Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Dla wielu osób budowa własnego domu to spełnienie marzeń. Nie można się temu dziwić, gdyż każdy chciałby mieć swoje własne cztery kąty, które prezentują się dokładnie tak jak chcemy. Oczywiście nie wszyscy dysponują jednak oszczędnościami, których wysokość pozwoliłaby na sfinansowanie takiej inwestycji. Szukamy zatem najlepszych ofert kredytowych, które pozwolą nam w miarę szybko uporać się zarówno z samą budową, jak i spłatą zadłużenia. Warto już na początku tej drogi dowiedzieć się czym różni się kredyt na budowę do domu od kredytu hipotecznego.

Kredyt na budowę domu a kredyt hipoteczny - poznaj podstawowe różnice (fot. dolgachov / YAY Foto)

Kredyt kredytowi nierówny

Bardzo wielu kredytobiorcom początkowo wydaje się, iż kredyt na budowę domu to dokładnie to samo co kredyt hipoteczny. Nie jest to jednak prawdą, o czym można się bardzo szybko przekonać porównując oferty tych dwóch produktów bankowych. Tak naprawdę, udając się do pierwszego lepszego banku, będziemy w stanie szybko otrzymać informacje co do tego, jakie warunki uzyskania poszczególnych form finansowania budowy domu, mogą nam zostać zaproponowane. Niezależnie jednak od tego, jaki rodzaj kredytu ostatecznie uznamy za bardziej opłacalny, przed złożeniem stosowanego wniosku, powinniśmy się odpowiednio przygotować.

Kredyt na budowę domu - najpierw działka!

W przypadku kredytu na budowę domu, musimy być przygotowani na to, iż bank będzie od nas oczekiwał posiadania działki budowlanej. Jest to pierwsza przeszkoda jaką musimy pokonać, aby w ogóle starać się o takie finansowanie. Zanim zatem zaczniemy wypełniać wniosek, powinniśmy mieć już za sobą proces wyszukania i zakupu działki, która spełnia nasze oczekiwania. Dla wielu osób jest to wymóg nie do przejścia, gdyż nie mają one środków na opłacenie takiej inwestycji. Warto jednak pamiętać o tym, że tego typu nieruchomość, która stanie się naszą własnością, jest jednocześnie naszym wkładem własnym. A zatem bank będzie bardziej przychylny, aby udzielić nam kredyt na kwotę o jaką wnioskujemy.

Kredyt na budowę domu - na czym polega?

Nie ma co ukrywać, że zdobycie kredytu na budowę domu, będzie nas kosztować znacznie więcej wysiłku, niż w przypadku kredytu hipotecznego. Wspomniany powyżej wymóg posiadania działki budowlanej jest tego najlepszym przykładem. W większości przypadków, banki oczekują także od swoich potencjalnych kredytobiorców, dostarczenia dość dużej ilości najróżniejszej dokumentacji. To właśnie ona jest podstawą do udzielenia nam pożyczki, dlatego musimy wykazać się sporą skrupulatnością podczas jej gromadzenia. Nie możemy sobie pozwolić na żadne uchybienia, gdyż mogą one skutkować odmową udzielanie nam wsparcia finansowego.

Warto także podkreślić, że w przypadku kredytu na budowę domu, bank udostępnia nam kolejne części przyznanej nam kwoty pieniędzy stopniowo. Kolejne transze kredytu są uruchamiane, gdy stwierdzone zostanie zakończenie konkretnego etapu prac. Postępy skrupulatnie sprawdzane są przez inspektorów zatrudnionych przez dany bank. Co ciekawe jednak, w trakcie samej budowy, banki często nie pobierają od nas pełnych rat kredytu, a jedynie odsetki od niego, co dla wielu osób może być dużym plusem.

Należy jednak pamiętać o tym, aby podczas wybierania oferty kredytu bankowego, a także podpisywania umowy, bardzo dokładnie zapoznać się z wszystkimi dokumentami. Musimy być pewni co do tego, na jakie warunki się zgadzamy oraz jakie koszty ostatecznie poniesiemy. Zaciągając kredyt na budowę domu, powinniśmy również zostać poinformowani o tym, jakie dokumenty będą nam potrzebne do tego, aby rozliczyć poszczególne etapy budowy. Ważne jest także to, w jakim czasie bank odda nam do dyspozycji kolejne transze kredytu.

