REKLAMA

Mniej, ale luksusowe. Złodzieje aut zmienili preferencje

2023-08-23 06:39
publikacja
2023-08-23 06:39

Znikają w kilka sekund - luksusowe auta zawsze były na celowników złodziei, ale teraz widać ich wyraźną specjalizację. Auta giną też po to, by je rozebrać na części, a nie sprzedać dalej – zwraca uwagę środowa "Rzeczpospolita".

Mniej, ale luksusowe. Złodzieje aut zmienili preferencje
Mniej, ale luksusowe. Złodzieje aut zmienili preferencje
fot. SZYMON LASZEWSKI / / FORUM

Dziennik zauważa, że zdecydowana większość aut jest kradziona z przeznaczeniem na części. Rzadziej luksusowe – na zamówienie. Od stycznia do lipca, głównie z parkingów i ulic, skradziono 3194 samochody – o 616 mniej niż w tym samym czasie ubiegłego roku – wynika z policyjnych statystyk, na które powołuje się gazeta.

Według dziennika najwięcej – niemal jednej trzeciej kradzieży – złodzieje dokonali w Warszawie i w jej okolicach, skąd zabrali 1060 pojazdów – o 73 mniej niż w tym samym czasie rok temu. I kolejno: w woj. dolnośląskim – 344 auta, łódzkim – 297, śląskim – 267, gdańskim – 249 i 240 w wielkopolskim.

"Spadki dotyczą prawie całego kraju, poza woj. łódzkim, gdzie kradzieże wzrosły o jedną trzecią – do 297, i to o 78 więcej wobec tego samego okresu minionego roku" – informuje gazeta. O 9 aut więcej – łącznie 47 – zginęło też na Lubelszczyźnie.

"Jak twierdzą policjanci, zdecydowana większość – samochody nowe i kilkuletnie, nawet warte 100 tys. zł i więcej – jest kradziona na części" – stwierdza dziennik. Zdemontowane w złodziejskich dziuplach błyskawicznie znikają – podkreśla.

Gazeta zwraca uwagę, że nasilają się kradzieże wozów bezkluczykowych, także dlatego, że takich przybywa.

"Złodzieje wykorzystują do tego nowoczesny sprzęt, przełamując zabezpieczenia, co oznacza, że samochód kradziony jest w ciągu kilku sekund" – wyjaśnia cytowany przez dziennik rzecznik KSP Sylwester Marczak. 

maja/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (5)

dodaj komentarz
maxykaz
Wystarczy zostawić w samochodzie jakiś trefny dokument że jest sie ważnym pisowcem. Zwrócą tego samego dnia. Pisowcy czują sie w tym kraju jak na folwarku. Policja stała sie ich prywatną. Przykładem jest kradzież samochodu Marty Kaczyńskiej. Jak dowiedzieli sie kogo to samochod to zwrócili bo by cała policja w tym kraju szukała tego samochodu.
nepot_synekurzasty
a czy tych złodziei nie mogliby zacząć łapać policjanci? wszak od tego oni są, od tego są oni, od tego są !
djnsd
Przecież oni nie mają czasu ...bo oni zimową porą szykują plany budowy dróg i wódkę piją, a na wiosnę wyjdą z budową.
karbinadel
Policjanci są zajęci pilnowaniem Jarosława K. i jego wieców oraz tropieniem kobiet w ciąży
krull
Pan żartuje. Policja "obsługuje" codziennie tyle pisowskich imprez wyborczych, że naprawdę już nie ma czasu na nic więcej.

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki