Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Zastanawiasz się nad remontem mieszkania, ale obawiasz się, że zgromadzone przez Ciebie do tej pory środki finansowe wcale nie muszą okazać się wystarczające? Rozwiązaniem może okazać się kredyt. Choć jednak na rynku nie brakuje propozycji skierowanych do osób myślących o zmianie wyglądu wnętrza, nietrudno się domyślić, że nie każda jest tak samo atrakcyjna. Nad którymi zatem warto się zastanowić?

Kredyt na remont mieszkania - wszystko co musisz wiedzieć Kredyt na remont mieszkania - wszystko co musisz wiedzieć (YAY Foto)

Na co zwrócić uwagę?

Jeszcze zanim zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu na remont mieszkania, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  1. Jak duży remont planujemy i jaki jest poziom jego skomplikowania?
  2. Jaki jest szacowany przez nas koszt remontu i jakie mogą być dopuszczalne zmiany w tym zakresie?
  3. Jak przedstawia się nasza kondycja finansowa, a tym samym – jak szybko będziemy w stanie spłacić nałożone na siebie zobowiązanie?
  4. Kiedy planujemy remont i czy mamy dużo czasu na zgromadzenie niezbędnych środków finansowych?

Nie ma rozwiązania, które będzie się sprawdzać znakomicie bez względu na okoliczności. Jeśli jednak przygotujemy się rzetelnie do zaciągnięcia zobowiązania finansowego, możemy być pewni, że uda nam się znaleźć te, które jest dla nas najlepsze. W zależności od tego, jakie są nasze plany może być to zarówno finansowanie z wykorzystaniem karty kredytowej, klasyczny kredyt gotówkowy, jak i kredyt hipoteczny.

Pomoc z karty kredytowej

Remont mieszkania nie zawsze jest tak samo imponującym przedsięwzięciem. Bywa i tak, że interesuje nas raczej odświeżenie mieszkania niż radykalna zmiana jego wyglądu. W takim przypadku koszty nie są duże i przeważnie zamykają się w dwóch lub trzech tysiącach złotych. Nie trzeba kupować drogich materiałów wykończeniowych, a w wielu przypadkach można poradzić sobie nawet bez specjalistycznej ekipy. Jeśli właśnie taki remont planujemy, powinniśmy zastanowić się nad tym, czy zamiast klasycznego kredytu nie skorzystać z możliwości, jakie stwarza karta kredytowa. Plusów korzystania z karty podczas niedużego remontu jest co najmniej kilka. Jeśli jesteśmy już jej właścicielami, dostęp do potrzebnych nam środków otrzymujemy natychmiast. Nie musimy czekać na rozpatrzenie naszego wniosku, nie musimy też obawiać się, że oceniając nieco zbyt optymistycznie koszt remontu, będziemy musieli przerwać go w połowie pozbawieni finansów. Jeśli uda się nam spłacić zadłużenie w okresie bezodsetkowym (a w przypadku remontów niezbyt kosztownych nie jest to wcale plan nierealny), nie trzeba martwić się nawet o to, że bankowi należy oddać więcej niż się pożyczyło. Warto zresztą zwrócić uwagę i na to, że nawet, jeśli nie uregulujemy wszystkich zaległości w tym czasie, oprocentowanie wcale nie musi być wysokie. Oczywiście, decydując się na takie rozwiązanie należy podchodzić odpowiedzialnie do własnych możliwości finansowych. Przesadny optymizm może okazać się zgubny.

Kredyt gotówkowy

Niestety, nie zawsze czekający nas kredyt kosztuje naprawdę niewiele. Bywa i tak, że wiąże się z koniecznością zaciągania poważnych zobowiązań finansowych, korzystanie z karty kredytowej staje się więc problematyczne. W takim przypadku powinien więc zainteresować nas klasyczny kredyt gotówkowy.

Kredyt może okazać się pomocny już choćby dlatego, że przy współpracy z ekipami remontowymi ciągle jeszcze płaci się gotówką, a jej wypłacanie z wykorzystaniem karty kredytowej jest wyjątkowo nieopłacalne. Kredyt, w dłuższej perspektywie czasowej, może być też znacznie bardziej opłacalny niż karta zwłaszcza, jeśli wiemy, że mamy do czynienia z kwotą, którą będziemy spłacać na długo po zakończeniu okresu bezodsetkowego. Oczywiście, mówiąc o kredycie gotówkowym musimy mieć świadomość tego, że jest on rozwiązaniem posiadającym tak zalety, jak i pewne wady.

W przypadku tych ostatnich na pierwszy plan wysuwa się czas oczekiwania. Nie jest on już tak długi, jak miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu, nadal jednak nie ma mowy o natychmiastowym dostępie do gotówki zwłaszcza, gdy interesuje nas kwota wyższa niż kilka tysięcy. Warto zwrócić też uwagę na to, że kredyt wymaga spełnienia pewnych wymogów formalnych, konieczne może być więc choćby przedstawienie dokumentu informującego bank o wysokości naszych zarobków. Kredyt ma też swoją konkretną wartość. Przed jego zaciągnięciem konieczne jest więc zastanowienie się nad tym, jakie zmiany chcemy wprowadzić w naszym domu, jak duże opłaty będziemy musieli ponieść z tego tytułu, a także… z czego zrezygnować, jeśli okaże się, że istnieje ryzyko przekroczenia budżetu.

Kredyt hipoteczny

Co zrobić, gdy tak naprawdę nie zależy nam na klasycznym remoncie, ale na całkowitej przebudowie mieszkania? Kredyty gotówkowe, choć wygodne i atrakcyjnie oprocentowane, zwykle mają ograniczoną górną granicę, jeśli więc mamy bardzo ambitne plany, ryzyko, że nie wystarczy ona na ich realizację, nie jest wcale małe. W takim przypadku rozwiązaniem, które należy poddać szczególnie wnikliwej analizie okazuje się być kredyt hipoteczny.

Wielu osobom sama propozycja zaciągnięcia kredytu hipotecznego na remont mieszkania wydaje się dziwna. Rzeczywiście, ta forma wsparcia kojarzy się przede wszystkim ze środkami przeznaczonymi na zakup nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że bank nie będzie zainteresowany skredytowaniem nam remontu zwłaszcza, jeśli zabezpieczeniem będzie właśnie remontowana nieruchomość. Osoby zainteresowane takim rozwiązaniem muszą liczyć się z tym, że procedura przyznawania kredytów hipotecznych może być czasochłonna. Należy jednak mieć na uwadze to, że mówimy o wsparciu posiadającym niemożliwe do zakwestionowania zalety. Tu warto wspomnieć choćby o jego oprocentowaniu – znacznie niższym niż ma to miejsce w przypadku kredytu gotówkowego.

Skorzystaj z pomocy eksperta

2019-09-09

Hot hatche do 10, 15, 20 tys. Ranking sportowych aut

Hot Hatche, używane sportowe samochody coupe, można kupić już za mniej niż 10 tys. zł. Przeglądając setki ofert na serwisach ogłoszeniowych, wybraliśmy po siedem aut typu hot hatch w trzech przedziałach cenowych - do 10 tys. zł, 15 tys. zł i 20 tys. zł. Kryteriami, które posłużyły za podstawę naszego wyboru, było przyspieszenie, osiągi silnika przy jednocześnie niskiej cenie, a także dostępność danego modelu w Polsce w oparciu o ogłoszenia sprzedaży w najpopularniejszych serwisach ogłoszeniowych.

2019-08-28

Kredyt gotówkowy 50 tys. na 10 lat

Jest to już dość duża kwota, dlatego przed zaciągnięciem takiego kredytu, warto zastanowić się, czy na pewno jesteśmy w stanie go spłacić. Kto właściwie ma szanse na otrzymanie tak wysokiego kredytu?

2019-08-23

Pożyczka pod zastaw samochodu - na czym polega?

Nie każdy klient może starać się o pożyczkę, gdy posiada inne zadłużenia lub jego historia kredytowa pozostawia wiele do życzenia. Co zrobić w takiej sytuacji? Dobrym rozwiązaniem może okazać się wówczas pożyczka pod zastaw samochodu, którą udzielają firmy pozabankowe

Kiedy warto wziąć kredyt gotówkowy na mieszkanie?

Kredyt hipoteczny to forma finansowania, która przychodzi klientowi pierwsza do głowy. Ale co z kredytem gotówkowym? Czy warto rozważyć tę opcję?

Kredyt dla nowych firm na start - jak dostać? Warunki.

Niezależnie jednak od tego, kto zabiera się za tworzenie firmy, potrzebuje odpowiedniego kapitału na jej rozwój. Niestety, nie każdy posiada oszczędności i nie wszyscy mogą liczyć na wsparcie rodziny i przyjaciół. Wówczas jedynym rozwiązaniem wydaje się być kredyt dla nowych firm

Jak działa kredyt oddłużeniowy (dla bardzo zadłużonych)?

Wbrew pozorom nie jest trudno wpaść w spiralę zadłużeń. Niespodziewane wydatki, które spadają na nas jak grom z jasnego nieba są w stanie mocno namieszać w budżecie domowym. Problemy ze spłatą jednego zadłużenia generują kolejne i tak w kółko.

Kredyt obrotowy - co to jest i jak go dostać?

Brak możliwości opłacenia bieżących faktur lub zakupu materiałów, z których tworzone są nasze produkty, jest nie tylko frustrujące, ale także zagraża funkcjonowaniu biznesu. Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia

Ikona informacji
poradniki