Zarabiaj z nami | Logowanie | Newsletter | Forum | Blogi | Konkurs

2013-05-17 12:32 Źródło: Rynki Bankier.pl

Rynki Bankier.pl

Analitycy tną prognozy dla złota


Kolejne instytucje finansowe obniżają prognozy cen złota – nawet w rejon tysiąca dolarów za uncję. Tak negatywnego sentymentu wśród analityków żółty metal nie zaznał od lat.

Od marca przetacza się fala obniżania prognoz cen złota przez globalne banki inwestycyjne. Ostatnie dni przyniosły wręcz wysyp raportów doradzających pozbycie się złota i zawierające oczekiwania dalszego spadku cen kruszcu. Takie raporty przedstawili analitycy BNP Paribas oraz Deutsche Banku.

Ale najdalej poszli eksperci Credit Suisse, którzy prognozują, że za rok uncja złota będzie kosztować 1.100 dolarów, a za pięć lat jej cena spadnie poniżej tysiąca dolarów. „Potrzeba kupowania złota jako środka ochrony majątku upadła, a ryzyko inflacji w horyzoncie od jednego do trzech lat wyraźnie zmalała” – powiedział Ric Deverell, szef działu analiz rynków surowcowych w Credit Suisse.

Komentuje Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl
Krzysztof Kolany

Złoto to majątek, a nie spekulacja

Gdy bankierzy inwestycyjni gremialnie radzą coś sprzedawać, to znaczy, że zapewne sami chcieliby to kupić taniej. Argumenty wysuwane przez pana Deverella w mojej ocenie stoją w sprzeczności z rzeczywistością. Od dawna nie istniała tak silna potrzeba zabezpieczenia majątku jak teraz, gdy banki centralne bez opamiętania drukują pieniądze, europejscy politycy dokonują zaboru oszczędności w bankach, a cały system finansowy ugina się pod presją niespłacalnych długów. Na taki czas złoto wydaje się niezłą alternatywą: zabezpieczającą zarówno przed deflacyjną zapaścią sektora bankowego jak i przed hiperinflacją wywołaną przez banki centralne.

Gdyby pewnego dnia kurs kontraktów terminowych spadł do tysiąca dolarów za uncję (co na tym silnie manipulowanym rynku wcale nie jest wykluczone!), to fizyczne złoto zapewne byłoby nie do kupienia po tej cenie. Przy szybko rosnących kosztach wydobycia mało która kopalnia byłaby w stanie dostarczyć metal po cenie trzycyfrowej. A wydarzenia z kwietnia pokazują, że taki spadek cen na nowojorskiej giełdzie towarowej (Comex) zostałby natychmiast wykorzystany przez tysiące ludzi na całym świecie, którzy wymieniając dolary na złoto pragną zabezpieczyć swój majątek przed szaleństwami władców tego świata.

Silnie negatywne nastawienie do inwestowania w złoto wśród bankowych analityków stało się dość powszechne. W najnowszej ankiecie Bloomberga przeprowadzonej wśród profesjonalnych użytkowników tej platformy informacyjnej 24% respondentów uznało złoto za najgorszą lokatę kapitału w tym roku.

Zmiana nastawienia inwestorów finansowych była jedną z przyczyn ostatniego spadku kursu kontraktów terminowych na złoto. W piątek były one notowane po 1.382 USD za uncję, a w czwartek „cena złota” spadła do najniższego poziomu od miesiąca (1.369,53 USD/oz).

K.K.Komentarzy 0


Zobacz też:
» Złoto wciąż blisko lokalnego dołka
» Najcięższe dni na rynku złota
» Największy producent złota w Rosji posłucha Putina?
» więcej
RSS Google Wykop

Otwórz bezpłatne eKonto z darmowymi bankomatami i zyskaj nawet 600 zł zwrotu za transakcje kartą.
Sprawdź Sam najlepsze konto osobiste plebiscytu Złoty Bankier!

Komentarze do artykułu
Analitycy tną prognozy dla złota Autor: ~Caesar   2013-05-20 12:59
Zgadzam się z Panem Kolany.Duzi Inwestorzy zdają się cierpieć na zaawansowaną schizofrenię : prognozują spadek cen złota i zajmują krótkie pozycje na kontraktach a jednocześnie powiększają zapasy fi (..)
Analitycy tną prognozy dla złota Autor: ~wasyl   2013-05-20 08:24
no i proszę na srebrze jest już wyłamanie, złoto niebawem dołączy
Analitycy tną prognozy dla złota Autor: ~cyryl   2013-05-19 21:36
jak spadnie poniżej $1000 to ja kupuję pod większe odbicie
Re: Analitycy tną prognozy dla złota Autor: ~eryk   2013-05-19 21:50
obyś się nie przeliczył z tą prognozą. kupiłem ostatnio po 1350 usd za oz. i krótko potem sprzedałem po ok. 1450 us z tym że dolar był znacznie mocniejszy co dało mi zyski kolejny raz na złocie od kil (..)
Analitycy tną prognozy dla złota Autor: ~gonzo   2013-05-19 21:24
obecny nawrót w kierunku kwietniowych minimów oczywiście utrwala opcję zejścia na niższe poziomy, kupowanie złota teraz to nonsens
Analitycy tną prognozy dla złota Autor: ~rer   2013-05-19 08:49
Analitycy zajmują się wróżeniem. Jakiekolwiek projekty obejmujące więcej jak kwartał są tylko loterią. Armie ekspertów finansowych zaopatrzone w miliardy danych i oprogramowania nie są w stanie nawet (..)
Analitycy tną prognozy dla złota Autor: ~łokietek   2013-05-18 20:09
Jest Pan Kolany! Gratulacje! Witamy!
Analitycy tną prognozy dla złota Autor: ~fizkulturnik   2013-05-18 14:39
rynek złota po kwietniowym załamaniu nie odbił jak należy leci strasznie, w przyszłym tygodniu wyłamanie poniżej $1350 i spadek podobny jak 15 kwietnia
Analitycy tną prognozy dla złota Autor: ~kilo   2013-05-18 09:25
400 USD/uncja, a realnie ok. 700 USD. strach rzucil biednych ludzi w kryzysie na zloto ktorzy i tak znow straca. Podstawowa zasada - kupuje sie gdy rynek krwawi a nie gdy sie zieleni
Re: Analitycy tną prognozy dla złota Autor: ~gucio   2013-05-18 16:44
I to jest dowód, że na złocie się nie znasz i że mało czytałeś. Mawet w google nie chce się zajrzeć. Złoto w czystej postaci w przyrodzie nie istnieje. Dokształć się.