"13 zł... i nie kombinuj" - są pierwsze zgłoszenia pracowników

Sprzątaczka z Wrocławia dostała dwie nowe umowy - jedną uwzględniającą nowe minimalne wynagrodzenie godzinowe oraz drugą na dzierżawę odkurzacza. Ochroniarz z Warszawy od stycznia 2017 roku dopłaca za mundur, żeby jego pensja nie wzrosła. To pierwsze zgłoszenia niewypłacania minimalnej stawki na umowie-zleceniu w ramach akcji "13... i nie kombinuj" organizowanej przez Solidarność i Państwową Inspekcję Pracy. 

(fot. Anatol Chomicz / FORUM)

Niedawno na łamach Bankier.pl pisaliśmy o tym, że PIP razem ze związkami zawodowymi ogłosił akcję, w ramach której pracownicy nieotrzymujący minimalnego wynagrodzenia na umowie-zleceniu, mogą zgłosić ten fakt do Inspekcji Pracy i tym samym zażądać kontroli w swojej firmie. Pierwsze skargi już trafiają - o czym pisze w Marek Lewandowski w "Tygodniku Solidarność". 

"Nasz szef wlepia nam fikcyjne kary za spóźnienie, obciąża za pranie odzieży czy za wydawanie nowych elementów munduru" - mówi Andrzej z Lublina. "Jest dwóch panów. Zatrudniają za 6-8 złotych za godzinę i nikt prawie nie ma umowy" - zgłosiła Sylwia, która pracuje w pizzerii w Płocku. Do Państwowej Inspekcji Pracy wpłynęło już 80 zawiadomień o zaniechaniu wypłacania minimalnego wynagrodzenia na umowie-zleceniu.  

Do PIP trafiają również skargi od Ukraińców zatrudnionych przez polskich pracodawców, podaje "Tygodnik Solidarność". - W kilku przypadkach doniesienia mogą zostać skierowane do organów ścigania. Już pobieżna analiza uzasadnia podejrzenie o przestępczy charakter niektórych opisanych w nich zjawisk - pisze Lewandowski. 

Osoby, które nie otrzymują minimalnego wynagrodzenia na umowie-zleceniu, mogą zgłosić swój przypadek przez wypełnienie formularza dostępnego na stronie: https://www.tysol.pl/formularz. 

(Bankier.pl)

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 6 ~czarna1

Ktos pisze ze do sprzatania nie trzeba rzadnych kwalifikacji a jak przyjmuje taka osobe do pracy to czego wymaga i na co patrzy?Niech nie pieprzy ze pierwsza lepsza osobe przyjmuje i ta mu sprzata.Niedlugo to beda chcieli zeby sprzataczka umiala jezyk obcy i wyksztalcenie srednie minimum!A najlepiej jeszcze zeby miala grupe inwalidzka to tez biora pod uwage,wiem cos o tym bo kiedys bylam na takiej rozmowie z ciekawosci koszmar!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 7 szczekam

Do porządnego sprzątania potrzebne są kwalifikacje a przede wszystkim sumienność, którego ciężko oczekiwać za tak dziadowskie stawki, jakie są proponowane. Ludzie, którzy potrafią utrzymać czystość w okół siebie, a co dopiero w okół cudzego mienia, to gatunek wymierający w dzisiejszych czasach.

! Odpowiedz
1 1 ~Edward

Ja racuje na budowie. Jestem z Ukrainy. Moje wynagrodzenie to 8zł/godz a także darmowe mieszkanie i obiad

! Odpowiedz
0 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
7 7 ~oro

Na miejscu tej pani sam kupiłbym odkurzacz i podziękował pracodawcy za jego sprzęt. Mógłbym go używać sprzątając dla innych po godzinach i w domu. Pewnie zakup zwróciłby się w kilka miesięcy.

! Odpowiedz
5 21 ~wer

takich pracodawców co placa 6 do 8 zeta za godzine pracy powinno sie eiliminowac czyli utylizować albo niech sami robia za takie stawki

takie firmy sa niepotzrebne to niegodziwe i upadla ludzi

oby zbankrutowali

! Odpowiedz
12 3 ~fox

Tobie nie zapłaciłbym złotówki.

! Odpowiedz
10 3 ~qwer

nie ma przymusu pracy, umowa jest obustronna wiec warunki pasuja obu stronom.
jesli jestes taki madry to zaloz firme sprzatajaca i plac pracownikom po 3k netto za prace nie wymagajaca zadnhch kwalifikacji

! Odpowiedz
0 4 ~wer odpowiada ~fox

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 1 ~wojtek

Wielu faktycznie nie ma z czego zapłacić, bo w przetargu liczyła się tylko cena i to był jedyny sposób, żeby wygrać. Teraz niby jest minimalna stawka, ale co z tego? Nawet jednostki państwowe/samorządowe nie dostały dodatkowych pieniędzy na renegocjację umów i teraz albo płacą firmom tyle, ile dotąd płaciły, albo montują kamery.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Pobierz program PIT 2016

Program Pit 2016

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Księgarnia Bankier.pl

Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego Zasady wywierania wpływu na ludzi. Szkoła Cialdiniego ilustracje: Andrzej Mleczko, Robert B. Cialdini Cena: 34,90 zł  Zamów książkę

Znajdź nas na Facebooku

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl