Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!

Zastanawiasz się nad remontem mieszkania, ale obawiasz się, że zgromadzone przez Ciebie do tej pory środki finansowe wcale nie muszą okazać się wystarczające? Rozwiązaniem może okazać się kredyt. Choć jednak na rynku nie brakuje propozycji skierowanych do osób myślących o zmianie wyglądu wnętrza, nietrudno się domyślić, że nie każda jest tak samo atrakcyjna. Nad którymi zatem warto się zastanowić?

Kredyt na remont mieszkania - wszystko co musisz wiedzieć Kredyt na remont mieszkania - wszystko co musisz wiedzieć (YAY Foto)

Na co zwrócić uwagę?

Jeszcze zanim zdecydujemy się na zaciągnięcie kredytu na remont mieszkania, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  1. Jak duży remont planujemy i jaki jest poziom jego skomplikowania?
  2. Jaki jest szacowany przez nas koszt remontu i jakie mogą być dopuszczalne zmiany w tym zakresie?
  3. Jak przedstawia się nasza kondycja finansowa, a tym samym – jak szybko będziemy w stanie spłacić nałożone na siebie zobowiązanie?
  4. Kiedy planujemy remont i czy mamy dużo czasu na zgromadzenie niezbędnych środków finansowych?

Nie ma rozwiązania, które będzie się sprawdzać znakomicie bez względu na okoliczności. Jeśli jednak przygotujemy się rzetelnie do zaciągnięcia zobowiązania finansowego, możemy być pewni, że uda nam się znaleźć te, które jest dla nas najlepsze. W zależności od tego, jakie są nasze plany może być to zarówno finansowanie z wykorzystaniem karty kredytowej, klasyczny kredyt gotówkowy, jak i kredyt hipoteczny.

Pomoc z karty kredytowej

Remont mieszkania nie zawsze jest tak samo imponującym przedsięwzięciem. Bywa i tak, że interesuje nas raczej odświeżenie mieszkania niż radykalna zmiana jego wyglądu. W takim przypadku koszty nie są duże i przeważnie zamykają się w dwóch lub trzech tysiącach złotych. Nie trzeba kupować drogich materiałów wykończeniowych, a w wielu przypadkach można poradzić sobie nawet bez specjalistycznej ekipy. Jeśli właśnie taki remont planujemy, powinniśmy zastanowić się nad tym, czy zamiast klasycznego kredytu nie skorzystać z możliwości, jakie stwarza karta kredytowa. Plusów korzystania z karty podczas niedużego remontu jest co najmniej kilka. Jeśli jesteśmy już jej właścicielami, dostęp do potrzebnych nam środków otrzymujemy natychmiast. Nie musimy czekać na rozpatrzenie naszego wniosku, nie musimy też obawiać się, że oceniając nieco zbyt optymistycznie koszt remontu, będziemy musieli przerwać go w połowie pozbawieni finansów. Jeśli uda się nam spłacić zadłużenie w okresie bezodsetkowym (a w przypadku remontów niezbyt kosztownych nie jest to wcale plan nierealny), nie trzeba martwić się nawet o to, że bankowi należy oddać więcej niż się pożyczyło. Warto zresztą zwrócić uwagę i na to, że nawet, jeśli nie uregulujemy wszystkich zaległości w tym czasie, oprocentowanie wcale nie musi być wysokie. Oczywiście, decydując się na takie rozwiązanie należy podchodzić odpowiedzialnie do własnych możliwości finansowych. Przesadny optymizm może okazać się zgubny.

Kredyt gotówkowy

Niestety, nie zawsze czekający nas kredyt kosztuje naprawdę niewiele. Bywa i tak, że wiąże się z koniecznością zaciągania poważnych zobowiązań finansowych, korzystanie z karty kredytowej staje się więc problematyczne. W takim przypadku powinien więc zainteresować nas klasyczny kredyt gotówkowy.

Kredyt może okazać się pomocny już choćby dlatego, że przy współpracy z ekipami remontowymi ciągle jeszcze płaci się gotówką, a jej wypłacanie z wykorzystaniem karty kredytowej jest wyjątkowo nieopłacalne. Kredyt, w dłuższej perspektywie czasowej, może być też znacznie bardziej opłacalny niż karta zwłaszcza, jeśli wiemy, że mamy do czynienia z kwotą, którą będziemy spłacać na długo po zakończeniu okresu bezodsetkowego. Oczywiście, mówiąc o kredycie gotówkowym musimy mieć świadomość tego, że jest on rozwiązaniem posiadającym tak zalety, jak i pewne wady.

W przypadku tych ostatnich na pierwszy plan wysuwa się czas oczekiwania. Nie jest on już tak długi, jak miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu, nadal jednak nie ma mowy o natychmiastowym dostępie do gotówki zwłaszcza, gdy interesuje nas kwota wyższa niż kilka tysięcy. Warto zwrócić też uwagę na to, że kredyt wymaga spełnienia pewnych wymogów formalnych, konieczne może być więc choćby przedstawienie dokumentu informującego bank o wysokości naszych zarobków. Kredyt ma też swoją konkretną wartość. Przed jego zaciągnięciem konieczne jest więc zastanowienie się nad tym, jakie zmiany chcemy wprowadzić w naszym domu, jak duże opłaty będziemy musieli ponieść z tego tytułu, a także… z czego zrezygnować, jeśli okaże się, że istnieje ryzyko przekroczenia budżetu.

Kredyt hipoteczny

Co zrobić, gdy tak naprawdę nie zależy nam na klasycznym remoncie, ale na całkowitej przebudowie mieszkania? Kredyty gotówkowe, choć wygodne i atrakcyjnie oprocentowane, zwykle mają ograniczoną górną granicę, jeśli więc mamy bardzo ambitne plany, ryzyko, że nie wystarczy ona na ich realizację, nie jest wcale małe. W takim przypadku rozwiązaniem, które należy poddać szczególnie wnikliwej analizie okazuje się być kredyt hipoteczny.

Wielu osobom sama propozycja zaciągnięcia kredytu hipotecznego na remont mieszkania wydaje się dziwna. Rzeczywiście, ta forma wsparcia kojarzy się przede wszystkim ze środkami przeznaczonymi na zakup nieruchomości. Nie oznacza to jednak, że bank nie będzie zainteresowany skredytowaniem nam remontu zwłaszcza, jeśli zabezpieczeniem będzie właśnie remontowana nieruchomość. Osoby zainteresowane takim rozwiązaniem muszą liczyć się z tym, że procedura przyznawania kredytów hipotecznych może być czasochłonna. Należy jednak mieć na uwadze to, że mówimy o wsparciu posiadającym niemożliwe do zakwestionowania zalety. Tu warto wspomnieć choćby o jego oprocentowaniu – znacznie niższym niż ma to miejsce w przypadku kredytu gotówkowego.

Sponsorowane
Skorzystaj z pomocy eksperta

2019-06-24

Czy nadal jest sens brać coś na raty, żeby budować historię kredytową?

Od wielu lat panuje przeświadczenie o tym, że osoba, która ma czystą kartę w historii kredytowej, nie ma szans na otrzymanie większego kredytu. Zapytałam banki, jak oceniają swoich klientów i czy ci bez rat na mały sprzęt RTV/AGD nadal nie mają co liczyć na większy kredyt.  

2019-05-30

Pożyczka na wkład własny do kredytu hipotecznego

Jednym z warunków otrzymania kredytu hipotecznego jest posiadanie odpowiedniego wkładu własnego. Czy i jak można otrzymać pożyczkę na wkład własny?

2019-05-23

Kredyt gotówkowy na oświadczenie - co musisz wiedzieć?

Jednym z najpopularniejszych kredytów jest kredyt gotówkowy na oświadczenie. Co powinniśmy o nim wiedzieć, zanim podpiszemy umowę?

Jak wybrać najlepszy kredyt na samochód?

Kupno samochodu, zarówno dla osoby prywatnej, jak i dla firmy, bywa dość poważną inwestycją. Niewielu kupujących dysponuje gotówką, którą mogliby przeznaczyć na taki cel. Jedynym rozwiązaniem wydaje się zatem być zaciągnięcie kredytu na samochód. Jaki kredyt będzie jednak najlepszym wyborem?

Jak sprawdzić raport BIK za darmo?

BIK to skrót od nazwy instytucji jaką jest Biuro Informacji Kredytowej. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że wszystkie informacje dotyczące między innymi terminowości spłat naszych zadłużeń są rejestrowane właśnie w BIK. To z tego powodu, gdy chcemy zaciągnąć pożyczkę, informacje na nasz temat są sprawdzane przez bank lub firmę pożyczkową między innymi w BIK. Ale czy my sami również możemy sprawdzić jak wygląda nasza historia zadłużeń i ich spłat? Okazuje się, że tak, choć istnieją pewne obostrzenia.

W jaki sposób wyczyścić złą historię kredytową?

Zła historia kredytowa może przysporzyć nam sporo kłopotów, gdy zechcemy skorzystać z oferty kredytowej większości instytucji finansowych. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być bardzo wiele, choć najczęściej chodzi o nieterminową spłatę naszych wcześniejszych zobowiązań. Czasem jest to poprzednia pożyczka, a innym razem zaległości w spłacie czynszu lub niespłacony dług na karcie kredytowej. Niezależnie jednak od tego, co spowodowało, że nasza historia kredytowa jest nienajlepsza, każdy dąży do tego, aby ją poprawić. Czy da się ją jednak wyczyścić?

Jak spłacić chwilówki - sprawdzone sposoby na spłatę długów

Warto dowiedzieć się w jaki sposób można poradzić sobie z problemem, jakim jest spłata takich szybki i łatwych pożyczek.

Ikona informacji
poradniki