Decydując się na taką formę finansowania budowy naszego domu, musimy być także świadomi konsekwencji wszelkich nieścisłości z naszej strony. W sytuacji, gdy postęp prac nie będzie taki jak zaplanowano, lub też przeznaczymy pieniądze z kredytu na inny cel, niż wcześniej ustalono, wypłacanie kolejnych transz może zostać wstrzymane. W skrajnych przypadkach zdarza się również, że banki zrywają umowę kredytową ze swoimi klientami.

Kredyt hipoteczny - gdy zależy nam na czasie

Jeśli chcemy zdobyć kredyt na sfinansowanie budowy domu w możliwie jak najkrótszym czasie, lepszym rozwiązaniem może okazać się kredyt hipoteczny. Oszczędzimy sobie w ten sposób nie tylko sporej ilości czasu, ale często również nerwów. Najważniejsza różnica pomiędzy omawianymi formami finansowania takiej inwestycji, to rzecz jasna wymóg posiadania własnej działki budowlanej. W przypadku kredytu hipotecznego, do złożenia wniosku i otrzymania kredytu, nie musimy wcześniej nabywać żadnego gruntu.

Oczywiście, tak jak podczas starania się o przyznanie nam kredytu na budowę domu, musimy być przygotowani na konieczność dostarczenia bankowi sporej ilości dokumentów. Niestety, w przypadku pożyczek na tak duże kwoty, nie da się uniknąć wszystkich tych formalności. Dzięki temu, że nie musimy się martwić szukaniem i finalizowaniem zakupu działki, a także zdobywaniem niezbędnych pozwoleń na budowę, unikamy jednak wielu trudności, które często są kojarzone z typowym kredytem na budowę domu.

Bardzo duża grupa kredytobiorców przekonuje się również do kredytu hipotecznego dzięki temu, iż w kwocie o którą wnioskujemy, mogą być także zawarte środki na wykończenie domu. Dzięki temu, po zakończeniu budowy, nie musimy starać się o kolejny kredyt. 


2020-06-05

Własne mieszkanie. Jak wygląda zakup mieszkania krok po kroku?

Zakup mieszkania to duże przedsięwzięcie i poważna życiowa decyzja. Należy więc dobrze się do niego przygotować, zwłaszcza jeżeli będzie finansowany przy pomocy kredytu.

2020-06-03

Domek letniskowy: finansowanie i koszt budowy domku letniskowego

Posiadanie własnego domku letniskowego to marzenie wielu osób. Warto dowiedzieć się, z jakimi kosztami i trudnościami może się wiązać oraz jakie sposoby finansowania będą najlepsze.

2020-05-11

Doradca kredytowy i pośrednik kredytowy. Czym się różnią?

Zaciągnięcie kredytu to poważna decyzja, a sam rynek produktów tego typu jest bardzo zróżnicowany i skomplikowany. Z pomocą może przyjść doradca kredytowy lub pośrednik kredytowy. Choć często mylimy ich ze sobą, w rzeczywistości to dwa oddzielne zawody.

Formularz SD-Z2. Skuteczne zgłoszenie darowizny

Chociaż nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, darowizny w rzeczywistości otrzymujemy dosyć często. Warto dowiedzieć się, kiedy należy je zgłosić, aby uniknąć podatku od spadków i darowizn.

Darowizna na wkład własny. Kiedy zapłacimy podatek od darowizny?

Konieczność wniesienia wkładu własnego często staje na naszej drodze do wymarzonego mieszkania. Środki pochodzące z darowizny mogą być znaczącą pomocą.

Flip nieruchomości. Na czym polega flip mieszkania?

Inwestycje w nieruchomości mogą okazać się nie tylko dobrym sposobem na długofalowe zabezpieczenie kapitału, ale również dochodowym przedsięwzięciem w krótszej perspektywie. Zwykle mówimy wówczas o flipie nieruchomości.

Ułatwienia dla kredytobiorców w BOŚ: oferta antykryzysowa

Kolejne banki przedstawiają specjalne narzędzia dla kredytobiorców borykających się z problemami ze spłatą zadłużenia w związku z epidemią koronawirusa. Jednym z nich jest BOŚ.

Ikona informacji
poradniki