Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!

Przedsiębiorcy, którzy planują zakup auta do firmy, muszą zdecydować, czy skorzystać z kredytu na zakup samochodu, a może z leasingu. Łatwo jest się domyślić, że nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie. Warto poznać wady i zalety każdego z tych rozwiązań, ponieważ mogą nam one pomóc podjąć ostateczną decyzję, z korzyścią dla firmy.

Leasing czy kredyt samochodowy? Leasing czy kredyt samochodowy? (YAY Foto)

Samochód na kredyt - zalety

Zamierzając kupić auto lub inny pojazd na kredyt, zazwyczaj zaciągamy kredyt celowy. W takim przypadku, bank udziela nam pożyczki na z góry określony cel, jakim jest zakup samochodu. Warunki takiego zadłużenia są z reguły dość korzystne, ponieważ zabezpieczeniem dla banku staje się pojazd. Warto przy tym podkreślić, że za pieniądze uzyskane w ten sposób możemy nabyć dowolnie wybrany przez siebie pojazd, również używany lub sprowadzany z zagranicy. W większości przypadków, bank daje nam również możliwość wcześniejszego spłacenia wszystkich rat zadłużenia, lub czasowego zawieszenia kredytu.

Co więcej, przedsiębiorcy dostają również możliwość odliczenia VAT, w całości lub w połowie, natychmiast, gdy tylko otrzymają fakturę zakupu. Wyjątkiem jest tutaj jednak faktura VAT marża, która niestety oznacza, iż nie mamy prawa do takiego odliczenia. Tego rodzaju inwestycja jest także zaliczana do kosztów odpisów amortyzacyjnych. Najważniejsze jest jednak to, że po uregulowaniu zadłużenia względem banku, stajemy się pełnoprawnymi właścicielami pojazdu i możemy z nim zrobić wszystko na co mamy tylko ochotę. A jeśli samochód nie jest wpisany w umowę jako zabezpieczenie kredytu, o jego losie i wcześniejszej sprzedaży, możemy zdecydować nawet w trakcie spłacania zadłużenia.

Samochód na kredyt - wady

Jedna z największych wad kredytów, to formalności. Ilość dokumentacji, którą musimy zgromadzić i przedstawić w banku może zniechęcić. W związku z tym, wizyty w takiej instytucji, w celu uzyskania kredytu, wydają się często nie mieć końca. W wielu przypadkach kredytodawca wymaga od swoich klientów wkładu własnego, albo też odpowiedniego zabezpieczenia, którym może być również zakupiony pojazd.

Wielu przedsiębiorców wskazuje także na zmienne oprocentowanie takich kredytów, jako ich poważną wadę. Niestety, z uzyskaniem tego typu pożyczki mogą mieć problemy osoby, których historia kredytowa nie należy do idealnych. Problemy ze spłatą jakichkolwiek zobowiązań w przeszłości, mają bowiem wpływ na naszą wiarygodność w ocenie banku. Należy tutaj także wspomnieć o ograniczeniach w zaliczaniu wartości takiego pojazdu do kosztów uzyskania przychodów. Jeśli chodzi o auta osobowe, kosztem podatkowym mogą być odpisy amortyzacyjne do równowartości 20 tysięcy euro.

Leasing samochodu - zalety

Leasing jest tak naprawdę pewnego rodzaju najmem samochodu na dłuższy okres. Istnieją jego dwa rodzaje: leasing operacyjny oraz leasing finansowy. W tym pierwszym przypadku, czas użytkowania konkretnego pojazdu jest zwykle krótszy niż okres całkowitego zużycia, a umowa nie może zawierać klauzuli o wykupie. Jeśli natomiast chodzi o leasing finansowy, czas użytkowania zwykle trwa tyle co okres amortyzacji samochodu i możliwe jest umieszczenie w umowie klauzuli o wykupie.

Do największych zalet leasingu należy z pewnością zaliczyć bardzo małą ilość formalności do załatwienia. Cały proces i związane z nim procedury są wyjątkowo proste, a przedsiębiorca nie musimy martwić się koniecznością przygotowywania ogromnej ilości dokumentów. Co więcej nawet, gdy bank odrzuci nasz wniosek o przyznanie kredytu leasingowego, wciąż możemy liczyć na pozytywną decyzję dotyczącą leasingu. Jeśli chodzi o leasing operacyjny, wnosimy ustalone wcześniej, niezmienne opłaty, które można w pełni zaliczyć do kosztów podatkowych. Dodatkowo od każdej kolejnej faktury możemy również regularnie odliczać VAT. W przypadku leasingu finansowego natomiast, możemy go zaliczyć do kosztów odpisów amortyzacyjnych.

Leasing samochodu - wady

Wbrew pozorom, leasing samochodu ma też sporo wad, które mogą zniechęcać przedsiębiorców do korzystania z tego rozwiązania. Przede wszystkim, leasing dotyczy określonego samochodu, uzgodnionego z góry, który należy zakupić na podstawie faktury. Istnieją również bardzo poważne ograniczenia, jeśli chodzi o zakup samochodów używanych. W związku z tym, przedsiębiorcy muszą tak naprawdę nabyć droższe pojazdy.

Warto także dodać, że w przypadku leasingu operacyjnego, koszty z nim związane mogą okazać się bardzo wysokie. Co więcej, leasingobiorca nie ma prawa decydowania o przedmiocie leasingu. Co w praktyce oznacza, że nie będziemy mogli sprzedać takiego pojazdu lub też wymienić go na inny przed zakończeniem umowy. A jeśli umowa leasingowa nie zawiera klauzuli wykupu, wówczas po jej wygaśnięciu, przedsiębiorca nie ma też prawa nabyć takiego pojazdu na własność.

Sponsorowane
Skorzystaj z pomocy eksperta

2019-06-24

Czy nadal jest sens brać coś na raty, żeby budować historię kredytową?

Od wielu lat panuje przeświadczenie o tym, że osoba, która ma czystą kartę w historii kredytowej, nie ma szans na otrzymanie większego kredytu. Zapytałam banki, jak oceniają swoich klientów i czy ci bez rat na mały sprzęt RTV/AGD nadal nie mają co liczyć na większy kredyt.  

2019-05-30

Pożyczka na wkład własny do kredytu hipotecznego

Jednym z warunków otrzymania kredytu hipotecznego jest posiadanie odpowiedniego wkładu własnego. Czy i jak można otrzymać pożyczkę na wkład własny?

2019-05-23

Kredyt gotówkowy na oświadczenie - co musisz wiedzieć?

Jednym z najpopularniejszych kredytów jest kredyt gotówkowy na oświadczenie. Co powinniśmy o nim wiedzieć, zanim podpiszemy umowę?

Jak sprawdzić raport BIK za darmo?

BIK to skrót od nazwy instytucji jaką jest Biuro Informacji Kredytowej. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że wszystkie informacje dotyczące między innymi terminowości spłat naszych zadłużeń są rejestrowane właśnie w BIK. To z tego powodu, gdy chcemy zaciągnąć pożyczkę, informacje na nasz temat są sprawdzane przez bank lub firmę pożyczkową między innymi w BIK. Ale czy my sami również możemy sprawdzić jak wygląda nasza historia zadłużeń i ich spłat? Okazuje się, że tak, choć istnieją pewne obostrzenia.

Jak wyjść z długów? Praktyczny poradnik krok po kroku

Obecnie niemal na każdym kroku proponowane są nam najróżniejszego rodzaju pożyczki, które znajdują się w ofercie tradycyjnych banków, jak i innych instytucji finansowych. Do tego dochodzą jeszcze atrakcyjne limity na kartach debetowych i oczywiście karty kredytowe, z których chętnie korzysta bardzo duża liczba Polaków.

Kiedy warto wziąć kredyt gotówkowy na mieszkanie?

Kredyt hipoteczny to forma finansowania, która przychodzi klientowi pierwsza do głowy. Ale co z kredytem gotówkowym? Czy warto rozważyć tę opcję?

W jaki sposób wyczyścić złą historię kredytową?

Zła historia kredytowa może przysporzyć nam sporo kłopotów, gdy zechcemy skorzystać z oferty kredytowej większości instytucji finansowych. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być bardzo wiele, choć najczęściej chodzi o nieterminową spłatę naszych wcześniejszych zobowiązań. Czasem jest to poprzednia pożyczka, a innym razem zaległości w spłacie czynszu lub niespłacony dług na karcie kredytowej. Niezależnie jednak od tego, co spowodowało, że nasza historia kredytowa jest nienajlepsza, każdy dąży do tego, aby ją poprawić. Czy da się ją jednak wyczyścić?

Ikona informacji
poradniki