Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Przedsiębiorcy, którzy planują zakup auta do firmy, muszą zdecydować, czy skorzystać z kredytu na zakup samochodu, a może z leasingu. Łatwo jest się domyślić, że nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Warto poznać wady i zalety każdego z tych rozwiązań, ponieważ mogą nam one pomóc podjąć ostateczną decyzję, z korzyścią dla firmy.

Leasing czy kredyt samochodowy? Leasing czy kredyt samochodowy? (YAY Foto)

Samochód na kredyt - zalety

Zamierzając kupić auto lub inny pojazd na kredyt, zazwyczaj zaciągamy kredyt celowy. W takim przypadku, bank udziela nam pożyczki na z góry określony cel, jakim jest zakup samochodu. Warunki takiego zadłużenia są z reguły dość korzystne, ponieważ zabezpieczeniem dla banku staje się pojazd. Warto przy tym podkreślić, że za pieniądze uzyskane w ten sposób możemy nabyć dowolnie wybrany przez siebie pojazd, również używany lub sprowadzany z zagranicy. W większości przypadków, bank daje nam również możliwość wcześniejszego spłacenia wszystkich rat zadłużenia, lub czasowego zawieszenia kredytu.

Co więcej, przedsiębiorcy dostają również możliwość odliczenia VAT, w całości lub w połowie, natychmiast, gdy tylko otrzymają fakturę zakupu. Wyjątkiem jest tutaj jednak faktura VAT marża, która niestety oznacza, iż nie mamy prawa do takiego odliczenia. Tego rodzaju inwestycja jest także zaliczana do kosztów odpisów amortyzacyjnych. Najważniejsze jest jednak to, że po uregulowaniu zadłużenia względem banku, stajemy się pełnoprawnymi właścicielami pojazdu i możemy z nim zrobić wszystko na co mamy tylko ochotę. A jeśli samochód nie jest wpisany w umowę jako zabezpieczenie kredytu, o jego losie i wcześniejszej sprzedaży, możemy zdecydować nawet w trakcie spłacania zadłużenia.

Zobacz: Ranking aut sportowych do 10,15,20 tyś.

Samochód na kredyt - wady

Jedna z największych wad kredytów, to formalności. Ilość dokumentacji, którą musimy zgromadzić i przedstawić w banku może zniechęcić. W związku z tym, wizyty w takiej instytucji, w celu uzyskania kredytu, wydają się często nie mieć końca. W wielu przypadkach kredytodawca wymaga od swoich klientów wkładu własnego, albo też odpowiedniego zabezpieczenia, którym może być również zakupiony pojazd.

Wielu przedsiębiorców wskazuje także na zmienne oprocentowanie takich kredytów, jako ich poważną wadę. Niestety, z uzyskaniem tego typu pożyczki mogą mieć problemy osoby, których historia kredytowa nie należy do idealnych. Problemy ze spłatą jakichkolwiek zobowiązań w przeszłości, mają bowiem wpływ na naszą wiarygodność w ocenie banku. Należy tutaj także wspomnieć o ograniczeniach w zaliczaniu wartości takiego pojazdu do kosztów uzyskania przychodów. Jeśli chodzi o auta osobowe, kosztem podatkowym mogą być odpisy amortyzacyjne do równowartości 20 tysięcy euro.

Leasing samochodu - zalety

Leasing jest tak naprawdę pewnego rodzaju najmem samochodu na dłuższy okres. Istnieją jego dwa rodzaje: leasing operacyjny oraz leasing finansowy. W tym pierwszym przypadku, czas użytkowania konkretnego pojazdu jest zwykle krótszy niż okres całkowitego zużycia, a umowa nie może zawierać klauzuli o wykupie. Jeśli natomiast chodzi o leasing finansowy, czas użytkowania zwykle trwa tyle co okres amortyzacji samochodu i możliwe jest umieszczenie w umowie klauzuli o wykupie.

