupie. Jeśli natomiast chodzi o leasing finansowy, czas użytkowania zwykle trwa tyle co okres amortyzacji samochodu i możliwe jest umieszczenie w umowie klauzuli o wykupie.

Do największych zalet leasingu należy z pewnością zaliczyć bardzo małą ilość formalności do załatwienia. Cały proces i związane z nim procedury są wyjątkowo proste, a przedsiębiorca nie musimy martwić się koniecznością przygotowywania ogromnej ilości dokumentów. Co więcej nawet, gdy bank odrzuci nasz wniosek o przyznanie kredytu leasingowego, wciąż możemy liczyć na pozytywną decyzję dotyczącą leasingu. Jeśli chodzi o leasing operacyjny, wnosimy ustalone wcześniej, niezmienne opłaty, które można w pełni zaliczyć do kosztów podatkowych. Dodatkowo od każdej kolejnej faktury możemy również regularnie odliczać VAT. W przypadku leasingu finansowego natomiast, możemy go zaliczyć do kosztów odpisów amortyzacyjnych.

Leasing samochodu - wady

Wbrew pozorom, leasing samochodu ma też sporo wad, które mogą zniechęcać przedsiębiorców do korzystania z tego rozwiązania. Przede wszystkim, leasing dotyczy określonego samochodu, uzgodnionego z góry, który należy zakupić na podstawie faktury. Istnieją również bardzo poważne ograniczenia, jeśli chodzi o zakup samochodów używanych. W związku z tym, przedsiębiorcy muszą tak naprawdę nabyć droższe pojazdy.

Warto także dodać, że w przypadku leasingu operacyjnego, koszty z nim związane mogą okazać się bardzo wysokie. Co więcej, leasingobiorca nie ma prawa decydowania o przedmiocie leasingu. Co w praktyce oznacza, że nie będziemy mogli sprzedać takiego pojazdu lub też wymienić go na inny przed zakończeniem umowy. A jeśli umowa leasingowa nie zawiera klauzuli wykupu, wówczas po jej wygaśnięciu, przedsiębiorca nie ma też prawa nabyć takiego pojazdu na własność.

Sponsorowane
Skorzystaj z pomocy eksperta

2019-11-21

Kredyt konsolidacyjny - co to jest? Rodzaje i warunki

Kredyt konsolidacyjny polega na połączeniu wszystkich posiadanych zobowiązań w jedno. Zamiast kilku rat kredytowych płacimy tyko jedną. Skonsolidować możemy kredyt gotówkowy, samochodowy, ratalny, karty kredytowe czy zadłużenie rachunków bieżących.

2019-10-01

Jak obliczyć, sprawdzić i zwiększyć zdolność kredytową?

Jak można sprawdzić, ile wynosi własna zdolność kredytowa? Czy trzeba z tym zagadnieniem udać się do banku? Odpowiadamy na te i inne pytania.

2019-09-12

Kredyt na dowód - kredyty na dowód bez zaświadczeń o dochodach

Kredyt na dowód znacznie ułatwia wnioskowanie o dodatkowe pieniądze w ramach oferty kredytów gotówkowych w banku i pożyczek w firmach pożyczkowych. Jak sama nazwa wskazuje, w oddziale banku wystarczy dowód do otrzymania kredytu gotówkowego.

Kredyt obrotowy - co to jest i jak go dostać?

Brak możliwości opłacenia bieżących faktur lub zakupu materiałów, z których tworzone są nasze produkty, jest nie tylko frustrujące, ale także zagraża funkcjonowaniu biznesu. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia

Jak działa kredyt oddłużeniowy (dla bardzo zadłużonych)?

Wbrew pozorom nie jest trudno wpaść w spiralę zadłużeń. Niespodziewane wydatki, które spadają na nas jak grom z jasnego nieba są w stanie mocno namieszać w budżecie domowym. Problemy ze spłatą jednego zadłużenia generują kolejne i tak w kółko.

Czy nadal jest sens brać coś na raty, żeby budować historię kredytową?

Od wielu lat panuje przeświadczenie o tym, że osoba, która ma czystą kartę w historii kredytowej, nie ma szans na otrzymanie większego kredytu. Zapytałam banki, jak oceniają swoich klientów i czy ci bez rat na mały sprzęt RTV/AGD nadal nie mają co liczyć na większy kredyt.  

Hot hatche do 10, 15, 20 tys. Ranking sportowych aut

Hot Hatche, używane sportowe samochody coupe, można kupić już za mniej niż 10 tys. zł. Przeglądając setki ofert na serwisach ogłoszeniowych, wybraliśmy po siedem aut typu hot hatch w trzech przedziałach cenowych - do 10 tys. zł, 15 tys. zł i 20 tys. zł. Kryteriami, które posłużyły za podstawę naszego wyboru, było przyspieszenie, osiągi silnika przy jednocześnie niskiej cenie, a także dostępność danego modelu w Polsce w oparciu o ogłoszenia sprzedaży w najpopularniejszych serwisach ogłoszeniowych.

Ikona informacji
poradniki