Forum Giełda +Dodaj wątek

Czarne chmury nad PEPEESEM

Zgłoś do moderatora
Pracuję w branży więc wiem co piszę.
1. Duże plony ziemniaków w 2008 r. spowodowały spadek cen skrobi z 2,4 zł/kg do 1,4 zł/kg - podobnie choć nieco wolniej spadają modyfikaty skrobiowe. Jedyny wyjątek to maltodekstryna.
2. Pepees skupuje o 40% drożej ziemniaki niż w 2007 r. (dla mnie szok). Można sobie wyobrazić jaką stratę będzie generował sprzedając w następnych miesiącach tak drogo wyprodukowaną skrobię. Nigdy wcześniej w historii tak drogo nie skupował ziemniaków.
3. Rynki wschodnie (Rosja, Białoruś,Ukraina,Kazachstan) zalewane są skrobią tapiokową z Chin, dużo tańszą. Ze względu na położenie głównie tam eksportuje (k.transportu).
4. W ostatnich 2 latach Chiny wybudowały 11 krochmalnii ziemniaczanych i praktycznie eksport do Chin ustał.
5. Od 2 lat brak dopłat do eksportu skrobi poza UE. Poziom cen kukurydzy wskazuje, że nadal dopłat nie będzie.
6. Wszystkie znaki na ziemi i niebie wskazują, że po roku 2013 UE zniesie wszystkie dopłaty do produkcji skrobi, eksportu, dopłaty do produkcji ziemniaka skrobiowego (przestanie się zupełnie opłacać rolnikom go produkować), dopłaty do zużycia skrobi do celów niespożywczych. Cała braną w UE padnie. Zostanie może 1 lub 2 zakłady które będą zaopatrywać w skrobię ziemniaczaną farmację i kilka innych zastosowań ze względu na pewne specyficzne właściwości skr. ziemn.)
7. Banki które przejęły skrobię za kredyt w firmie Avebe (Holandia, 15 x większa od Pepeesu) wyprzedają skrobię za półdarmo niszcząc rynek w UE wg. moich szacunków zostało im jeszcze ok. 200.000 ton.


Treści na Forum Bankier.pl (Forum) publikowane są przez użytkowników portalu i nie są autoryzowane przez Redakcję przed publikacją.

Bonnier Business (Polska) Sp.z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za informacje publikowane na Forum, szczególnie fałszywe lub nierzetelne, które mogą wprowadzać w błąd w zakresie decyzji inwestycyjnych w myśl artykułów 12 i 15 Rozporządzenia MAR (market abuse regulation). Złamanie zakazu manipulacji jest zagrożone odpowiedzialnością karną.

Zamieszczanie na Forum propozycji konkretnych decyzji inwestycyjnych w odniesieniu do instrumentu finansowego może stanowić rekomendację w rozumieniu przepisów Rozporządzenia MAR. Sporządzanie i rozpowszechnianie rekomendacji bez zachowania wymogów prawnych podlega odpowiedzialności administracyjnej.

Przypominamy, że Forum stanowi platformę wymiany opinii. Każda informacja wpływająca na decyzje inwestycyjne pozyskana przez Forum, powinna być w interesie inwestora, zweryfikowana w innym źródle.

[x]
PEPEES -1,96% 0,80 2026-06-22 16:22:00