Do największych zalet leasingu należy z pewnością zaliczyć bardzo małą ilość formalności do załatwienia. Cały proces i związane z nim procedury są wyjątkowo proste, a przedsiębiorca nie musimy martwić się koniecznością przygotowywania ogromnej ilości dokumentów. Co więcej nawet, gdy bank odrzuci nasz wniosek o przyznanie kredytu leasingowego, wciąż możemy liczyć na pozytywną decyzję dotyczącą leasingu. Jeśli chodzi o leasing operacyjny, wnosimy ustalone wcześniej, niezmienne opłaty, które można w pełni zaliczyć do kosztów podatkowych. Dodatkowo od każdej kolejnej faktury możemy również regularnie odliczać VAT. W przypadku leasingu finansowego natomiast, możemy go zaliczyć do kosztów odpisów amortyzacyjnych.

Leasing samochodu - wady

Wbrew pozorom, leasing samochodu ma też sporo wad, które mogą zniechęcać przedsiębiorców do korzystania z tego rozwiązania. Przede wszystkim, leasing dotyczy określonego samochodu, uzgodnionego z góry, który należy zakupić na podstawie faktury. Istnieją również bardzo poważne ograniczenia, jeśli chodzi o zakup samochodów używanych. W związku z tym, przedsiębiorcy muszą tak naprawdę nabyć droższe pojazdy.

Warto także dodać, że w przypadku leasingu operacyjnego, koszty z nim związane mogą okazać się bardzo wysokie. Co więcej, leasingobiorca nie ma prawa decydowania o przedmiocie leasingu. Co w praktyce oznacza, że nie będziemy mogli sprzedać takiego pojazdu lub też wymienić go na inny przed zakończeniem umowy. A jeśli umowa leasingowa nie zawiera klauzuli wykupu, wówczas po jej wygaśnięciu, przedsiębiorca nie ma też prawa nabyć takiego pojazdu na własność.

Skorzystaj z pomocy eksperta

2020-01-17

Smartfon do 1000 – jaki wybrać?

Szybki rozwój technologii sprawia, że dobry telefon wcale nie musi być drogi. Podpowiadamy, jaki smartfon do 1000 zł wybrać, aby cieszyć się niezawodnym i nowoczesnym urządzeniem.

2020-01-15

Leasing konsumencki – na czym polega i dla kogo jest?

Leasing kojarzy się z korzystnym sposobem nabywania pojazdów i urządzeń dla przedsiębiorców. Dzięki leasingowi konsumenckiemu mogą jednak skorzystać z niego również osoby prywatne.

2020-01-15

Spirala zadłużenia – czym jest? Jak się z niej wydostać?

Piętrzące się zadłużenie stanowi poważne zagrożenie dla domowego budżetu. Kiedy kolejne kredyty i pożyczki przeznaczane są na spłatę poprzednich, mamy do czynienia ze spiralą zadłużenia.

Kredyt dla nowych firm na start - jak dostać? Warunki.

Niezależnie jednak od tego, kto zabiera się za tworzenie firmy, potrzebuje odpowiedniego kapitału na jej rozwój. Niestety, nie każdy posiada oszczędności i nie wszyscy mogą liczyć na wsparcie rodziny i przyjaciół. Wówczas jedynym rozwiązaniem wydaje się być kredyt dla nowych firm

Kredyt obrotowy - co to jest i jak go dostać?

Brak możliwości opłacenia bieżących faktur lub zakupu materiałów, z których tworzone są nasze produkty, jest nie tylko frustrujące, ale także zagraża funkcjonowaniu biznesu. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia

Karta kredytowa - co to jest? Jak działa karta kredytowa?

Karta kredytowa to bardzo wygodny produkt kredytowy – regularne spłaty zobowiązania pozwolą uniknąć naliczania odsetek, a termin, w którym należy uregulować wykorzystany limit kredytowy jest dłuższy niż miesiąc. Jak korzystać z kart kredytowych, żeby korzystać z darmowego kredytu?

Jak obliczyć, sprawdzić i zwiększyć zdolność kredytową?

Jak można sprawdzić, ile wynosi własna zdolność kredytowa? Czy trzeba z tym zagadnieniem udać się do banku? Odpowiadamy na te i inne pytania.

Ikona informacji
poradniki