Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Dla wielu osób budowa własnego domu to spełnienie marzeń. Nie można się temu dziwić, gdyż każdy chciałby mieć swoje własne cztery kąty, które prezentują się dokładnie tak jak chcemy. Oczywiście nie wszyscy dysponują jednak oszczędnościami, których wysokość pozwoliłaby na sfinansowanie takiej inwestycji. Szukamy zatem najlepszych ofert kredytowych, które pozwolą nam w miarę szybko uporać się zarówno z samą budową, jak i spłatą zadłużenia. Warto już na początku tej drogi dowiedzieć się czym różni się kredyt na budowę do domu od kredytu hipotecznego.

Kredyt na budowę domu a kredyt hipoteczny - poznaj podstawowe różnice (fot. dolgachov / YAY Foto)

Kredyt kredytowi nierówny

Bardzo wielu kredytobiorcom początkowo wydaje się, iż kredyt na budowę domu to dokładnie to samo co kredyt hipoteczny. Nie jest to jednak prawdą, o czym można się bardzo szybko przekonać porównując oferty tych dwóch produktów bankowych. Tak naprawdę, udając się do pierwszego lepszego banku, będziemy w stanie szybko otrzymać informacje co do tego, jakie warunki uzyskania poszczególnych form finansowania budowy domu, mogą nam zostać zaproponowane. Niezależnie jednak od tego, jaki rodzaj kredytu ostatecznie uznamy za bardziej opłacalny, przed złożeniem stosowanego wniosku, powinniśmy się odpowiednio przygotować.

Kredyt na budowę domu - najpierw działka!

W przypadku kredytu na budowę domu, musimy być przygotowani na to, iż bank będzie od nas oczekiwał posiadania działki budowlanej. Jest to pierwsza przeszkoda jaką musimy pokonać, aby w ogóle starać się o takie finansowanie. Zanim zatem zaczniemy wypełniać wniosek, powinniśmy mieć już za sobą proces wyszukania i zakupu działki, która spełnia nasze oczekiwania. Dla wielu osób jest to wymóg nie do przejścia, gdyż nie mają one środków na opłacenie takiej inwestycji. Warto jednak pamiętać o tym, że tego typu nieruchomość, która stanie się naszą własnością, jest jednocześnie naszym wkładem własnym. A zatem bank będzie bardziej przychylny, aby udzielić nam kredyt na kwotę o jaką wnioskujemy.

Kredyt na budowę domu - na czym polega?

Nie ma co ukrywać, że zdobycie kredytu na budowę domu, będzie nas kosztować znacznie więcej wysiłku, niż w przypadku kredytu hipotecznego. Wspomniany powyżej wymóg posiadania działki budowlanej jest tego najlepszym przykładem. W większości przypadków, banki oczekują także od swoich potencjalnych kredytobiorców, dostarczenia dość dużej ilości najróżniejszej dokumentacji. To właśnie ona jest podstawą do udzielenia nam pożyczki, dlatego musimy wykazać się sporą skrupulatnością podczas jej gromadzenia. Nie możemy sobie pozwolić na żadne uchybienia, gdyż mogą one skutkować odmową udzielanie nam wsparcia finansowego.

Warto także podkreślić, że w przypadku kredytu na budowę domu, bank udostępnia nam kolejne części przyznanej nam kwoty pieniędzy stopniowo. Kolejne transze kredytu są uruchamiane, gdy stwierdzone zostanie zakończenie konkretnego etapu prac. Postępy skrupulatnie sprawdzane są przez inspektorów zatrudnionych przez dany bank. Co ciekawe jednak, w trakcie samej budowy, banki często nie pobierają od nas pełnych rat kredytu, a jedynie odsetki od niego, co dla wielu osób może być dużym plusem.

Należy jednak pamiętać o tym, aby podczas wybierania oferty kredytu bankowego, a także podpisywania umowy, bardzo dokładnie zapoznać się z wszystkimi dokumentami. Musimy być pewni co do tego, na jakie warunki się zgadzamy oraz jakie koszty ostatecznie poniesiemy. Zaciągając kredyt na budowę domu, powinniśmy również zostać poinformowani o tym, jakie dokumenty będą nam potrzebne do tego, aby rozliczyć poszczególne etapy budowy. Ważne jest także to, w jakim czasie bank odda nam do dyspozycji kolejne transze kredytu.

Decydując się na taką formę finansowania budowy naszego domu, musimy być także świadomi konsekwencji wszelkich nieścisłości z naszej strony. W sytuacji, gdy postęp prac nie będzie taki jak zaplanowano, lub też przeznaczymy pieniądze z kredytu na inny cel, niż wcześniej ustalono, wypłacanie kolejnych transz może zostać wstrzymane. W skrajnych przypadkach zdarza się również, że banki zrywają umowę kredytową ze swoimi klientami.

Kredyt hipoteczny - gdy zależy nam na czasie

Jeśli chcemy zdobyć kredyt na sfinansowanie budowy domu w możliwie jak najkrótszym czasie, lepszym rozwiązaniem może okazać się kredyt hipoteczny. Oszczędzimy sobie w ten sposób nie tylko sporej ilości czasu, ale często również nerwów. Najważniejsza różnica pomiędzy omawianymi formami finansowania takiej inwestycji, to rzecz jasna wymóg posiadania własnej działki budowlanej. W przypadku kredytu hipotecznego, do złożenia wniosku i otrzymania kredytu, nie musimy wcześniej nabywać żadnego gruntu.

Oczywiście, tak jak podczas starania się o przyznanie nam kredytu na budowę domu, musimy być przygotowani na konieczność dostarczenia bankowi sporej ilości dokumentów. Niestety, w przypadku pożyczek na tak duże kwoty, nie da się uniknąć wszystkich tych formalności. Dzięki temu, że nie musimy się martwić szukaniem i finalizowaniem zakupu działki, a także zdobywaniem niezbędnych pozwoleń na budowę, unikamy jednak wielu trudności, które często są kojarzone z typowym kredytem na budowę domu.

Bardzo duża grupa kredytobiorców przekonuje się również do kredytu hipotecznego dzięki temu, iż w kwocie o którą wnioskujemy, mogą być także zawarte środki na wykończenie domu. Dzięki temu, po zakończeniu budowy, nie musimy starać się o kolejny kredyt. 

Skorzystaj z pomocy eksperta

2019-06-24

Czy nadal jest sens brać coś na raty, żeby budować historię kredytową?

Od wielu lat panuje przeświadczenie o tym, że osoba, która ma czystą kartę w historii kredytowej, nie ma szans na otrzymanie większego kredytu. Zapytałam banki, jak oceniają swoich klientów i czy ci bez rat na mały sprzęt RTV/AGD nadal nie mają co liczyć na większy kredyt.  

2019-05-30

Pożyczka na wkład własny do kredytu hipotecznego

Jednym z warunków otrzymania kredytu hipotecznego jest posiadanie odpowiedniego wkładu własnego. Czy i jak można otrzymać pożyczkę na wkład własny?

2019-05-30

Na co zwrócić uwagę, biorąc kredyt hipoteczny?

Zanim zaczniemy przeglądać propozycje banków, warto dowiedzieć się na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. 

Umowa kredytowa - do czego nas zobowiązuje?

Kredyt dokumentuje się przez podpisanie umowy między pożyczkodawcą a pożyczkobiorcą. Na co zwrócić uwagę zanim złoży się podpis pod umową?

Pożyczka na wkład własny - jak ją otrzymać?

Aby zaciągnąć kredyt hipoteczny, konieczne jest posiadanie wkładu własnego. Ci, którzy nie zgromadzili odpowiedniej kwoty, mogą spróbować wspomóc się pożyczką.

Jak otrzymać kredyt na budowę domu - praktyczny poradnik

Co trzeba zrobić i jakie warunki spełnić, aby otrzymać kredyt na budowę domu? Odpowiadamy na pytania. 

Kredyty mieszkaniowe dla osób zarabiających na kontrakcie

Jak w praktyce wygląda kwestia zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego, gdy pracujemy na kontrakcie za granicą? 

Ikona informacji
poradniki